Každý, kto sa niekedy aspoň trochu venoval klasickým rozprávkam, vie, že nezriedka ide o poriadne temné, desivé a brutálne príbehy. Je preto zvláštne, že hororoví tvorcovia sa týmito príbehmi inšpirovali podstatne menej, než by sme čakali.
Napriek tomu však vzniklo viacero hororových príbehov na motívy známych rozprávok a mnohé z nich sa aj vydarili. V tomto článku ti prinášame 10 z nich.
1. Snehulienka
Snehulienka od bratov Grimmovcov v sebe rozhodne má strašidelné tóny, takže niet divu, že sa to snažili využiť aj filmári. Hororovej Snehulienky sme sa dočkali v roku 1997 v réžii Michaela Cohna. Mladej a krásnej Lilliany sa chce žiarlivá macocha zbaviť. Mladému dievčaťu tak neostáva nič iné, len utiecť do temného lesa. Ale čo sa skrýva v ňom?
Snímka si od kritikov odniesla vcelku pozitívne kritiky a každému, kto hľadá podmanivú temnú atmosféru, ju môžeme len odporúčať. Navyše, Sigourney Weaver ako zlá macocha je skutočne démonická.
2. Otesánek
Rozprávku Otesánek zrejme väčšina ľudí pozná zo zbierky Karla Jaromíra Erbena. Príbeh sa točí okolo manželov, ktorí túžia po dieťati. Muž sa teda rozhodne vytesať dieťa z dreva. Dieťa ale následne ožije a začne stále viac a viac jesť. Napokon v jeho žalúdku končia aj samotní rodičia, stádo oviec, pastieri či stádo dobytka.
Túto rozprávku si zobral do parády známy český surrealista Jan Švankmajer a vytvoril jej modernizovanú a poriadne mrazivú verziu. Tá ani náhodou nesadne každému, ale pokiaľ máš slabosť pre surreálne výjavy ako z nočnej mory, tak budeš nadmieru spokojný.
3. Rozprávka rozprávok
Rozprávka rozprávok je pozoruhodný fantasy rozprávkový horor, ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou Mattea Garroneho. Snímka je vlastne akousi antológiou viacerých rozprávok, ktoré sa medzi sebou voľne prelínajú. Ako inšpirácia filmárom slúžila zbierka Príbeh príbehov alebo zábava pre najmenších, ktorú v 17. storočí napísal rozprávkar a básnik Giovanni Battista Basile.
Treba povedať, že Rozprávka rozprávok zaujme skôr náročnejších divákov. Atmosféra filmu a jeho výtvarná stránka je naozaj dokonalá, ale bolo by chybou očakávať klasicky strihnutý horor. Matteo Garrone ide totiž inou, ale o to zaujímavejšou cestou. Stojí za skúšku.
4. November
Niekto by možno polemizoval, či je estónsky film November hororom, ale rozhodne v sebe strašidelné a tajomné prvky má. Film natočil Rainer Sarnet podľa románu Andrusa Kivirähkiho. Zavedie nás do malej dediny niekde na konci sveta, kde sa svet rozprávok a magických bytostí prelína s každodennou špinavou realitou.
Tvorcovia vo veľkom vychádzali z estónskeho folklóru a klasických rozprávok a vytvorili úchvatnú mozaiku drobných príbehov, ktorá dokáže znepokojiť, ale aj rozosmiať. Nápaditosť a imaginácia tu hrajú prvé husle, rovnako ako nádherná čierno-biela kamera. Škoda, že v našich končinách je November pomerne málo známy.
5. Posvätná hora
Horor Posvätná hora režíroval Corin Hardy, a hoci nevychádza zo žiadnej konkrétnej rozprávky, je jasné, že tvorcovia sa mnohými vo veľkom inšpirovali. V tomto prípade im ako studnica nápadov poslúžil bohatý írsky folklór.
Príbeh rozpráva o Adamovi, ktorý sa spolu s manželkou Claire a synom Finnom sťahuje do odľahlej írskej dedinky v blízkosti temného lesa. Celá rodina sa však čoskoro presvedčí, že na miestnych povedačkách a legendách zrejme bude niečo pravdy.
Snímka si odniesla dobré kritické ohlasy, ktoré chválili najmä pochmúrnu atmosféru a výborných hercov. Posvätná hora by tak rozhodne nemala sklamať žiadneho žánrového fanúšika.
6. Vábenie sirén
Poľská snímka Vábenie sirén je ďalším málo známym kúskom, s ktorým sa diváci mohli stretnúť hlavne na filmových festivaloch. Snímku natočila Agnieszka Smoczyńska a ako predlohu si vybrala známu rozprávku o malej morskej víle od Hansa Christiana Andersena. Ide však o jej modernú variáciu, ktorá sa odohráva v Poľsku 80. rokov.
Dve morské víly sa vynoria na súši a čoskoro sa stanú obľúbenou atrakciou pre ostatných obyvateľov. Keď sa však jedna z nich zamiluje do smrteľníka, priateľstvo oboch víl bude vystavené skúške.
Vábenie sirén je veľmi originálny mix hororu, komédie a muzikálu, ktorý boduje živelnou energiou, skvelými hercami a skvelou atmosférou. Snímka bola kritikmi prijatá mimoriadne vrelo a rozhodne ti ju odporúčame.
7. Spoločenstvo vlkov
Zaujímavej filmovej adaptácie sa dočkala aj rozprávka o Červenej čiapočke. V prípade Spoločenstva vlkov scenár napísala spisovateľka Angela Carter podľa vlastnej poviedky, ktorá vychádzala zo spomínanej klasickej rozprávky. Carter sa v nej pozrela na celý príbeh viac psychologicky a otvára aj nové témy, ktoré presahujú žáner rozprávky.
Réžie sa chopil Neil Jordan a natočil mimoriadne štýlovú a temne atmosférickú pecku, ktorá však v našich končinách nie je až tak známa. Pokiaľ si ju teda nevidel, tak rozhodne neváhaj. Stojí to za to.
8. Leprechaun
V tomto prípade zablúdime do trochu béčkových vôd, ale pravdou je, že Leprechaunovi isté kúzlo uprieť nemôžeme. Hlavným záporákom je škriatok z tradičných írskych rozprávok, ktorý bude vo filme terorizovať najmä mladú Tory Redding v podaní vtedy začínajúcej Jennifer Aniston.
Snímka mala v kinách solídny úspech, hoci kritiky boli skôr negatívne. Neskôr sa však stala medzi žánrovými fanúšikmi kultovkou. Vzniklo aj niekoľko pokračovaní, tie však väčšinou nestoja za zmienku.
9. V pasci
V pasci je veľmi zaujímavý triler, ktorý síce s rozprávkovým svetom súvisí len voľne, napriek tomu je evidentné, že tvorcovia vyrozprávali akúsi modernú a pozmenenú verziu Červenej čiapočky. Zlý vlk je tu však sexuálny predátor so slabosťou pre neplnoleté dievčatá. 14-ročná Hayley sa stretáva s tridsiatnikom Jeffom uňho doma.
Stretnutie však veľmi rýchlo naberie veľmi nečakaný a nebezpečný spád. Výborne natočená snímka Davida Sladea sa môže pochváliť najmä perfektnými hereckými výkonmi Patricka Wilsona a Ellen Page v hlavných úlohách a dokonale navodeným napätím. Stojí za pozornosť.
10. Gretel & Hansel
Horor Gretel & Hansel od Oza Perkinsa vychádza zo známej rozprávky o Jankovi a Marienke (či O perníkovej chalúpke) z pera bratov Grimmovcov. Pôvodne sme sa jej mali dočkať aj v slovenských kinách, ale distribútor napokon premiéru zrušil. Čo je celkom škoda, pretože film vôbec nevyzerá zle a ani jeho kritické prijatie nebolo negatívne (hoci ani nadšené).
Vo všeobecnosti sa chválil temný tón, výborná Sophia Lillis v hlavnej úlohe a celková štylizácia. Snáď sa čoskoro snímka dostane aj na streamovacie služby v našich končinách.