Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Obsadzovanie hercov či herečiek do veľmi podobných úloh v rôznych filmoch sa v Hollywoode deje pomerne často. Táto praktika sa nazýva aj „typecast“. Už v minulom článku sme ti priniesli 10 hercov, ktorí sú zaškatuľkovaní v jednej úlohe. V tomto pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku hercov, ktorí akoby stále (alebo takmer stále) hrali tie isté úlohy.

1. Zooey Deschanel

Roztomilú sympaťáčku Zooey Deschanel už vo filmoch príliš nevídame, ale jej parketou boli hlavne trochu strelené, alternatívne ženy, ktoré svojou charizmou a nevšednosťou dokázali zamotať hlavu hlavnému hrdinovi (a divákovi).

Za všetky môžeme spomenúť filmy 500 dní so Summer, Yes Man, The Go-Getter či seriál New Girl. Momentálne sa Zooey viac než filmom venuje svojim dvom deťom a hudobnej kariére. Snáď ju ešte v nejakom filme či seriáli v budúcnosti uvidíme.

Shutterstock

2. Jim Carrey

Aj hviezda Jima Carreyho už trochu pohasla, čo ale neznamená, že by tento talentovaný herec mal núdzu o pracovné ponuky. Do povedomia širokej verejnosti sa ale nepochybne dostal populárnymi bláznivými komédiami, v ktorých stvárnil rovnako šialené, excentrické a bláznivé postavy.

Do tejto kategórie patria filmy Ace Ventura 1 a 2, Maska či Blbý a blbší. Aj Carrey však z tejto škatuľky neraz vyskočil. Zahral si napríklad v skvelej biografickej dráme Muž na Mesiaci, romantickej dráme Večný svit nepoškvrnenej mysle či vo výbornom seriáli Kidding.

Shutterstock

3. Morgan Freeman

Výborný herec Morgan Freeman si počas svojej bohatej kariéry zahral v obrovskom množstve filmov a na konte má aj sošku Oscara. Asi sa ale zhodneme, že v mnohých filmov stvárnil podobné úlohy: múdrych, životom skúšaných starších mužov, ktorí dobrými radami hlavných hrdinov navedú na tie správne cesty.

Podobné roly si zahral napríklad vo Vykúpení z väznice Shawshank, Million Dollar Baby či v sérii o Temnom rytierovi. Záporných úloh vo svojom portfóliu veľa nemá, ale nejaké by sa predsa len našli, napríklad sci-fi horor Pavučina snov.

Shutterstock

4. Johnny Depp

Johnny Depp je bezpochyby výborný herec, v ktorého filmografii nájdeme mnoho rôznorodých úloh. V posledných rokoch sa však zvykol častejšie upisovať filmom s excentrickými, bláznivými a inak šialenými postavami. Tie sa už do istej miery stali jeho trademarkom.

Patria sem kúsky, ako Piráti z Karibiku, Charlie a továreň na čokoládu, Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street, Alica v krajine zázrakov, Temné tiene, Tusk či Mortdecai: Grandiózny prípad.

Shutterstock

5. Keira Knightley

Talentovaná a elegantná Keira Knightley sa stala stálicou kostýmových historických drám. Práve tie patria medzi jej najúspešnejšie projekty a do veľkej miery sa už spájajú s jej menom. Zahrala si v takých kvalitkách, ako Doktor Živago, Pýcha a predsudok, Pokánie, Vojvodkyňa či Anna Karenina.

Okrem toho ale na seba upozornila aj účasťou v dráme Kód Enigmy, romantickej komédii Láska nebeská či v trileri Official Secrets. Za výkony vo filmoch Pokánie a Kód Enigmy si odniesla aj nomináciu na Oscara.

Shutterstock

6. Danny Trejo

Aj matador béčkových filmov Danny Trejo patrí k hercom „jednej úlohy“. V jeho prípade ide o drsného, hardcore akčného hrdinu, ktorý bezchybne ovláda zbrane a niekoho zastreliť je jeho denným chlebom. Podobné úlohy stvárnil vo filmoch Con Air, Anakonda, Vtedy v Mexiku či Machete a Machete zabíja.

A to už nehovoríme o obrovskom množstve rôznych béčkových akčňákov a hororov.

Shutterstock

7. Adam Sandler

Adam Sandler si urobil solídne meno najmä ako komik, takže neprekvapí, že jeho portfóliu dominujú najmä bláznivé komédie. V nich si Sandler často zahral neohrabaného, trochu vulgárneho, ale v jadre milého chlapíka, ktorý sa najčastejšie snaží získať srdce nejakej krásnej ženy.

Pamätať si ho môžeme napríklad z komédií 50x a stále po prvý raz, Klik – život na diaľkové ovládanie, Zohan: Krycie meno Kaderník či Pixely. Ale aj Sandler už viackrát ukázal, že má talent aj na náročnejšie úlohy. Perfektne sa predviedol napríklad v svojráznej romantickej dramédii Opití láskou, dráme Meyerowitz Stories či v skvelom trileri Uncut Gems.

Shutterstock

8. Helena Bonham Carter

Aj skvelá Helena Bonham Carter sa do myslí divákov zapísala ako kráľovná excentrických, temných a podivuhodných úloh. Je príznačné, že sa v nich často objavila po boku Johnnyho Deppa, ktorý je na tieto úlohy tiež expert. Podobné postavy si strihla napríklad v Klube bitkárov, Veľkej rybe, Mŕtvej neveste Tima Burtona, Sweeney Toddovi či v sérii Harry Potter.

Zahviezdila však aj v seriáli The Crown či v rodinnej komédii Enola Holmes.

Shutterstock

9. Jason Statham

Ak tvorcovia potrebujú do filmu obsadiť akčného hrdinu, ktorý to vie so zbraňami a jeho kamenná tvár neprepúšťa žiadne emócie, určite siahnu po Jasonovi Stathamovi. Úspešný herec si zahral v mnohých akčných snímkach, za všetky môžeme spomenúť Kuriéra, Zastav a neprežiješ či série Rýchlo a zbesilo a Expendables.

Naposledy sme ho mohli vidieť v monster filme MEG: Hrozba z hlbín a Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw.

Shutterstock

10. Angelina Jolie

Angelina Jolie je v posledných rokoch aktívnejšia skôr ako režisérka, ani ona sa ale nevyhla niekoľkým podobným rolám. Tie sa väčšinou vyznačovali silným sex-appealom, zmyselnosťou, ale aj určitou temnotou a nepredvídateľnosťou. Jolie v podobných úlohách hviezdila vo filmoch Gia, 60 sekúnd, Siedmy hriech či Pán a pani Smithovci.

Diváci si ju pamätajú aj z disneyoviek Vládkyňa zla 1 a 2.

Shutterstock

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť