Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Majú talent, na konte plno skvelých filmov, milióny fanúšikov, ale v posledných rokoch sa im príliš nedarí a hrajú skôr v slabých či vyslovene mizerných snímkach. V tomto článku sa bližšie pozrieme na 10 hercov a herečiek, ktorým sa už dlhšiu dobu nepodarilo natočiť dobrý film.

Niektorí z nich ale majú našliapnuté, aby sa to už v dohľadnom čase zmenilo. Tak držíme palce!

1. Meg Ryan

Meg Ryan bola v 90. rokoch kráľovnou romantických komédií. Divákov aj kritikov si získala svojím talentom, charizmou a šarmom. Filmy ako Keď Harry stretol Sally, Bezsenné noci v Seattli či Láska cez internet patria do zlatého fondu romantického žánru. Lenže s nástupom nového milénia začala jej sláva upadať.

Zrejme posledným ako-tak dobre prijatým filmom bola komédia Kate & Leopold z roku 2001, potom to už išlo prudko z kopca. Ryan hrala v jednom mizernom filme za druhým a nedarilo sa jej chytiť druhý dych. Skúšala to aj ako režisérka v prípade drámy Ithaca (kde si aj zahrala), ale výsledkom bolo opäť kritické aj finančné sklamanie. To bolo v roku 2016 a odvtedy nový film nenatočila. Podarí sa jej ešte comeback?

Shutterstock

2. Bruce Willis

Pohľad na filmografiu Brucea Willisa naozaj spôsobuje krútenie hlavou. Herec, ktorému nerobili problém náročnejšie úlohy ani drsní akční hrdinovia, sa totiž zakopal pod nánosom bezzubých béčkových produkcií. Snáď trochu väčšie ambície mali snímky Sklenený a Sirota Brooklyn z roku 2019, ale ani tie nepozbierali príliš nadšené ohlasy.

Posledný skutočne kvalitný film v jeho prípade bolo výborné sci-fi Looper z roku 2012. Odvtedy Willis točí väčšinou samé mizerné akčňáky (Trauma Center, Survive the Night, Hard Kill), ktoré ani nejdú do kín, ale rovno na streamy. Hercovi to ale zrejme nijako neprekáža, pretože na pláne má rozrobených hneď 12 podobných snímok. Škoda, myslíme si, že má na viac.

Shutterstock

3. Brendan Fraser

Aj Brendan Fraser zažil obdobie najväčšej slávy v 90. a začiatkom nultých rokov. Môže za to hlavne dobrodružný hit Múmia (1999) a jeho pokračovanie Múmia sa vracia (2001). Je preto škoda, že Fraser nedokázal na svoje úspechy nadviazať a začal sa upisovať béčkovým až céčkovým akčňákom, komédiám či drámam. Snáď žiadny z jeho filmov z poslednej viac než dekády nestál ani za fajku dymu.

Vrcholom je potom účasť v bizarne vyzerajúcej českej dráme Dimenze (predtým pod názvom Za oponou noci). Zdá sa však, že Fraserovi by sa predsa len mohol v dohľadnej dobe podariť triumfálny návrat. Spojil totiž sily s režisérskymi esami Darrenom Aronofskym a Martinom Scorsesem. S prvým menovaným točí drámu The Whale a s druhým zase lákavo znejúci triler Killers of the Flower Moon. Držíme palce, aby to jeho kariéru opäť naštartovalo.

Shutterstock

4. Reese Witherspoon

Reese Witherspoon má na konte Oscara aj mnoho ďalších ocenení, ale nedá sa povedať, že by v posledných rokoch točila práve vydarené filmy. V minulosti pritom natočila viacero skvelých filmov, napríklad Veľmi nebezpečné známosti, Americké psycho, Trh márnosti, Walk the Line, Bahno z Mississippi či Divočina.

Jej posledným zaujímavým kúskom bola svojská dráma Skrytá vada z roku 2014, potom nasledovali skôr priemerné či rovno podpriemerné tituly ako Divoká dvojka, Spievaj!, Ktorý je ten pravý?, Struny času či Lucy in the Sky.

Na druhej strane asi nemôžeme tvrdiť, že by sa Reese nedarilo. Svoju snahu totiž preniesla do seriálových vôd, kde si urobila meno najmä v chválenej dráme Big Little Lies z dielne HBO. Napriek tomu by sme jej priali aj nejaký výraznejší filmový zárez. Chystaná Pravá blondínka 3 ním ale asi bude len sotva.

Shutterstock

5. Diane Keaton

Oscarová Diane Keaton si zahrala v mnohých famóznych filmoch. Spolupracovala s režisérskymi géniami ako Francis Ford Coppola či Woody Allen. Doma má sošku Oscara za komédiu Annie Hall a neskôr získala aj tri ďalšie nominácie. Napriek tomu sa zdá, akoby dni jej najväčšej slávy boli už dávno preč.

V posledných rokoch sa totiž objavuje v mizerných romantických komédiách, ktoré kinami prefrčali bez záujmu a okamžite zapadli. Snímky ako Chaos na Vianoce, Hampstead, Bookclub či Poms naozaj nemôžeme radiť k vrcholným dielam tejto nadanej herečky.

Shutterstock

6. Jim Carrey

Aj kariéra Jima Carreyho dosiahla svoj zenit v 90. rokoch a v úvodných rokoch nového milénia. Vtedy bol na vrchole a objavil sa v kultových komédiách ako Maska, Ace Ventura: Zvierací detektív či Blbý a blbší. Dokázal ale, že zvládne aj komplikovanejšie a komplexnejšie úlohy, a výsledkom boli skvelé snímky ako Truman Show, Simon Birch, Muž na mesiaci či Večný svit nepoškvrnenej mysle.

V roku 2009 si ešte odbila premiéru pozitívne prijatá dramédia I Love You Phillip Morris, ale následne to už išlo od desiatich k piatim. Carrey natočil nemastnú-neslanú dvojku Kick-Ass, rozpačitý sequel Blbý a blbší sú späť, otrasnú dystopiu The Bad Batch a nudnú kriminálku Dark Crimes. Ani ten Ježko Sonic z minulého roka nebol nejako zvlášť podarený. Jim má na pláne jeho pokračovanie a vráti sa aj v treťom filme Ace Venturu. Či z toho ale budú dobré filmy, to si vôbec nie sme istí.

Shutterstock

7. Will Smith

Will Smith položil základy svojej slávy v 90. rokoch. Zahral si vtedy v hitovkách Muži v čiernom, Nepriateľ štátu či Bad Boys. Celkom sa mu darilo aj v novom tisícročí, objavil sa v dvojke Mužov v čiernom, Bad Boys II či sci-fi Ja, Robot. Naposledy natočil výraznejšie kvalitný film v prípade sci-fi Ja, legenda. To bolo v roku 2007 a odvtedy začala Smithova hviezda pohasínať. Objavoval sa v ničím zaujímavých či rovno otrasných filmoch a návrat medzi hollywoodsku špičku sa mu nedaril.

Snažil sa o to napríklad aj komiksovkou Jednotka samovrahov či dojemnou drámou Collateral Beauty: Druhá šanca, ale tie kriticky vyhoreli (hoci finančne minimálne prvý z nich bodoval). Trochu viac na seba Smith upozornil účasťou v hranej disneyovke Aladin či Bad Boys navždy, hoci ani v týchto prípadoch nemôžeme hovoriť o jednoznačne pozitívnom prijatí.

Uvidíme, ako sa Smithovi bude dariť v nasledujúcich rokoch. Chystá pre nás totiž biografickú drámu King Richard, v ktorej si zahrá Richarda Williamsa, otca slávnych tenistiek Sereny a Venus Williamsových. Prvé recenzie naznačujú, že nás čaká kvalitný film.

Shutterstock

8. Hayden Christensen

Hayden Christensen sa vyšvihol do širšieho povedomia drámou Dom života, za ktorú si odniesol aj nomináciu na Zlatý glóbus. Masovo sa ale preslávil ako mladý Anakin Skywalker v Hviezdnych vojnách. Hoci bol jeho výkon často zosmiešňovaný a odniesol si zaň aj Zlatú malinu, stále platí, že ide doteraz o jeho najúspešnejšie a asi aj najkvalitnejšie snímky.

Po premiére Pomsty Sithov v roku 2005 skúsil šťastie v dráme Warholka, ktorá ale prešumela bez záujmu, filmy Awake či Jumper na tom neboli oveľa lepšie. Jeho účasť v príšernej kresťanskej agitke 90 minút v nebi už potom bola na vyslovený facepalm. Najnovšie by sa Christensen mal vrátiť k svojej role Anakina Skywalkera v seriáli Obi-Wan Kenobi. Hádam nám teda dokáže, že ešte nie je na odpis.

Shutterstock

9. Elliot Page

Elliot Page má na konte tiež niekoľko výborných filmov. V prvom rade je to dramédia Juno, ktorá mu vyniesla nomináciu na Oscara, ale za zmienku stoja aj tituly Americký zločin, Rollerky, Inception, Super či komiksovky X-Men: Posledný vzdor a X-Men: Budúca minulosť. Následne sa Page objavil v slušných nezávislákoch Into the Forest, Freeheld či Tallulah, ale v poslednej dobe si nevyberá projekty práve šťastne.

Zombie dráma The Cured nebola nič moc a horor Flatliners kritici zadupali do zeme. Úplne čierne to však stále nie je. Aj Page sa totiž presunul k seriálom, kde sa blysol v chválenej komiksovke The Umbrella Academy či v minisérii Tales of the City. Okrem toho má na konte aj dobre prijatý dokument There’s Something in the Water, pod ktorým je podpísaný ako režisér a producent.

Profimedia

10. Adrien Brody

Adrien Brody si síce odniesol Oscara za silnú vojnovú drámu Pianista a účinkoval aj vo viacerých kvalitných nezávislákoch (Darjeeling s ručením obmedzeným, Polnoc v Paríži či Grandhotel Budapešť), ale v poslednom čase nemá na projekty príliš šťastie. Po Grandhoteli Budapešť z roku 2014 totiž mrhal talentom v béčkových akčňákoch, slabých hororoch či priemerných drámach.

Našťastie pre nás (a zrejme aj pre Brodyho) sa objaví v ďalšom filme Wesa Andersona s názvom Francúzka depeša Liberty, ktorý momentálne žne chválu na svetových festivaloch. Zaujímavým projektom by mohla byť aj dráma Blonde od Andrewa Dominika, ktorá by do kín mala doraziť budúci rok.

Shutterstock
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť