Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.11.2023
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Sú krajiny, v ktorých stále možno odsúdiť človeka na trest smrti a väčšina z týchto krajín povoľuje posledné jedlo. Posledné jedlo môže pozostávať z čohokoľvek, po čom hrdlo odsúdeného ráči – od pokrmov z rýchleho občerstvenia až po fľašu kvalitného vína či drahú cigaru. My sme si pre vás dnes pripravili desať mien hrozivých kriminálnikov, ich príbehy a posledné jedlá, ktoré si zvolili. 

1. Aileen Wuornos, Florida

Florida Department of Corrections/ wikimedia.org, Firk12 / wikimedia.org

Status: Sériová vrahyňa, ktorá medzi rokmi 1989 a 1990 zastrelila sedem mužov. Jej obete ju mali počas jej kariéry prostitútky znásilňovať, prípadne sa o takýto čin pokúsiť. Údajne všetkých zabila v sebaobrane, s čím však súd nesúhlasil a v roku 2002 ju odsúdil na trest smrti.

Posledné jedlo: Žena posledné jedlo odmietla. Namiesto neho si vychutnala hamburger vo väzenskej kantíne a neskôr vypila šálku kávy.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

2. Peter Kürten, Nemecko

wikipedia.org (https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_K%C3%BCrten#/media/File:Mugshot-K%C3%BCrten.jpg)

Status: Sériový vrah a sexuálny násilník, známy aj pod menami Upír z Düsseldorfu či Düsseldorfské monštrum. Tieto prezývky si vyslúžil na základe svojho zvláštneho zvyku – z času na čas sa pokúšal piť krv z rán svojich obetí. Vyčíňal medzi februárom a novembrom roku 1929 a v roku 1931 ho odsúdili za deväť vrážd a sedem pokusov o ňu.

Posledné jedlo: Viedenský rezeň, vyprážané zemiaky a fľaša bieleho vína. Dokonca si vypýtal dupľu, a keďže ide o posledné jedlo, tak ju aj dostal.

Spôsob popravy: Dekapitácia gilotínou

3. Adolf Eichmann, Izrael (pôvodom z Nemecka)

Adolf Eichmann on trial #1 - the man in the glass booth

Status: Nacista, príslušník ochranného oddielu SS a jeden z hlavných činiteľov protižidovskej čistky počas druhej svetovej vojny. Počas európskej okupácie mal na starosti logistiku masového prevozu židov do get a vyhladzovacích táborov. Po vojne ho dolapili v Argentíne a za svoje zločiny sa zodpovedal v Jeruzaleme.

Posledné jedlo: Namiesto posledného jedla požiadal o posledný drink – fľašu červeného vína izraelskej značky Carmel. Víno zajedal jedlom z väzenskej jedálne – syr, chlieb, olivy a čaj. Vypil asi polovicu fľaše.

Spôsob popravy: Obesenie

4. Saddám Husajn, Irak

Талех / wikipedia.org, jjron/ wikipedia.org

Status: Bývalý iracký prezident, ktorý spravoval krajinu v období medzi júlom roku 1979 a aprílom roku 2003. Jeho prezidentské obdobie je notoricky známe prečinmi voči ľudskosti a ignoráciou základných ľudských práv. Tajná polícia, mučenie, masové vraždy, znásilnenia, deportácie, nútené zmiznutia, atentáty či chemické útoky. A na rováši mal toho ešte omnoho viac.

Posledné jedlo: Niektoré zdroje uvádzajú, že svoje posledné jedlo v podobe kuraťa a ryže odmietol, iné tvrdia, že jedlo nielenže zjedol, ešte ho aj zapil šálkou horúcej vody s medom. Skutočnú pravdu sa dnes už asi nedozvieme.

Spôsob popravy: Obesenie

5. Billy Ray Irick, Tennessee

TDOC Mugshots of Billy Ray Irick

Status: Vrah z amerického štátu Tennessee, ktorý bol odsúdený za vraždu 7-ročného dievčatka menom Paula Dyer. S rodinou Dyerovcov žil už niečo vyše roka. Pravidelne opatroval ako Paulu, tak aj jej štyroch súrodencov, pretože rodičia bývali v práci až do noci. Rovnako tomu bolo aj v noc vraždy.

Posledné jedlo: Toto posledné jedlo malo príznačný názov – deluxe combo. Pozostávalo z dvojitého cheeseburgeru so slaninovou krustou, majonézou, horčicou, šalátom, kyslými uhorkami a paradajkou. K tomu dostal veľkú porciu cibuľových krúžkov a kolu s prúžkom limetky. Celé to zavŕšil extra veľkým jahodovo banánovým milkshakom.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

6. Richard Hauptmann, New Jersey

Unlabeled: Crowd of men

Status: Stolár, pôvodom z Nemecka, bol obvinený z únosu a vraždy 20-mesačného syna letca Charlesa Lindbergha a jeho manželky. Následne za nich žiadal výkupné vo výške 50-tisíc dolárov. Únos sa stal čoskoro známy ako „zločin storočia“ a hoci Hauptmann trval na svojej nevine až do poslednej chvíle, súd nerozhodol v jeho prospech.

Posledné jedlo: Zeler, olivy, kurča, hranolky, hrášok na masle, čerešne a kúsok koláča.

Spôsob popravy: Elektrické kreslo

7. Harold McQueen Jr., Kentucky

YouTube video

Status: Bol oficiálne prvým kriminálnikom, ktorého odsúdili na trest smrti na území amerického štátu Kentucky. Muž zastrelil neozbrojenú predavačku v obchode, ktorý sa snažil vykradnúť.

Posledné jedlo: Dva cheesecaky. Jedlo si vychutnal po boku svojho advokáta.

Spôsob popravy: Elektrické kreslo

8. Joe Arridy, Colorado

Joe Arridy, a falsely convicted, mentally disabled man, giving his toy train to another death row inmate before his execution, 1939 from MadeMeCry

Status: Psychicky narušený 23-ročný mladík, ktorý bol krivo obvinený zo znásilnenia a vraždy 15-ročnej školáčky. 6. januára 1939 ho za tento čin usmrtili. V roku 2011 sa nazbieralo dostatok dôkazov na preukázanie jeho neviny. Škoda len, že to bolo 72 rokov po jeho smrti. Arridy žil vďaka svojej mentálnej poruche vo vlastnom svete a jeho spoluväzni tvrdili, že pravdepodobne ani len netušil, čo ho vlastne čaká. Dni vo väznici si krátil hrou s modelom vláčika, ktorý pred popravou daroval inému väzňovi (na fotke vľavo).

Posledné jedlo: Zmrzlina.

Spôsob popravy: Plynová komora

9. Oba Chandler, Florida

Florida Department of Corrections / wikipedia.org (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Oba_Chandler.jpg)

Status: Americký vrah obvinený z usmrtenia ženy menom Joan Rogers a jej dvoch dcér. Telá žien vyplavila voda v jednej z floridských zátok a vyšetrovatelia potvrdili, že ženy mali zviazané ruky aj nohy. Autopsia preukázala, že ich do vody hodili ešte zaživa s betónovou kockou pripevnenou na krku, takže sa nemohli vynoriť.

Posledné jedlo: Dva salámové sendviče z bieleho chleba s horčicou, jeden biely sendvič s arašidovým maslom a džemom, ľadový čaj a káva.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

10. Philip Workman, Tennessee

Menerbes / commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Philip_Workman.jpg)

Status: Americký vrah obvinený z vraždy príslušníka policajného zboru, ktorý sa snažil prekaziť jeho pokus o lúpež v jednej z pobočiek sieti reštaurácií Wendy’s. V tom čase mal Workman 28 rokov, ženu a dieťa a bol ťažko závislý na kokaíne.

Posledné jedlo: Muž svoje posledné jedlo odmietol, no žiadal, aby väznica nakŕmila jednou veľkou vegetariánskou pizzou nejakého miestneho bezdomovca. Väznica jeho žiadosť odmietla.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.