Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDB

10 hercov, ktorí navždy ostanú v tieni svojich najznámejších postáv

Hrali aj v iných projektoch, väčšina sveta ich však má zapísaných ako hercov a herečky jednej úlohy.

Herci a herečky majú niekedy problém vymaniť sa z tieňa postáv, vďaka ktorým sa stali slávnymi. Niektorým sa to podarí, iným nie. V tomto článku si predstavíme 10 hercov, ktorých pozná celý svet, ale hlavne vďaka jednej výraznej úlohe. Pri niektorých z nich sa ale ešte možno nejakého veľkého návratu dočkáme.

1. Rupert Grint (séria Harry Potter)

Rupertovi Grintovi sa z hlavnej trojice (spolu s Danielom Radcliffom a Emmou Watson) zo série fantasy filmov o Harrym Potterovi darí asi najmenej. Po skončení ságy o mladom čarodejníkovi, kde si Grint zahral Rona Weasleyho, sa herec objavil ešte v niekoľkých projektoch, napríklad filme Moonwalkers či seriáli Podfu(c)k, ale nešlo o nijako výrazné úlohy.

Navyše, Podfu(c)k sa stretol aj s pomerne negatívnym kritickým prijatím. Možno nás však Grint ešte niekedy v budúcnosti prekvapí veľkým comebackom.

Warner Bros. / MovieStillsDB

2. Carrie Fisher (Hviezdne vojny)

Rola princeznej a neskôr generálky Lei Organy zo série Hviezdne vojny je bezpochyby najslávnejšou úlohou Carrie Fisher. Tá si Leiu zahrala nielen v „starej“, ale aj „novej“ trilógii (Sila sa prebúdza, Poslední Jediovia a Vzostup Skywalkera). V prípade posledného dielu však boli použité len archívne zábery, keďže Carrie Fisher, žiaľ, pred nakrúcaním zomrela.

Okrem Hviezdnych vojen si zahrala aj vo viacerých iných úspešných filmoch, napríklad Hana a jej sestry, Keď Harry stretol Sally či Hook. Ikonickosť svojej najslávnejšej roly sa jej však už nepodarilo prekonať.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

3. Christopher Reeve (Superman)

Herec Christopher Reeve sa preslávil ako Clark Kent alias Superman v sérii celovečerných filmov s týmto komiksovým hrdinom. Tieňu tejto úlohy už neskôr nedokázal uniknúť, hoci výborné výkony predviedol aj v snímkach Súmrak dňa či Pilotov návrat. Určite mal teda našliapnuté na to, aby sa stal rešpektovaným hercom.

Jeho herecký rozbeh ale narušila vážna nehoda, keď bol pri jazde na koni vyhodený zo sedla a ochrnul. Aj napriek svojej neľahkej situácii sa objavil ešte v niekoľkých filmoch. Zomrel v roku 2004 ako 52-ročný.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Zvládneš vyriešiť tieto jednoduché porovnania zlomkov?

4. Linda Blair (Exorcista)

Aj meno herečky Lindy Blair sa spája hlavne s jedným filmom, a tým je kultový horor Exorcista. Linda Blair v ňom brilantne stvárnila 12-ročné dievča, ktoré je posadnuté démonom. Za svoj výkon si odniesla aj nomináciu na Oscara a človek by si myslel, že jej kariéra bude už len stúpať.

Skutočnosť ale bola odlišná. Linda síce ďalej hrala, ale väčšinou sa objavovala v béčkových hororoch, vrátane Exorcistu II. V poslednej dobe ju vo filmoch vídame len zriedka, pravdou ale je, že svoju najslávnejšiu rolu však už asi ťažko prekoná.

Warner Bros. / MovieStillsDB

5. Tobey Maguire (Spider-Man)

Tobey Maguire si zahral v mnohých kvalitných filmoch. Za všetky môžeme spomenúť Mestečko Pleasantville, Pravidlá muštárne či Seabiscuit. Ale čo si budeme hovoriť, celosvetovú slávu dosiahol až ako Peter Parker alias Spider-Man. Toho stvárnil hneď v troch filmoch, pričom v tom poslednom si za svoj výkon odniesol aj negatívne kritiky.

Do istej miery mu to zrejme zlomilo väz, pretože – hoci si potom ešte zahral v snímkach, ako Veľký Gatsby či Predĺžený víkend – jeho sláva začala upadať. Medzi jeho posledné filmy patria animák Baby šéf z roku 2017, v ktorom prepožičal hlas jednej z postáv, a v roku 2021 sa tiež objavil vo filme Spider-Man: Bez domova. V posledných rokoch sa výraznejšie venuje producentskej práci a nezdá sa, že by sa chystal na nejaký veľký comeback.

Columbia/Sony

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť