Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.3.2024
sk
Fridrich
cz
Kazimír

10 hercov a herečiek, ktorí odmietli kultové roly v úspešných filmoch

Obľúbené postavy v slávnych trhákoch mohli mať úplne inú tvár...


Otázka, či prijať alebo neprijať filmovú úlohu, je často hotovým umením. Máme však oveľa viac prípadov, keď herci odmietli účasť v legendárnych a kultových snímkach. V tomto článku sa pozrieme na 10 zaujímavých prípadov.

1. Gwyneth Paltrow (Titanic)

O rolu krásnej Rose v kultovom veľkofilme Titanic od Jamesa Camerona sa uchádzalo viacero herečiek. Patrili sem napríklad Winona Ryder, Claire Danes, Gabrielle Anwar či Reese Whiterspoon. James Cameron rolu ponúkol aj Gwyneth Paltrow, tá však odmietla. Keď sa jej neskôr pýtali, či to ľutuje, herečka len utrúsila, že minulosť už zmeniť nemôže.

Rolu napokon dostala skvelá Kate Winslet.

1997 Paramount Pictures and Twentieth Century Fox / moviestillsdb.com

2. Hugh Jackman (Casino Royale)

Novým Jamesom Bondom sa mohol stať aj obľúbený Hugh Jackman. Práve jemu totiž zavolal režisér Martin Campbell ako jednému z prvých. Jackman však odmietol. Ako sa vyjadril, bolo to jednak z toho dôvodu, že mal pocit, že bondovky sa stávajú čoraz viac šialenejšími a nerealistickejšími, a tiež kvôli tomu, že v tom čase už naplno zarezával ako Wolverine v sérii X-Men.

Upísať sa ďalšej sérii sa mu teda dvakrát nechcelo. Do úvahy pre Bonda prichádzali aj Henry Cavill či Sam Worthington. Nakoniec rolu získal Daniel Craig.

Metro-Goldwyn-Mayer / moviestillsdb.com

3. Leonardo DiCaprio (Kód Enigmy)

Oscarový Leonardo DiCaprio mal na stole ponuku na stvárnenie geniálneho matematika Alana Turinga v dráme Kód Enigmy od režiséra Mortena Tylduma. On sám o rolu síce mal záujem, ale film samotný sa pripravoval niekoľko rokov a DiCaprio ju napokon musel odmietnuť, pravdepodobne kvôli nabitému diáru.

Turinga napokon stvárnil Benedict Cumberbatch a za svoj výkon si odniesol aj nomináciu na Oscara.

StudioCanal / moviestillsdb.com

4. Matt Damon (Avatar)

Megahit Avatar od Jamesa Camerona iste dobre poznáš. Pôvodne si jednu z hlavných úloh, Jakea Sullyho, mal zahrať Matt Damon. Cameron hercovi ponúkal aj štedrý honorár, ale Damon rolu prenechal Samovi Worthingtonovi. Režisér podľa neho aj tak chcel nejaké menej známe meno.

Twentieth Century-Fox Film Corporation / moviestillsbd.com

5. Reese Whiterspoon (Vreskot)

Hlavnú rolu v kultovom satirickom horore Vreskot si mohla zahrať Reese Whiterspoon. Okrem nej mala o úlohu Sidney Prescott záujem aj Drew Barrymore (ktorá si napokon vo filme zahrala vedľajšiu postavu Casey Becker), ale nakoniec vycúvala kvôli zmluvným podmienkam.

Úlohu sa snažili získať aj Alicia Witt a Brittany Murphy a producenti ju ponúkli aj spomínanej Reese Whiterspoon (hoci sa nikdy nezúčastnila na konkurze). Tá však snímku považovala za málo zaujímavú a očakávala, že u divákov nebude mať úspech. No mýlila sa. Hlavnú rolu dostala Neve Campbell.

Dimension Films / moviestillsdb.com

6. John Lithgow (Batman)

Rolu démonického Jokera a Batmanovho úhlavného nepriateľa mohol stvárniť John Lithgow. Herec však nemal pocit, že je pre úlohu ten pravý, a napokon sa mu o tom podarilo presvedčiť aj režiséra Tima Burtona. V hre boli aj herci, ako Tim Curry, David Bowie, Ray Liotta, Robin Williams či James Woods.

Burton chcel obsadiť pomerne neznámeho Johna Glovera, ale štúdio tlačilo na to, aby Jokera stvárnila nejaká známa hviezda. Rolu teda dostal majstrovský Jack Nicholson.

1989 Warner Brothers / moviestillsdb.com

7. Sandra Bullock (Million Dollar Baby)

Famózna boxerská dráma Million Dollar Baby od Clinta Eastwooda patrí k najlepším filmom roku 2004. Snímka sa pripravovala dlhé roky a istý čas sa zdalo, že ju možno nikdy neuvidíme, keďže štúdiá v nej nevideli veľký potenciál.

Hlavnú rolu mala stvárniť Sandra Bullock, lenže keď Million Dollar Baby konečne dostal zelenú, herečka mala plno práce na filme Crash. Clint Eastwood si tak vybral Hilary Swank a urobil dobre, keďže herečka si za svoj parádny výkon odniesla mnoho ocenení, vrátane Oscara.

Warner Bros. / moviestillsdb.com

8. Michelle Pfeiffer (Základný inštinkt)

Kultový erotický noirový triler Základný inštinkt od Paula Verhoevena síce v čase svojho uvedenia pozbieral skôr zmiešané ohlasy, ale dnes patrí k zaslúženým klasikám. Do úlohy atraktívnej a nebezpečnej Catherine Tramell najprv tvorcovia chceli Kim Basinger, tá však odmietla.

Horúcou kandidátkou na hlavnú rolu bola Michelle Pfeiffer. Tá ale tiež odmietla. Prezradila, že to nebolo preto, žeby sa jej scenár nepáčil, ale proste len preto, že chcela dať prednosť iným projektom. Catherine Tramell si mohli zahrať aj Julia Roberts, Meg Ryan, Kathleen Turner, Geena Davis či Demi Moore. Všetky odmietli a rolu dostala skvelá Sharon Stone.

TriStar Pictures / moviestillsdb.com

9. Al Pacino (Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej)

Legendárny Al Pacino ako pašerák Han Solo z Hviezdnych vojen? No, prečo nie? Minimálne producenti s Pacinom vážne počítali, ten ale odmietol, pretože scenáru nerozumel a považoval ho za zmätočný. Okrem neho bola rola ponúknutá aj Jackovi Nicholsonovi, Robertovi De Nirovi, Burtovi Reynoldsovi a Jamesovi Caanovi.

Napokon sa jej ale geniálne chopil Harrison Ford.

Warner Bros. / moviestillsdb.com

10. Robin Williams (Osvietenie)

Kultový horor Osvietenie od Stanleyho Kubricka patrí k najlepším dielam (nielen) svojho žánru. U mnohých kritikov síce krátko po premiére snímka neuspela, ale obstála v teste času a dnes sa radí ku klenotom kinematografie. A hoci bol Jack Nicholson prvou voľbou Stanleyho Kubricka pre úlohu šialeného Jacka Torrancea, do úvahy prichádzali aj iní herci, medzi nimi aj populárny Robin Williams.

Ten údajne patril k ďalším Kubrickovým favoritom, ale nesúhlasil s ním autor knižnej predlohy Stephen King. Ďalšie mená, ktoré sa okolo projektu obšmietali, sú Robert De Niro či Harrison Ford.

20th Century Fox / moviestillsdb.com
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.