Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Počuli ste už výraz „method acting“? Označuje sa ním špecifický a maximálne prepracovaný prístup k filmovým úlohám. V praxi to znamená asi toľko, že herci odmietajú vystúpiť zo svojej postavy počas celého nakrúcania, snažia sa do nej absolútne ponoriť a urobiť všetko pre to, aby bol ich výkon čo najlepší a najvernejší.

V dnešnom článku vám predstavíme desiatku hercov, ktorí sú podobným prístupom k filmovým úlohám dobre známi a neraz kvôli ich dokonalému stvárneniu hazardujú aj so svojím zdravím.

Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis patrí asi k najznámejším hercom, ktorí sa do svojich úloh ponárajú na sto percent. Pri Day-Lewisovi však už platí minulý čas, keďže tento geniálny herec sa, bohužiaľ, rozhodol ukončiť aktívnu kariéru.

Daniel Day-Lewis bol vždy známy tým, že sa na svoje úlohy poctivo pripravoval. Kvôli filmu Neznesiteľná ľahkosť bytia sa naučil po česky, aby mal ten správny prízvuk. Keď točil historickú drámu Čarodejnice zo Salemu, tak si sám postavil malý dobový dom, a to za pomoci nástrojov, ktoré sa používali v 17. storočí. V tomto dome po celú dobu nakrúcania žil bez vody a elektriny, nesprchoval sa, ani nekúpal.

Keďže počas nakrúcania Gangov v New Yorku odmietal nosiť moderné oblečenie, chytil zápal pľúc a keď nakrúcal Lincolna, tak tiež nikdy nevystúpil zo svojej úlohy. Ani keď boli vypnuté kamery. Tomu sa povie oddanosť hereckej profesii! Niet divu, že si odniesol až 3 Oscarov za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Christian Bale

Christian Bale patrí k ďalším dobre známym hereckým chameleónom, ktorí nemajú problém kvôli rolám hazardovať so svojím zdravím. Narážame najmä na temný mysteriózny thriller Mechanik, v ktorom Bale stvárňuje muža s extrémnou formou nespavosti, čo sa prejavuje aj na jeho tele.

Bale schudol z pôvodných 80 kíl na neuveriteľných 55. Herec chcel ísť až na 45 kíl, ale to mu už rázne zarazili lekári. Baleov jedálniček sa v tejto dobe skladal len z jedného jablka, plechovky tuniaka, vody a občasného pohárika whiskey. Bale však po skončení natáčania zase v rekordne krátkom čase nabral svalstvo pre rolu Batmana.

Heath Ledger

Pri Batmanovi ešte chvíľu ostaneme. Heath Ledger, ktorý geniálne stvárnil záporáka Jokera v Temnom rytierovi, sa do svojej úlohy tiež maximálne ponoril. Na niekoľko týždňov sa izoloval v hotelovej izbe, kde študoval komiksové predlohy a pracoval na intonácii hlasu a mimike.

Inšpiroval sa tiež filmami ako Mechanický pomaranč či Osvietenie. Náročná úloha sa, bohužiaľ, podpísala aj na jeho psychike a privodila mu depresie a problémy so spánkom. Herec sa ešte pred premiérou nešťastnou náhodou predávkoval liekmi proti bolesti a proti úzkosti. Za rolu Jokera mu bolo udelených množstvo cien, vrátane Oscara.

Joaquin Phoenix

Aj Joaquin Phoenix si v najbližšej dobe strihne Jokera a aj on je známy tým, že svoje úlohy veľmi prežíva. Môžeme to vidieť prakticky na každej jeho role. Počas nakrúcania hudobnej drámy Walk the Line o živote Johnnyho Casha sa napríklad naučil hrať na gitare.

Okrem iného tiež v roku 2009 svojich fanúšikov prekvapil tým, že končí s herectvom a bude sa venovať rapperskej kariére. Výsledkom bolo niekoľko jeho podivných vystúpení v rôznych talk-show. Ako sa neskôr ukázalo, opäť išlo len o ďalšiu z jeho úloh a mnoho ľudí mu ju naozaj zhltlo aj s navijakom. Už sa nevieme dočkať, ako sa predvedie v úlohe Jokera.

Adrien Brody

Adrien Brody má na konte množstvo skvelých výkonov a medzi jeho najlepšie patrí, bezpochyby, kreácia židovského klaviristu Wladyslawa Szpilmana v emotívnej dráme z obdobia druhej svetovej vojny, Pianista. Brody sa kvôli úlohe naučil hrať na klavíri (trénoval štyri hodiny denne).

Následne sa zbavil takmer všetkého svojho majetku. Predal byt, auto, odpojil telefóny a odsťahoval sa do Európy. To všetko preto, aby sa cítil rovnako bezmocný a stratený ako skutočný Szpilman. Za svoju rolu si právom odniesol Oscara za najlepšieho herca.

Robert De Niro

Robert De Niro patrí, bezpochyby, k najlepším hercom kinematografie. Na herecký Olymp mu pomohla aj silná disciplína a ochota dať do svojich výkonov maximum.

Tak napríklad pre úlohu v kultovom thrilleri Taxikár získal De Niro licenciu pre taxikárov. Počas nakrúcania dokonca ťahal 12-hodinové šichty a počas prestávok v nakrúcaní rozvážal rôznych ľudí po celom New Yorku.

Jack Nicholson

Jack Nicholson sa do histórie filmu zapísal nesmrteľným písmom. Je večná škoda, že už nehrá, ostalo nám však po ňom hneď niekoľko nesmrteľných snímok. Jednou z nich je aj dráma Prelet nad kukučím hniezdom od Miloša Formana.

V nej Nicholson predviedol svoje majstrovstvo a dokonca sa nechal (spolu s ostatnými hercami) naozaj zavrieť do skutočnej psychiatrickej liečebne, kde sa spriatelil s niekoľkými pacientmi. Zúčastňoval sa tiež na skupinových terapiách. Počas nakrúcania hororu Osvietenie sa zase do správne zúrivej nálady dostával napríklad tým, že jedol syrové sendviče, ktoré z duše nenávidel.

Ed Harris

Ed Harris má v Hollywoode povesť vážneho herca, ktorý veľmi dbá o to, aby bol jeho výkon čo najlepší a najprofesionálnejší. Pri nakrúcaní drámy Pollock o maliarovi Jacksonovi Pollockovi, ktorú Harris aj režíroval, sa Harris naučil maľovať.

Viaceré obrazy, ktoré vo filme uvidíme, skutočne maľuje on. Vybudoval si tiež vlastné maliarske štúdio a snažil sa čo najvernejšie napodobniť Pollockov štýl maľby.

Kate Winslet

Kate Winslet sa za svoju kariéru zaskvela v množstve nezabudnuteľných úloh. Za svoj výkon v dráme Predčítač si odniesla aj Oscara, a to absolútne zaslúžene. Do úlohy nemeckej vojnovej zločinky sa ponorila na sto percent a svoje repliky prednášala so silným nemeckým prízvukom.

Aby si tento prízvuk lepšie osvojila, hovorila s ním, aj keď sa kamery vypli. Dokonca aj vtedy, keď bola so svojimi deťmi. Herečka prezradila, že jej ratolesti to nebrali príliš dobre a čoskoro im solídne liezla na nervy.

Hilary Swank

Výborná Hilary Swank, ktorej kariéra však momentálne akosi stagnuje, tiež patrí k herečkám, ktoré dávali do svojich rolí celú svoju dušu. Medzi jej najslávnejšie úlohy patrí stvárnenie skutočného transsexuála Brandona Teenu vo famóznej dráme Chlapci neplačú.

Za túto úlohu si Swank odniesla aj Oscara a na rolu sa poctivo pripravovala. Celý jeden mesiac vystupovala ako Brandon, nechávala sa oslovovať v mužskom rode a v tomto štýle aj chodila do spoločnosti a stretávala sa s ničnetušiacimi obyčajnými ľuďmi.

Pre boxerskú drámu Million Dollar Baby zase tri mesiace poctivo trénovala a nabrala nezanedbateľné množstvo svalovej hmoty. Aj za túto rolu si vyslúžila Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe.

Zdroj: mentalfloss.com, whatculture.com
Titulná fotka: Paramount Classics, 2000 Lions Gate Films, Sony Pictures Releasing


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť