Umývanie rúk či vlasov, jedenie pizze či chodenie na veľkú… to sú všetko veci, ktoré robíš odnepamäti a odnepamäti tým istým spôsobom. To bude prekvapenie, keď teraz zistíš, že to bolo celý ten čas nesprávne. Tak čo, ako to má teda vyzerať?
1. Chodenie na veľkú
Tróniť v sede je pohodlné, najmä ak prihliadame na fakt, že sa to z teba razí rýchlosťou slimáka s mozgovou obrnou a ty si fitko naposledy videl dva roky dozadu z autobusu. Lenže črevu sa to akosi nepáči.
Podrep – to je tá správna poloha, ktorá nepricvikne črevo a dá celému jeho obsahu voľný priebeh. Zo zdravotného hľadiska sú teda práve turecké toalety (áno, tie, čo doslova vyzerajú ako diera v zemi a vlastne ňou aj sú) lepšie. Zvláštne, však?
2. Jedenie pizze
Vedieť jesť pizzu, respektíve vedieť ju jesť správne, je existenčný základ. Krok číslo jedna – zober príbor a vyhoď ho von z okna, lebo príborom je pizzu len psychopat (a ten, čo si nechce hneď v úvode obariť hubu). Krok číslo dva – uchop trojuholník a zohni ho na polovicu. V tejto fáze je už povolené zahryznúť sa, ale…
…môžeš to celé ešte o čosi vylepšiť krokom číslo tri. Odtrhni kôrku, umiestni ju do stredu zohnutého trojuholníka (pozdĺžne) a vytvor si z talianskej klasiky inovatívne tacos. Nech sa páči, vrchol gastronómie v papierovej krabici. Dobrú chuť.
3. Sušenie nalakovaných nechtov
Pol storočia sa v tvojom živote nič prevratné nedeje, potom si nalakuješ nechty a zrazu to príde… všetko naraz. Mačka okadí koberec, tebe sa zachce ísť cikať, aj nos ťa akosi svrbí a v televíznych novinách ohlásia hrozivú predzvesť tretej svetovej vojny. A ty sedíš a fúkaš si na paprče.
Môžeš takto sedieť a fúkať, až dokiaľ všetkých naokolo nedeportujú do atómového krytu a dokiaľ Mica to h*vno neroznosí po celom byte, alebo na to môžeš ísť múdro – namočiť ich do ľadovej vody. Prekvapivo, práve tá je kľúčom k rýchloschnúcemu laku, a teda aj k nezničenej manikúre.
4. Čistenie zubov
Odborníci tvrdia, že až 90 % všetkých stomatologických ochorení spôsobuje nesprávna dentálna hygiena. Ľudia si jednoducho nevedia čistiť zuby. Buď ich drhnú o dušu spasenú, alebo nedrhnú vôbec, umývajú si ich po každom jedle, alebo preventívne len raz za týždeň… spôsobov, ako to nerobiť správne, je kvantum.
Aj v tomto prípade je riešením zlatá stredná cesta. Zuby umývať jemne (agresívne čistenie poškodzuje zubnú sklovinu), krúživými pohybmi vo frekvencii dvakrát denne – ráno a večer. V prípade, že si človek svojou technikou nie je istý, môže siahnuť po elektrickej zubnej kefke. Tá sa o všetko postará sama.
5. Držanie piva či vína
Teplé pivo chutí ako šťanka nechutí práve najlepšie, pre víno to platí tiež. Preto treba vedieť, ako ho správne držať, lebo, hoci sa to nezdá, aj nesprávne držanie pohára či fľaše vie otepliť tekutinu v ich vnútri. Nie je to nič drastické, ale predsa.
Pivo – bavíme sa o tom v sklenej fľaši – treba držať za hrdlo, vínový pohár má zase na to určenú stopku. V prípade, že ti je celé predávanie telesnej teploty ukradnuté a rozhodneš sa strčiť nápoj do mraziaku, urob to aspoň efektívne. Zabaľ ho do mokrej kuchynskej servítky… a poďakuj nám neskôr.
6. Umývanie rúk
Rovnako ako so zubami, ani s umývaním rúk nie je všetko také prosté, akoby sa mohlo zdať. Opláchnuť vodou nestačí, a dokonca ani rýchle namydlenie neurobí zázraky. Odborníci tvrdia, že zbežné umytie rúk sa ani neráta, a apelujú na to, aby trvalo minimálne 20 sekúnd. Inak prevažná väčšina nečistôt končí v uteráku.
7. Krájanie cherry paradajok
Keď sa konečne odhodláš urobiť si na večeru šalát, to posledné, čo chceš, je polhodinu naháňať paradajky po doske a potom sa nechať dobre mierenou strelou šťavy streliť rovno do oka. Našťastie, existuje šikovný lifehack, ktorý eliminuje oba tieto problémy.
Stačia ti na to dva taniere a nôž, podľa možností ostrý. Umiestni paradajky medzi taniere – všetky naraz – a následne ich – opäť všetky naraz – prerež nožom. Čas ušetrený, zrak v poriadku… čo viac si môžeš priať?
8. Skladovanie zmrzliny
Zmrzlina v mraziaku so sebou nesie dve potenciálne sklamania. Prvé, devastačné, je to, keď otvoríš nádobu a zistíš, že je v nej petržlenová vňať, ktorú si tam v dobrej viere odložil dva roky dozadu na horšie časy. Druhé, o čosi menej devastačné, je, keď sa v nádobe skutočne nachádza sladké potešenie, no je také tvrdé, že by na ňom jeden zlomil lyžicu.
Obom sa dá pomerne jednoducho vyhnúť. Na petržlenovú vňať si nalep nálepku, ktorá ťa vopred upozorní, čo ťa vo vnútri čaká. A tú skutočnú zmrzlinu? Tú aj s téglikom napchaj do uzatvárateľného vrecka. Vďaka nemu ostane konzistencia zmrzliny mäkšia, ihneď vhodná na konzumáciu.
9. Čistenie mixéra
Umývačka riadu je, rovnako ako všetky ostatné hračky, ktoré uľahčujú starostlivosť o domácnosť, skvelá vec. No nemal by si do nej dávať všetko. Nože tupí, z panvíc zmýva nepriľnavú vrstvu, a čo sa týka mixérov, tie skrátka len neumyje dokonale.
Preto je viac než fajn, že sa vie mixér umyť v podstate sám. Po použití doň stačí naliať pár deci vody so saponátom, zapnúť a nechať niekoľko sekúnd bežať. Vír poriadne prečistí všetky zákutia, do ktorých by sa voda v umývačke nemala ako dostať.
10. Česanie vlasov
Množstvo žien začína s česaním vlasov pri končekoch. Práve to je miesto, kde sa kumuluje najviac motaníc, a je len logické, že sa ich chce človek čo najrýchlejšie zbaviť. Lenže pre vlasy to vôbec nie je zdravé.
Česanie od vrchu dole pomáha distribuovať oleje, ktoré prirodzene produkuje skalp, pozdĺž celých vlasov, vďaka čomu sú nielen zdravšie, ale aj pôsobia podstatne žiarivejšie. A fakt, že nemáš na druhý deň oblasť pri korienkoch mastnú ako friťák z McDonaldu, tiež nie je na škodu.