Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 20.4.2024
sk
Marcel
cz
Marcela

Možno si už počul, že v Hollywoode existuje takzvané „typecast“ obsadzovanie. To znamená, že niektorí herci a herečky sú pravidelne obsadzovaní do veľmi podobných úloh v rôznych filmoch. Vytvára sa tak dojem, že stále hrajú tú istú postavu, len v trochu inom kontexte. S podobným typecastom sa stretávame v podstate od zlatého veku Hollywoodu až dodnes.

Niekedy to síce môže otravovať, ale väčšinou nám to príliš nevadí. V tomto článku si predstavíme 10 hercov, ktorí sú často obsadzovaní do veľmi podobných úloh. Mnohí z nich si toho ale iste boli a sú vedomí, takže v ich filmografii nájdeme aj veľmi rozdielne a pre nich netypické roly.

1. Seth Rogen

Seth Rogen sa preslávil úlohami flákačov či milovníkov marihuany so sarkastickým či vulgárnym humorom a flegmatickým prístupom k životu. Stačí si spomenúť na jeho komédie Nabúchaná, Pineapple Express či Zack a Miri točia p*rno.

Zároveň treba dodať, že ide o schopného herca, ktorý divákov spoľahlivo zabaví. Okrem toho si už strihol aj postavy v ambicióznejších filmoch, napríklad v životopisnej dráme Steve Jobs, kde stvárnil Stevea Wozniaka.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-jun-3-seth-rogen-141383482)

2. Melissa McCarthy

Aj Melissa McCarthy si urobila solídne meno ako komička. Pravdaže, ako to už chodí, niektoré jej filmy za veľa nestáli. Väčšinou si zahrala priamočiare a tvrdo úprimné ženské postavy s často hrubozrnným humorom. Skvelá ale bola napríklad v seriáli Ženy z rodu Gilmorovcov či v komédii Miluj suseda svojho. V dráme Can You Ever Forgive Me? následne dokázala, že jej vôbec nerobí problém ani náročnejšia rola.

Kvalitný výkon podala aj v kriminálke Kráľovné zločinu (hoci film sám osebe príliš dobrý nebol).

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-nov-16-melissa-mccarthy-231147670)

3. John Wayne

John Wayne patrí ku kultovým hercom strieborného plátna. Za svoj život si zahral v obrovskom množstve filmov, pričom drvivú väčšinu z nich tvorili westerny. Väčšinou hral drsných pištoľníkov a šerifov, ktorí oplývali silnou charizmou a pištoľníckym umením. Z jeho bohatej filmografie môžeme spomenúť hity, ako Rio Bravo, Krvavá cesta, Alamo či The Quiet Man.

20th Century Fox/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/John_Wayne#/media/File:John_Wayne_-_1961.JPG)

4. Michelle Rodriguez

Michelle Rodriguez sa do pamäti divákov zapísala ako predstaviteľka drsných ženských charakterov a akčných hrdiniek, s ktorými je lepšie sa nezahrávať. Z jej filmov stojí za zmienku séria Rýchlo a zbesilo, akčňák Machete či výborná kriminálka Vdovy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/michelle-rodriguez-los-angeles-premiere-furious-265855796)

5. Jennifer Aniston

Aj obľúbená Jennifer Aniston patrí k tomu typu herečiek, ktoré akoby v každom filme hrali tú istú (či aspoň veľmi podobnú) postavu. Aniston sa preslávila ako Rachel z kultového sitcomu Priatelia a aj v ďalších filmoch hrala veľmi podobné postavy. Väčšinou išlo o sympatické krásky, ktoré riešili vzťahové problémy a lásku.

Z toho vyplýva, že najčastejšie sme ju vídali hlavne v romantických komédiách či drámach (Riskni to s Polly, Láska na druhý pohľad či Skús ma rozosmiať). Ale aj v jej prípade existujú výnimky. Za zmienku stojí napríklad depresívna dráma Cake, v ktorej Jennifer podala asi najlepší výkon kariéry (a odniesla si zaň nomináciu na Zlatý glóbus).

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-jun-7-jennifer-aniston-1108078547)

6. Tom Cruise

Ďalším hercom, ktorý je pravidelne obsadzovaný do podobných úloh, je Tom Cruise. Najčastejšie ako neohrozený akčný hrdina, ktorý zachráni svojich priateľov, prípadne celý svet. Stačí si spomenúť na sériu Mission: Impossible, Na hrane zajtrajška či Top Gun. Je pravdou, že má aj niekoľko filmov, ktoré sa jeho akčnému štýlu vymykajú.

Skvelé výkony podal v Magnólii, v právnickej dráme Zopár správnych chlapov či vo filme Eyes Wide Shut.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-ca-april-10-2013-136409264)

7. Samuel L. Jackson

Samuel L. Jackson je cool v takmer každej svojej úlohe, o tom niet pochýb. Zároveň sa ale často objavuje v úlohách postáv, ktoré sú ťažko nad vecou a pre nejaké ostré „motherfu*ker“ či „fu*k“ nejdú ďaleko. Napokon, podobná rola (akurát bez tých nadávok) je aj Nick Fury z marvelovského univerza.

Okrem toho môžeme spomenúť aj tituly, ako Osem hrozných, Zabijakov osobný strážca či Jackie Brown. Ale ako každý kvalitný herec, aj Samuel L. Jackson z tejto škatuľky občas vybočí. Výkony vo filmoch Vyvolený, Divoký Django či The Sunset Limited určite patria k jeho najlepším vôbec.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/los-angeles-mar-04-samuel-l-1334997731)

8. Dwayne Johnson

Dwayne Johnson patrí k najúspešnejším a aj najobľúbenejším hercom súčasného Hollywoodu. Väčšinou ho môžeme vidieť v rolách silných lídrov, dobrodruhov a akčných hrdinov. V zásade ani Johnsonov herecký prejav sa v jednotlivých filmoch príliš nemení, čo ale, samozrejme, ešte neznamená, že by nepodával dobré výkony.

Zaujal nielen v sérii Rýchlo a zbesilo, ale aj v Pot a krv, Jumanji: Vitajte v džungli či v akčňáku Besnenie.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/dwayne-johnson-afi-fest-2016-premiere-516384340)

9. Michael Cera

Michael Cera je nepochybne schopný herec, ale vo filmoch to naozaj pôsobí, akoby sa jeho postavy odlišovali len menom. Väčšinou hrá introvertných, sociálne neobratných mladíkov, ktorí sa snažia získať lásku nejakej peknej dievčiny.

Takto sa nám predstavil vo filmoch Superbad, Juno, Rande na jednu noc či Scott Pilgrim proti celému svetu. Aj Cera však dokázal zaujať v iných rolách. Solídny bol napríklad v dráme Veľká hra či v romantickej dráme Gloria Bell.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/new-york-ny-december-13-2017-774510136)

10. Aubrey Plaza

Komička a herečka Aubrey Plaza je strašná sympaťáčka, ktorá si svojím netradičným, čiernym a suchým humorom získala mnoho fanúšikov. Aj preto sa zdá, že vo filmoch vlastne hrá stále samú seba. Filmári ju väčšinou obsadzujú do úloh strelených, jemne psychopatických, ale roztomilých hrdiniek.

Vadí nám to? Rozhodne nie! Za všetky môžeme spomenúť jej vydarené snímky The Little Hours, Ingrid mieri na západ, Scott Pilgrim proti celému svetu či Safety Not Guaranteed.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/aubrey-plaza-los-angeles-premiere-beauty-592357424)
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.