Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDB

10 filmových úmrtí obľúbených hrdinov, pri ktorých v kine neostalo jedno oko suché

Tieto scény sa nám navždy zapísali do pamäti.

Články o emocionálne silných filmových úmrtiach sme ti na EMEFKA už priniesli (prvý nájdeš tu, druhý tu). Podobne silných scén ale máme oveľa viac, takže teraz prichádzame s ďalším pokračovaním. Nájdeš v ňom ďalších 10 silných scén, v ktorých zahynuli naši obľúbení filmoví hrdinovia či hrdinky. A my sa nehanbíme priznať, že nás to neraz dojalo k slzám.

Upozorňujeme, že budú nasledovať spoilery!

1. Romeo a Júlia

Romeo a Júlia patrí k najznámejším a najlepším ľúbostným príbehom histórie. Divadelná hra Williama Shakespeara bola sfilmovaná mnohokrát, avšak veľmi originálne ju stvárnil režisér Baz Luhrmann. Romea si zahral Leonardo DiCaprio, Júliu stvárnila Claire Danes. Režisér celý príbeh preniesol do modernej doby, zachoval však jedinečný Shakespeareov jazyk.

Vzniklo tak dielo, ktoré rozhodne nie je pre všetkých, ale stojí za to to s ním skúsiť. Celý príbeh, pravdaže, vrcholí tragickou samovraždou dvoch milencov, ktorí nemohli byť spolu kvôli hlbokej nenávisti ich rodín.

2. Rachel (Ja, Earl a dievča na zomretie)

Vynikajúca nezávislá dramédia Ja, Earl a dievča na zomretie od režiséra Alfonsa Gomeza-Rejona rozpráva príbeh študenta a amatérskeho filmára Grega (Thomas Mann), jeho kamaráta Earla (RJ Cyler) a ich spolužiačky Rachel (Olivia Cooke). Tej práve diagnostikovali leukémiu a má pred sebou len niekoľko mesiacov života.

Greg sa s ňou však spriatelí a rozhodne sa pre ňu nakrútiť film. Dlho zápasí s tým, čo má vlastne natočiť, keďže nejako nemôže dostať žiadny poriadny nápad. Napokon vytvorí zvláštny abstraktný film, ktorý Rachel premietne v nemocnici. Tá je ním dojatá k slzám a krátko nato umiera.

3. Allie a Noah (Zápisník jednej lásky)

Romantickú drámu Zápisník jednej lásky natočil Nick Cassavetes. Príbeh sa točí okolo Allie (Rachel McAdams) a Noaha (Ryan Gosling), ktorí sa do seba zamilujú, hoci každý z nich pochádza z iného prostredia. Ich vzájomný vzťah bude musieť prekonať mnoho prekážok.

V závere filmu ich však vidíme bok po boku ako starých ľudí. Noah Allie číta príbeh ich lásky, aby sa jej aspoň na chvíľu pokúsil vrátiť pamäť (ktorá je poškodená kvôli demencii). To sa mu aj podarí, ale Allie má krátko nato infarkt. Noah jej sľúbi, že ju nikdy neopustí, a napokon obaja zomierajú vedľa seba na jednej posteli.

4. Han Solo (Star Wars: Sila sa prebúdza)

Han Solo (Harrison Ford) je bezpochyby jednou z najobľúbenejších postáv celej Star Wars série. Sympatický vesmírny pašerák však našiel svoj nečakaný koniec v prvom diele novej trilógie s názvom Sila sa prebúdza. O život ho pripravil jeho syn Kylo Ren (Adam Driver), ktorý prepadol temnej strane Sily.

Smrť obľúbeného hrdinu iste fanúšikovia nečakali a pre mnohých išlo jednoznačne o najsilnejšiu scénu filmu.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 hercov a herečiek, ktorí sa prvýkrát v živote bozkávali pred kamerami

5. Albus Dumbledore (Harry Potter a Polovičný princ)

Poriadne emócie dokázala vzbudiť aj smrť Albusa Dumbledora zo série o Harrym Potterovi. Vidieť sme ju mohli v šiestej časti s názvom Harry Potter a Polovičný princ, ktorú režíroval David Yates. V závere filmu je Dumbledora odhodlaný zabiť Draco (Tom Felton), keďže verí, že práve on bol Voldemorton (Ralph Fiennes) pre túto úlohu vyvolený. Harry (Daniel Radcliffe) počuje ich konfrontáciu zo svojho úkrytu.

Potom sa na scéne objaví Snape (Alan Rickman), ktorý Dumbledora šokujúco zabije. Ako sme sa ale neskôr z ďalších filmov dozvedeli, urobil to priamo na Dumbledorov pokyn. Zároveň sme sa dozvedeli, že Snape celý čas Harrymu pomáhal a snažil sa ho chrániť.

6. Beth March (Malé ženy)

Silnou a emotívnou drámou bola aj nová adaptácia slávneho románu Malé ženy, o ktorú sa postarala talentovaná Greta Gerwig. V centre príbehu sa nachádza štvorica sestier Marchových, ktoré sa počas prebiehajúcej americkej občianskej vojny snažia nájsť svoje životné šťastie.

Jedna z nich, Beth (Eliza Scanlen), ale vážne ochorie a práve jej smrť patrí k najsmutnejším okamihom celého filmu.

7. Augustus Waters (Na vine sú hviezdy)

Romantická dráma Na vine sú hviezdy od Josha Boonea rozdelila divákov na dva tábory. Jeden považuje film za emocionálne silnú pecku, druhý za obyčajné citové vydieranie. Nech je, ako chce, snímka obsahuje veľa silných scén. Príbeh sa točí okolo smrteľne chorej Hazel (Shailene Woodley), ktorá sa zoznámi s vážne chorým Augustom (Ansel Elgort).

Aj napriek chorobe však sú ochotní žiť svoje životy a svoju lásku naplno. Chorobe sa ale utiecť nedá a Augustus napokon zomiera.

8. John H. Miller (Zachráňte vojaka Ryana)

Epická vojnová dráma Zachráňte vojaka Ryana vznikla pod taktovkou Stevena Spielberga. Skupina vojakov na čele s kapitánom Millerom (Tom Hanks) dostane po vylodení v Normandii počas druhej svetovej vojny úlohu nájsť vojaka Jamesa Ryana (Matt Damon) a poslať ho domov.

Vojaci pri tejto úlohe postupne prichádzajú o životy, napokon sa im ale Ryana skutočne podarí nájsť. V obkľúčení nepriateľmi ale napokon Miller zomiera. Ryan ale práve vďaka nemu a jeho vojakom prežil a už ako starý muž mu nad hrobom so slzami v očiach vyjadrí vďačnosť.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov, ktoré mali parádne trailery, ale napokon sklamali

9. Ramón Sampedro (Volanie mora)

Silnú drámu podľa skutočných udalostí Volanie mora natočil Alejandro Amenábar. Rozpovedal v ňom príbeh Ramóna Sampedra (Javier Bardem), ktorý ostal po úraze ochrnutý od krku nadol. Po 30 rokoch, ktoré strávil pripútaný na lôžko, túži len po jednom – po dôstojnej možnosti ukončiť svoj život. Eutanázia je však nelegálna.

V závere filmu vidíme, že jednotlivé úlohy, ktoré napokon viedli k jeho smrti, rozdelil medzi viacerých ľudí tak, aby samy osebe netvorili žiadny trestný čin. Vyzve však sudcov či náboženských vodcov, aby si sami zodpovedali otázku, čo pre nich znamená dôstojnosť. Dodá, že jeho život už dlho nie je dôstojný a nechce v ňom ďalej pokračovať. Napokon sa pripraveným kyanidom otrávi. Mrazivá a silná scéna.

10. Lee Abbott (Tiché miesto)

Výborný horor Tiché miesto od Johna Krasinskiho nám rozpovedal príbeh rodiny Abbottovcov. Tá sa snaží prežiť vo svete, ktorý napadli záhadné monštrá reagujúce aj na ten najmenší hluk. Abbottovci tak musia byť stále potichu.

V strhujúcej pasáži ku koncu filmu sa otec rodiny Lee (John Krasinski) rozhodne obetovať, aby zachránil svoje dve deti (Millicent Simmonds a Noah Jupe). Znakovým jazykom im povie, že ich miluje, a následne z plných pľúc zakričí, aby prilákal monštrum. Svojou smrťou dá svojim deťom možnosť utiecť do domu, kde sa stretnú so svojou matkou Evelyn (Emily Blunt).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť