Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Vo štvrtok si v slovenských kinách odbil premiéru horor Muž v temnote 2. Snímka nadväzuje na hororový hit Fedea Álvareza z roku 2016 a opäť sa v nej stretneme s nevidiacim vojnovým veteránom a neľútostným vrahom Normanom Nordstromom (Stephen Lang).

A zatiaľ sa zdá, že fanúšikovia jednotky by mali byť spokojní aj s pokračovaním. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli upozorniť ťa na 10 ďalších kvalitných hororov, ktoré podobne ako Muž v temnote 2 spadajú pod subžáner home invasion. Myslíme, že sa nimi na návštevu kina solídne naladíš.

1. You’re Next

You’re Next natočil talentovaný Adam Wingard a jeho príbeh sa točí okolo širokej rodiny, ktorá sa stretne na spoločnej oslave. Na dom však zaútočia neznámi útočníci vo zvieracích maskách. Čo vlastne chcú? A dá sa pred nimi vôbec brániť? Snímka ponúka solídnu porciu napätia, zvratov, ale aj sympaticky čierneho a cynického humoru.

Aj vďaka tomu si udržiava solídne tempo, nestíha nudiť a dokáže prekvapovať prakticky až do konca. Oplatí sa vidieť.

2. matka!

Do kategórie home invasion by sme zrejme mohli zaradiť aj kontroverzný horor matka! od Darrena Aronofskyho. Snímka rozpráva o manželoch (Javier Bardem a Jennifer Lawrence), ktorí žijú vo veľkom dome uprostred krásnej prírody. Ich pokojné nažívanie ale naruší príchod tajomného páru (Ed Harris a Michelle Pfeiffer).

Film sa stretol s veľmi polarizovanými recenziami, hoci prevládali spokojné ohlasy. Ide o veľmi originálnu záležitosť, ktorá iste nesadne všetkým, ale za skúšku to jednoznačne stojí. Má výbornú atmosféru, skvelé herecké výkony a aj istú nekompromisnosť.

3. Villains

Hororová komédia Villains rozpráva o dvoch zlodejoch (Bill Skarsgård a Maika Monroe), ktorí sa rozhodnú vykradnúť dom zdanlivo obyčajných manželov (Jeffrey Donovan a Kyra Sedgwick). Lenže, ako sa čoskoro ukáže, pri výbere domu na svoju zlodejskú „fušku“ nemali práve šťastnú ruku.

Manželia totiž skrývajú dosť temné tajomstvá a obom mladým ľuďom pôjde o život. Film ťahá hlavne solídny kasting, dobrý scenár a funkčný čierny humor. Nejaké to napätie sa tu tiež nájde, takže ide o vcelku slušnú hororovo-komediálnu jazdu. Film nájdeš na Netflixe.

4. Hush

Solídnu dávku napätia ponúka aj horor Hush od Mikea Flanagana. Hlavnou hrdinkou je nepočujúca Maddie (Kate Siegel), ktorá sa na samote venuje spisovateľskej práci. Jednej noci sa však do jej domu začne dobýjať maskovaný psychopat (John Gallagher Jr.). Má proti nemu Maddie vôbec šancu?

Snímka má pomerne slušný ústredný nápad, ktorý sa Flanaganovi podarilo aj náležite vyťažiť. Kate Siegel je výborná a človek jej skrátka musí držať palce. Celkovo slušná žánrovka.

5. The Owners

Aj britský hororový triler The Owners od Juliusa Berga pracuje s podobnou premisou ako Muž v temnote či Villains. Opäť tu máme skupinu zlodejov, ktorí si vyhliadnu dom obývaný postaršími manželmi (Sylvester McCoy a Rita Tishingham). Tých určite nebude ťažké spacifikovať, no nie?

Lenže veci sa dosť zamotajú a zlodeji čoskoro zistia, že nenarazili na obyčajných dôchodcov, a možno im dokonca pôjde o krk. The Owners síce nepatrí k špičke hororového žánru, ale ako nenáročná jednohubka poslúži dobre. Funguje v nej napätie a má aj kvalitných hercov na čele s Maisie Williams z Game of Thrones.

6. The Rental

The Rental natočil ako svoj režisérsky debut herec Dave Franco a ide o naozaj pozoruhodnú záležitosť. Príbeh sa točí okolo dvoch párov, ktoré si vyrazia na predĺžený víkend na krásnu chatu pri mori. Postupne sa však veci začnú komplikovať, a to jednak kvôli vzťahom a napätiu medzi kamarátmi, ale aj znepokojivým náznakom, že ich niekto sleduje.

Snímka je svojským mixom nezávislej vzťahovej drámy a home invasion hororu a toto spojenie funguje prekvapivo dobre. Plusom sú dobre napísané dialógy, postavy a herci (Dan Stevens, Alison Brie, Jeremy Allen White a Sheila Vand). Palec hore.

7. The Intruder

Slušne napínavým kúskom je aj pomerne nedávny horor The Intruder. V ňom sa stretneš s manželmi (Michael Ealy a Meagan Good), ktorí si kúpia krásny nový dom. Lenže muž, od ktorého stavbu kúpili (Dennis Quaid), sa ešte nechystá odísť a pár tajne sleduje. Čo má za lubom?

Film sa opiera hlavne o skvelý výkon adekvátne psychopatického Quaida, vďaka ktorému má poriadne nepríjemnú a nervóznu atmosféru. Možno trochu nenápadný titul, ale stojí za pozornosť.

8. Kým spíš

Výživnú hororovú jazdu ponúka aj snímka Kým spíš od Jaumeho Balagueróa. Točí sa okolo podivného Césara (Luis Tosar), ktorý pracuje ako vrátnik v bytovom dome. Tajne sa však vkráda do bytov svojich nájomníkov, sleduje ich a desivými psychologickými hrami ovláda ich životy.

Snímka zaujme hlavne tým, že príbeh sledujeme očami záporáka. Napriek tomu sa ho tvorcom podarilo napísať tak dobre, že mu možno miestami budeš fandiť. Filmu nechýba solídne hustá atmoška a niekoľko nádherne nepríjemných scén.

9. Kristy

Kristy natočil Olly Blackburn a v našich končinách nejde o príliš známy kúsok. Milovníkom napätia ho však môžeme s pokojným svedomím odporučiť. Hlavnou hrdinkou je študentka Kristy (Haley Bennett), ktorá počas Dňa vďakyvzdania ostane na internáte. Všetci spolužiaci odišli na sviatky domov a budova tak pôsobí poriadne zlovestne.

A aby toho nebolo málo, začne sa do nej dobýjať banda násilníckych psychopatov. Snímka síce nie je natoľko výrazná, aby v hororovom žánri nejako dramaticky zamiešala kartami, ale príjemné hororové mrazenie predsa len ponúka.

10. Muž v temnote

Bolo by hriechom nespomenúť pri príležitosti premiéry Muža v temnote 2 jeho prvý diel. Ten natočil Fede Álvarez a jeho základná premisa je na prvý pohľad prostá. Trojica mladých zlodejov sa rozhodne okradnúť nevidiaceho vojnového veterána (Stephen Lang). Netušia však, že starnúci muž nebude žiadnym ľahkým súperom.

Námet je originálny (resp. v čase premiéry bol) a tvorcom sa ho podarilo vyťažiť na maximum. Audiovizuálne je ich snímka poriadne našliapnutá, herci sú skvelí a napätie by sa dalo priam krájať. Paráda!

Muž v temnote 2

Pomaly sa dostávame k hororovej novinke Muž v temnote 2. Tú natočil Rodo Sayagues a príbehovo sa odohráva osem rokov po udalostiach jednotky. Nevidiaci veterán Norman Nordstrom (Stephen Lang) sa ujal 11-ročnej siroty Phoenix (Madelyn Grace), ktorú vychováva svojimi pomerne tvrdými metódami. Keď ju však neznámi ľudia unesú, Norman sa ju rozhodne zachrániť. Stojí síce proti presile a jeho nepriatelia si myslia, že nevidiaci starec proti nim nemá žiadnu šancu, ale to sa kruto prepočítali.

Vo vedľajších úlohách sa objavia aj Brendan Sexton III, Stephanie Arcila, Bobby Schofield, Steffan Rhodri či Christian Zagia. Dvojka bude, zdá sa, akčnejšia a krvavejšia a po technickej stránke tiež vyzerá výborne. Stephen Lang si svoju rolu opäť evidentne užíva, na scenári zase pracoval aj režisér jednotky Fede Álvarez. Snáď teda dostaneme poriadnu porciu poctivej hororovej zábavy.

Muža v temnote 2 si môžeš v slovenských kinách pozrieť od 19. augusta 2021.

Itafilm

Tento obsah vznikol v spolupráci s Itafilm


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť