Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Zdroj: ©Parts and Labor / MovieStillsDB

10 hororov so vypätými závermi, ktoré ti výdatne pošramotia nervy

Horory a ich nervy drásajúce závery sa nám postarali o niekoľko bezsenných nocí.

Asi záver každého filmu by mal byť silný a poriadne sa vryť divákovi do hlavy. Možno ešte viac táto poučka platí pri hororoch. Strašidelné snímky, ktoré vedia v závere poriadne vygradovať napätie, úzkosť a strach, patria k našim obľúbeným.

V tomto článku ti prinášame výber 10 výborných hororov, ktorých závery patria k absolútne majstrovským. A asi nebudeme klamať, ak povieme, že z hlavy ich len tak ľahko nedostaneš. Upozorňujeme, že z logiky veci budú nasledovať výrazné SPOILERY. Takže postupuj opatrne v prípade, že si niektoré filmy ešte nevidel.

1. Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch od Daniela Myricka a Eduarda Sáncheza si odbila premiéru v roku 1999 a divákov rozdelila na dva nezmieriteľné tábory. Jeden tvrdil, že ide o nudnú hlúposť, podľa ďalšieho o najstrašidelnejší horor všetkých čias. Snímka je natočená v štýle found footage a sleduje troch študentov Heather (Heather Donahue), Josha (Joshua Leonard) a Mikea (Michael Williams), ktorí sa vydávajú do lesov pri mestečku Burkittsville, aby tu natočili dokument o legendárnej čarodejnici z Blair. Ako ale pocítia na vlastnej koži, na legendách je pravdy viac, než by si ktokoľvek z nich myslel.

Film výborne pracuje s atmosférou, náznakmi, nechýba mu realistickosť (v rámci reklamnej kampane bol propagovaný ako skutočný záznam) a mrazivé finále. V ňom Heather a Mike narazia na opustený dom, z ktorého sa ozýva zúfalý krik zmiznutého Josha. V snahe nájsť ho zostúpi Mike do pivnice, kde ho napadne nejaká nevidená sila. Heather ho nasleduje a uvidí ho bez pohnutia stáť v rohu miestnosti. Následne aj ju niečo/niekto napadne, kamera spadne a film končí. Jednoduché a dokonale mrazivé.

2. REC

Španielsky found footage zombie horor REC natočila dvojica Jaume Balagueró a Paco Plaza. V centre príbehu je televízny štáb, ktorý uprostred noci nakrúca reportáž z hasičskej stanice. Lenže po meste sa začína šíriť vírus, ktorý mení ľudí na zombie. Stanica je izolovaná a štáb a ostatní ľudia sa ocitajú v smrteľnom nebezpečenstve. Záver potom patrí k vrcholom snímky.

Hlavná hrdinka Ángela (Manuela Velasco) a jej kolega Pablo (Pablo Rosso) nájdu útočisko v podkroví, kde ale nie sú sami. Keď Pablo prepne mód kamery na nočné videnie, uvidia zombie ženu, ktorá sa v temnote motá okolo a hľadá ich. Nájde ich? Nenájde? Napätie je v rámci tejto scény šponované naozaj majstrovsky a miestami až do neznesiteľných rozmerov. Skvelá práca.

3. Osvietenie

Kultový horor Osvietenie od legendárneho Stanleyho Kubricka vznikol na motívy románu Stephena Kinga a iste ho dobre poznáš. Právom je radený medzi najstrašidelnejšie snímky, ktoré v tomto žánri vznikli. Spisovateľ Jack Torrance (Jack Nicholson) prichádza aj s rodinou do hotela Overlook, kde má cez zimu pracovať ako jeho správca. Izolácia a temná minulosť hotela ale začne rýchlo vplývať na jeho psychiku.

Záver v nočnom zasneženom kríkovom bludisku, v ktorom šialený Jack so sekerou v ruke naháňa svojho malého syna Dannyho (Danny Lloyd) patrí k poriadne desivým momentom. Kamera, herecké výkony, hudba, všetko spolu ladí v jeden dokonalý desivý celok. A poriadne mrazivú bodku za filmom urobí aj enigmatická záverečná fotografia.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zamknutie na diaľku a displej ako v aute. Vyhraj TOP e-bike, s ktorým si užiješ každú jazdu

4. Hmla

Pozoruhodný sci-fi horor Hmla natočil Frank Darabont podľa novely Stephena Kinga a rozpráva príbeh skupiny ľudí, ktorí ostanú odrezaní od sveta v supermarkete. Ten totiž pohltí záhadná hmla, v ktorej sa skrývajú monštrá z inej dimenzie. Narastá paranoja, fanatizmus a hrdinom začína ísť o krk. Preto sa rozhodnú pre poslednú šancu na záchranu. V aute opustia supermarket s tým, že možno nájdu pomoc. Keď sa im ale minie benzín, uviaznu uprostred hmly.

Aby sa vyhli smrti v pazúroch oblúd, hlavný hrdina David (Thomas Jane) po vzájomnej dohode všetkých zastrelí (vrátane svojho malého syna). Preňho už ale neostane žiadny náboj, takže vystúpi z auta a vydá sa monštrám napospas. Lenže v tej chvíli začne hmla ustupovať. Vojsku sa podarilo otvor do inej dimenzie zaceliť a všetci sú už v bezpečí. Davidove zabitie priateľov a syna tak bolo úplne zbytočné. Výčitkami zničený David klesne k zemi a vyrazí zo seba srdcervúci krik. Drsné, čo?

5. Prekliate dedičstvo

Prekliate dedičstvo je debutom mimoriadne talentovaného Ariho Astera. Atmosférická hororová dráma rozpráva o umelkyni Annie (Toni Collette), ktorej nedávno zomrela matka. Hoci s ňou mala komplikovaný vzťah, musí sa vyrovnať nielen so zármutkom, ale aj s desivými tajomstvami, ktoré stará pani skrývala. Film je zámerne natočený tak, aby divák až do samotného konca nemal istotu, čo sa postavám vlastne deje. Ide o ich halucinácie, alebo sa naozaj dejú nadprirodzené veci? V závere sa dozvedáme šokujúcu pravdu.

Celá rodina bola v skutočnosti celý čas v pazúroch satanského kultu, ktorého „kráľovnou“ bola práve matka Annie. Ich cieľom bolo dodať démonovi Paimonovi nové mužské telo, čo sa napokon podarí. Paimon prejde do tela Petera (Alex Wolff), syna Annie, a v závere sa odohrá jeho korunovácia ostatnými členmi sekty. Vďaka kvílivej hudbe, kamere a hereckým výkonom ide o poriadne desivú a úzkostnú pasáž. Možno je pre niektorých príliš doslovná, podľa nás je však bez chybičky.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.