Známe osobnosti, ktoré patrili k LGBT komunite, sme ti predstavili v sérii predchádzajúcich článkov. Konkrétne sme sa pozreli na LGBT hercov a herečky (prvý článok tu, druhý tu), spevákov a speváčky (prvý článok tu, druhý tu) a rôzne historické osobnosti (článok tu).
Práve na posledný menovaný článok voľne nadväzuje aj toto pokračovanie. Pozrieme sa v ňom na ďalšiu desiatku vedcov, umelcov či panovníkov, ktorí mali inú než heterosexuálnu orientáciu.
1. Nikola Tesla
Nikola Tesla sa narodil v roku 1856. Bol vynálezcom a konštruktérom, ktorý vytvoril základ moderných systémov na striedavý prúd (elektrickej energie). Vynašiel tiež rádio a jeho teoretické práce sa stali základom pre modernú elektrotechniku. Dnes je cenený ako jeden z najväčších géniov histórie. Čo sa týka jeho sexuality, tá je stále predmetom diskusií a dohadov.
Podľa všetkého sa v jeho dobe hovorilo, že je gay. On sám tvrdil, že sa nikdy nedotkol žiadnej ženy. Hovoril tiež, že celý svoj život prežil v celibáte. Mnohí bádatelia sa na základe toho prikláňajú skôr k možnosti, že bol asexuál. Zomrel v roku 1943 vo veku 86 rokov.
2. Michelangelo Buonarroti
Michelangelo Buonarroti bol taliansky maliar, sochár, architekt a básnik. Narodil sa v roku 1475. Jeho diela, ako napríklad freska v Sixtínskej kaplnke či socha Dávida, patria do zlatého fondu umenia. Je tiež autorom pozoruhodných básní, najmä sonetov.
V jeho dielach sa často objavujú prvky oslavujúce mužskú krásu, čo historikov viedlo k tomu, že bol gay. Niektorí si ale neboli istí, či mal niekedy naozaj vzťah s nejakým mužom, iní ale tvrdia, že takýchto vzťahov mal niekoľko. Zomrel v roku 1564 vo veku 88 rokov.
3. Selma Lagerlöf
Selma Lagerlöf sa narodila v roku 1858 a preslávila sa ako uznávaná spisovateľka. Napísala veľké množstvo románov, z ktorých väčšina vyšla aj v slovenčine či češtine. Patrila k hlavným predstaviteľkám švédskeho novoromantizmu. V roku 1909 jej bola udelená Nobelova cena za literatúru (ako vôbec prvej žene).
Selma Lagerlöf bola lesba, jej partnerkami v rôznych obdobiach jej života boli Sophie Elkan či Valborg Ohlander. Zomrela v roku 1940 ako 81-ročná.
4. Richard I. Levie srdce
Anglický kráľ Richard I. sa narodil v roku 1157. Preslávil sa ako nadaný vojvodca a líder. Jeho vojenské úspechy mu vyniesli prezývku Levie srdce. Jeho sexualitu jednoznačne nepoznáme, ale historici uvažujú, že bol s najväčšou pravdepodobnosťou bisexuál. Známa bola jeho neochota oženiť sa. Zomrel ako 41-ročný v roku 1199.
5. Oscar Wilde
Oscar Wilde bol írsky spisovateľ, dramatik, básnik a prozaik. Narodil sa v roku 1854 a nesmrteľnosť si získal svojimi komédiami Vejár lady Windermerovej, Ideálny manžel či Aké je dôležité mať Filipa. Pre svoje deti napísal tiež dve knižky pôvabných poetických rozprávok Šťastný princ a iné rozprávky a Dom granátových jabĺk.
Jeho román Portrét Doriana Graya je dodnes vyzdvihovaný ako majstrovské dielo. Hoci bol Wilde ženatý a mal aj deti, udržiaval intímne styky s viacerými mladíkmi, najmä s lordom Alfredom Douglasom. Homosexualita ale bola v tej dobe trestným činom a Wilde kvôli svojmu vzťahu s Douglasom skončil pred súdom. Odsúdili ho na dva roky ťažkého žalára. Po prepustení odišiel do Francúzska a zomrel v chudobe a osamelosti v roku 1900. Mal 46 rokov.
6. Elizabeth Bishop
Elizabeth Bishop bola americká poetka a prozaička. Narodila sa v roku 1911, vo svojej tvorbe bola ovplyvnená modernizmom, jej dielo je niekedy radené do prúdu takzvanej „konfesijnej poézie“. V roku 1956 získala Pulitzerovu cenu za poéziu a dnes patrí k najvýznamnejším poetkám histórie.
Elizabeth Bishop bola lesba. Jej partnerkou bola Lota de Macedo Soares, neskôr žila po boku Alice Methfessel, ktorá sa stala aj správkyňou jej literárnej pozostalosti. Bishop zomrela v roku 1979 ako 68-ročná.
7. John Cage
Americký skladateľ John Cage sa narodil v roku 1912 a ide o jedného z najznámejších a najvplyvnejších tvorcov experimentálnej hudby. Jeho dielo je nesmierne rozsiahle, hudbu vytváral aj za pomoci nástrojov, ktoré na to neboli určené.
Známou je jeho skladba 4’33“, ktorá pozostáva z viac ako štvorminútového ticha. Cage chcel, aby si počas tohto času poslucháči všímali zvuky vo svojom okolí. Venoval sa aj výtvarnej tvorbe a mykológii. Hoci sa v roku 1935 oženil s Xeniou Kashevaroff, on sám bol gay. Po rozvode sa jeho životným partnerom stal Merce Cunningham. John Cage zomrel v roku 1992 vo veku 79 rokov.
8. Francis Bacon
Francis Bacon bol britský figuratívny maliar. Narodil sa v roku 1909 a už odmalička prejavoval výtvarné nadanie. Stal sa hlavným predstaviteľom novej figurácie, zaraďovaný je aj medzi abstraktných expresionistov. Jeho diela sú plné existenciálnej úzkosti, výrazného štýlu a kombinujú abstraktnú maľbu s realizmom.
Bacon bol gay a počas svojho života mal viacero partnerov. Zomrel v roku 1992 ako 82-ročný.
9. Ma Rainey
Ma Rainey sa narodila v roku 1886 a je prezývaná aj ako „matka blues“. Vypracovala sa na jednu z najlepších bluesových speváčok v celej Amerike. V roku 1904 si vzala za manžela muzikanta Williama Raineyho. V roku 1916 sa rozišli. Veľmi blízky vzťah mala aj so speváčkou Bessie Smith. Špekuluje sa, že boli milenkami, hoci potvrdené to nie je.
Všeobecne sa ale dnes verí, že Ma Rainey bola bisexuálka. Zomrela v roku 1939 vo veku 53 rokov.
10. Piotr Iľjič Čajkovskij
Piotr Iľjič Čajkovskij bol ruský skladateľ. Narodil sa v roku 1840 a za svoj život skomponoval veľké množstvo koncertov, opier či symfónií. Známe sú aj jeho tri balety: Labutie jazero, Spiaca krásavica a Luskáčik. Dnes je Čajkovskij považovaný za jedného z najväčších hudobných géniov všetkých čias.
V roku 1877 sa oženil s Antoninou Miljukovovou, ale rozišli sa už po šiestich týždňoch. Čajkovskij bol gay a svoju orientáciu úzkostlivo držal v tajnosti. Keď ale hrozilo, že bude odhalená, rozhodol sa pre samovraždu. Zomrel v roku 1893, mal 53 rokov.
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu