Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Nie je ničím zvláštnym, ak si herci či herečky zahrajú nejakú kultovú postavu a následne sa k nej s odstupom času vrátia. Často sa tak deje po pomerne dlhom čase (nezriedka po mnohých rokoch).

V tomto článku ti predstavíme 10 hercov a herečiek, ktorí ani po rokoch nezabudli na postavy, ktoré im priniesli slávu, a k radosti mnohých fanúšikov sa objavili aj v neskorších dieloch.

1. Anthony Hopkins (Hannibal Lecter)

Rola psychopatického kanibalského sériového vraha Hannibala Lectera stále patrí medzi najlepšie úlohy Anthonyho Hopkinsa. Prvýkrát si túto postavu zahral v trileri Mlčanie jahniat z roku 1991 a za svoj výkon si odniesol sošku Oscara.

V roku 2001 nasledoval sequel Hannibal a o rok neskôr, teda v roku 2002, Červený drak. Na kvalitu Mlčania jahniat nedosiahlo ani jedno z pokračovaní, ale Hopkins v každom filme predviedol ukážkový herecký výkon.

2. Harrison Ford (Han Solo)

Sympatického pašeráka Han Sola si Harrison Ford prvýkrát zahral v legendárnom sci-fi Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej z roku 1977. Následne sa vrátil aj v ďalších epizódach: Impérium vracia úder (1980) a Návrat Jediho (1983).

Ford sa k tejto obľúbenej postave vrátil aj v dvoch častiach takzvanej „novej trilógie“ Hviezdnych vojen: Sila sa prebúdza (2015) a Vzostup Skywalkera (2019). Nová trilógia si odniesla skôr rozpačité reakcie fanúšikov, hoci kritici najmä prvé dva diely veľmi chválili. Harrison Ford však bol vo svojej ikonickej úlohe ako vždy perfektný.

3. Jamie Lee Curtis (Laurie Strode)

Jamie Lee Curtis si úlohu Laurie Strode prvýkrát zahrala v kultovom horore Halloween v roku 1978. Objavila sa aj v pokračovaní Halloween 2 (1981) a následne až v siedmej časti série Halloween H20 (1998). Tá ale ignorovala všetky časti s výnimkou prvých dvoch dielov. Zdalo sa, že práve H20 bol definitívnou rozlúčkou Jamie Lee Curtis so ságou Halloween.

Napokon sa ale ešte vrátila v pomerne mizernom Halloween: Vzkriesenie (2002). V roku 2018 sa tvorcovia rozhodli natočiť nový Halloween, ktorý nadväzoval priamo na originál z roku 1978. Jamie Lee Curtis sa do úlohy Laurie Strode opäť vrátila a očakávať ju môžeme aj v sequeli Halloween Kills (2020) a zrejme aj v Halloween Ends (2021).

4. Jeff Goldblum (Dr. Ian Malcolm)

Kultový dobrodružný trhák Jurský park, ktorý Steven Spielberg natočil v roku 1993, iste nemusíme obsiahlo pripomínať. Jednou z vedľajších, ale vcelku obľúbených postáv, bol aj Dr. Ian Malcolm v podaní Jeffa Goldbluma. Ten tejto sérii ostal pomerne dlho verný.

Vidieť sme ho mohli aj v pokračovaní s názvom Stratený svet: Jurský park (1997) a napokon v roku 2018 v snímke Jurský svet: Zánik ríše, kde mal menšie cameo. Už je potvrdené, že sa vráti aj v pokračovaní Jurského sveta s podtitulom Dominion, ktorý by mal do kín doraziť v lete budúceho roku.

5. Carrie Fisher (Leia Organa)

Ako aj Han Solo, aj princezná Leia Organa v podaní Carrie Fisher sa prvýkrát na strieborných plátnach objavila v snímke Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej (1977). Videli sme ju aj v ďalších dvoch častiach „starej trilógie“ a Carrie Fisher sa napokon k tejto postave vrátila aj v „novej trilógii“, konkrétne v dieloch Sila sa prebúdza (2015) a Poslední Jediovia (2017).

Bohužiaľ, Carrie Fisher ešte pred premiérou druhého menovaného filmu zomrela, čo tvorcom dosť skomplikovalo plány. Leia mala byť totiž výraznou postavou aj v pokračovaní s názvom Vzostup Skywalkera (2019). Napokon sa filmári rozhodli zakomponovať ju prostredníctvom už natočených a nepoužitých záberov.

6. Sharon Stone (Catherine Tramell)

Sexy femme fatale Catherine Tramell nezabudnuteľne stvárnila Sharon Stone v trileri Základný inštinkt (1992). Táto rola jej vyniesla celosvetovú popularitu aj chválu kritikov. Dodnes ide pravdepodobne o jej najlepšiu úlohu. Nemožno sa teda čudovať, že Stone sa rozhodla k postave vrátiť aj v sequeli Základný inštinkt 2 (2006). Ten ale, žiaľ, dopadol mizerne, kritika ho roztrhala v zuboch a finančne tiež nešlo o žiadnu hitparádu.

7. Sylvester Stallone (John Rambo)

Akčná séria Rambo sa začala písať v roku 1982, keď si odbil premiéru prvý diel. Drsný vojnový veterán v podaní Sylvestera Stallonea dokázal bodovať, a tak sa mohol vrátiť v aj v sequeli (1985) a treťom diele (1988). Pri ňom už ale bolo jasné, že tvorcovia látku vyšťavili na kosť a už sa zrejme nie je kam posúvať. Ale nikdy nehovor nikdy, obzvlášť v Hollywoode.

V roku 2008 sa totiž Stallone k svojej úlohe vrátil v štýlovom akčňáku Rambo: Do pekla a naspäť (2008). Naposledy sme ho v úlohe Johna Ramba mohli vidieť v snímke Rambo: Posledná krv (2019). Ten si ale odniesol mizerné recenzie, takže je otázka, či sa s Rambom v budúcnosti ešte stretneme.

8. Renée Zellweger (Bridget Jones)

Romantická komédia Denník Bridget Jonesovej z roku 2001 bola obrovským úspechom a dnes sa teší kultovému statusu. Hlavnú rolu si v nej zahrala výborná Renée Zellweger, ktorá si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara a množstvo iných cien. Asi teda neprekvapí, že sa filmári na tento úspech pokúsili nadviazať pokračovaním Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch (2004).

Kritici z neho rozhodne neskákali nadšením, ale finančne išlo stále o veľký úspech. Renée Zellweger si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Zlatý glóbus. Napokon sme sa dočkali aj tretieho dielu Dieťa Bridget Jonesovej (2016). Finančne išlo opäť o hit, a tentokrát boli, viac-menej, spokojní aj kritici.

9. Al Pacino (Michael Corleone)

Trilógia Krstný otec patrí k základným kameňom mafiánskych filmov. Prvý diel si odbil premiéru v roku 1972, druhý v roku 1974. Na ten tretí sme si ale počkali dlhšie, konkrétne až do roku 1990. Postavu Michaela Corleona vo všetkých troch dieloch stvárnil skvelý Al Pacino.

V jednotke bol ešte skôr vedľajšou postavou, ale v ďalších dvoch častiach sa hlavný dej točil práve okolo neho. Za výkony v prvých dvoch filmoch si Al Pacino odniesol nomináciu na Oscara.

10. Michael Douglas (Gordon Gekko)

Dráma Wall Street z roku 1987 sa v čase svojej premiéry stretla s pozitívnym prijatím kritikov a Michaelovi Douglasovi vyniesla sošku Oscara. Douglas si vo filme zahral neľútostného korporátneho finančníka Gordona Gekka.

Film bol relatívne úspešný aj finančne, ale na pokračovanie s podtitulom Peniaze nikdy nespia si fanúšikovia počkali až do roku 2010. Michael Douglas si s chuťou opäť strihol svoju známu postavu, hoci treba dodať, že film samotný pozbieral skôr zmiešané ohlasy a aj finančne zaostal za očakávaniami štúdia.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť