Keď do nášho života vpadne úmrtie blízkej osoby, je to vždy obrovská rana a znamenie veľkého smútku. Dôležité však v takom prípade je nebrániť sa týmto pocitom a dopriať si čas na ich spracovanie a trúchlenie. Okrem pohrebného obradu ale patrí k tradíciám usporiadať aj pohrebnú hostinu či kar.
Organizujú ju príbuzní zosnulého a podávajú sa na nej rôzne jedlá. Užiť si dobrý pokrm s priateľmi a rodinou predsa len môže v smútku trochu pomôcť a uľahčiť od ťažkých emócií. V tomto článku ti ukážeme, aké jedlá sa počas karov servírujú v rôznych krajinách sveta. Niektoré z nich ťa možno prekvapia.
1. Grécko – koliva
V Grécku a v krajinách, kde je vysoký počet ľudí hlásiacich sa k pravoslávnej cirkvi (napríklad na Balkáne), je častým pohrebným jedlom koliva. Ide o pokrm, ktorý je na kar schválený priamo cirkvou. Je to jednoduché sladké jedlo, ktoré pozostáva zo pšenice, hrozienok, sušených sliviek, fíg, datlí, orechov, medu a lekváru. Podľa chuti sa môžu pridať aj rôzne druhy sušeného ovocia.
2. Južná Kórea – yeonpo-tang
V Južnej Kórei sa počas karu zvykne ponúkať polievka yeonpo-tang. Tá je tvorená hovädzím mäsom, kórejskou reďkovkou, tofu a sušenými riasami. Niekedy sa zvykne pridávať aj chápadlo chobotnice.
3. Írsko – wake cake
V Írsku sa zase podáva tradičný koláč nazývaný wake cake. Neexistuje jeden „správny“ recept na jeho prípravu, každý si ho môže upiecť podľa vlastnej chuti. Obyčajne sa doň pridáva maslo, cukor, vanilka, múka, prášok na pečenie, trochu soli, cmaru, citrónovej šťavy a práškového cukru.
Wake cake je veľmi chutný a sýty a hovorí sa, že pomáha ľuďom dať sa dokopy, ak to preženú s alkoholom. Na pohrebných hostinách sa často zvyklo vo veľkom popíjať, takže mnohí sa druhého rána zobudili s poriadnym bolehlavom. V jeho prekonaní im pomáha práve wake cake.
4. Holandsko – káva a koláč
Holandská tradícia si príliš nepotrpí na veľké hostiny plné jedla a pitia. Na zosnulého sa väčšinou spomína v úzkom kruhu najbližších, ktorým je ponúkaná káva či kúsok koláča. V súčasnosti je ale aj táto praktika na ústupe a smútiaci tak majú na výber z nejakého alkoholického (prípadne nealkoholického) nápoja, ktorým si pripijú na život zosnulého.
5. USA – vyprážané kura a makaróny so syrom
Vyprážaná kurča je mimoriadne populárne najmä na juhu Spojených štátov. K nemu sa najčastejšie ako príloha pridávajú makaróny so syrom, prípadne zemiaky.
6. Veľká Británia – studená šunka
Vo Veľkej Británii je zvykom po pohrebe zájsť buď do reštaurácie, alebo do domu rodiny zosnulého na takzvaný pohrebný čaj. V rámci neho sa (okrem čaju, prirodzene) podávajú rôzne jedlá, ale rozhodne pri nich nesmie chýbať tradičná studená šunka. Podáva sa asi od roku 1800, hoci po druhej svetovej vojne tento zvyk trochu ustúpil a šunku nahradili iné jedlá.
Stále sa s ním však na mnohých karoch môžeme stretnúť.
7. Havaj – laulau
Laulau patrí medzi tradičné jedlá na Havaji a zvykne sa podávať pri rôznych slávnostných príležitostiach, teda aj pri pohrebných hostinách. Jeho základom je bravčové mäso zabalené do listov jedlých rastlín tara a ti (prípadne do špenátových listov) a pečie sa v špeciálnej peci.
Namiesto bravčového sa zvykne používať aj iný typ mäsa, napríklad kuracie, hovädzie či ryby. Na Havaji má laulau stále pevné miesto, hoci dnes sa už pripravuje skôr v klasických tlakových hrncoch. Často sa k nemu podáva aj ryža.
8. Estónsko – plnená kapusta
Plnená kapusta, resp. kapustové rolky, je populárne jedlo najmä v Európe, ale aj v niektorých ázijských krajinách či severnej Afrike. Kapustové listy sa naplnia mäsovou zmesou, ktorá obyčajne obsahuje hovädzie či bravčové s cesnakom, cibuľou a korením.
Často sa pridávajú aj kúsky zeleniny, ryža či hríby. Následne sa tieto rolky pečú, ale možno ich aj variť či dusiť. Servíruje sa s rôznymi omáčkami. Ako pohrebné jedlo tieto chutné rolky zvyknú podávať najmä v Estónsku, ale aj v iných európskych krajinách.
9. Európa – koláče
Klasika. Tvarohové koláče veľmi dobre poznáme. Napokon, vznikli práve na Slovensku a v Česku. Veľmi rozšírené sú však aj v Rumunsku, Rusku, na Ukrajine či v Poľsku. Najčastejšie majú kruhový tvar naplnený buď ovocným džemom (jedným z najobľúbenejších je slivkový), orechmi či makom a tvarohom.
Tvarohové koláče sa zvyknú podávať aj na rôznych oslavách, svadbách či proste pripravovať ako klasický dezert. Na Ukrajine či v Rumunsku tvoria aj súčasť menu pohrebnej hostiny. Zaujímavé je, že hoci si ich väčšinou spájame s európskym priestorom, veľkú popularitu si získali aj v Spojených štátoch, kam ich priniesli emigranti z Česka.
10. Newfoundland – treskové koláčiky
Na ostrove Newfoundland sa veľkej popularite tešia treskové koláčiky. Okrem filé z tresky k ich výrobe treba zemiaky, petržlenovú vňať, parmezán, cesnak, soľ, korenie, vajíčka a olivový olej. Podobne ako v Írsku, aj na Newfoundlande sa pri pohrebných hostinách často bujaro spomína na život zosnulého, čo sa nezaobíde bez veľkého množstva alkoholu.
Treskové koláčiky sa podávajú preto, lebo majú veľmi dobrú schopnosť bojovať proti „opici“.