Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.3.2023
sk
Emanuel
cz
Emanuel

Hollywoodske remaky nemajú u divákov príliš dobrú povesť. Je to tak z prostého dôvodu, že väčšina z nich nestojí za nič. Ale máme tu aj niekoľko svetlých výnimiek, ktoré by ste rozhodne mali poznať.

Niekedy sa totiž tvorcom podarí originálu nielen vyrovnať, ale ho možno aj prekonať. Týchto 10 remakov si určite užije každý milovník kvalitných filmov.

Suspiria

Nová verzia kultového rovnomenného hororu z roku 1977 od Daria Argenta sa mimoriadne vydarila, hoci ju nedocenil úplne každý. Režisér Luca Guadagnino vzal pôvodnú jednoduchú historku o tanečnej škole, v ktorej sídlia temné sily, a pridal jej na významovej plnosti.

Snímka sa tak stala mnohovrstvovým podobenstvom o zneužití moci či vyrovnávaní sa s traumatickou minulosťou. Výborná práca.

Úsvit mŕtvych

Remake legendárneho zombie hororu Georgea A. Romera si vzal do rúk vtedy ešte neznámy Zack Snyder. Doručil svižnú, akčnú a vtipnú žánrovku, ktorá dodnes nestratila nič na svojej pôsobivosti. Samotný Romero sa k nej síce príliš pochvalne nevyjadril, ale podľa nás ide skrátka o skvelý film.

Dannyho jedenástka

Dannyho jedenástka je remakom nie príliš kvalitnej komédie Ocean’s 11 z roku 1960. Tú natočil Lewis Milestone a treba povedať, že až Steven Soderbergh v roku 2001 uchopil tento vďačný námet za správny koniec. Výborní herci, humor a šialene prekombinovaný plán. Skrátka ideálna oddychovka.

Oklamaný

Talentovaná Sofia Coppola v roku 2017 natočila pozoruhodný remake klasického filmu Oklamaný z roku 1971. Príbeh, odohrávajúci sa uprostred americkej občianskej vojny v dievčenskom internáte, si podmanil kritikov, hoci diváci z neho až tak nadšení neboli. Ide však o výborný kúsok so skvelou atmosférou a hereckými výkonmi. Určite stojí za skúšku.

King Kong

Vysnívaný projekt Petera Jacksona z roku 2005 čerpal z rovnomenného filmu z roku 1933. Ten už patrí do zlatého fondu kinematografie, takže Jackson rozhodne nemal jednoduchú úlohu. Napokon sa mu však podarilo doručiť kvalitný dobrodružný film. Jeho verzia síce ani zďaleka nie je bez chýb, ale je vizuálne pôsobivá a herecky jej tiež nemožno veľa vytknúť.

12 opíc

Snímka 12 opíc z roku 1995 od Terryho Gilliama sa priamo inšpirovala skvelým krátkym filmom Rampa (1962) od Chrisa Markera. Gilliam a scenáristi David a Janet Peoplesovci mohli, samozrejme, na pôde celovečeráku rozohrať oveľa širší a významovo plnejší príbeh. Oba kúsky však majú niečo do seba, takže vám v tomto prípade odporúčame aj pôvodnú verziu.

Zjazvená tvár

Kultová mafiánska dráma Zjazvená tvár od Briana De Palmu z roku 1983 s neprekonateľným Al Pacinom v hlavnej úlohe má svoj predobraz v rovnomennom filme z roku 1932. Ten je považovaný za nesmrteľnú klasiku, ale musíme uznať, že Brian De Palma jej svojou verziou rozhodne hanbu neurobil.

Vlastne sa mu podaril tak trochu husársky kúsok: jeho verzia je dnes medzi bežnými divákmi oveľa známejšia než originál.

3:10 vlak do Yumy

O skvelý western 3:10 vlak do Yumy sa postaral režisér James Mangold a ako inšpirácia mu slúžila rovnomenná snímka z roku 1957. Originál si tiež užíva pozíciu zlatej klasiky, avšak Mangold sa tiež nedal zahanbiť. Divákom totiž ponúkol výborne vyrozprávaný a herecky bezchybný film, ktorý si odniesol dve nominácie na Oscara.

Mucha

Známy sci-fi horor Mucha od Davida Cronenberga z roku 1986 poznajú takmer všetci. Už menej divákov však vie, že ide o remake klasického hororu s rovnakým názvom z roku 1956. Originál si v čase premiéry odniesol skôr zmiešané recenzie a do väčšieho diváckeho povedomia sa nezapísal.

Cronenbergova verzia dopadla o dosť lepšie a odniesla si aj niekoľko cien. Pre Cronenberga zase išlo o finančne najúspešnejší projekt v kariére.

Insomnia

Mysleli ste si, že brilantný krimi thriller Insomnia (2002) od Christophera Nolana je pôvodné a originálne dielo? Omyl. Tvorcovia sa totiž inšpirovali menej známym nórskym filmom z roku 1997. Obe verzie sú veľmi vydarené a rozhodne vám ich odporúčame. Nájdete v nich brilantne zrežírovaný príbeh, skvelú mrazivú atmosféru a perfektných hercov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje