Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDB

10 hercov, ktorí kvôli osobným škandálom upadli v nemilosť Hollywoodu

Herci, ktorí nie sú v Hollywoode vítaní.

Boli považovaní za výrazné talenty, zbierali jedno ocenenie za druhým a mali milióny fanúšikov. Lenže ich osobné škandály a v mnohých prípadoch regulárne kriminálne činy im reputáciu výrazne naštrbili či kompletne zničili.

V tomto článku sa pozrieme na 10 známych hercov a herečiek, ktorým Hollywood zavrel dvere. Niektorým bolo časom odpustené, iným možno ešte len bude a ďalší zase nemajú nádej, že by sa ešte niekedy vrátili do prvej ligy.

1. Mel Gibson

Mel Gibson sa dlho tešil potlesku publika, záujmu kritikov a zahral si v celom rade úspešných filmov. Spomenúť môžeme napríklad sériu Šialený Max, Smrtonosná zbraň či kultovky ako Maverick, Statočné srdce či Výkupné. Niekedy okolo roku 2009 však jeho kariéra začala dostávať trhliny. Mohlo za to, ako inak, jeho nevyberané správanie.

Viackrát ho prichytili šoférovať pod vplyvom alkoholu, k tomu sa pridali aj obvinenia z násilia zo strany jeho priateľky a antisemitské výroky. „Sku*vení Židia! Židia sú zodpovední za všetky vojny na svete,“ vrieskal opitý Gibson počas svojho zatýkania.

Shutterstock

Nepomohla mu ani propagácia konšpirácií či homofóbne výroky. Gibson sa síce za toto všetko ospravedlnil, ale pre Hollywood bola jeho reputácia až príliš kontroverzná. Takmer dekádu si teda ani neškrtol. K réžii sa vrátil v roku 2016 filmom Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu, za ktorý si odniesol nomináciu na Oscara.

Neskôr sa postavil aj pred kameru a zahral si vo filmoch ako Na zlej strane, The Professor and the Madman či Fatman. Na pláne má aj niekoľko ďalších projektov, takže sa zdá, že mu Hollywood aspoň čiastočne odpustil.

2. Bill Cosby

Bill Cosby patril svojho času k najobľúbenejším americkým komikom a hercom. Jeho seriály Show Billa Cosbyho, Cosby a početné stand-upy patria ku klasikám. Vystupoval ako láskavý a milý človek. Lenže, ako už dnes vieme, tento obraz bol falošný. S Cosbym sa totiž ťahá množstvo obvinení zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia.

Prvé prišli v roku 2005 a odvtedy sa ozvalo približne 60 žien, ktoré tvrdili, že Cosby ich zdrogoval a znásilnil. Sám Cosby sa k škandálom odmietal vyjadriť, avšak viaceré organizácie s ním prerušili styky a Netflix zrušil premiéru jeho stand-upu Bill Cosby: 77. Herca napokon súd uznal vinným a odsúdil na tri až desať rokov za mrežami. Odvolací súd ale trest zrušil pre procesné pochybenia.

Shutterstock

3. Charlie Sheen

Charlie Sheen tiež patril k hollywoodskym obľúbencom. Zahral si v kultovkách ako Wall Street, Čata či Mladé pušky. Divákov tiež bavil v známom sitcome Dva a pol chlapa. Bol ale známy aj svojím búrlivým životným štýlom, holdovaním alkoholu a drogám, ako aj mladým a krásnym ženám. Niekto by mohol povedať, že je len otázkou času, kedy Sheen s podobným prístupom narazí.

To sa stalo v roku 2011, keď na adresu tvorcu seriálu Dva a pol chlapa Chucka Lorreho vyhlásil, že je to „obyčajný klaun a šarlatán“. Zo seriálu bol okamžite vykopnutý. Jeho reputácii nepomohlo ani rozširovanie konšpiračných teórií o teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a obvinenie zo sexuálneho násilia.

V roku 2015 navyše vyhlásil, že je HIV pozitívny. Jeho posledné herecké zárezy spadajú do roku 2017 a je otázka, či ho ešte v nejakých filmoch či seriáloch uvidíme.

Shutterstock

4. Lindsay Lohan

Lindsay Lohan začala s herectvom už ako malé dievčatko, keď sa objavila v úspešnej komédii Pasca na rodičov. Odvtedy sme ju mohli vidieť vo filmoch ako Strelený piatok, Protivné baby či Herbie: Na plný plyn. Patrila k idolom tínedžerov a vychádzajúcim mladým hviezdam.

Aj jej kariéru ale poznačili škandály. Rada si dopriala alkohol aj drogy a mala vo zvyku vymetať jeden večierok za druhým. K tomu sa pridali aj opletačky so zákonom. Niesla si so sebou povesť nezodpovednej a neprofesionálnej herečky a napokon bola nútená dať si od herectva pauzu. Neskôr sa k nemu síce vrátila, ale jej kariéra stále stagnuje. Naposledy si zahrala v mizernom horore Among the Shadows z roku 2019.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 známych filmov, počas nakrúcania ktorých sa stali (často smrteľné) tragédie a nehody

5. Kevin Spacey

Kevin Spacey dlhé roky patril k najobľúbenejším a najoceňovanejším hercom Hollywoodu. Na konte má dvoch Oscarov, jeden Zlatý glóbus a množstvo ďalších ocenení. Zahral si v skvelých filmoch Zvyčajní podozriví, Americká krása, Sedem, Smrtiaca epidémia či Svet podľa Prota.

Nesmieme tiež zabudnúť na jeho parádny výkon v seriáli House of Cards. V roku 2017 ho ale herec Anthony Rapp obvinil, že sa ho v roku 1986 pokúšal zviesť. Rapp mal vtedy len 14 rokov, Spacey 26. Spacey uviedol, že si na tento incident nespomína, ale Rappovi sa ospravedlnil.

Shutterstock

Následne sa ale objavilo aj pätnásť ďalších mužov, ktorí Spaceyho obvinili zo sexuálneho násilia. Netflix s ním prerušil styky, vyškrtol ho z poslednej série House of Cards a jeho chystaný film Gore bol zrušený. Herec sa musel za svoje činy zodpovedať aj pred súdom.

Ten len nedávno rozhodol, že Spacey musí producentom House of Cards zaplatiť 30 miliónov dolárov za poškodenie ich značky. Spacey by sa mal objaviť v talianskom filme L’uomo che disegnò Dio od Franca Nera. V Hollywoode ho už ale asi len tak neobsadia.

6. Tobey Maguire

Tobey Maguire má vo svojej filmografii hitovky ako Pleasentville: Mestečko zázrakov, Pravidlá muštárne, Seabiscuit či trilógiu Spider-Man. Maguireovu kariéru neuťali žiadne alkoholické excesy či obvinenia z násilia, skôr sa pod ne podpísala jeho účasť na ilegálnych pokerových turnajoch.

Maguire turnaj údajne vyhral, ale neskôr sa zistilo, že peniaze boli ukradnuté. Herec sa síce obhajoval, že netušil, že turnaj je nelegálny, novinári však kauzu poriadne rozmazali. Hercovým posledným hraným filmom je životopisná dráma Ťah pešiakom z roku 2014. Maguire je však stále aktívny ako producent.

Shutterstock

7. Isaiah Washington

Talentovaný Isaiah Washington si zahral v niekoľkých cenených nezávislákoch (napr. Blue Caprice), oveľa výraznejšie ale na seba upozornil účasťou v parádnom seriáli Klinika Grace. Za stvárnenie doktora Prestona Burkea si odniesol chválu kritikov aj viacero cien. V roku 2006 však na pľaci urazil hereckého kolegu T. R. Knighta, ktorého nazval „bu*erantom“. Washington sa za to ospravedlnil a možno by sa na to aj zabudlo.

Ale počas tlačovej konferencie na odovzdávaní Zlatých glóbusov po otázke novinárov na túto kauzu Washington vyhlásil: „Nie, T. R.-a som bu*erantom nikdy nenazval! To sa nestalo!“ Herec bol obratom zo seriálu vykopnutý. Hrá síce ďalej, ale jeho novinky väčšinou (zaslúžene) nevzbudzujú žiadnu pozornosť.

Shutterstock

8. Amanda Bynes

Amanda Bynes začala s herectvom vo svojich siedmich rokoch a postupne sa z nej stala obľúbená tínedžerská hviezda s veľkým potenciálom do budúcnosti. Zahrala si v komédiách Po čom dievča túži, Ona je on či Hairspray. Neskôr sa ale pridali problémy s drogami a alkoholom a niekoľko potýčok so zákonom.

Herečka zápasila aj s osobnými problémami a psychickým zdravím. Napokon sa sama rozhodla s herectvom na čas skončiť, aby sa dala do poriadku. V roku 2018 vyhlásila, že by sa rada k herectvu vrátila, ale zatiaľ sa tak nestalo. Uvidíme, či sa jej comeback predsa len podarí.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 herečiek a hercov, ktorí už veľmi dlho nenatočili dobrý film (2. časť)

9. Armie Hammer

Kariéra Armieho Hammera donedávna stúpala raketovým tempom. Zahral si v skvelých a cenených filmoch ako Sociálna sieť, Nočné zvieratá, Daj mi tvoje meno či Sorry to Bother You. V januári 2021 sa však na sociálnych sieťach objavili útržky komunikácie, ktorú mal viesť Hammer s istou ženou. Jeho správy naznačovali sexuálne fantázie o znásilnení či kanibalizme.

Následne vystúpilo viacero ďalších žien, ktoré tvrdili, že Hammer ich vo vzťahu emocionálne a psychicky týral, dokonca padli aj obvinenia zo znásilnenia. Herec obvinenia odmietol a sám sa vzdal účasti v niekoľkých naplánovaných filmových a seriálových projektoch. Agentúra WME s ním prerušila kontakty, rovnako tak jeho hovorca. Obvinenia voči nemu sa momentálne prešetrujú.

Shutterstock

Hammera budúci rok uvidíme v detektívke Smrť na Níle a mal by sa objaviť aj v dramédii Next Goal Wins. Tieto projekty boli rozpracované ešte predtým, než boli voči Hammerovi vznesené obvinenia. Aký dopad bude mať tento škandál na jeho kariéru, zatiaľ netušíme, ale nečudovali by sme sa, ak by si pred kamerou tak skoro neškrtol.

10. Johnny Depp

Johnny Depp bol kedysi hollywoodskou hviezdou prvej veľkosti. Zahral si v kultových snímkach ako Nožnicovoruký Edward, Arizona Dream, Ed Wood, Mŕtvy muž, Ospalá diera či Piráti z Karibiku. V posledných rokoch ale jeho sláva upadala. Filmy, v ktorých hral, zbierali skôr zmiešané až negatívne recenzie a zdalo sa, že herec má už najlepšie obdobie za sebou.

Menšia vzpruha prišla s úlohou Grindelwalda v sérii Fantastické zvery a mnohí si možno mysleli, že Johnny chytil druhý dych. Lenže jeho búrlivý rozvod s herečkou Amber Heard mu imidž dosť poškodil. Heard ho totiž obvinila, že sa k nej správal násilne, často pod vplyvom alkoholu.

Shutterstock

Depp zase z násilia obvinil Heard. Bulvárny plátok The Sun Deppa v jednom článku nazval násilníkom, ktorý mlátil svoju ženu. Herec noviny zažaloval za urážku na cti, ale súd po preskúmaní dôkazov dospel k záveru, že The Sun napísal pravdu.

Štúdio Warner Bros. Deppa požiadalo, aby odstúpil z úlohy Grindelwalda (v ďalších filmoch ho nahradí Mads Mikkelsen), a hoci je herec odhodlaný svoje meno očistiť, dvere veľkých štúdií má nateraz zatvorené.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť