10 geniálnych umelcov, ktorí sú považovaní za excentrických, extrémne introvertných a čudáckych

Geniálni umelci vedú často veľmi osamelé životy.

Zdroj: Cowles Communications, Inc / /commons.wikimedia.org

Umelci a tvoriví ľudia sú často vnímaní ako introverti a treba povedať, že vo veľkej miere nimi aj sú. Niektorí však žijú (či žili) tak samotársky, že o ich živote ich obdivovatelia nevedia takmer nič. Prinášame ti 10 umelcov, ktorí si svoje súkromie strážili/strážia najviac, ako sa dá.

1. Emily Dickinson

Emily Dickinson je považovaná za jednu z najdôležitejších poetiek. Počas jej života však bolo jej dielo neznáme a objavené bolo až po jej smrti. Dickinson mala povesť excentrickej ženy, bola plachá a introvertná. Jej susedia ju prezývali „Biela pani“, keďže mala vo zvyku nosiť biele šaty.

V posledných rokoch dokonca odmietala vychádzať zo svojej izby. Väčšinu vzťahov udržiavala prostredníctvom listov. Nikdy sa nevydala a zomrela v roku 1886 ako 55-ročná.

2. J. D. Salinger

Spisovateľa J. D. Salingera preslávil najmä jeho román Kto chytá v žite, ktorý sa stal nesmrteľnou klasikou a hlasom mnohých generácií. Veľkú pozornosť vzbudili aj Salingerove poviedky. Spisovateľ sa však v roku 1965 odmlčal a ďalšie diela nepublikoval. Svoje posledné interview poskytol v roku 1980.

Podľa Salingerovych známych spisovateľ stále písal, avšak, ako sa aj on sám vyjadril, písal výhradne pre seba a pre svoje potešenie. Zomrel v roku 2010, mal 91 rokov. Jeho pozostalosť obsahuje minimálne 15 nepublikovaných románov.

3. Stanley Kubrick

Režisér Stanley Kubrick patrí k najoceňovanejším filmovým tvorcom. Jeho diela ako napríklad Mechanický pomaranč, Osvietenie či 2001: Vesmírna odysea sa stali klasikami a kultami, hoci v čase premiéry nezriedka zápasili s negatívnymi recenziami.

Kubrick bol tiež veľmi uzavretý človek a svoje súkromie si prísne strážil. Známym sa stal tiež pre svoje vysoké nároky na hercov a svoju absolútnu kontrolu nad každým aspektom natáčania. Mnohých hercov jeho tvrdé spôsoby doviedli k slzám či na pokraj nervového zrútenia. Kubrick zomrel v roku 1999, len krátko po dokončení svojho posledného filmu Eyes Wide Shut. Mal 70 rokov.

4. Thomas Pynchon

Thomas Pynchon je skutočnou záhadou. Ide o jedného z najvýznamnejších postmoderných spisovateľov posledných rokov, avšak o ňom samom nie je známe takmer nič. Narodil sa v roku 1937. K dispozícii je len niekoľko fotografií z jeho mladosti, inak nikto nevie, kde žije a aký vlastne je, keďže rozhovory neposkytuje.

Existovala dokonca špekulácia, že Thomas Pynchon bol v skutočnosti pseudonym J. D. Salingera. Po Salingerovej smrti na túto fámu Pynchon reagoval nasledovne: „Zaujímavý tip. Pátrajte ďalej.“ Jeho diela sú veľmi rozsiahle, náročné a zaoberajú sa témami paranoje, konšpirácií či drogovej závislosti. Medzi jeho najznámejšie romány patrí Dúha gravitácie či Inherent Vice. Druhý menovaný bol aj sfilmovaný v réžii Paula Thomasa Andersona.

5. Cormac McCarthy

Cormac McCarthy patrí k vôbec najlepším súčasným svetovým prozaikom a často sa jeho meno skloňuje s nomináciou na Nobelovu cenu. Narodil sa v roku 1933 a za svoj život poskytol len málo rozhovorov. Podľa svojich slov tiež neudržuje vzťahy so žiadnymi inými spisovateľmi a dáva radšej prednosť spoločnosti vedcov.

Jeho romány spadajú do žánrov južanskej gotiky, moderného westernu a post-apokalyptickej fikcie. Z jeho diel môžeme menovať napríklad romány Cesta, Všetky krásne kone, Táto krajina nie je pre starých či Krvavý poludník. Všetky krásne kone, Cesta a Táto krajina nie je pre starých boli aj s úspechom sfilmované.

6. Bill Watterson

Bill Watterson sa narodil v roku 1958 a patrí ku kultovým americkým karikaturistom. Známym sa stal najmä pre svoje komiksové stripy Calvin and Hobbes. Príbehy chlapca Calvina a tigra Hobbesa si získali milióny fanúšikov a ich zobrané príbehy vyšli knižne aj v našich končinách. V roku 1995 však Watterson s týmto komiksom skončil, keďže mal pocit, že už v ňom dosiahol všetko, čo mohol.

Stiahol sa do súkromia a len veľmi zriedkavo sa ukazuje na verejnosti. Ponuky na rozhovory odmieta, rovnako ako podpisovanie svojich diel. Istú dobu síce autogramy rozdával, ale keď sa dozvedel, že fanúšikovia ich predávajú za veľké ceny, tak s touto praktikou prestal.

View this post on Instagram

#Junespiration 10 🌱 I fell off the train a little bit there–last week was busy week for the Plante family–but I'm back! So! Junespiration 10. Bill Watterson. I didn't discover Calvin and Hobbes until I was probably 13 or so but it 100% changed how I saw comic strips for the rest of my life. I saw the potential. They weren't about a low-hanging punchline anymore, it was about commentary, cleverness, deep feelings, and on top of all of that, my god C+H are funny.  I think I own almost all of the collections (and actually when Matt and I moved in together we ended up with a lot of doubles) and have read every strip at least two or three times. Reading your average syndicated strip, I totally understand why they all (with few exceptions) end up so bland and simple. I cannot imagine coming up with a new, clever, and funny or hard-hitting joke.. and then DRAW it for six days every week, for years, with the pressure of knowing millions of people all over the world are reading it with their morning coffee.  And yet… Bill Watterson did it. And he did it masterfully. Even his drawings were spectacular. In fact, I think he ended up being a major influence on my love of drawing silly things in serious styles. That blend of contemporary and traditional, that act of taking very silly things very seriously is a major part of how I approach art and it wasn't until writing this blurb that I realized how much of that came directly from Calvin and Hobbes. My man. - #billwatterson #Calvinandhobbes #art #artistsoninstagram #illustration #digitalart #digitalartist

A post shared by Alex Plante (@alexplantewpg) on

7. Patrick Süskind

Patrick Süskind (ročník 1949) sa do povedomia miliónov čitateľov zapísal najprv divadelnou hrou Kontrabas, ale najmä geniálnym románom Parfém: Príbeh vraha, ktorý bol aj sfilmovaný (v réžii Toma Tykwera). Okrem toho vydal ešte niekoľko menších próz ako Holub či Príbeh pána Letka.

Fanúšikovia o ňom skoro nič nevedia, dokonca ani to, kde vlastne žije. Predpokladá sa, že svoj čas trávi medzi Mníchovom a Francúzskom. Neposkytuje žiadne rozhovory a nedovoľuje, aby ho niekto fotografoval. Existuje tak len veľmi málo fotiek tohto výnimočného autora.

8. Terrence Malick

Režisér Terrence Malick sa narodil v roku 1943 a patrí k tvorcom, ktorí si celú svoju kariéru idú vlastnou cestou. Malick sa nikdy neohliadal na to, či jeho filmy majú alebo nemajú komerčný potenciál (väčšinou ho nemajú), ostával verný svojmu štýlu. Jeho diela si našli mnoho obdivovateľov, ale aj odporcov.

Podľa niektorých ľudí nie je Malick vyslovene extrémny samotár, ale je pravdou, že svoje súkromie si veľmi stráži. Obyčajne neposkytuje rozhovory a žije tichým a nenápadným životom v Texase. V poslednej dobe sa však predsa len objavil na niekoľkých festivaloch (napr. na festivale v Cannes), kde uviedol svoje nové filmy.

9. Syd Barrett

Jeden zo zakladajúcich členov legendárnej skupiny Pink Floyd patril k ľuďom, ktorí sa neradi objavovali vo svetlách reflektorov. Trápili ho psychické problémy (depresie) a od roku 1972 sa začal sťahovať do súkromia. Priamy kontakt s ním nemali ani ďalší členovia Pink Floyd. Od polovice 70. rokov sa neobjavoval na verejnosti a neposkytoval interview.

Často ho obťažovali paparazzi, ktorí v novinách prinášali jeho fotografie. Podľa správ z jeho okolia sa v posledných rokoch venoval záhradníctvu a abstraktnej maľbe. Zomrel v roku 2006 ako 60-ročný.

View this post on Instagram

#DidYouKnow Syd Barrett’s last every public performance happened with Jack Bruce (Cream) during the summer of 1973? Apparently, Jack Bruce and his writing partner Pete Brown arranged A night of poetry and music was arranged by Bruce and his writing partner Pete Brown, and when Brown arrived at the gig (having been delayed) he found Bruce jamming with local musicians, one of whom he recalled was playing acoustic jazz guitar. When Brown started his poetry reading, he dedicated one to Syd Barrett, stating that he started the Psychedelic movement in England—only to then see the man with the guitar stand up and say, "No I didn't." Brown only then realized this was Barrett himself. This appears to be the last time he ever performed in public. (Photograph: Andrew Whittuck/Redferns) . . . . . . #Music #PinkFloyd #RockNRoll #PsychedelicRock #SydBarrett #DavidGilmour #RogerWaters #NickMason #RichardWright #JackBruce #Cream #EricClapton #GingerBaker

A post shared by The Legends Of Music (@thelegendsofmusic) on

10. Henry Darger

Henry Darger patrí ku kultovým zjavom takzvaného „nezávislého umenia“ (outsider art). Existujú len tri jeho fotografie. Darger celý život pracoval ako vrátnik a údržbár v rôznych nemocniciach a v tajnosti vytvoril pravdepodobne najdlhší román na svete, a síce mytologický fantasy príbeh s názvom The Story of the Vivian Girls, in What Is Known as the Realms of the Unreal, of the Glandeco-Angelinian War Storm, Caused by the Child Slave Rebellion. Román má viac ako 15-tisíc strán.

Doplnil ho o stovky vlastných kresieb a malieb. Počas jeho života o Dargerových aktivitách nikto nevedel. Dielo bolo objavené až tesne pred jeho smrťou a dodnes sa vystavuje v galériách po celom svete. Darger prežil svoj život v osamelosti, chudobe a jeho susedia ho opisovali ako človeka, ktorý je uzavretý vo svojom vlastnom svete. Zomrel v roku 1973, len deň po svojich 81. narodeninách.

Zdroj: en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia, en.wikipedia

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Najzvláštnejšie spôsoby, akými si ľudia zarábajú peniaze

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME