Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Často sa stáva, že niektorých hercov a herečky zvykneme vnímať ako predstaviteľov „jednej úlohy“. To znamená, že často hrajú podobné typy postáv, na ktoré si u nich diváci zvykli, a ktoré od nich do istej miery očakávajú. Je tu však aj viacero hercov, ktorí sa zo svojej škatuľky dokázali vymaniť a natočili filmy, ktoré by sme od nich rozhodne nepovedali. Predstavíme ti 10 z nich.

1. Robert Pattinson

Robert Pattinson je dokonalým príkladom herca, ktorého mali (a ešte aj niektorí majú) zapísaného ako lesknúceho sa upíra z mizernej ságy Stmievanie. Už vtedy ste si mohli v recenziách prečítať, že Pattinson je síce magnet na dievčatá, ale že inak ide o herecké drevo prvého kalibru.

Tento odsudok bol však predčasný. Pattinson sa totiž postupne začal upisovať stále ambicióznejším a náročnejším dielam. Filmy ako Cosmopolis, The Childhood of a Leader, Stratené mesto Z, Good Time či High Life rozhodne neboli určené pre masy, ktoré žrali Stmievanie. Jeho výkony boli navyše perfektné.

Najnovšie má Pattinson na svojom konte horor The Lighthouse od Roberta Eggersa (Čarodejnica), ktorý mu vyniesol veľkú chválu na filmovom festivale v Cannes. Nedávno bolo tiež oznámené, že si zahrá Batmana.

2. Liam Neeson

Liam Neeson sa v mnohých filmoch profiloval ako výborný dramatický herec v ambicióznych projektoch. Za všetky môžeme spomenúť napríklad Schindlerov zoznam či Bedárov. V posledných rokoch však zamieril do popcornovejších (a musíme povedať, že väčšinou aj plytkejších) vôd.

Mnoho divákov si ho tak pamätá ako akčného hrdinu zo série 96 hodín, či podobne ladených kúskov Nočný bežec, Muž vo vlaku či Mrazivá pomsta. Aby sme však Neesonovi nekrivdili, stále sa objavuje aj v kvalitných drámach, ako napríklad Mlčanie od Martina Scorseseho či Volanie netvora.

3. Melissa McCarthy

Melissu McCarthy mali všetci ešte donedávna zafixovanú ako striktne komediálnu herečku. Humor tejto stand-up komičky rozhodne nebral každého, ale svoju cieľovku si vždy našiel. Filmy ako Mike & Molly, Dámska jazda či Drsňačky síce kriticky nehviezdili, ale fanúšikov si aj tak našli.

Minulý rok však Melissa prekvapila a objavila sa v dráme podľa skutočných udalostí Can You Ever Forgive Me? Jej rola patrila k úplnému opaku toho, čo doteraz predvádzala, odniesla si ovácie kritikov aj divákov, ako aj nomináciu na Oscara a Zlatý glóbus. Zdá sa, že v dramatickom žánri chvíľu pobudne, keďže ju čoskoro uvidíme v kriminálnej dráme Kráľovné zločinu.

4. Jonah Hill

Jonah Hill mal povesť veľmi schopného komediálneho herca. Objavil sa v komédiách Klik – život na diaľkové ovládanie, 21 Jump Street, Superbad či Kráľ videohier. Pred dvoma rokmi však Hill vyhlásil, že by sa rád častejšie objavoval v dramatickejších úlohách.

Drasticky zhodil nadbytočné kilá a zahral si vo výbornom Vlkovi z Wall Street, v seriáli Maniac (po boku Emmy Stone), v nezvyčajnej biografickej dráme Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot či vo vydarenej letnej komédii The Beach Bum.

5. Emma Stone

Emma Stone je považovaná za jeden z najväčších talentov mladej generácie. Začínala však v nenáročných komédiách typu Zombieland či Ľahko ju zbaliť. Prelom v jej kariére znamenala dráma Farba citov.

Odvtedy sa objavila napríklad v skvelom Birdmanovi (odniesla si nomináciu na Oscara), biografickej dráme Súboj pohlaví či v muzikáli La La Land, za ktorý si sošku Oscara už odniesla. Naposledy zažiarila vo výbornej historickej čiernej komédii Favoritka, ktorá jej vyniesla ďalšiu oscarovú nomináciu.

6. Steve Carell

Aj Steve Carell sa roky objavoval výlučne v komédiách. Niektoré boli úspešnejšie, niektoré menej, avšak Carell ostával komediálnemu žánru verný. Objavil sa v tituloch ako napríklad Bláznivá, hlúpa láska či 40 rokov panic. V roku 2014 však došlo k výraznej zmene.

Carell si strihol nezabudnuteľnú rolu mrazivého Johna du Ponta v biografickej dráme Foxcatcher. Za túto rolu si odniesol nomináciu na Oscara a následne sa objavil aj v ďalších pozoruhodných drámach ako Vice či Beautiful Boy.

7. Sandra Bullock

Sandra Bullock svoju kariéru rozbiehala na poli romantických komédií. Iste si ju aj vy pamätáte z titulov Miss špeciálny agent, Veci lásky či Nápoj lásky č. 9. Priebežne sa však Sandra objavovala aj v dramatickejších úlohách, napríklad v kultovom akčňáku Nebezpečná rýchlosť.

V poslednej dobe jej portfólio tvoria takmer výhradne drámy. Za športový film The Blind Side si odniesla Oscara aj Zlatý glóbus, upozornila na seba aj v skvelom sci-fi Gravitácia či naposledy v pozoruhodnom horore The Bird Box.

8. Matthew McConaughey

Matthew McConaughey si dlho budoval imidž herca, ktorý stvárňuje pohľadných plážových svalovcov, za ktorými sa obzrie každá žena. Sem-tam si síce odskočil do dramatickejších úloh (napr. sci-fi Kontakt či thriller Lovec démonov), kde mu to rozhodne pristalo viac, ale jeho filmografii dominovali práve romantické komédie. Spomenúť môžeme tituly ako Svadby podľa Mary či Ako prísť o muža za 10 dní.

V posledných rokoch sa však McConaughey začal orientovať na náročnejšie úlohy a dokázal, že je prvotriednym dramatickým hercom. Jeho výkony v snímkach Klub poslednej nádeje, Interstellar, Blato z Mississippi či The Beach Bum mu vyniesli množstvo pochvál, ako aj nominácií na rôzne ceny. Za Klub poslednej nádeje si odniesol Oscara aj Zlatý glóbus.

9. Jennifer Aniston

Jennifer Aniston máme určite viacerí zafixovanú ako Rachel z nesmrteľného sitcomu Priatelia. Žánru ostala Jennifer verná aj na filmovom plátne a objavila sa v niekoľkých romantických komédiách ako Ona, jedine ona či Skús ma rozosmiať.

Už v dráme Vykoľajení – Hra s neverou z roku 2005 však dokázala, že je schopná utiahnuť aj komplexnejšie dramatické roly. Ešte väčšiu pozornosť na seba strhla v emotívnej dráme Cake roku 2014. Výborný výkon podala tiež vo vojnovej dráme The Yellow Birds z roku 2017.

10. Ben Stiller

Ako väčšina hercov a herečiek z tohto rebríčka, aj Ben Stiller sa etabloval ako solídny komediálny herec. Úspech zožal v komédiách Foter je lotor a jej pokračovaniach, Noc v múzeu, Starsky a Hutch či Zoolander.

Stiller však neskôr svoju pozornosť zameral na nezávislé projekty, z ktorých sa najlepšie predviedol v snímke Greenberg od Noaha Baumbacha. Ešte väčšej chvály sa mu dostalo za výkon vo filme Tajný život Waltera Mittyho z roku 2013. V brilantnej dramédii The Meyerowitz Stories či v nezávisláku Kým sme mladí bol tiež fantastický, takže ho snáď v podobných úlohách budeme vídať častejšie.

Zdroj: imdb.com

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť