Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

V knihách človek nájde mnoho. Niektoré ťa pobavia, z niektorých sa dozvieš zaujímavosti, z iných plynie ponaučenie a niektoré sa dotknú srdca. Práve také ti tu teraz predkladáme.

Toto je 10 kníh, ktoré by si mal raz za život prečítať každý – minimálne raz…

1. Mengeleho dievča

V. Stern Fischerová a V. Homolová Tóthová

Skutočný príbeh Violy Fisherovej, ktorá utiekla z koncentračného tábora. Svoj ťažký príbeh o tom, ako prežila 4 koncentračné tábory i pokusy nemeckého nacistického lekára Mengeleho, vyrozprávala reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Tak vznikla kniha Mengeleho dievča, ktorá nám až desivo autenticky dáva poznať krutosť prežitého holokaustu.

2. Zlodejka kníh

Markus Zusak

Liesel Memingerová je mladé dievča, ktoré sa nachádza v ťažkej životnej situácii. Zoznamuje s novou adoptívnou rodinou – prísnou mamou Rosy a priateľským ockom Hansom. Ten ju naučí písať i čítať. Liesel žije v troch svetoch: vo svete tam vonku, kde sa všetko podriaďuje vláde Hitlera, vo svete u nich doma, kde ilegálne schovávajú židovského muža a vo svete kníh, ktorý si zamiluje natoľko, že ich začne kradnúť.

View this post on Instagram

“I have hated words and I have loved them, and I hope I have made them right.” ― Markus Zusak • Ak by ste sa ma opýtali, ktorú z kníh, čo som čítala by som odporučila každej vekovej kategórii….bola by to práve táto. Zábavná, srdcervúca, poučná, krutá, zaujímavá a smutná. Nič menej o tejto knižke vyrozprávanej z pohľadu smrti povedať nedokážem, pretože bola neuveriteľne dobrá. Hoci každá vec, ktorá má aspoň nejaký príbeh a postavy vo mne niečo vždycky zanechá, táto sa mi prevŕtala hlboko do mozgu i srdca.. . Príbeh ma dostal hneď od prvej strany. Prežívala som strasti Liesel ako na ihlách a nemohla som sa od jej nezvyčajného života odtrhnúť. To, akú mala rodinu a v akom prostredí i období žila (nacistické Nemecko) a aké okolnosti sa jej postavili do cesty (mladý Žid ukrývajúci sa v ich dome), mal autor nádherne premyslené. Všetko do seba zapadalo, zápletka dávala zmysel a podstata názvu sa v priebehu deja pekne vykreslila. (Tie prejavy rebelanstva a fascinácie knižkami a čítaním ma na tom malom dievčatku dostali.) Skrátka a dobre, čítanie išlo ako po masle a stránky sa rýchlo odsypávali. . Príbeh mal grády, zvraty, smutné pasáže i chvíľky radosti…a aj keď mi na konci zlomil srdce, navždy si budem pamätať, aké som mala pri jej čítaní (na pláži, mimochodom) pocity a myšlienky a ako ju budem asi naveky radiť medzi takú pomyselnú “klasiku”. A ak vás ani toto všetko vyššie zmienené nepresvedčilo – tak tú Zlodejku kníh aj tak z celého srdca odporúčam. #markuszusak #thebookthief #zlodejkaknih #warbooks #vydavatelstvoikar #death #storyteller #bookstagram #booklovers #knihomol #somknihozrut #somknihovert #dnescitam #ukazcoctes #ctutedyjsem #bookworm #bookphoto #bookobsession #instabooks #viccasunacteni #bookaholic #skbookstagram #pruhovaneknihy

A post shared by iba ďalšia knihožrútka (@bookwormblood) on

3. Malý princ

Antoine de Saint-Exupéry

Prostredníctvom knihy Malý princ autor poskytuje pohľad na svet, ktorým sa naň raz pozeral každý človek. Opisuje svet očami dieťaťa. Malý princ svojou detskou úprimnosťou a čistotou usvedčuje ťažkopádne srdcia dospelých, ktorým uniká zmysel života. Je to kniha o pute, ktoré vzniká v skutočnom priateľstve, o láske a zodpovednosti voči tým, ktorých si zamilujeme a o hlbokých myšlienkach, ktoré dosiahnu z planétky B612 až na Zem.

View this post on Instagram

?? Tuhle knížku asi není třeba představovat. Malý princ se sice řadí do povinné četby, ale neznám skoro nikoho, kdo by si ho přečetl jen kvůli tomu. Na těch pár stránkách se za jednoduchým princovým vyprávěním skrývá spousta věcí k zamyšlení a mnoho dosud aktuálních problémů společnosti. Malého prince jsem zatím četla třikrát – poprvé jako malá asi v 7 letech, potom v sekundě/sedmé třídě a naposledy letos před maturitou. Pokaždé jsem při čtení příběh vnímala jinak a vždycky jsem v něm objevila něco nového. A jak se Malý princ líbí vám? Četli jste ho jednou, nebo už po několikáté? ☺ . . . . . #mujknizniraj #knihy #knihomol #cteni #ukazcoctes #vicecasunacteni #letosknihoucz #book #bookstagram #bookworm #booklover #bookish #nerd #reading #toread #dreaming #happy #relax #sunny #afternoon #summer #summertime #holiday #malyprinc #littleprince #lepetitprince #antoinedesaintexupery #nakladatelstvialbatros

A post shared by Verča | Můj knižní ráj ??? (@mujknizniraj) on

4. 1984

George Orwell

Vízia, ktorá sa stala realitou. Román obsahuje spoločensko-politické a vedecko-fantastické prvky a nepochybne patrí k najvýznamnejším dielam 20. storočia. Je obžalobou komunistickej diktatúry. Osudy ľudí opisuje prostredníctvom príbehu Winstona Smitha, úradníka Ministerstva pravdy, ktorý sa postaví proti strane, za čo musí znášať patričné dôsledky, nakoľko strana má za každých okolností pravdu. Pravdu aj fakty si vždy môže prispôsobovať.

View this post on Instagram

swiped this cool copy secondhand! ? i thinkk it was printed in 1961 ? my july tbr is already quite long so i don’t know if i’ll manage to squeeze it in this month, but maybe i’ll get around to it in august?? have been meaning to read this (and most other classics ?) for ages, so i’m looking forward to it ☺️ ? how are you with classics? (do you prefer them over contemporary? prefer contemporary? trying to read more classics but hardly making a dent like me? ?) (& if you’re a classics person, what are your fav classics/authors? recs for me? ??) ? #1984 #georgeorwell #slowdownwithstills #verilymoment #savourtheseasonalshift #mybeautifulstories #theartofslowliving #morningslikethese #ofcosymoments #fromabove #flatlayforever #bookflatlay #bestbookishpic #booksbooksbooks #bookstagram #bookblogger #bookishlove #readeverywhere #bookmoments #bookobsessed

A post shared by audrey☕️ (@brunchofbooks) on

5. Portrét Doriana Graya

Oscar Wilde

Príbeh samoľúbeho muža Doriana, ktorý svojím zovňajškom očarí maliara Basila Hallwarda natoľko, že sa mu Dorian stane múzou. Pri tom, ako Dorian raz pózuje maliarovi, ho upúta reč maliarovho priateľa o tom, že krása a mladosť hýbu svetom. Keď si Dorian uvedomí, že to raz pominie, vysloví prianie a miesto neho starne a chátra jeho portrét. Ten odzrkadľuje jeho vnútro, hriechy a charakter, preto ho nesmie za žiadnu cenu nik nájsť.

View this post on Instagram

This is a shoutout for a book. The Picture of Dorian Gray by Oscar Wilde. One of the most intelligent book ever written with some of the most memorable characters ever. We all have certain emotions attached with a few books as they have touched our lives in some way or the other. I can only feel this in my bones. Anyway, I'll try to persuade you with a story. He was Dorian Gray. Better say, he had turned into Dorian Gray once and probably he was turning into him again. Strange thing is that he realized it much later. In his case, the pride for beauty could be replaced by his pride for writing captions and clicking pictures on Instagram.  His flatterers had turned him vain. This made him afraid of himself. And in this vanity maybe he did everything that Dorian Gray had done. The ugliness and the mess he created was evident on his face and still is. There is no time reversals in real life. Those ugly deeds have marked themselves on the most visible portion of his existence. He couldn't look at himself in the mirror. His image haunted him. His existence haunted him. Maybe it still is. This book made him see how ugly he had become. He could see how the once beautiful shining temple was full of lines now. He could see how his cheerful face of his youth had wrinkles now, formed due to all the evil he had done and thought of. He realized how a simple act of kindness can make you much more beautiful and a simple evil act can make you much uglier. This ugliness is not only of the soul but also of the physical reality. In those lines caused by aging, he could see the trenches and valleys where he would suffer. Maybe he'll suffer later, or maybe this realization is the suffering. But he knew he had been wrong. This is a brutal book which shows you the mirror. It strips you and shows you the true ugly face behind the outwardly beauty that everyone looks at and appreciates. He cried. He cried like a baby who had lost his parents. He cried like a lover whose love had died in his arms. He cried like a mother whose son had died in war, he cried like a man whose existence till date was false. Yes, it was screwed. His entire being cried.

A post shared by @ the.ubiquitous.assimilator on

6. Alchymista

Paulo Coelho

Santiago zanechá život pastiera oviec, rozhodne sa veriť svojmu snu a odchádza do Egypta hľadať poklad. Na ceste za svojím osobným príbehom spoznáva Fatimu, do ktorej sa zaľúbi, múdreho alchymistu, ale predovšetkým svoje srdce. Kniha je plná hlbokých myšlienok o zmysle života a o šťastí. Santiago verí, že nič na svete sa nedeje náhodou a každý človek má svoje poslanie.

7. Kto chytá v žite

Jerome David Salinger

Román bol pôvodne určený pre dospelých, ale vďaka hlavnému hrdinovi Holdenovi Caufieldovi sa z neho stal tínedžersky román. Holden je 17-ročný introvert, ktorý prežíva pubertu a má problémy v škole. V knihe sú zachytené 3 dni Holdenovho života, jeho postoje neskazeného tínedžera, ktorému sa hnusia hodnoty dospelých, malomeštiactvo a pretvárka. Praje si, aby mohol ušetriť detí od pádu do tohto nemravného života.

8. Zvieracia farma

George Orwell

Zvieracia farma je politickou metaforou. Satiricky zobrazuje revolúciu, ktorá sa vymkne spod kontroly, a tak sa pravidlá, o ktoré sa doteraz opierali, menia v prospech vládnucich zvierat – prasiat. Pravidlá ako: všetky zvieratá sú si rovné, sa zmenia na všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie. Vytvoria sa kasty a medzi podriadenými zvieratami vládne strach.

9. Vianočná koleda

Charles Dickens

Ebenezer Scrooge je chladnokrvný starý muž, ktorý si svojou chamtivosťou spôsobil, že žije sám. Jeho srdce ostáva kamenné voči všetkým aj jeho rodine. Prichádza čas Vianoc, ktoré on z duše nenávidí. Podľa neho sú podvod. V noci ho však prekvapí návšteva – traja duchovia, ktorí zmenia jeho srdce. Scrooge sa ocitá v čase, keď bol ešte dieťaťom, odkiaľ pramení jeho nenávisť k Vianociam.

View this post on Instagram

Ktorá vianočná kniha je vaša obľúbená? Moja jednoznačne Vianočná koleda o lakomom a chamtivom Scroogeovi. Príbeh z roku 1843 je aj po toľkých rokoch aktuálny a chytí vás za srdce? Dnes konečne aj u nás na východe nasnežilo ❄ a aj napriek tomu sme toho stihli dosť. Dokončili sme upratovanie, spravili posledné nákupy, dobalili darčeky a večer sa budem venovať už iba postaveniu stromčeka ? čo neviem ako dopadne pri šialenom kocúrovi a malom mačiatku, ktoré sa pokúša zjesť všetko nové čo vidí ? bude to výzva aby aj o týždeň stál neporušený na svojom mieste? #vianocnakoleda #christmascarol #charlesdickens #christmastime #books #bookstagram #booksofinstagram #instabook #bookstagramfeatures #dnescitam #booklover #somknihozrut #bookblogger #knihomol #bookaddict #bookalicious #bookaholic #booksrockmyworld #bookworm #bookishphotography #bookishlove #bookishfeatures #bookoftheday #copravectu #readingtoday #readingtime #bookworld #booknerd #bookblog

A post shared by Tatiana (@tanka_librarian) on

10. Veľký Gatsby

Francis Scott Fitzgerald

Príbeh mladého muža Jamesa Gatza z džezového obdobia a krásnej Daisy, ktorí rozprávkovo zbohatnú z ilegálneho predaja alkoholu a ocitnú sa vo sfére vyššej spoločnosti. Spočiatku sa snažia prispôsobiť novému životnému štýlu. James si však postupne uvedomuje, že do tejto vrstvy nikdy nebude schopný zapadnúť, pretože najvyššou hodnotou pre neho ostávajú medziľudské vzťahy.

Zdroje: bux.sk ,martinus.sk


Tagy:

Sjuuz

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.