Dni v kalendári neúprosne ubiehajú – ani si sa nenazdal, a je tu tretí mesiac v roku. Marec – mesiac kníh. A keďže je počasie dosť premenlivé – jeden deň máš pocit, že ti ráno stačí len ľahká jarná bunda, a na druhý deň odchádzaš z bytu zababušený od hlavy po päty a s čiapkou stiahnutou až po nos – nie je vylúčené, že skôr či neskôr skončíš doma s tečúcim nosom, horúčkou a kašľom.
Vždy je tu ale možnosť prevencie – zahraj sa na „mŕtveho brouka“ a nevychádzaj z bytu, ak nemusíš. Napadá ti otázka, čo by si robil? Okrem filmového alebo seriálového maratónu si môžeš urobiť pohodlie a začítať sa do nejakej dobrej knihy. Ako inšpiráciu sme ti vybrali desať knižných noviniek, na ktoré sa môžeš tento mesiac tešiť.
1. Heather Morrisová – Cilkina cesta
Spomínaš si na knihu Tetovač z Auschwitzu o osude našich krajanov, ktorá obletela svet? Austrálska spisovateľka Heather Morrisová napísala voľné pokračovanie – knihu Cilkina cesta, ktorá v týchto dňoch dorazila do kníhkupectiev.
Cecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber a násilne ju oddelil od ostatných väzenkýň. Cilka rýchlo pochopila, že moc, hoci nechcená, znamená šancu prežiť.
Za to, že spala s nepriateľom, ju obvinili z kolaborácie a po vojne ju odsúdili na pätnásť rokov nútených prác v gulagu. Tam ale aj napriek útrapám nachádza dosť síl na prežitie a napokon aj na lásku.
2. Marissa Meyerová – Cinder
Séria Mesačné kroniky od autorky Marissy Meyerovej je obľúbená po celom svete a konečne sme sa jej dočkali aj my. Tento scifi young adult príbeh ťa vtiahne do dystopického sveta kyborgov a androidov.
Šestnásťročnú Cinder považuje väčšina ľudskej spoločnosti za nepodarené skĺbenie techniky a človeka a jej macocha za neúnosné bremeno. Byť kyborgom však má aj svoje výhody – mozgové rozhranie poskytuje Cinder nevšednú schopnosť opravovať veci (robotov, vznášadlá, vlastné nefunkčné časti tela), vďaka čomu sa stane najvychýrenejšou opravárkou v Novom Pekingu.
Keď sa jej mladšia nevlastná sestra a jediná ľudská priateľka nakazí smrteľnou epidémiou, macocha Cinder ponúkne výskumnému tímu, ktorý zistí, že ich pokusný králik má niečo, kvôli čomu sú podaktorí ľudia ochotní aj zabíjať.
3. Fredrik Backman – Obhliadka bytu
Ak máš aspoň minimálny prehľad o tom, čo sa poslednú dobu objavilo na knižnom trhu, meno Fredrik Backman ti isto nie je cudzie. Je to švédsky spisovateľ a blogger a poznať ho môžeš napríklad vďaka knihám Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa alebo Muž menom Ove, ktoré sa vo Švédsku stali bestsellermi.
Pri obhliadke bytu sa nešikovný a neúspešný bankový lupič zamkne s premotivovanou realitnou maklérkou, s dvoma notorickými obdivovateľmi Ikey, s nepríjemnou multimilionárkou, so smutnou starou dámou, so ženou vo vysokom štádiu tehotenstva, s neznesiteľným starým dudrošom a s králičou hlavou – a neuveriteľne bláznivá tragikomická rukojemnícka dráma je na svete!
Lupič sa nakoniec vzdá a rukojemníkov prepustí, ale keď do bytu vtrhnú policajti, nájdu ho prázdny. Pri následných svojských výsluchoch svedkov spoznávame ich pozoruhodné verzie, z ktorých vyplynú iba ďalšie nezodpovedané otázky.
4. Robert Bryndza – Smrtiace tajnosti
Autor románu Deväť brestov prichádza s novinkou, v ktorej vystupuje v roli hlavnej postavy opäť vyšetrovateľka Erika Fosterová. Kniha Smrtiace tajnosti je šiesta časť série, ale výhodou je, že ju nemusíš nutne čítať v poradí, v akom vyšla.
Jedného zimného rána nájde matka po prebudení svoju dcéru zamrznutú v krvavej mláke v malej predzáhradke. Kto mohol vykonať takú vec – zavraždiť dievča na prahu vlastného domu, navyše počas vianočných sviatkov? Po poslednom, veľmi bolestivom prípade sa detektív šéfinšpektorka Erika Fosterová cíti zraniteľná, ale nakoniec sa rozhodne, že sa ujme aj tohto vyšetrovania.
V okamihu, keď začne pracovať so svojím tímom na vražde krásnej tanečníčky burlesky, nájdu súvislosti s útokmi v tej istej štvrti Londýna. Všetky spája jediný detail – obete boli napadnuté postavou oblečenou v čiernom s nasadenou plynovou maskou. Iba toto napadnutie sa však skončilo smrťou…
5. Tomi Adeyemi – Deti cti a pomsty (11.3.2020)
Po mega úspešnom debute Deti krvi a kostí – prvej časti fantasy young adult trilógie – prichádza mladá americká spisovateľka Tomi Adeyemi s pokračovaním – knihou Deti cti a pomsty, ktorá sľubuje ešte viac akcie a prekvapivých zvratov.
Do kráľovstva Orisha sa vrátila mágia, ale svojim obyvateľom nepriniesla mier. Naopak, na scéne sa objavili nové druhy mágie, mocnejšie, než si kto dokázal predstaviť, a hrdinovia musia zistiť, ako sa s tým vysporiadať. Navyše im neustále ide o život, keďže kráľovská rodina ešte nepovedala posledné slovo, našla si nových spojencov a je pevne rozhodnutá za každú cenu obnoviť staré poriadky v krajine.
Nové posily si však nájdu aj madžiovia a s ich pomocou sa im podarí znásobiť svoje schopnosti. Do poslednej chvíle však nie je jasné, kto má navrch…
6. Sally Rooney – Normálni ľudia (13.3.2020)
Keď si zástancom romantiky, táto unikátna lovestory zo súčasnosti, ktorá je napísaná neobyčajným štýlom, by nemala ujsť tvojej pozornosti. Kniha Normálni ľudia od írskej autorky Sally Rooney žne úspechy, kde sa objaví – Guardian ju dokonca označil za literárny fenomén dekády.
Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connell vyrastal bez otca a matka je upratovačka.
Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor (síce trápny, no strhujúci), spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.
Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske.
O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu ani jeden bez druhého. Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa a stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.
7. Helene Flood – Terapeutka (13.3.2020)
Psychologické trilery sa poslednú dobu tešia veľmi veľkej obľube a my sa tomu nečudujeme. Ak je kniha dobre napísaná, bude čítanie nezabudnuteľným zážitkom plným zvratov, nečakaných situácií a napätia. Takéto pocity sľubuje aj novinka Terapeutka od autorky Helene Flood.
Mladá psychologička Sara si nedávno otvorila súkromnú ambulanciu pre mladistvých, ktorú prevádzkuje v upravenom priestore nad garážou vo vlastnom dome. Obrovskú vilu zdedila so svojím ambicióznym a pracovne vyťaženým mužom, architektom Sigurdom, a teraz ju spoločne prerábajú. No v práci sa jej nedarí podľa plánov a aj rekonštrukcia domu postupuje pomaly.
Jedného dňa jej Sigurd nechá na záznamníku zvláštny odkaz a zmizne. V starom dome sa začnú strácať predmety a neskôr sa objavia na pôvodných miestach. Sara dokonca v noci počuje na povale kroky. Alebo sa jej to len zdá?
8. Tina Frennstedt – Odložené prípady: Nezvestná (20.3.2020)
Ako to dopadne, keď expertka na odložené prípady napíše knihu o konkrétnom odloženom prípade? Môžeš sa o tom presvedčiť v knihe Odložené prípady: Nezvestná od expertky Tiny Frennstedt, ktorá spája to najlepšie z televíznych seriálov Most a Zločin.
Pred 16 rokmi zmizlo uprostred leta v južnom Švédsku 19-ročné dievča. Prípad nikdy nebol vyriešený a dievča sa nikdy nenašlo. Teraz vrah napádajúci a znásilňujúci ženy v ich domovoch terorizuje Malmö. Dôkazy nasmerujú vyšetrovanie k dlho hľadanému vrahovi z Valby.
Neočakávaný zvrat nastane, keď odtlačky prstov z miesta činu v Malmö naznačujú súvislosť s prípadom nezvestnej tínedžerky z roku 2002. Môžu tieto dva vzdialené prípady súvisieť?
9. Lucinda Riley – Tieňová sestra (25.3.2020)
Autorka Lucinda Riley vo svojej sedemdielnej ságe, ktorú si obľúbilo značné množstvo čitateliek, bravúrne rozvíja dej plný zápletiek. Zaujímavosťou je, že máš v knihách možnosť stretnúť reálne postavy, ktorých osud je nejakým spôsobom prepletený s osudom fiktívnych hrdiniek. Tento mesiac sa môžeš tešiť na tretiu časť ságy – knihu Tieňová sestra – ktorá vyjde vo vydavateľstve Tatran.
Star d´Aplièse je citlivá mladá žena, ktorej sa nikdy nepodarilo vystúpiť z tieňa svojej sestry Cece. Keď ich bohatý otec zomrie, stojí Star pred životnou dilemou. Podobne ako jej päť sestier, aj ona je adoptívne dieťa. V otcovom rozlúčkovom liste každá z nich dostane indíciu, kde má pátrať po svojej skutočnej rodine. Star dostane adresu londýnskeho kníhkupectva a odporúčanie spýtať sa tam na istú Floru MacNicholovú.
Stopy ju privedú na nádherné panské sídlo v Kente a do prekrásnej Jazernej oblasti. Tam odhaľuje tajomstvo svojho pôvodu a jej zdráhavé srdce sa postupne otvára krásnym, dosiaľ nepoznaným citom a vábivej budúcnosti.
10. Terry Pratchett – Muži v zbrani (27.3.2020)
Tohto autora fantasy literatúry poznáme snáď všetci. Len čo sa vysloví jeho meno, automaticky sa každému vybaví jeho Úžasná Plochozem, ktorú vydavateľstvo Slovart postupne prekladá a vydáva v novom, krajšom prevedení. Tentokrát sa môžeš tešiť na knihu Muži v zbrani.
Mestská stráž rozširuje svoje rady! Pozitívnu diskrimináciu predsa nemožno brať na ľahkú váhu. A tak zatiaľ čo kapitán Mrak ráta posledné dni do svojej svadby a odchodu zo služby, kaprál Mrkva a jeho tím zaúčajú nováčikov – trpaslíka Cvika, trolla Detritusa či Anguu, prvú ženu v mestskej stráži, ktorá je tak trochu citlivá na fázy mesiaca…
V nepokojmi zmietanom Ankh-Morporku sa vznáša hrozivý tieň a v jeho uličkách pribúda až nepríjemne veľa Smrťových „klientov“. Mestská stráž tak čelí hneď niekoľkým výzvam…
Dúfame, že si marec, mesiac kníh, užiješ v spoločnosti dobrej knihy. Či už padne výber na niektorú z vyššie uvedených noviniek, alebo dáš prednosť knihe, ktorá už dlhšie stojí neprečítaná na tvojej poličke, je len na tebe. V oboch prípadoch ti prajeme príjemný oddych a šťastnú ruku pri výbere.