Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

10 ikonických zahraničných piesní, ktoré sme ako násťroční milovali (2. časť)

Piesne, ktoré sprevádzali dospievaním mnohých z nás.

Ach, tá nostalgia! Síce sme sa ako tínedžeri často nemohli dočkať, kedy už konečne budeme dospelí, ale teraz by sme sa do tých čias bezstarostnosti a pohody veľmi radi vrátili. Môžeme tak ale urobiť napríklad prostredníctvom hudby, ktorú sme vtedy mnohí počúvali.

V tomto článku si s nami môžeš zaspomínať na časy dospievania za pomoci kultových pesničiek, ktoré v 90. či nultých rokoch hýbali rebríčkami hitparád. Viaceré z nich iste nechýbali v playliste ani tebe.

1. Fall Out Boy: Thnks fr th Mmrs

Rocková skupina Fall Out Boy vznikla v roku 2001, pričom ich prvý album Take This to Your Grave dorazil na trh v roku 2003. Stretol sa s pozitívnym kritickým prijatím a každému bolo jasné, že na scénu vstúpila kapela, ktorá to dotiahne poriadne ďaleko. Nasledovalo ďalších sedem albumov, pričom ten posledný má názov Mania a vyšiel v roku 2018.

Piesne Fall Out Boy v sebe mali silný emocionálny nádych a dokázali mladým hovoriť priamo z duše. Song Thnks fr th Mmrs pochádza z albumu Infinity on High a stal sa obrovským komerčným úspechom. Dodnes patrí k najznámejším piesňam tejto kapely. Videoklip zachytáva nakrúcanie klipu, v ktorom pôsobí samotná skupina, avšak režíruje ho otravný a despotický šimpanz. Zaujímavosťou je, že vo vedľajšej úlohe sa tu objavuje aj známa influencerka Kim Kardashian.

2. Avril Lavigne: Complicated

Mladá rebelka Avril Lavigne vstúpila na hudobnú scénu v roku 1999 a prvým albumom Let Go sa predstavila v roku 2002. Ten pozbieral priaznivé recenzie a stal sa masívnym komerčným hitom. Lavigne vydala ešte ďalších šesť albumov, ten posledný Love Sux vyšiel len tento rok.

Fanúšikov si speváčka získala svojím nekonvenčným imidžom, charizmou a skvelým speváckym talentom. Jej piesne sa stávali veľkými hitovkami a pospevovali si ich mnohí mladí. Jednou z jej najznámejších nahrávok je Complicated, ktorá ponúkla chytľavý text a refrén a celkom zábavný videoklip.

V ňom sa Avril a jej kolegovia hudobníci flákajú po obchodnom dome a robia bordel. Pieseň mala schopnosť zažrať sa človeku do hlavy a on si ju následne musel pohmkávať prakticky neustále. Ovládla tiež rebríčky hitparád prakticky po celom svete.

3. Nirvana: Smells Like Teen Spirit

Tu veľmi nie je o čom. Smells Like Teen Spirit od kapely Nirvana patrí medzi najslávnejšie piesne histórie. Nirvana vznikla v roku 1987 a pôsobila až do roku 1994. Stala sa kultúrnym fenoménom a jej spevák a gitarista Kurt Cobain idolom miliónov mladých. Hviezdnu dráhu kapely prerušila Cobainova samovražda, ktorý dlhé roky bojoval s depresiami a drogovou závislosťou. Keď zomrel, mal len 27 rokov.

Smells Like Teen Spirit pochádza z legendárneho albumu Nevermind, ktorý je hodnotený ako jeden z najlepších albumov všetkých čias. Pieseň dodnes nestratila nič zo svojej dravosti a sily. Videoklip bol nakrútený v telocvični strednej školy za účasti študentov a roztlieskavačiek. Má však v sebe skôr temnú atmosféru.

Odporúčame prečítať:

Slovenka o tom, aké je to byť v 31 rokoch pannou: Cítim beznádej, zlyhanie aj hanbu. Túžby po rodine sa nechcem vzdať, no každým dňom sa mi zdá vzdialenejšia

4. Wheatus: Teenage Dirtbag

Rocková skupina Wheatus vznikla v roku 1995 a je ukážkovým príkladom „one hit wonder“. Vydala síce viacero albumov, ale poslucháči si ju pamätajú najmä vďaka songu Teenage Dirtbag. Prvú nahrávku kapela Wheatus vydala v roku 2000, následne sa na pulty dostali ešte štyri albumy.

Posledný pochádza z roku 2013 a nesie názov The Valentine LP. Teenage Dirtbag pochádza z debutového albumu Wheatus a veľmi rýchlo sa prebojoval na predné priečky hitparád.

Pomohlo mu aj to, že sa stal oficiálnou piesňou pre tínedžerskú komédiu Smoliar z roku 2000. Herci z nej (Jason Biggs či Mena Suvari) sa objavili aj vo videoklipe. Pieseň pozbierala viac-menej pozitívne kritiky a dodnes patrí k jednoznačne najznámejším songom tejto kapely.

5. Gorillaz: Feel Good Inc.

Pozoruhodný hudobný projekt Gorillaz vznikol v roku 1998 z iniciatívy hudobníka Damona Albarna a umelca Jamieho Hewletta. Tí stvorili virtuálnu hudobnú skupinu, ktorá je zložená z kreslených hudobníkov. Gorillaz sa vyprofilovali ako kapela s eklektickým štýlom, kombinujúca rôzne žánre a postupy.

Charakteristickým pre ich piesne bolo aj hostovanie iných známych spevákov. Prvý album vydali v roku 2001, odvtedy stihli uviesť ďalších šesť nahrávok. Zatiaľ posledná Song Machine, Season One: Strange Timez pochádza z roku 2020.

Pieseň Feel Good Inc. pochádza z druhého albumu Demon Days z roku 2005. Kombinuje alternatívny rock, hip hop či rap rock. Ako hosť sa na nej podieľala hip hopová kapela De La Soul. Za zmienku stojí aj originálny videoklip s pôsobivou animáciou a nápadmi.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.