Herecké návraty ku kultovým postavám, ktoré daných hercov či herečky preslávili na celom svete, nie sú vo filmovom svete ničím neobvyklým. V tomto článku nájdeš 10 skvelých hercov a herečiek, ktorí vyslyšali volanie fanúšikov a po rokoch (nezriedka dekádach) sa vrátili k svojim najkultovejším postavám.
1. Anthony Perkins (Norman Bates)
Anthony Perkins už zrejme navždy ostane v mysliach ľudí zapísaný ako démonický Norman Bates z kultového hororu Psycho (1960) od Alfreda Hitchcocka. K svojej najslávnejšej úlohe sa neskôr vrátil ešte trikrát. Najprv v sequeli Psycho II (1983), ktorý dopadol celkom dobre. Nasledujúce diely Psycho III (1986) a Psycho IV. – Začiatok (1990) už dopadli o dosť horšie, hoci stále boli pozerateľné. Perkins navyše v každom filme predviedol kvalitný výkon.
2. Leonard Nimoy (Spock)
S postavou múdreho Spocka je v sci-fi seriáli Star Trek (1966) nerozlučne spätý herec Leonard Nimoy. Pravdaže, keď J. J. Abrams v roku 2009 celú sériu zrebootoval, do úlohy Spocka obsadil Zacharyho Quinta. Napriek tomu ale na fanúšikov nezabudol a v malom cameu sa v tejto úlohe opäť predstavil nezabudnuteľný Nimoy.
Do sveta Star Trek sa tak vrátil po dlhých 18 rokoch. Neskôr sme ho mohli vidieť aj v pokračovaní Star Trek: Do temnoty (2013). Oba filmy sa dočkali pozitívnych recenzií aj finančného úspechu.
3. Al Pacino (Michael Corleone)
Legendárny Al Pacino má na svojom konte mnoho kultových rolí. Jednou z najznámejších je ale bezpochyby rola mafiána a neskôr mafiánskeho bossa Michaela Corleoneho z gangsterky Krstný otec (1972) od Francisa Forda Coppolu. Vzhľadom na to, že film sa prakticky hneď po svojom uvedení stal absolútnou kritickou aj finančnou hitovkou, netrvalo dlho a dočkali sme sa pokračovania, tiež pod taktovkou Coppolu.
V roku 1974 dorazil Krstný otec II, ale na záverečný tretí diel sme si museli počkať až do počiatku 90. rokov. Druhý diel sa opäť stretol s úspechom a kvalitná bola aj tretia časť, hoci v kontexte celej série ide o jednoznačne najslabší diel. Spolu ale tvoria strhujúcu trilógiu, ktorú jednoducho treba vidieť.
Prečítaj si náš exkluzívny obsah z filmového prostredia:
- Svet na nich úplne zabudol. Toto je 10 hercov filmového Hollywoodu, ktorých sláva už vyhasla
- Dávid Štumpf, držiteľ ceny EMMY, pracujúci pre Marvel Studios: Pamätám si, ako niekto zverejnil neúplný trailer na nového hraného Spider-Mana (ROZHOVOR)
- Týchto 10 hviezdnych párov hralo láskyplný vzťah aj po drsnom rozchode
4. Mark Hamill (Luke Skywalker)
Vo filmografii Marka Hamilla by sme pravdepodobne nenašli väčší hit než legendárnu sci-fi space operu Hviezdne vojny. V nej si zahral odvážneho rytiera Jedi Luka Skywalkera. Prvýkrát sa nám v tejto úlohe predstavil v prvom (resp. štvrtom) diele Nová nádej z roku 1977 od Georgea Lucasa. Následne si rolu Skywalkera zopakoval aj v častiach Impérium vracia úder (1980) od Irvina Kershnera a v Návrate Jediho (1983) od Richarda Marquanda.
V prequelovej trilógii sme sa s Lukom (logicky) nestretli, ale v následnej sequel trilógii (Sila sa prebúdza, Posledný Jediovia a Vzostup Skywalkera) už áno. A hoci jej prijatie u fanúšikov bolo veľmi zmiešané, kritici boli v prípade prvých dvoch dielov veľmi spokojní.
5. Harrison Ford (Indiana Jones)
Harrison Ford tiež patrí k hercom, ktorí sa nemôžu sťažovať na nedostatok ikonických úloh. Okrem kultového Hana Sola zo série Hviezdne vojny si strihol aj legendárneho dobrodruha Indianu Jonesa. Prvýkrát sme ho mohli v tejto úlohe vidieť v snímke Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (1981) od Stevena Spielberga. Film sa stal obrovským hitom a dodnes právom patrí k overeným kultovkám. V roku 1984 teda nasledoval sequel Indiana Jones a Chrám skazy (opäť v Spielbergovej réžii).
Ten je dnes hodnotený zrejme ako jeden z tých slabších kúskov, ale za pozretie, pravdaže, stále stojí. Tretí diel Indiana Jones a Posledná krížová výprava (opäť pod taktovkou Spielberga) dorazil v roku 1989 a na dlhú dobu išlo o prvotriedne zavŕšenie trilógie.
O štvrtej časti sa hovorilo dlhé roky, ale napokon sme sa jej v kinách dočkali až v roku 2008. Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky síce opäť režíroval Spielberg, ale film ako taký príliš neoslovil. Recenzie boli relatívne pozitívne, ale diváci nad výsledkom krútili nosom. Uvidíme, čo dostaneme v chystanom piatom filme.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane