Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana
Zdroj: ©Shutterstock

10 hercov, ktorých tvorcovia filmov preobsadili uprostred natáčania

K preobsadzovaniu hercov dochádza aj počas prebiehajúceho natáčania.

Preobsadzovanie filmových úloh nie je nič neobvyklé. Jednotlivé roly sa obyčajne ponúkajú viacerým hercom, hoci režisér môže mať konkrétnu predstavu o tom, kto by mal v jeho filme hrať. Niekedy sa ale až počas nakrúcania ukáže, že daný herec nebol pre rolu ten pravý.

Preobsadenie hercov počas rozbehnutého nakrúcania je finančne náročné a komplikovanejšie, ale aj podobné prípady v Hollywoode nájdeme. V tomto článku ti predstavíme 10 z nich.

1. Harvey Keitel (Apokalypsa)

Legendárna vojnová dráma Apokalypsa od Francisa Forda Coppolu patrí k zrejme najlepším filmom histórie. Hlavnú rolu kapitána Benjamina L. Willarda si v nej zahral Martin Sheen. Ten bol od začiatku pre režiséra prvou voľbou, ale herec najprv musel odmietnuť, keďže mal veľa práce s nakrúcaním iného filmu.

Coppola teda rolu obsadil Harveym Keitelom, ale už po pár týždňoch mu bolo jasné, že ide o omyl. Keitelov herecký štýl sa Coppolovi do filmu nehodil, takže herec produkciu napokon opustil. Sheen tentokrát už nezaváhal a do projektu naskočil. Za svoj výkon si odniesol nomináciu na cenu BAFTA.

Shutterstock

2. James Purefoy (V ako Vendeta)

Dystopické sci-fi V ako Vendeta natočil James McTeigue. Hlavná postava maskovaného anarchistu menom V bola pôvodne obsadená hercom Jamesom Purefoyom. Ten sa zúčastnil asi šiestich týždňov nakrúcania, ale napokon projekt opustil. Tvrdil, že s maskou na tvári sa mu zle hrá a nedokáže tak hodnoverne preniesť emócie na divákov.

Purefoy tak bol nahradený Hugom Weavingom. Pôvodné scény s Purefoyom vo filme ostali, keďže vzhľadom na to, že hlavný hrdina nosil masku, nebolo nutné ich nanovo pretáčať.

Shutterstock

3. Lori Petty (Demolátor)

Populárne akčné sci-fi Demolátor vzniklo v réžii Marca Brambillu. Hlavné úlohy stvárnili Sylvester Stallone a Wesley Snipes. Dôležitou postavou bola však aj policajtka Lenina Huxley v podaní Sandry Bullock.

Pôvodne však producent Joel Silver počítal s herečkou Lori Petty. Tá sa na pľaci napokon zdržala len dva dni. Podľa dostupných informácií sa herečka s tvorcami nezhodla na zobrazení svojej postavy a odišla kvôli „kreatívnym nezhodám“.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 hercov, ktorí navždy ostanú v tieni svojich najznámejších postáv (2. časť)

4. Stuart Townsend (Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa)

Aragorn je bezpochyby jednou z najdôležitejších postáv fantasy trilógie Pán prsteňov od Petera Jacksona. V nej si ju bezchybne strihol Viggo Mortensen. Pôvodne však bol ako Aragorn obsadený herec Stuart Townsend. Ten sa zúčastnil celkom štyroch natáčacích dní, ale akosi to nebolo ono.

Peter Jackson si totiž uvedomil, že Townsend je na túto rolu príliš mladý. Rola bola ponúknutá aj Danielovi Day-Lewisovi, ktorý ju ale odmietol. Napokon sa však k projektu pripojil skvelý Mortensen.

Shutterstock

5. Samantha Morton (Ona)

V prípade romantickej sci-fi drámy Ona nebolo preobsadenie hlavnej ženskej úlohy príliš problematické. Ak si film videl, tak vieš, že hlavný hrdina v ňom nadviaže vzťah s inteligentným operačným systémom menom Samantha, ktorý komunikuje len hlasom.

Režisér Spike Jonze si pre rolu Samanthy vyhliadol herečku Samanthu Morton. Tá nahovorila všetky svoje repliky, ale až po skončení nakrúcania si Jonze uvedomil, že Morton v danej úlohe nefunguje. Samantha teda bola preobsadená Scarlett Johansson. Výroba filmu sa tak natiahla o štyri mesiace.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť