10 hercov a herečiek, ktorí dokázali zažiariť len v jedinom filme

Ich postavy sa stali kultovými, ale herci z ich tieňa nedokázali vystúpiť.

Mnoho hercov a herečiek má síce za sebou veľmi výrazné filmové či seriálového úlohy, avšak to nie vždy znamená, že sa stanú rešpektovanými hercami. Niektorí sa hereckej profesii prestali venovať, niektorí nedokázali ustáť slávu, prípadne si pokazili renomé účasťou v béčkových filmoch.

V tomto článku sa teda pozrieme na hercov a herečky, ktorí sa zaskveli hlavne v jednej kultovej úlohe, ale na svoj úspech už nedokázali nadviazať.

Macaulay Culkin (Sám doma 1 a 2)

Macaulay Culkin už asi navždy ostane zviazaný s rolou Kevina McCallistera z dvoch dielov komédie Sám doma. Koniec-koncov, každý rok počas Vianoc si jeho premyslené pasce, do ktorých chytá zlodejov Harryho a Marva, užívame aj na slovenským televíznych staniciach. Culkinov osobný život však mal ďaleko k idylke.

Herec spoznal odvrátenú stranu slávy a do jeho života vstúpili drogy. Hereckú kariéru ukončil v roku 1994, následne sa k hraniu vrátil v roku 2003. Na svoj famózny úspech však už nikdy nenadviazal. Uvidíme, či sa mu to ešte podarí.

Carrie Henn (Votrelci)

Carrie Henn si všetci fanúšikovia sci-fi pamätajú ako malé dievčatku Newt z legendárnych Votrelcov. Carrie Henn si tu zahrala po boku Sigourney Weaver, Billa Paxtona či Michaela Biehna. Za svoje stvárnenie odvážneho dievčatka, ktoré dokázalo samo prežiť na planéte plnej votrelcov, získala aj niekoľko ocenení.

Po premiére filmu však Henn zavesila herectvo na klinec a stala sa učiteľkou.

Mark Hamill (séria Hviezdne vojny)

Čo si budeme hovoriť… keď sa povie Mark Hamill, drvivá väčšina filmových divákov si vybaví postavu Luka Skywalkera z Hviezdnych vojen. S prehľadom ide o najslávnejšiu Hamillovu rolu, do ktorej sa vrátil aj v zatiaľ poslednej epizóde s podtitulom Poslední Jediovia.

Hoci si Hamill zahral vo viacerých iných filmov, veľkú pozornosť na seba nestrhol. Môžete namietnuť, že sa do povedomia divákov zapísal aj nezabudnuteľným dabingom animovaného Jokera, ale čo sa týka hraných filmov, jeho vrcholom zostáva séria Hviezdnych vojen.

Paul Hogan (séria Krokodíl Dundee)

Takmer 80-ročného Paula Hogana by sme s prehľadom mohli titulovať ako herca jednej roly. V roku 1986 sa mu podarilo preraziť kultovou dobrodružnou komédiou Krokodíl Dundee. V nej si strihol sympatického exota a lovca krokodílov, Micka Dundeeho.

Za svoje stvárnenie si odniesol Zlatý glóbus, ako aj nomináciu na Oscara za scenár. Dundee sa následne vrátil ešte v dvoch ďalších pokračovaniach. Tie však už kritici rozhodne pozitívne neprijali. Samotný Hogan si ešte v zopár filmoch zahral, ale bez väčšieho úspechu a sám priznal, že rola Micka Dundeeho bola jeho jediným skutočným hitom.

Linda Blair (Exorcista)

Písal sa rok 1973, keď do amerických kín vtrhol kultový horor Exorcista, kde si rolu posadnutej Regan zahrala vtedy len 12-ročná Linda Blair. Zvyšok je už história. Exorcista dnes patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie a samotná Blair si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara.

Zahrala si aj v pokračovaní, ktoré ale nebolo prijaté kladne. Linde Blair sa následne už nepodarilo výraznejšie sa presadiť a hrala v rôznych béčkových či televíznych filmoch. Herectvu sa stále venuje, ale filmoví diváci ju už asi navždy budú poznať práve z Exorcistu.

Danny Lloyd (Osvietenie)

Danny Lloyd si vo svojich šiestich rokoch zahral v jednom z najlepších hororov všetkých čias, a síce v Osvietení od Stanleyho Kubricka. Štáb všetky scény s ním navyše dokázal natočiť tak, že si mladý herec ani neuvedomil, že hrá v horore. Keď neskôr (už ako dospelý) film videl, označil ho za majstrovské dielo.

Za svoj výkon si odniesol aj chválu kritikov, lenže pri herectve sa dlho nezdržal. V roku 1982 sa objavil vo svojom druhom a poslednom filme Will: G. Gordon Liddy. Následne zrejme zistil, že táto profesia mu nie je úplne po chuti. V roku 2007 sa stal profesorom biológie na vysokej škole a v súčasnosti je šťastne ženatý a má štyri deti.

Henry Thomas (E. T.)

Pre 11-ročného Henryho Thomasa išlo v prípade účinkovania v kultovom rodinnom sci-fi E. T. od Stevena Spielberga o prelomový okamih. Za svoj výkon si odniesol chválu kritikov a dokonca aj nomináciu na cenu BAFTA. Podľa svojich slov však roky bojoval s popularitou a slávou, ktorú mu táto rola priniesla.

Objavil sa aj vo viacerých iných kvalitných filmoch (Valmont, Legenda o vášni), ale v posledných rokoch sa objavoval skôr v béčkových filmoch. Naposledy sme ho mohli vidieť v kvalitnej adaptácii románu Stephena Kinga Geraldova hra. Uvidíme, či sa mu podarí ešte svoju najslávnejšiu rolu prekonať.

Hayden Christensen (Hviezdne vojny: Epizóda II – Klonovaní útočia a Epizóda III: Pomsta Sithov)

Hayden Christensen nebol v hereckom biznise pred prequelovými Hviezdnymi vojnami žiadny nováčik. Mal už na konte napríklad aj nomináciu na Zlatý glóbus. Celosvetovo známym sa však stal práve vďaka epickej ságe Georga Lucasa, kde si zahral mladého Anakina Skywalkera, teda budúceho Dartha Vadera.

Jeho herectvo bolo prijímané značne kontroverzne a mnohí fanúšikovia ságy Christensena ho v tejto úlohe nemohli vystáť. Odniesol si dokonca aj dve nominácie na Zlatú malinu pre najhoršieho herca. Jeho ďalšie filmy už viac-menej len prešumeli a viacero z nich si pre svoju očividnú mizernú kvalitu ani nezaslúži zmienku.

Sheryl Lee (Twin Peaks)

Sheryl Lee sa dostala do žiary reflektorov svojím stvárnením zavraždenej študentky Laury Palmer v legendárnom seriáli Twin Peaks z dielne Davida Lyncha. Objavila sa aj v celovečernom filme Twin Peaks: Fire Walk with Me. K svojej najslávnejšej úlohe sa vrátila aj v roku 2017 v Twin Peaks: The Return.

Sheryl Lee sa však už následne nepodarilo príliš bodovať. Hoci si v niekoľkých dobrých filmoch ešte zahrala (napr. Matka noc), tak väčšinou jej filmografii dominujú lacné béčkové filmy.

Jake Lloyd (Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba)

Hviezdne vojny sme spomenuli hneď dvakrát a nimi aj tento článok ukončíme. Pozrieme sa totiž na Jakea Lloyda, ktorý stvárnil malého Anakina Skywalkera v Skrytej hrozbe. Jeho výkon sa stretol s negatívnou odozvou a Lloyd si odniesol nomináciu na Zlatú malinu. Jeho posledným filmom bola snímka Madison z roku 2005.

Obrovský mediálny tlak, ale aj šikana v škole sa na Lloydovi podpísali a on postupne Hviezdne vojny znenávidel. V roku 2015 bol zatknutý za nebezpečnú jazdu bez vodičáku. Následne bol prevezený na psychiatriu, kde mu bola diagnostikovaná schizofrénia.

Titulná fotka: 20th Century Fox

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Tieto šťastné príbehy ľudí ti pomôžu pochopiť, že dokážeš naozaj čokoľvek

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME