Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Sú krajiny, v ktorých stále možno odsúdiť človeka na trest smrti a väčšina z týchto krajín povoľuje posledné jedlo. Posledné jedlo môže pozostávať z čohokoľvek, po čom hrdlo odsúdeného ráči – od pokrmov z rýchleho občerstvenia až po fľašu kvalitného vína či drahú cigaru. My sme si pre vás dnes pripravili desať mien hrozivých kriminálnikov, ich príbehy a posledné jedlá, ktoré si zvolili. 

1. Aileen Wuornos, Florida

Florida Department of Corrections/ wikimedia.org, Firk12 / wikimedia.org

Status: Sériová vrahyňa, ktorá medzi rokmi 1989 a 1990 zastrelila sedem mužov. Jej obete ju mali počas jej kariéry prostitútky znásilňovať, prípadne sa o takýto čin pokúsiť. Údajne všetkých zabila v sebaobrane, s čím však súd nesúhlasil a v roku 2002 ju odsúdil na trest smrti.

Posledné jedlo: Žena posledné jedlo odmietla. Namiesto neho si vychutnala hamburger vo väzenskej kantíne a neskôr vypila šálku kávy.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

2. Peter Kürten, Nemecko

wikipedia.org (https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_K%C3%BCrten#/media/File:Mugshot-K%C3%BCrten.jpg)

Status: Sériový vrah a sexuálny násilník, známy aj pod menami Upír z Düsseldorfu či Düsseldorfské monštrum. Tieto prezývky si vyslúžil na základe svojho zvláštneho zvyku – z času na čas sa pokúšal piť krv z rán svojich obetí. Vyčíňal medzi februárom a novembrom roku 1929 a v roku 1931 ho odsúdili za deväť vrážd a sedem pokusov o ňu.

Posledné jedlo: Viedenský rezeň, vyprážané zemiaky a fľaša bieleho vína. Dokonca si vypýtal dupľu, a keďže ide o posledné jedlo, tak ju aj dostal.

Spôsob popravy: Dekapitácia gilotínou

3. Adolf Eichmann, Izrael (pôvodom z Nemecka)

Adolf Eichmann on trial #1 - the man in the glass booth

Status: Nacista, príslušník ochranného oddielu SS a jeden z hlavných činiteľov protižidovskej čistky počas druhej svetovej vojny. Počas európskej okupácie mal na starosti logistiku masového prevozu židov do get a vyhladzovacích táborov. Po vojne ho dolapili v Argentíne a za svoje zločiny sa zodpovedal v Jeruzaleme.

Posledné jedlo: Namiesto posledného jedla požiadal o posledný drink – fľašu červeného vína izraelskej značky Carmel. Víno zajedal jedlom z väzenskej jedálne – syr, chlieb, olivy a čaj. Vypil asi polovicu fľaše.

Spôsob popravy: Obesenie

4. Saddám Husajn, Irak

Талех / wikipedia.org, jjron/ wikipedia.org

Status: Bývalý iracký prezident, ktorý spravoval krajinu v období medzi júlom roku 1979 a aprílom roku 2003. Jeho prezidentské obdobie je notoricky známe prečinmi voči ľudskosti a ignoráciou základných ľudských práv. Tajná polícia, mučenie, masové vraždy, znásilnenia, deportácie, nútené zmiznutia, atentáty či chemické útoky. A na rováši mal toho ešte omnoho viac.

Posledné jedlo: Niektoré zdroje uvádzajú, že svoje posledné jedlo v podobe kuraťa a ryže odmietol, iné tvrdia, že jedlo nielenže zjedol, ešte ho aj zapil šálkou horúcej vody s medom. Skutočnú pravdu sa dnes už asi nedozvieme.

Spôsob popravy: Obesenie

5. Billy Ray Irick, Tennessee

TDOC Mugshots of Billy Ray Irick

Status: Vrah z amerického štátu Tennessee, ktorý bol odsúdený za vraždu 7-ročného dievčatka menom Paula Dyer. S rodinou Dyerovcov žil už niečo vyše roka. Pravidelne opatroval ako Paulu, tak aj jej štyroch súrodencov, pretože rodičia bývali v práci až do noci. Rovnako tomu bolo aj v noc vraždy.

Posledné jedlo: Toto posledné jedlo malo príznačný názov – deluxe combo. Pozostávalo z dvojitého cheeseburgeru so slaninovou krustou, majonézou, horčicou, šalátom, kyslými uhorkami a paradajkou. K tomu dostal veľkú porciu cibuľových krúžkov a kolu s prúžkom limetky. Celé to zavŕšil extra veľkým jahodovo banánovým milkshakom.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

6. Richard Hauptmann, New Jersey

Unlabeled: Crowd of men

Status: Stolár, pôvodom z Nemecka, bol obvinený z únosu a vraždy 20-mesačného syna letca Charlesa Lindbergha a jeho manželky. Následne za nich žiadal výkupné vo výške 50-tisíc dolárov. Únos sa stal čoskoro známy ako „zločin storočia“ a hoci Hauptmann trval na svojej nevine až do poslednej chvíle, súd nerozhodol v jeho prospech.

Posledné jedlo: Zeler, olivy, kurča, hranolky, hrášok na masle, čerešne a kúsok koláča.

Spôsob popravy: Elektrické kreslo

7. Harold McQueen Jr., Kentucky

Status: Bol oficiálne prvým kriminálnikom, ktorého odsúdili na trest smrti na území amerického štátu Kentucky. Muž zastrelil neozbrojenú predavačku v obchode, ktorý sa snažil vykradnúť.

Posledné jedlo: Dva cheesecaky. Jedlo si vychutnal po boku svojho advokáta.

Spôsob popravy: Elektrické kreslo

8. Joe Arridy, Colorado

Joe Arridy, a falsely convicted, mentally disabled man, giving his toy train to another death row inmate before his execution, 1939 from MadeMeCry

Status: Psychicky narušený 23-ročný mladík, ktorý bol krivo obvinený zo znásilnenia a vraždy 15-ročnej školáčky. 6. januára 1939 ho za tento čin usmrtili. V roku 2011 sa nazbieralo dostatok dôkazov na preukázanie jeho neviny. Škoda len, že to bolo 72 rokov po jeho smrti. Arridy žil vďaka svojej mentálnej poruche vo vlastnom svete a jeho spoluväzni tvrdili, že pravdepodobne ani len netušil, čo ho vlastne čaká. Dni vo väznici si krátil hrou s modelom vláčika, ktorý pred popravou daroval inému väzňovi (na fotke vľavo).

Posledné jedlo: Zmrzlina.

Spôsob popravy: Plynová komora

9. Oba Chandler, Florida

Florida Department of Corrections / wikipedia.org (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Oba_Chandler.jpg)

Status: Americký vrah obvinený z usmrtenia ženy menom Joan Rogers a jej dvoch dcér. Telá žien vyplavila voda v jednej z floridských zátok a vyšetrovatelia potvrdili, že ženy mali zviazané ruky aj nohy. Autopsia preukázala, že ich do vody hodili ešte zaživa s betónovou kockou pripevnenou na krku, takže sa nemohli vynoriť.

Posledné jedlo: Dva salámové sendviče z bieleho chleba s horčicou, jeden biely sendvič s arašidovým maslom a džemom, ľadový čaj a káva.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

10. Philip Workman, Tennessee

Menerbes / commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Philip_Workman.jpg)

Status: Americký vrah obvinený z vraždy príslušníka policajného zboru, ktorý sa snažil prekaziť jeho pokus o lúpež v jednej z pobočiek sieti reštaurácií Wendy’s. V tom čase mal Workman 28 rokov, ženu a dieťa a bol ťažko závislý na kokaíne.

Posledné jedlo: Muž svoje posledné jedlo odmietol, no žiadal, aby väznica nakŕmila jednou veľkou vegetariánskou pizzou nejakého miestneho bezdomovca. Väznica jeho žiadosť odmietla.

Spôsob popravy: Smrteľná injekcia

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť