Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Shutterstock

10 knižných noviniek, ktoré sa túto jeseň objavia na pultoch kníhkupectiev

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Kedy je najvhodnejší čas zvaliť sa na gauč, zababušiť sa do mäkkej deky s obrovským hrnčekom vriaceho čaju a začítať sa do parádnej knihy, ak nie počas sychravých jesenných dní? Podobne ako každý rok, aj táto jeseň je na takýto počin ideálna.

Okrem toho, vydavateľstvá celé leto tvrdo makali, aby sa na knižnom trhu objavili skvelé príbehy, ktoré ti zlepšia náladu aj počas toho najväčšieho „nečasu“. Túto jeseň sa na pultoch kníhkupectiev objavia aj tieto zaujímavé tituly:

Cassandra Clare – Prízraky Tieňotrhu

Cassandru Clare, autorku tieňoloveckej ságy, spomíname v našich knižných článkoch celkom často. Jej knihy patria medzi čitateľmi young adult literatúry k jedným z najobľúbenejších. Túto jeseň sa môžeš tešiť na novinku Prízraky Tieňotrhu, pod ktorú sa okrem autorky podpísali ďalšie spisovateľské mená ako Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson, Robin Wasserman a Kelly Link.

Tieňotrh je miestom stretnutí férov, vlkolakov, bosorákov aj upírov. Dolnosveťania na ňom kupujú a predávajú čarodejné predmety, uzatvárajú nekalé obchody a šeptom si vymieňajú tajomstvá, ktoré majú zostať ukryté pred nefilmi. Už dvesto rokov však na Tieňotrhy chodieva návštevník z Mĺkveho mesta, zo samotného srdca tieňoloveckého sveta. Ako Mĺkvy brat musí brat Zachariáš dodržiavať zákony a pravidlá nefilov. V minulosti však bol Tieňolovcom menom Jem Carstairs a jeho milovanou bola a navždy zostane Tessa Grayová.

Vydajte sa na Tieňotrh spolu s bratom Zachariášom a v prostredí nekalých obchodov a veľkolepých osláv odhaľte prvý vzťah Anny Lightwoodovej, veľký hriech Matthewa Fairchilda a život Tessy Grayovej počas svetovej vojny. Valentine Morgenstern si tam kúpi dušu a duša mladého Jacea Waylanda nájde bezpečný prístav. Na Tieňotrhu sa ukrýva aj stratený dedič a milovaný duch, a keď tam predáte svoje srdce, už vás nezachráni nikto. Dokonca ani brat Zachariáš…

Knihu Prízraky Tieňotrhu si môžeš objednať tu.
Slovart

Ruth Kvarnström-Jones – Sladký život s vôňou škorice

Každú milovníčku presladených romantických príbehov, ktorej sa páčili knihy Pekáreň s vôňou škorice a Zimné kúzlo s vôňou škorice od autorky Ruth Kvarnström-Jones, poteší pokračovanie série – milá novinka Sladký život s vôňou škorice.

Do idylického pobrežného mestečka Halleholm zavítala krásna svieža jar. Lovisina pekáreň prekvitá a ona sama žiari šťastím. Nielenže ju Axel požiadal o ruku, ale dokonca spolu čakajú dieťa. Lovisa má však ešte jeden sen. Rada by kúpila starý schátraný stánok s vafľami a znova mu vdýchla zašlú slávu. Lenže keď sa anonymný kupujúci rozhodne preplatiť jej ponuku, začne sa znepokojovať: pokúša sa jej azda niekto zasa hádzať polená pod nohy?

Na druhej strane Atlantiku, v New Yorku, žije Lovisina najstaršia sestra Johanna. Okrem toho, že je manželkou a matkou, pôsobí aj ako hlavná flautistka v Metropolitnej opere. Napriek zdanlivo dokonalému životu Johanna zúfalo túži vrátiť sa domov. Keď objaví inzerát Kráľovskej švédskej opery, v ktorom hľadajú flautistu, rozhodne sa urobiť veľký krok. Podarí sa obom sestrám naplniť svoje sny a zariadiť si krásny život, alebo sa im ich nádeje zásahom osudu rozpadnú na malé kúsky?

Knihu Sladký život s vôňou škorice si môžeš objednať tu.
Grada

Simona Rošková – Dala som ti všetko

Slovenská spisovateľka Simona Rošková je knihomoľka srdcom i dušou – knihy nielen píše, ale aj číta, rediguje a dlhoročne recenzuje. Autorka kníh Nechcem počuť tvoj plač, Vzala si mi všetko, Po dnešnej noci mi nevolaj a Pochybnosti sa vo svojej tvorbe nevyhýba ani ťažším témam zo života, o čom sa môžeš presvedčiť aj v pokračovaní príbehu Vzala si mi všetko, novinke Dala som ti všetko.

Ako malá nepoznala, čo je materinská láska. Necítila matkine ruky na svojich vlasoch, jej tvár nebola zasypaná bozkami. Pre matku bola len balvanom na krku, ktorý trpela z neopätovanej lásky k mužovi, ktorý ju opustil. Johana bola presvedčená, že o cit, o ktorý bola ochudobnená, neoberie svoju dcéru.

V jeden novembrový deň, keď prišla po dcéru do škôlky, ju učiteľka vytisla na chodbu. „Pani Jurčová, musím sa s vami porozprávať,“ začala rozhovor. „ Ide o vašu dcéru. Nič ste si nevšimli?“ Johana civela na staršiu ženu ako na prízrak. „Na čo narážate?“ zatriasla sa jej brada. Jej zlá predtucha sa razom zmenila na skutočnosť a Johane preletelo mysľou. Prečo práve moje dieťa?

Meridiano-press

Richelle Mead – Pokrvné putá

Ak si myslíš, že upíri začínajú a končia pri Twilighte, si na omyle! Autorka Richelle Mead sa u nás preslávila svojou sériou Upírska akadémia, a skalní fanúšikovia sa po snáď milión rokoch konečne dočkali prekladu voľného pokračovania, prvej časti série Bloodlines – novinke Pokrvné putá.

Sydneina krv je výnimočná. Vďačí za to skutočnosti, že je alchymistka, a teda patrí k záhadnej skupine smrteľníkov, ktorí koketujú s mágiou a slúžia ako most na preklenutie svetov ľudí a upírov. Svojím posledným kontaktom s upírmi si však poriadne skomplikovala život. Jej oddanosť alchymistickému poslaniu bola spochybnená a jej budúcnosť je neistá.

Keď Sydney vytiahnu z postele uprostred noci, je presvedčená, že ju chcú potrestať za jej problematické spojenectvo s dampírkou Rose Hathawayovou. No skutočnosť je oveľa horšia. Jill Dragomírová – sestra morojskej kráľovnej Lissy Dragomírovej – je v smrteľnom nebezpečenstve a moroji ju musia ukryť.
A práve Sydney sa má stať jej opatrovníčkou a ochrankyňou, vydávajúc sa za jej spolubývajúcu na tom najnepravdepodobnejšom mieste: v internátnej škole pre ľudí v Kalifornii. To posledné, po čom Sydney túži, je byť obvinená zo sympatií k upírom. A teraz musí s jedným z nich žiť.

Knihu Pokrvné putá si môžeš objednať tu.
Slovart

Karen McQuestion – Dieťa noci

Autorka Karen McQuestion je síce u nás zatiaľ pomerne málo známa, to sa však čoskoro zmení. Jej mrazivá novinka Dieťa noci už pomaličky zbiera veľmi priaznivé a pozitívne ohlasy. Ak hľadáš napínavý príbeh vhodný do sychravého počasia, táto kniha predstavuje dokonalý výber.

V jednu chladnú januárovú noc Sharon Lemkeová vyjde do svojej záhrady, aby sa pozrela na zatmenie mesiaca, no zrazu si v susednom dome všimne niečo zvláštne. Za kuchynským oknom jej susedov vidí stáť pri dreze malé dievčatko, ktoré akoby umývalo riad. Rodina Flemingovcov však dieťa v takom veku nemá, a keby aj áno, prečo by robilo domáce práce tak neskoro?

Sharon by to zrejme vypustila z hlavy, no keď sa k nej prisťahuje osemnásťročná Niki, kamarátka jej dcéry, ktorá vyrastala v pestúnskych rodinách, aj ona si všimne v dome Flemingovcov všeličo podozrivé. A keďže sociálna služba napriek ich upozorneniam nekoná, rozhodnú sa zistiť viac na vlastnú päsť.

Knihu Dieťa noci si môžeš objednať tu.
Grada

Stefan Ahnhem – Posledný klinec

V prípade, že si ešte nepočul o vyšetrovateľovi Fabianovi Riskovi z helsingborskej polície, je najvyšší čas to napraviť. Švédsky autor Stefan Ahnhem vo svojej šiestej knihe Posledný klinec uzatvára úspešnú sériu, ktorú si zamilovali čitatelia po celom svete, a podľa anotácie usudzujeme, že sa máme na čo tešiť.

Dunja Hougaardová je presvedčená, že stelesnené zlo existuje a má podobu jej bývalého nadriadeného Kima Sleiznera. Vydieranie, zneužívanie právomocí, znásilnenie… Sumár previnení šéfa kodanskej polície je dlhší než vianočný nákupný zoznam, a predsa sa mu akosi darí unikať pred spravodlivosťou. Dunja je nútená stiahnuť sa do ústrania, aby odhalila Sleiznerovu pravú tvár. Celé mesiace o ňom tajne zbiera informácie a striehne na jediný chybný krok.

Keď na dne jazera neďaleko Kodane nájdu mŕtvoly neznámej ženy a jedného z najvyšších predstaviteľov policajnej spravodajskej služby, pasca môže konečne zaklapnúť. Jedinou otázkou je, kto ho chytí? Zdanlivo vyriešený prípad však nebude také ľahké uzavrieť. Na druhej strane úžiny v Helsinborgu dostane švédska polícia a Fabian Risk správu, ktorá všetko zmení.

Ikar

Lisa Regan – Matkin hrob

Aká by bola jeseň bez kvalitného mrazivého trileru? Čo sa nás týka, jednoznačne nudná. Aj preto nás pokračovanie sľubne vyzerajúcej série z pera spisovateľky Lisy Regan, novinka Matkin hrob, zaujala na prvý pohľad.

Keď dvaja malí chlapci nájdu pri hre v lese pochované telo, policajnej náčelníčke Josie Quinnovej sa začínajú vracať nepríjemné spomienky. Aj ona sa ako dieťa v tom lese hrávala, aby bola čo najďalej od svojej nevyspytateľnej matky Belindy Roseovej. Josie však už nemôže svoje spomienky ďalej potláčať. Policajná analýza dokáže, že nájdené telo patrilo mladej žene zavraždenej pred tridsiatimi rokmi. Žene menom Belinda Roseová…

Josie svoju matku roky nevidela a nechce na tom nič meniť. Spojenie medzi ňou a prípadom ju však donúti oživovať veci, ku ktorým sa už nikdy nechcela vracať. Blíži sa odhalenie tajomstva. Keď sa nájde ďalšie telo, navždy jej to zmení život. Je jasné, že niekto z Josinho okolia sa nezastaví pred ničím, len aby udržal pravdu navždy hlboko pochovanú.

Knihu Matkin hrob si môžeš objednať tu.
Grada

John Garth – Svety J. R. R. Tolkiena

Fanúšikovia Tolkiena a jeho tvorby majú v poslednej dobe druhé Vianoce. Po úspešnom zberateľskom kúsku – ilustrovanom cestopise Putovanie po Stredozemi – sa tento mesiac môžu tešiť na ďalší skvelý úlovok do zbierky – knihu Svety J. R. R. Tolkiena od renomovaného tolkienistu Johna Gartha.

Táto novinka skúma miesta, ktoré inšpirovali autora Pána prsteňov a Hobita pri tvorbe bájnej Stredozeme. Nájdeš v nej viac než 100 obrázkov, medzi nimi Tolkienove vlastné ilustrácie i diela ďalších umelcov, mapy, archívne snímky aj fotografie zo súčasnosti. Garthov cestopis ťa prevedie rôznymi kútmi sveta, no predovšetkým Spojeným kráľovstvom a jeho grófstvom West Midlands a Oxfordom, ktoré Tolkien tak miloval.

Vo vybraných lokalitách spoznáš hobitov, Imladris, Jagavé jaskyne Aglarondu a ďalšie miesta Stredozeme od hôr a lesov až po rieky, jazerá a pobrežia. Garth využíva hlboké poznatky o Tolkienovom živote a diele, aby opísal jeho tvorivosť, vyvrátil populárne, no nesprávne interpretácie možných inšpirácií pre Stredozem a priniesol vlastné presvedčivé argumenty.

Knihu Svety J. R. R. Tolkiena si môžeš objednať tu.
Slovart

Robert Bryndza – Osudné svedectvo

Po úspešných tituloch ako Dievča v ľade, Nočný lov alebo Smrtiace tajnosti prichádza autor Robert Bryndza s pokračovaním série o Erike Foster – novinkou Osudné svedectvo, v ktorej opäť nebude chýbať napätie ani nečakané zvraty.

Detektív šéfinšpektor Erika Fosterová sa počas večernej prechádzky v okolí svojho nového domu v Blackheath ocitne na mieste činu. Brutálne zavraždenou ženou je Vicky Clarkeová, ktorá mala svoj vlastný podcast o skutočných zločinoch. Po tom, čo sa Erika pripojí k vyšetrovaniu prípadu, zistí, že Vicky pracovala na novej epizóde podcastu o sexuálnom predátorovi. Jeho slabosťou boli mladé študentky v okolí južného Londýna, a než sa k nim uprostred noci vlámal, vždy ich najprv dlho sledoval.

Keď Erika zistí, že všetky Vickine poznámky a zvukové nahrávky z jej bytu v dobe jej vraždy záhadne zmizli, začína jej byť jasné, že Vicky musela byť len krok od zistenia totožnosti útočníka, ktorý ju zrejme zavraždil, aby ho neodhalila. Náhle však prichádza šok a Erika musí prehodnotiť všetko, čo si do tej doby o Vicky myslela a vedela. S obmedzeným množstvom indícií a len s minimom dôkazov potrebuje nájsť vraha skôr, než znovu udrie.

Knihu Osudné svedectvo si môžeš objednať tu.
Grada

Deborah A. Olson – Úspech: Psychológia výkonnosti

Čo sa nás týka, jeseň považujeme za obdobie, keď je vhodné siahnuť aj po motivačnej literatúre a získať nejaké nové poznatky. Túto „misiu“ ľahko splníš novinkou Úspech: Psychológia výkonnosti z pera Deborah A. Olson, ktorá predstavuje jedinečnú príručku založenú na psychologickom výskume a je určená každému, kto chce byť úspešný.

Bez ohľadu na to, či túžiš po úspechu v práci, vo vzťahoch alebo v každodennom živote, táto inšpiratívna kniha ti predstaví nástroje potrebné na dosiahnutie vytýčených cieľov a poskytne osvedčené psychologické stratégie, doplnené prehľadnými diagramami a tabuľkami. Ukáže ti, ako zmeniť svoj spôsob uvažovania, aby si bol schopný využívať všetky dostupné zdroje a pomocou nich mohol naplno rozvinúť svoj potenciál.

Knihu Úspech: Psychológia výkonnosti si môžeš objednať tu.
Slovart

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.