Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 geniálnych kultových filmov, ktoré svojho času prepadli na plnej čiare (2. časť)

Kvalitné filmy, ktoré diváci v kinách neocenili.

Tvorcovia môžu poslať do kín akokoľvek kvalitný film, ale nie vždy narazia na pochopenie divákov (či kritikov). V tomto článku nájdeš 10 kultových a známych snímok, ktoré sa dnes síce tešia veľkému záujmu, ale v čase premiéry išlo o poriadne finančné prepadáky.

1. Občan Kane

Občan Kane od Orsona Wellesa patrí medzi základné piliere modernej kinematografie. Príbeh sa točí okolo tlačového magnáta Charlesa Fostera Kanea (Orson Welles), pričom reportér Jerry Thompson (William Alland) sa snaží objasniť význam posledného slova, ktoré pred smrťou vyriekol. Občan Kane v mnohom predbehol svoju dobu a dodnes ide o film, ktorý by mal poznať každý, kto sa o kinematografiu zaujíma podrobnejšie.

Ako mnoho iných prevratných diel, ani Wellesova snímka to nemala po premiére úplne jednoduché. Recenzie boli síce spokojné, ale divákov neoslovil. Rozpočet bol 839 727 dolárov, avšak tržby dosiahli len veľmi neuspokojivých 1,6 milióna dolárov. Iste tomu pomohla aj negatívna kampaň magnáta Williama Randolpha Hearsta, ktorý sa v postave Kanea vzhliadol a vôbec sa mu to nepáčilo. Film si odniesol 9 nominácií na Oscara, pričom premenil sošku za najlepší originálny scenár.

2. Heathers

Čierna komédia Heathers od Michaela Lehmanna je v Spojených štátoch nesmrteľnou kultovkou, ale u nás ju pozná len úzky okruh divákov. V centre príbehu je dvojica stredoškolákov Veronica (Winona Ryder) a JD (Christian Slater), ktorí začnú zabíjať svojich populárnych spolužiakov a ich smrť narafičia ako samovraždy. Snímka ponúkla poriadnu dávku cynického humoru, nekorektnosti a satiry.

Kritické reakcie boli nadšené, ale filmu sa nepodarilo finančne bodovať. Na tržbách trhol len 1,1 milióna, pričom rozpočet bol 3 milióny. Napriek tomu sa neskôr stal kultom a vyslúžil si tiež výbornú muzikálovú adaptáciu, ako aj mizerný seriálový reboot.

3. Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Westernovú drámu Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom natočil Andrew Dominik. Bližšie sa v nej pozrel na osudy známeho lupiča Jesseho Jamesa (Brad Pitt) a okolnosti jeho smrti, o ktorú sa postaral člen jeho gangu Robert Ford (Casey Affleck). Film dokázal u kritikov bodovať skvelými hereckými výkonmi, atmosférou a sústredenou réžiou.

Pre divákov ale nepredstavoval príliš atraktívnu látku. Svoje iste zohrala aj mamutia dĺžka (160 minút) a tak sa niet čo čudovať, že kiná zívali prázdnotou. Rozpočet bol síce relatívne skromných 30 miliónov, ale ani ten sa nedokázal splatiť. Film totiž prepadol a dokázal trhnúť len 15 miliónov. Odniesol si však dve nominácie na Oscara a s odstupom času si získal aj silnú fanúšikovskú základňu.

4. Scott Pilgrim proti celému svetu

Štýlová komiksovka Scott Pilgrim proti celému svetu vznikla pod režisérskym dohľadom Edgara Wrighta. Scott Pilgrim (Michael Cera) sa zamiluje do krásnej a tajomnej Ramony Flowers (Mary Elizabeth Winstead), ale na to, aby jej srdce získal, musí poraziť jej sedem bývalých partnerov. Wright snímke dodal výraznú komiksovú a videohernú estetiku, uletený humor a neprehliadnuteľný vizuálny štýl.

Kritici boli viac než spokojní, ale v kinách sa Scottovi Pilgrimovi príliš nedarilo. Rozpočet sa pohyboval v rozmedzí 60 až 85 miliónov, ale tržby sa zastavili kúsok nad 49 miliónmi. Odniesol si však mnoho nominácií a ocenení a neskôr sa mu dostalo zaslúženého kultového statusu.

5. Brazil

Legendárne satirické sci-fi Brazil od Terryho Gilliama sa odohráva v dystopickej krajine, sužovanej neustálymi teroristickými útokmi. Sam Lowry (Jonathan Pryce) je síce v realite nenápadný úradníček, ale vo svojich snoch je odvážnym hrdinom, ktorý žije po boku nádhernej ženy. Jeho život sa zmení, keď túto ženu (Katherine Helmond) uvidí aj v realite.

Gilliam sa pri tvorbe snímky inšpiroval dielami Franza Kafku či Georgea Orwella, pridal svoj typický zmysel pre absurdný humor a výsledkom bola temná, zábavná aj znepokojivá satira.

Recenzie nešetrili chválou, ale pre divákov išlo zrejme o príliš tuhé sústo. Oproti rozpočtu 15 miliónov dokázal film na americkom trhu ukoristiť necelých 10 miliónov. Odniesol si ale dve nominácie na Oscara, ako aj mnoho ďalších ocenení. Neskôr si našiel aj stabilnú fanúšikovskú základňu a dnes je cenený ako jeden z najlepších britských filmov histórie.

Odporúčame prečítať:

Česi natočili perfektnú antireklamu na služby pošty. Reakcia Českej pošty je obdivuhodná

6. Dredd

O novú adaptáciu známeho komiksu o nekompromisnom Dreddovi sa postaral Pete Travis. Príbeh sa odohráva v budúcnosti, keď je Amerika totálne zdevastovaná a plná násilia a zločinu. Na poriadok dohliada špeciálna skupina Sudcov. Tí sú nielen policajtmi, ale aj sudcami a katmi. Jedným z nich je aj Dredd (Karl Urban), ktorý sa s novou Sudkyňou Cassandrou (Olivia Thirlby) dostane do smrteľného nebezpečenstva.

Snímka si odniesla vcelku pozitívne (ale nie nadšené) recenzie, ale finančne išlo o prepadák. Rozpočet sa totiž vyšplhal na 45 miliónov, pričom tržby sa pohybovali vo výške 41,5 milióna. Bolo to sklamanie, film si to totiž rozhodne nezaslúžil. Keď však Dredda uviedli na domácich nosičoch, jeho popularita začala narastať a dnes patrí k najkvalitnejším komiksovkám vôbec.

7. Muž na Mesiaci

Biografickú dramédiu Muž na Mesiaci natočil Miloš Forman a rozpovedal nám v nej životný príbeh kultového komika Andyho Kaufmana (Jim Carrey). Ten jednu časť publika dokázal skvele baviť, ďalší mu však kvôli jeho provokáciám nemohli prísť na meno.

Formanova snímka je zábavným aj emocionálne silným kúskom, ale recenzie boli svojho času skôr zmiešané. Rozpočet bol odhadovaný na 52 až 82 miliónov, ale tržby dosiahli len chabých 47 miliónov. Film si ale odniesol dve nominácie na Zlatý glóbus, pričom Jim Carrey sošku aj vyhral.

8. Atlantída: Stratená ríša

Disneyovský animák Atlantída: Stratená ríša od režisérskej dvojice Gary Trousdale a Kirk Wise má v našom článku trochu špecifické postavenie. Na prvý pohľad sa totiž zdá, že o žiadny prepadák nešlo, ale veci sú v tomto prípade trochu komplikovanejšie. Snímka rozprávala o skupine vedcov, ktorí sa rozhodnú podniknúť expedíciu do bájnej stratenej Atlantídy, a kombinovala tradičnú animáciu s počítačovou grafikou.

Výsledkom čoho bola skutočná vizuálna pochúťka. Film si ale odniesol chladné recenzie. Rozpočet sa podľa niektorých zdrojov pohyboval v hodnote okolo 120 miliónov, pričom v kinách film utŕžil 186 miliónov. Produkcia sa teda zaplatila, lenže… na štandardy štúdia Disney to bolo stále málo.

Dokonca tak, že bol zrušený plánovaný televízny seriál (neskôr sa ale objavil video sequel Atlantída: Milo sa vracia). S odstupom rokov sa objavili oveľa pozitívnejšie recenzie a film je dnes považovaný za (vo svojej dobe nedocenenú) klasiku.

Prvý deň verzus po roku. Vtipné ilustrácie, ktoré opisujú náš pracovný život

Odporúčame prečítať:

Prvý deň vs. po roku. Vtipné ilustrácie, ktoré opisujú náš pracovný život

9. Omámení a zmätení

Coming-of-age dramédia Omámení a zmätení od Richarda Linklatera sa odohráva počas posledného školského dňa v Texase v roku 1976. Študenti sa bavia, snažia sa utiecť šikane starších študentov a riešia najrôznejšie ďalšie problémy aj radosti. Linklaterova snímka je výborným náhľadom do života mladých ľudí, v ktorom sa toho síce na prvý pohľad veľa nedeje, ale diváka si podmaní skvelou letnou atmosférou, výbornými postavami aj humorom.

V neposlednom rade zaujme aj obsadením, keďže sa v ňom objaví celá plejáda dnes slávnych hercov (Ben Affleck, Milla Jovovich, Matthew McConaughey, Renée Zellweger či Anthony Rapp). Snímka nebola drahá (podobne ako väčšina nezávislých filmov) a rozpočet bol len necelých 7 miliónov. Tržby však napriek tomu boli veľmi slabé a zastavili sa na 8 miliónoch. Kritická odozva ale bola väčšinou pozitívna a neskôr si Omámení a zmätení vyslúžili kultový status. Dnes tak patria ku klasike coming-of-age žánru.

10. Willy Wonka a továreň na čokoládu

Réžie filmu Willy Wonka a továreň na čokoládu podľa známej rozprávkovej knižky od Roalda Dahla sa chopil Mel Stuart. Príbeh rozpráva o niekoľkých deťoch, na čele s chudobným Charliem Bucketom (Peter Ostrum), ktorí dostanú možnosť pozrieť sa za múry čokoládovne tajomného Willyho Wonku (Gene Wilder). Stuart snímku poňal ako fantasy muzikál, a hoci si odniesol relatívne dobré recenzie, Roald Dahl ho tvrdo odmietol.

Tržby boli tiež mizerné. Oproti trojmiliónovému rozpočtu dokázal Willy Wonka z kinosál vydolovať len 4 milióny. Odniesol si síce nomináciu na Oscara aj na Zlatý glóbus, ale to nezastrelo fakt, že išlo o poriadny prepadák. Diváci naň upriamili pozornosť až v 80. rokoch, keď si veľmi rýchlo získal popularitu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.