10 inteligentných, citlivých a empatických filmov o dospievaní, ktoré by ste nemali minúť

Filmy, v ktorých sa uvidíte ako v zrkadle.

V tomto článku by sme vám radi predstavili 10 filmov, ktoré spadajú do subžánru, ktorý sa zvykne nazývať coming-of-age. V zásade ide o filmy, ktorých hrdinami sú mladí ľudia, často tínedžeri. V týchto snímkach však nenájdete žiadny pokleslý humor, ani lacnú zábavu.

Naopak, väčšina súčasných coming-of-age filmov sa snaží poskytnúť komplexný a inteligentný pohľad na dospievanie a všetky problémy s tým súvisiace. Pokiaľ teda hľadáte emotívne, vtipné a inteligentné filmy o mladých ľuďoch, možno si v nasledovnom zozname nájdete svojho favorita.

The Breakfast Club

The Breakfast Club patrí k snímkam, ktoré v Spojených štátoch získali obrovský kultový status. U nás film taký známy nie je, čo je celkom škoda. Príbeh sa točí okolo piatich stredoškolákov, ktorí musia za trest stráviť sobotu v škole.

Na prvý pohľad ide o úplne rozdielnych ľudí, ale napokon si uvedomia, že ich možno spája viac, než si vôbec mysleli. Film je vtipný, výborne napísaný a herecky skvelý. Určite mu dajte šancu.

Ten, kto stojí v kúte

Príbeh introvertného Charlieho začína v momente, keď nastupuje do prvého ročníka strednej školy. Podarí sa mu nadviazať kamarátstvo s dvojicou starších študentov, Patrickom a krásnou Sam. Ten, kto stojí v kúte je citlivým a empatickým náhľadom na problémy dospievajúcich, ktorému navyše (najmä v závere) nechýbajú silné emócie a vcelku temné odhalenie.

Samozrejmosťou sú výborné herecké výkony Logana Lermana, Emmy Watson a Ezru Millera.

The Edge of Seventeen

17-ročná Nadine prechádza divokou džungľou puberty. Je výbušná, má pocit, že jej ľudia nerozumejú a cíti sa osamelá. Všetky tieto pocity sa ešte vystupňujú, keď Nadine príde o svoju najlepšiu priateľku Kristu, ktorá začne chodiť s Nadiným bratom.

The Edge of Seventeen je fantastickým filmom, ktorý má výborný scenár a má realisticky napísané postavy. Hailee Steinfeld si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus a jej dialógové výmeny s učiteľom v podaní Woodyho Harrelsona vás zaručene pobavia.

Me & Earl & the Dying Girl

Filmy o umieraní sa z vás väčšinou snažia dojiť slzy až príliš prvoplánovo. To však nie je prípad Me & Earl & the Dying Girl. Aj tu síce zohráva významnú rolu smrteľná choroba, ale celkovo snímka pôsobí omnoho emotívnejšie, než niektoré podobné tituly.

V skutočnosti ide o citlivý, zábavný a úprimne dojemný film o skutočnom a silnom priateľstve. Režisér Alfonso Gomez-Rejon má navyše v rukáve hneď niekoľko skvelých režijných nápadov, takže nudiť sa rozhodne nebudete.

Chlapčenstvo

Film Chlapčenstvo vznikal dlhých 12 rokov a zachytáva dospievanie jedného obyčajného chlapca z jednej úplne obyčajnej rodiny. Pred našimi očami sa tak najprv 6-ročný Mason mení na tínedžera a napokon na vysokoškoláka.

Film Richarda Linklatera zaujme nielen experimentálnym prístupom k nakrúcaniu, ale aj samotným príbehom. Ten je vlastne úplne obyčajný a možno sa ničím príliš nelíši od toho vášho. A to je práve sila celej snímky. Je nevtieravo dojemná a zachová vo vás mnoho silných pocitov.

Eighth Grade

Pravdepodobne jeden z najlepších coming-of-age filmov za veľmi dlhú dobu. Veľmi realistický pohľad na život ôsmačky Kayly. Tá síce nakrúca motivačné videá, ale v skutočnosti trpí úzkosťou a je veľmi uzavretá.

Mladý režisér Bo Burnham debutoval prekvapivo vyzretým a citlivým portrétom mladého dievčaťa v súčasnej dobe. Elsie Fisher si právom odniesla nomináciu na Zlatý glóbus, jej výkon je totiž bez preháňania fenomenálny.

Pri mne stoj!

Adaptácia novely Telo od Stephena Kinga sa do veľkej miery vymyká tomu, na čo sme od tohto kráľa hororu zvyknutí. Tentokrát nám totiž ponúkol nádherný návrat do detstva a všetkých jeho radostí aj strastí. Štvorica 12-ročných priateľov sa vydáva na výlet do oregonských lesov, kde chcú objaviť mŕtve telo tragicky zahynutého muža.

V skutočnosti však objavia najviac o sebe samých. Výborná nostalgická atmosféra, skvelí mladí herci v hlavných úlohách a v závere aj nefalšované emócie. Pri mne stoj! dodnes patrí k najlepším zástupcom coming-of-age žánru.

Juno

Mimoriadne zábavný a zároveň ľudský a citlivý film. Juno je 16-ročná tínedžerka, ktorá sa potýka s neželaným tehotenstvom. Ako sa s touto situáciou vyrovnať? Režisér Jason Reitman si svojím filmom v roku 2007 podmanil kritikov aj divákov a zaslúžene sa prebojoval až do oscarovej súťaže.

Odniesol si 4 nominácie, pričom premenil Oscara za najlepší originálny scenár. Snímke sa ušla aj nominácia za najlepší film, Reitman ukoristil nomináciu za réžiu a famózna Ellen Page za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe.

Absolvent

Absolvent už právom patrí ku klasikám, ktoré by ste jednoducho mali vidieť. Hoci film vznikol v roku 1967, stále ostáva aktuálny, životný, emotívny aj vtipný. Mladý absolvent vysokej školy Benjamin sa vracia domov a nemá poňatia, čo ďalej so životom.

Začne si románik so staršou ženou, ale potom spozná jej očarujúcu dcéru. Dustin Hoffman v hlavnej úlohe predviedol ďalší zo svojich bezchybných výkonov a právom si odniesol nomináciu na Oscara. Celkovo ich film pozbieral 7, pričom zvíťazil v kategórii najlepšia réžia.

Lady Bird

Aj Lady Bird patrí k filmom, ktoré (podobne ako Juno) spôsobili minulý rok celkom veľké šialenstvo. Kritici totiž debut Grety Gerwing vychvaľovali do nebies a film si odniesol 5 nominácií v hlavných kategóriách (najlepší film, réžia, hlavná a vedľajšia herečka a pôvodný scenár).

Síce ani jednu sošku nepremenil, ale napriek tomu ide o skvelý coming-of-age film, ktorý vás dostane skvelými hereckými výkonmi a príjemným humorom. Príbeh rebelujúceho dievčaťa Christine si skrátka nejde nezamilovať.

Titulná fotka: A24, Universal Studios

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slečna si objednala veľkosť šiat, ktorú nosí bežne. Tie boli ale poriadne vzdialené od reality

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME