Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Jeden článok o hororoch, ktoré sa inšpirovali známymi aj menej známymi rozprávkami, si si už na EMEFKA prečítal. Keďže však podobných kúskov máme viac, hlásime sa ti s pokračovaním. V nasledovnom zozname nájdeš 10 ďalších pozoruhodných hororov, ktoré si viac či menej vzali námety z najrôznejších rozprávok.

Pre deti teda vhodné rozhodne nie sú!

1. Freeway

Trochu nenápadná hororovo-trilerová čierna komédia Freeway od Matthewa Brighta si ako svoj vzor vzala rozprávku o Červenej čiapočke. Režisér sa však rozhodol modernizovať ju a výsledkom je príbeh mladej Vanessy (Reese Whiterspoon), ktorá sa vydáva na cestu za svojou babičkou, ale plány jej skríži psychopatický sériový vrah Bob Wolverton (Kiefer Sutherland).

Filmu nechýba nápaditosť, slušná réžia, satirické ostrie a výborní herci. Rozhodne stojí za skúšku.

2. Faunov labyrint

Fantastický fantasy horor Faunov labyrint nás zavedie do roku 1944. 12-ročná Ofélia (Ivana Baquero) sa s matkou a nevlastným otcom vydáva do hôr na severe Španielska, kde objaví tajomný labyrint. Jednej noci v ňom stretne starého fauna, ktorý ju zavedie do čarovnej rozprávkovej ríše. A práve tú musí Ofélia zachrániť.

Režisér a scenárista Guillermo del Toro sa pri tvorbe filmu inšpiroval viacerými rozprávkami a legendami, za všetky môžeme spomenúť kultovú Alicu v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla. Faunov labyrint vyniká nádhernou štylizáciou, dokonalou atmosférou a nezriedka vcelku prekvapivou brutalitou. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, pričom premenila 3 sošky.

3. The Tooth Fairy

Rozprávka o Zúbkovej víle patrí k notoricky známym kúskom. Filmárom poslúžila už viackrát, v tomto prípade by sme ale radi upriamili tvoju pozornosť na horor The Tooth Fairy od Chucka Bowmana. Hlavnou hrdinkou je 12-ročná Pamela (Nicole Muñoz). Tá prichádza s rodinou stráviť dovolenku do tajomného domu, kde ju ale nič dobré nečaká.

Žije v ňom totiž desivý prízrak Zúbkovej víly. Snímka rozhodne nepatrí k žánrovým vrcholom, ale v zásade ide o celkom slušný a zábavný horor, ktorý by fanúšikov nemal uraziť.

4. Čarodejnica

Čarodejnica od talentovaného Roberta Eggersa patrí k najlepším hororom posledných rokov. Režisér v rozhovoroch priznal, že sa inšpiroval neuveriteľným množstvom legiend, bájok a rozprávok, ako aj dobových historických záznamov.

Eggers ako jeden svoj hlavný zdroj menoval napríklad aj rozprávku O perníkovej chalúpke bratov Grimmovcov. Práve atmosfére príbehov týchto nemeckých rozprávkarov sa Čarodejnica približuje najviac.

Príbeh sa točí okolo rodiny farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá sa po rozkole s obyvateľmi mesta vydá žiť na samotu v blízkosti temného lesa. V ňom však nečíha nič dobré.

Čarodejnica je naozaj majstrovský horor, kde sa kladie dôraz na atmosféru, psychologické prekreslenie postáv, myšlienkovú silu a historickú vernosť. Pokiaľ máš rád horory umeleckejšieho razenia, neváhaj a Čarodejnicu si pusti.

5. A Tale of Two Sisters

Horor A Tale of Two Sisters natočil Jee-woon Kim a ako inšpirácia mu poslúžila klasická kórejská ľudová rozprávka The Story of Janghwa and Hongryeon. V centre príbehu je dvojica sestier, ktoré sa po pobyte v psychiatrickej liečebni vracajú domov. Tam však rozhodne nebudú mať na ružiach ustlané. Otec a macocha totiž pred nimi skrývajú temné tajomstvo.

Kórejci už viackrát dokázali, že horory rozhodne točiť vedia, a dokazujú to aj v tomto prípade. Čaká na teba podmanivý vizuál, poriadna dávka napätia a mrazivá atmosféra. Čo viac si želať?

6. Ospalá diera

Kultový gotický horor Ospalá diera od Tima Burtona sa inšpiroval poviedkou The Legend of Sleepy Hollow od Washingtona Irvinga, avšak len veľmi voľne. Za pozornosť však stojí, že aj samotný Irving pri písaní poviedky čerpal z viacerých európskych legiend a rozprávok.

V tomto prípade sa nám predstaví démonický prízrak bezhlavého jazdca, ktorý vraždí obyvateľov malého mestečka Ospalá diera. Na miesto prichádza inšpektor Ichabod Crane (Johnny Depp), ktorý má vraždy vyšetriť.

Ako je už u Burtona zvykom, aj tentokrát filmu dominuje majstrovsky pochmúrna atmosféra, výrazná štylizácia a solídna dávka brutality. A dokonca sa nájde aj trochu toho čierneho humoru. Niet divu, že je Ospalá diera považovaná za jeden z Burtonových tvorcovských vrcholov.

7. Panna a netvor

Známa rozprávka o Kráske a zvierati dostala v podaní režiséra Juraja Herza poriadne temný a desivý kabát. Najmladšia dcéra (Zdena Studenková) chudobného obchodníka sa vydá na desivý zámok, aby tu žila s princom zakliatym do zvieracej podoby a zachránila tak život svojho otca. Postupom času však začne k zvieraciemu mužovu pociťovať náklonnosť.

Deťom Pannu a netvora rozhodne nepúšťaj, aj napriek rozprávkovému námetu ide o poriadne desivú a atmosférickú hororovú pecku.

8. Něco z Alenky

Známeho rozprávkového príbehu Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla sa chopil kultový Jan Švankmajer. Jeho surrealistická vízia Něco z Alenky dýcha úžasnou atmosférou, originálnym uchopením známej látky a unikátnou obrazotvornosťou.

Kristýna Kohoutová v hlavnej úlohe je navyše výborná. Je jasné, že podobne vyhranený film nesadne ani zďaleka všetkým, pokiaľ máš slabosť pre surrealizmus a hľadáš niečo originálne, tak si na správnej adrese.

9. Rumplcimprcampr

Načo to zastierať, Rumplcimprcampr je čistokrvné hororové béčko. Ale práve preto je celkom zábavné. Natočil ho Mark Jones a v centre príbehu sa ocitá (ako hovorí už názov) démonický škriatok s krkolomným menom.

S touto postavou sa môžeme stretnúť aj vo viacerých rozprávkach, napríklad aj od bratov Grimmovcov. Samotný film nie je veru žiadna sláva, ale ako nenáročná oddychovka by, snáď, poslúžiť mohol.

Pokiaľ si teda potrpíš na zábavné béčka, môžeš to s Rumplcimprcamprom skúsiť.

10. Valerie a týden divů

Článok ukončíme skvelým poetickým rozprávkovým hororom Valerie a týden divů od Jaromila Jireša. Ten vznikol podľa rovnomennej knihy známeho básnika Vítězslava Nezvala. Pri jej písaní sa inšpiroval najrôznejšími rozprávkami, ale aj gotickými príbehmi. Nezaprel v nej ani svoju lásku k surrealizmu, čo sa pretavilo aj do filmovej podoby.

Jirešova snímka rozpráva o mladej Valerii (Jaroslava Schallerová), ktorá žije so svojou prísnou babičkou (Helena Anýžová), a okolo ktorej sa začnú diať vskutku podivné a absurdné udalosti. Ak máš rád nevšedné filmy, rozhodne by si Valeriu mal vyskúšať. Čaká ťa krásna štylizácia, podivuhodná atmosféra a erotické dusno. Vypiplaný kúsok.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.