Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Asi záver každého filmu by mal byť silný a poriadne sa vryť divákovi do hlavy. Možno ešte viac táto poučka platí pri hororoch. Strašidelné snímky, ktoré vedia v závere poriadne vygradovať napätie, úzkosť a strach, patria k našim obľúbeným.

V tomto článku ti prinášame výber 10 výborných hororov, ktorých závery patria k absolútne majstrovským. A asi nebudeme klamať, ak povieme, že z hlavy ich len tak ľahko nedostaneš. Upozorňujeme, že z logiky veci budú nasledovať výrazné SPOILERY. Takže postupuj opatrne v prípade, že si niektoré filmy ešte nevidel.

1. Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch od Daniela Myricka a Eduarda Sáncheza si odbila premiéru v roku 1999 a divákov rozdelila na dva nezmieriteľné tábory. Jeden tvrdil, že ide o nudnú hlúposť, podľa ďalšieho o najstrašidelnejší horor všetkých čias. Snímka je natočená v štýle found footage a sleduje troch študentov Heather (Heather Donahue), Josha (Joshua Leonard) a Mikea (Michael Williams), ktorí sa vydávajú do lesov pri mestečku Burkittsville, aby tu natočili dokument o legendárnej čarodejnici z Blair. Ako ale pocítia na vlastnej koži, na legendách je pravdy viac, než by si ktokoľvek z nich myslel.

Film výborne pracuje s atmosférou, náznakmi, nechýba mu realistickosť (v rámci reklamnej kampane bol propagovaný ako skutočný záznam) a mrazivé finále. V ňom Heather a Mike narazia na opustený dom, z ktorého sa ozýva zúfalý krik zmiznutého Josha. V snahe nájsť ho zostúpi Mike do pivnice, kde ho napadne nejaká nevidená sila. Heather ho nasleduje a uvidí ho bez pohnutia stáť v rohu miestnosti. Následne aj ju niečo/niekto napadne, kamera spadne a film končí. Jednoduché a dokonale mrazivé.

2. REC

Španielsky found footage zombie horor REC natočila dvojica Jaume Balagueró a Paco Plaza. V centre príbehu je televízny štáb, ktorý uprostred noci nakrúca reportáž z hasičskej stanice. Lenže po meste sa začína šíriť vírus, ktorý mení ľudí na zombie. Stanica je izolovaná a štáb a ostatní ľudia sa ocitajú v smrteľnom nebezpečenstve. Záver potom patrí k vrcholom snímky.

Hlavná hrdinka Ángela (Manuela Velasco) a jej kolega Pablo (Pablo Rosso) nájdu útočisko v podkroví, kde ale nie sú sami. Keď Pablo prepne mód kamery na nočné videnie, uvidia zombie ženu, ktorá sa v temnote motá okolo a hľadá ich. Nájde ich? Nenájde? Napätie je v rámci tejto scény šponované naozaj majstrovsky a miestami až do neznesiteľných rozmerov. Skvelá práca.

3. Osvietenie

Kultový horor Osvietenie od legendárneho Stanleyho Kubricka vznikol na motívy románu Stephena Kinga a iste ho dobre poznáš. Právom je radený medzi najstrašidelnejšie snímky, ktoré v tomto žánri vznikli. Spisovateľ Jack Torrance (Jack Nicholson) prichádza aj s rodinou do hotela Overlook, kde má cez zimu pracovať ako jeho správca. Izolácia a temná minulosť hotela ale začne rýchlo vplývať na jeho psychiku.

Záver v nočnom zasneženom kríkovom bludisku, v ktorom šialený Jack so sekerou v ruke naháňa svojho malého syna Dannyho (Danny Lloyd) patrí k poriadne desivým momentom. Kamera, herecké výkony, hudba, všetko spolu ladí v jeden dokonalý desivý celok. A poriadne mrazivú bodku za filmom urobí aj enigmatická záverečná fotografia.

4. Hmla

Pozoruhodný sci-fi horor Hmla natočil Frank Darabont podľa novely Stephena Kinga a rozpráva príbeh skupiny ľudí, ktorí ostanú odrezaní od sveta v supermarkete. Ten totiž pohltí záhadná hmla, v ktorej sa skrývajú monštrá z inej dimenzie. Narastá paranoja, fanatizmus a hrdinom začína ísť o krk. Preto sa rozhodnú pre poslednú šancu na záchranu. V aute opustia supermarket s tým, že možno nájdu pomoc. Keď sa im ale minie benzín, uviaznu uprostred hmly.

Aby sa vyhli smrti v pazúroch oblúd, hlavný hrdina David (Thomas Jane) po vzájomnej dohode všetkých zastrelí (vrátane svojho malého syna). Preňho už ale neostane žiadny náboj, takže vystúpi z auta a vydá sa monštrám napospas. Lenže v tej chvíli začne hmla ustupovať. Vojsku sa podarilo otvor do inej dimenzie zaceliť a všetci sú už v bezpečí. Davidove zabitie priateľov a syna tak bolo úplne zbytočné. Výčitkami zničený David klesne k zemi a vyrazí zo seba srdcervúci krik. Drsné, čo?

5. Prekliate dedičstvo

Prekliate dedičstvo je debutom mimoriadne talentovaného Ariho Astera. Atmosférická hororová dráma rozpráva o umelkyni Annie (Toni Collette), ktorej nedávno zomrela matka. Hoci s ňou mala komplikovaný vzťah, musí sa vyrovnať nielen so zármutkom, ale aj s desivými tajomstvami, ktoré stará pani skrývala. Film je zámerne natočený tak, aby divák až do samotného konca nemal istotu, čo sa postavám vlastne deje. Ide o ich halucinácie, alebo sa naozaj dejú nadprirodzené veci? V závere sa dozvedáme šokujúcu pravdu.

Celá rodina bola v skutočnosti celý čas v pazúroch satanského kultu, ktorého „kráľovnou“ bola práve matka Annie. Ich cieľom bolo dodať démonovi Paimonovi nové mužské telo, čo sa napokon podarí. Paimon prejde do tela Petera (Alex Wolff), syna Annie, a v závere sa odohrá jeho korunovácia ostatnými členmi sekty. Vďaka kvílivej hudbe, kamere a hereckým výkonom ide o poriadne desivú a úzkostnú pasáž. Možno je pre niektorých príliš doslovná, podľa nás je však bez chybičky.

6. Pád do tmy

Výborný britský horor Pád do tmy natočil Neil Marshall a rozpovedal nám v ňom príbeh šiestich kamarátok, ktoré sa vydávajú na dobrodružnú výpravu do spletitého jaskynného systému. Kvôli zosuvu kameňov ale ostanú uväznené vo vnútri, ale sú odhodlané boj o záchranu nevzdať. Problém je, že v jaskyni žije niečo, čo malo radšej ostať neobjavené. Film má dva konce, americký a britský, z ktorých ten americký je výrazne slabší.

V originálnom konci monštrá napokon získavajú nad ženami prevahu, až ostane len Sarah (Shauna Macdonald). Tej sa ale ako zázrakom podarí utiecť z jaskyne. Utečie do lesov až k ceste, kde sa na pokraji síl dá na únik autom. Po chvíli jazdy ale zistíme, že celá pasáž bola len jej halucinácia. Sarah je totiž stále uväznená v jaskyni v obkľúčení monštier.

7. Texaský masaker motorovou pílou

Texaský masaker motorovou pílou od Tobeho Hoopera je dnes už právom považovaný za klasiku slasher hororov. V centre príbehu je niekoľko študentov, ktorí si urobili výlet naprieč Texasom. Keď ale naberú podivného stopára (Edwin Neal), veci naberú krvavý spád. Neskôr skrížia cestu aj obávanému Leatherfaceovi (Gunnar Hansen), vrahovi s motorovou pílou, ktorý si oblieka kožu svojich obetí.

V závere sa zo zajatia kanibalskej rodiny podarí utiecť len Sally (Marilyn Burns), stopár z úvodu filmu (a člen Leatherfaceovej rodiny) ju prenasleduje, ale napokon ho prejde kamión. Na scéne sa objaví aj Leatherface, šoférovi kamióna sa ho však podarí zraniť. Sally stopne prechádzajúci pick-up, nasadne a vrahovi utečie. Posledný záber ukazuje Leatherfacea v maniackom „tanci“ na pozadí vychádzajúceho slnka. Naturalistické, do istej miery hypnotické a znepokojivé.

8. Saint Maud

Skvelá hororová dráma Saint Maud od Rose Glass je určená skôr náročnejším divákom, čo je aj dôvod, prečo sa jej v našich končinách nedostalo príliš veľkej pozornosti (čo je určite škoda). Film rozpráva o hlboko veriacej kresťanke a opatrovateľke Maud (Morfydd Clark), ktorá sa stará o smrteľne chorú tanečníčku Amandu (Jennifer Ehle). Maudina psychika sa čoraz viac rozpadá a ona sa prepadá do hlbín šialenstva.

V záverečnej konfrontácii s Amandou uvidí, ako sa Amanda zmení na démona, ktorého Maud zabije. V zakrvavenej plachte potom prechádza ulicami mesta, na námestí sa poleje acetónom a zašepká posledné slová: „Na slávu Boha“ a podpáli sa. Lenže plameň jej neublíži a všetci okolo nej pred ňou pokľaknú v posvätnej bázni. Maud spokojne pozrie na nebo. Nasleduje strih a my v jednom kratučkom (ale intenzívnom) momente vidíme realitu situácie: Maud, ktorá sa stala obeťou vlastných halucinácií, horí a kričí v neuveriteľnej bolesti.

9. Kill List

Zaujímavá snímka Zoznam smrti od Bena Wheatleyho je pozoruhodným mixom rôznych žánrov. Jednak je to horor, ale aj dráma, kriminálka, psychologický triler a mysteriózny film. A tento kokteil funguje parádne. Hlavnou postavou je nájomný vrah Jay (Neil Maskell), ktorého jeho kolega Gal (Michael Smiley) naláka na ďalšiu akciu. Pri odstraňovaní zadaných ľudí ale natrafia na temné tajomstvo, ktoré sa vymyká ich chápaniu.

V závere sa Jay dozvie, že bol celý čas bábkou v rukách bizarného kultu. Napokon je nimi polapený a prinútený, aby zabil posledného zo zoznamu: zamaskovaného „Hrbáča“. Keď to Jay urobí, na svoju hrôzu zisťuje, že zabil svoju manželku Shel (MyAnna Buring). Jay je korunovaný za kráľa sekty. Poriadne nepríjemné, temné a desivé. A v istom slova zmysle aj prekvapivé.

10. Čarodejnica

Lahôdkový horor Čarodejnica natočil ďalší veľký súčasný talent Robert Eggers. Príbeh sa odohráva v 17. storočí. Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) sa po nezhodách s mestskou radou vydáva do divočiny a postaví si farmu v blízkosti temného lesa. A ako sa čoskoro ukáže, žije v ňom čarodejnica, ktorá unesie najmladšieho člena rodiny Samuela. Nasleduje viacero udalostí, v ktorých sa stupňuje náboženský fanatizmus a paranoja rodiny. Aby sme to skrátili: napokon nažive ostane len mladá Thomasin (Anya Taylor-Joy), ktorá zistí, že cap Black Phillip z ich farmy je sám Satan.

V mrazivej scéne k nej prehovorí a povie jej, že ak sa k nemu pridá, bude „žiť v rozkoši“. Thomasin sa podpíše do jeho knihy a zapredá mu svoju dušu. Nasleduje ho do lesa, kde sa koná sabat čarodejníc. Thomasin vystrie ruky k nebu a maniakálne sa začne smiať, pričom stúpa nad koruny stromov. Oslobodila sa od zväzujúceho fanatizmu rodiny, ale stala sa čarodejnicou a zapredala Satanovi svoju dušu. Záver Čarodejnice má teda v sebe okrem mrazivosti a desivosti aj istý smútok. Fantastická je na ňom aj syntéza kamery, náznakov, hudby, zvuku a celého výtvarného prevedenia.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.