Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon
Zdroj: ©Warner Bros. Television / MovieStillsDB

10 hercov, ktorí sa po rokoch vrátili k svojim kultovým postavám

Herci, ktorí nedokázali dať zbohom svojim kultovým postavám.

Herecké návraty ku kultovým postavám, ktoré daných hercov či herečky preslávili na celom svete, nie sú vo filmovom svete ničím neobvyklým. V tomto článku nájdeš 10 skvelých hercov a herečiek, ktorí vyslyšali volanie fanúšikov a po rokoch (nezriedka dekádach) sa vrátili k svojim najkultovejším postavám.

1. Anthony Perkins (Norman Bates)

Anthony Perkins už zrejme navždy ostane v mysliach ľudí zapísaný ako démonický Norman Bates z kultového hororu Psycho (1960) od Alfreda Hitchcocka. K svojej najslávnejšej úlohe sa neskôr vrátil ešte trikrát. Najprv v sequeli Psycho II (1983), ktorý dopadol celkom dobre. Nasledujúce diely Psycho III (1986) a Psycho IV. Začiatok (1990) už dopadli o dosť horšie, hoci stále boli pozerateľné. Perkins navyše v každom filme predviedol kvalitný výkon.

2. Leonard Nimoy (Spock)

S postavou múdreho Spocka je v sci-fi seriáli Star Trek (1966) nerozlučne spätý herec Leonard Nimoy. Pravdaže, keď J. J. Abrams v roku 2009 celú sériu zrebootoval, do úlohy Spocka obsadil Zacharyho Quinta. Napriek tomu ale na fanúšikov nezabudol a v malom cameu sa v tejto úlohe opäť predstavil nezabudnuteľný Nimoy.

Do sveta Star Trek sa tak vrátil po dlhých 18 rokoch. Neskôr sme ho mohli vidieť aj v pokračovaní Star Trek: Do temnoty (2013). Oba filmy sa dočkali pozitívnych recenzií aj finančného úspechu.

3. Al Pacino (Michael Corleone)

Legendárny Al Pacino má na svojom konte mnoho kultových rolí. Jednou z najznámejších je ale bezpochyby rola mafiána a neskôr mafiánskeho bossa Michaela Corleoneho z gangsterky Krstný otec (1972) od Francisa Forda Coppolu. Vzhľadom na to, že film sa prakticky hneď po svojom uvedení stal absolútnou kritickou aj finančnou hitovkou, netrvalo dlho a dočkali sme sa pokračovania, tiež pod taktovkou Coppolu.

V roku 1974 dorazil Krstný otec II, ale na záverečný tretí diel sme si museli počkať až do počiatku 90. rokov. Druhý diel sa opäť stretol s úspechom a kvalitná bola aj tretia časť, hoci v kontexte celej série ide o jednoznačne najslabší diel. Spolu ale tvoria strhujúcu trilógiu, ktorú jednoducho treba vidieť.

4. Mark Hamill (Luke Skywalker)

Vo filmografii Marka Hamilla by sme pravdepodobne nenašli väčší hit než legendárnu sci-fi space operu Hviezdne vojny. V nej si zahral odvážneho rytiera Jedi Luka Skywalkera. Prvýkrát sa nám v tejto úlohe predstavil v prvom (resp. štvrtom) diele Nová nádej z roku 1977 od Georgea Lucasa. Následne si rolu Skywalkera zopakoval aj v častiach Impérium vracia úder (1980) od Irvina Kershnera a v Návrate Jediho (1983) od Richarda Marquanda.

V prequelovej trilógii sme sa s Lukom (logicky) nestretli, ale v následnej sequel trilógii (Sila sa prebúdza, Posledný Jediovia a Vzostup Skywalkera) už áno. A hoci jej prijatie u fanúšikov bolo veľmi zmiešané, kritici boli v prípade prvých dvoch dielov veľmi spokojní.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 známych hollywoodskych herečiek, ktoré majú veľmi netradičné vysokoškolské vzdelanie

5. Harrison Ford (Indiana Jones)

Harrison Ford tiež patrí k hercom, ktorí sa nemôžu sťažovať na nedostatok ikonických úloh. Okrem kultového Hana Sola zo série Hviezdne vojny si strihol aj legendárneho dobrodruha Indianu Jonesa. Prvýkrát sme ho mohli v tejto úlohe vidieť v snímke Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy (1981) od Stevena Spielberga. Film sa stal obrovským hitom a dodnes právom patrí k overeným kultovkám. V roku 1984 teda nasledoval sequel Indiana Jones a Chrám skazy (opäť v Spielbergovej réžii).

Ten je dnes hodnotený zrejme ako jeden z tých slabších kúskov, ale za pozretie, pravdaže, stále stojí. Tretí diel Indiana Jones a Posledná krížová výprava (opäť pod taktovkou Spielberga) dorazil v roku 1989 a na dlhú dobu išlo o prvotriedne zavŕšenie trilógie.

O štvrtej časti sa hovorilo dlhé roky, ale napokon sme sa jej v kinách dočkali až v roku 2008. Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky síce opäť režíroval Spielberg, ale film ako taký príliš neoslovil. Recenzie boli relatívne pozitívne, ale diváci nad výsledkom krútili nosom. Uvidíme, čo dostaneme v chystanom piatom filme.

6. Linda Hamilton (Sarah Connor)

S drsnou Sarah Connor v podaní Lindy Hamilton sme sa prvýkrát stretli v kultovom sci-fi trileri Terminátor (1984) od Jamesa Camerona. A keďže išlo o poriadne atmosférickú pecku, ktorá pozbierala nadšené recenzie, Cameron do kín v roku 1991 poslal aj výraznejšie akčnejšiu dvojku s podtitulom Deň zúčtovania.

Ako Sarah Connor sa opäť vrátila Hamilton a Deň zúčtovania sa stal pre mnohých vôbec najlepším filmom série. Ďalšie časti Terminátora už veľa vody nenamútili. Terminátor 3: Vzbura strojov (2003) bol ešte celkom fajn, ale Terminator: Salvation (2009) a Terminátor Genisys (2015) sériu takmer pochovali.

James Cameron to ale nevzdal a z pozície producenta dohliadol na šiesty diel, ktorý ale veľmi múdro nadväzoval len na prvé dva filmy. Terminátor: Temný osud sme v kinách videli v roku 2019 a do svojej ikonickej úlohy sa vrátila aj Linda Hamilton. Film samotný nebol vôbec zlý, ale finančne vyhorel a sériu tak na dlhé roky zrejme definitívne odpísal.

7. Arnold Schwarzenegger (Terminátor)

No a keď už sme zmienili Sarah Connor, nemali by sme obísť ani titulného Terminátora v podaní Arnolda Schwarzeneggera. V prvom filme bol síce zápornou postavou, ale to sa veľmi rýchlo zmenilo. Od druhého dielu totiž slúžil ako ochranca Sarah Connor a jej syna Johna (Edward Furlong).

Schwarzenegger sa k úlohe drsného kyborga vrátil aj v tretej časti a v Terminator Genisys. Film ale dopadol viac než biedne a kritici na ňom nenechali suchú nitku. Napokon sa Arnold vrátil ešte raz, a to v poslednom Terminátor: Temný osud.

8. Jeff Bridges (Flynn)

Sci-fi snímka Tron z roku 1982 od Stevena Lisbergera je solídnou akčnou zábavou. Hlavnú rolu si vo filme zahral výborný Jeff Bridges. Stvárnil softvérového inžiniera Kevina Flynna, ktorý sa dostane do vnútra elektronického programu, kde sa musí popasovať s nejednou nástrahou.

Kritici boli voči snímke ústretoví, hoci finančne išlo len o mierny úspech. S odstupom rokov sa stala kultovkou, ale na sequel sme si museli počkať až do roku 2010. Práve vtedy bolo totiž do kín uvedené pokračovanie Tron: Dedičstvo od Josepha Kosinskiho.

Hlavnú úlohu prevzal Garrett Hedlund, ktorý si zahral Sama Flynna, Kevinovho syna. Vrátil sa ale aj Jeff Bridges, ktorý si opäť s chuťou zahral Flynna. Tržby mal film veľmi dobré, hoci kritici príliš nadšení neboli. Dnes je však aj sequel medzi fanúšikmi považovaný za kult.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 seriálov, o ktorých si (možno) nevedel, že vznikli na motívy filmov

9. Alexis Bledel (Rory Gilmore)

Seriál Ženy z rodu Gilmorovcov sa stretol s veľkým diváckym aj kritickým úspechom a mnoho fanúšikov si našiel aj v našich končinách. Životné príhody Lorelai (Lauren Graham) a jej dcéry Rory (Alexis Bledel) zaujali humorom, svižnými dialógmi a sympatickými postavami. Seriál skončil v roku 2007 a fanúšikovia špekulovali, či sa s obľúbenými postavami ešte niekedy stretnú.

Nakoniec si na to museli počkať takmer desať rokov, ale oplatilo sa. Miniséria Gilmore Girls: A Year in the Life na Netflix dorazila v roku 2016 a do hlavných úloh sa vrátila drvivá väčšina hercov a herečiek zo seriálu. To, pravdaže, platilo aj pre Lauren Graham a Alexis Bledel. Miniséria sa dočkala pozitívnej odozvy do kritikov aj fanúšikov.

10. Harrison Ford (Rick Deckard)

Harrisona Forda sme už v tomto (aj v minulom) článku spomínali, ale ešte sa pri ňom krátko zastavíme. Medzi jeho výrazné roly totiž patrí aj detektív Rick Deckard z kultového sci-fi Blade Runner (1982) od Ridleyho Scotta. Toto výborné sci-fi bolo docenené až niekoľko rokov po premiére a dnes právom patrí medzi to najlepšie, čo v tomto žánri vzniklo.

Nadviazať na podobne obľúbenú snímku nie je vôbec jednoduché, ale režisérsky génius Denis Villeneuve (Prvý kontakt, Sicario či Duna) sa o to pokúsil. Blade Runner 2049 vstúpil do kín v roku 2017. Kritici boli nadšení a fanúšikovia väčšinou tiež. Hlavnú rolu si tentokrát zahral Ryan Gosling, ale ako Rick Deckard sa vrátil aj kultový Ford.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.