Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

10 knižných noviniek, po ktorých sa tento mesiac oplatí siahnuť

Výber kníh, ktoré si zaslúžia tvoju pozornosť.

V prípade, že si pravidelným návštevníkom kníhkupectiev a zhromažďovanie nových kníh patrí medzi tvoje obľúbené činnosti, každý nový mesiac pre teba môže predstavovať buď utrpenie, alebo radosť. V redakcii tieto stavy poznáme tiež, a preto máme pre teba dobrú správu.

Prebrázdili sme ponuky knižných vydavateľstiev a vybrali sme zopár horúcich adeptov na zaujímavé knižné tituly, po ktorých sa tento mesiac oplatí siahnuť.

Jørn Lier Horst – Šarha

Autor Jørn Lier Horst patrí medzi absolútnu špičku spisovateľov severského krimi. Keďže je „z fachu“ – až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku a študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu – má obrovskú výhodu, čo sa týka opisov. Vďaka tomu jeho knihy nadobúdajú na uveriteľnosti (a tým pádom aj na obľúbenosti). Tentokrát sa môžeš tešiť na piatu časť série o Williamovi Wistingovi – novinku Šarha.

Na jeseň býva v Larviku hustá hmla. Keď sa však v to ráno rozptýli, ukáže sa, že uprostred hlavného námestia stojí kôl a na ňom je napichnutá hlava dievčaťa. Nevie sa, kto to je, a občania aj médiá sa dožadujú vysvetlenia. Tlak na políciu sa znásobí, keď z hlbín rieky vypláva ďalšia mŕtvola. Celé Nórsko je otrasené a inšpektor Wisting sa púšťa do riešenia jednej z najbizarnejších vrážd jeho kariéry.

Premedia

Abigail Dean – Dievča A

V prípade, že máš v obľube psychicky náročné čítanie, mohol by sa ti pozdávať titul Dievča A od Abigail Dean, v ktorom nechýba krutosť, surovosť ani temné tajomstvá.

Kto sa naučil žiť s traumatickou minulosťou a kto ju nikdy neprekonal? Lex Gracieová prežila kruté detstvo. Sadistickí rodičia ju aj jej piatich súrodencov neprestajne týrali, držali v dome o hlade, zväzovali reťazami, zamykali potme v špinavých nevykúrených izbách so zatemnenými oknami. Nečudo, že po vyslobodení sa dlho vyhýbala všetkému, čo ju spájalo s touto temnou časťou života.

Po smrti matky sa však vracia do rodného Anglicka, aby prevzala zdedený rodičovský dom – dom hrôzy – a spolu so súrodencami rozhodla o jeho osude. Staré rany sa otvárajú a na povrch sa vyplavujú ďalšie tajomstvá a zamlčované pravdy.

Knihu Dievča A si môžeš objednať tu.
Slovart

Conn Iggulden – Brány do Atén

Jeden z najlepších súčasných autorov historickej fikcie – Conn Iggulden – oživuje vo svojom najnovšom románe Brány do Atén slávnu časť gréckych dejín, keď sa zoči-voči perzskej invázii rozhodovalo o bytí či nebytí Grécka – kolísky európskej civilizácie.

V roku 490 pred n. l. vládne v obrovskej perzskej ríši mocný kráľ Dareios. Nik sa mu neodváži postaviť na odpor okrem spurných gréckych mestských štátov, ktoré sa otvorene odmietajú skloniť pred jeho autoritou. Napokon Dareios vypláva s veľkým loďstvom proti Aténam. Aténčania však len krátko predtým zvrhli vládu tyranov, nastolili vo svojom meste demokraciu a za žiadnych okolností nie sú ochotní podriadiť sa svojvôli jedného človeka.

O desať rokov neskôr mieri ku gréckym brehom ďalší perzský kráľ Xerxes, aby pomstil otcovu porážku. Napriek obrovskej vojenskej prevahe na mori i na súši narazí na odpor oveľa menšieho počtu gréckych vojakov. Tí sú odhodlaní bojovať na život a na smrť a ubrániť Termopylský priesmyk aj morskú úžinu pri Salamíne, ktoré chránia vstup do Atén.

Bude bojový duch a statočnosť tejto hŕstky stačiť na záchranu slobody a demokracie, hodnôt, ktoré si Gréci cenia viac než vlastný život, alebo ju rozdrvia hordy valiacich sa nepriateľov?

Knihu Brány do Atén si môžeš objednať tu.
Tatran

Lina Elys – Kým si pri mne

Slovenská autorka Lina Elys, známa svojím debutom Noc, ktorá mi zmenila život, prináša na knižný trh ďalší emotívny príbeh – novinku Kým si pri mne, v ktorej sa neštíti rozoberať ani také citlivé témy, akou je napríklad rakovina.

Olívia po ťažkej strate opúšťa rodný dom, no ťaživé spomienky si spolu s ranami na duši berie so sebou. Po rokoch jej harmonický život naruší správa, ktorá jej celý svet prevráti naruby. Démoni z minulosti sú opäť na slobode a nútia ju postaviť sa tvárou tvár tomu, čo zničilo jej rodinu. A teraz to chce zničiť ju.

Dokáže odpustiť svojmu jedinému žijúcemu príbuznému? Nájde lásku a oporu v mužovi, ktorého roky tajne milovala? Mohli by jej v ťažkom boji pomôcť ľudia, ktorí pri nej vždy verne stáli, alebo si túto bitku musí vybojovať sama? Vyhrá Olívia túto nerovnú partiu, ktorú s ňou rozohrala zákerná choroba?

Lina

Neal Shusterman – Hra so svetmi

Neal Shusterman, autor fenomenálnej série Žatva smrti, prichádza s ďalšou zaujímavou knižnou novinkou – titulom Hra so svetmi.

Stačí jediná zrážka na futbalovom ihrisku a Ashov život zrazu nevyzerá tak ako predtým. Hoci sa to zdá nemožné, zrážka ho dostala do inej dimenzie a on ďalej preskakuje z jedného sveta do druhého, no ani v jednom z nich sa necíti skutočne doma.

Začne sa to malými zmenami, no tie sa čoskoro vymknú spod kontroly. Ash sa ocitá vo vesmíroch, kde má všetko, po čom kedy túžil, vo vesmíroch, kde spoločnosť uviazla v minulosti… vo vesmíroch, kde sa odrazu pozerá na život úplne inými očami. A ak si nebude dávať pozor, svet, ktorý teraz začína vidieť jasnejšie, môže v okamihu prestať existovať

Knihu Hra so svetmi si môžeš objednať tu.
Slovart

Julie Caplin – Hotelík na Islande

Kedy inokedy by si čitateľky mali dopriať mega dávku romantiky, ak nie v mesiaci, keď je Medzinárodný deň žien? Svoje o tom vedia aj v knižných vydavateľstvách, takže nás neprekvapuje, že po dielach Kaviareň v Kodani, Pekáreň v Brooklyne a Cukráreň v Paríži prichádza autorka Julie Caplin na pulty kníhkupectiev so svojou romantickou novinkou – knihou Hotelík na Islande.

Ambiciózna Lucy zažije azda tú najzahanbujúcejšiu skúsenosť svojho života, po ktorej ju vyhodia z milovanej práce. Akoby toho nebolo dosť, z jej partnera sa vykľuje poriadny zbabelec. Ocitá sa na dne a jej poslednou šancou je prijať prácu manažérky malého hotelíka Polárna žiara na Islande. Na mieste už na ňu čaká príťažlivý barman Alex, kúzelná polárna žiara, mrazivá zima, horúce pramene a ešte horúcejšia láska.

Mohlo by ťa zaujímať:

Voňavý román Cukráreň v Paríži ťa vtiahne do neodolateľne sladkého príbehu

Lucy sa napriek prvotným pochybnostiam do malého útulného hotelíka zamiluje a práca ju čoraz viac baví. Dni jej spríjemňuje aj charizmatický Alex, ktorý však pred Lucy čosi tají. Navyše sa v hotelíku začínajú diať podozrivé veci. Miestni sa tvária, že je to práca škriatkov, no Lucy tuší, že jej chce niekto škodiť. Aby konečne našla pokoj v duši, je odhodlaná rozlúsknuť všetky tajomstvá.

Je Alex naozaj ten, za koho sa vydáva? A komu jej príchod tak veľmi leží v žalúdku? Ak si chce Lucy udržať novú prácu, musí o ňu tentoraz poriadne zabojovať. A to isté platí aj v prípade lásky…

Knihu Hotelík na Islande si môžeš objednať tu.
Grada

Sarah J. Maas – Vražedná čepeľ

Celosvetovo známu a obľúbenú spisovateľku fantasy diel Trón zo skla a Na dvore z tŕňov a ružíSarah J. Maas – ti asi predstavovať nemusíme. Čo by však tiež nemalo ujsť tvojej pozornosti? Jej knižná novinka – zbierka noviel k sérii Trón zo skla – publikácia Vražedná čepeľ!

Celaena Sardothien je najobávanejšia vrahyňa Adarlanu. Hoci ako členka Cechu vrahov podlieha Arobynnovi Hamelovi, neposlúcha nikoho a dôveruje len ďalšiemu nájomnému vrahovi, Samovi. V piatich napínavých novelách, ktoré po prvýkrát vychádzajú v jednom zväzku, sa Celaena vydáva na päť nebezpečných misií.

Od ďalekých ostrovov až po nehostinnú púšť bude oslobodzovať otrokov a trestať tyranov. To však znamená konať proti Arobynnovým rozkazom a za to ju môže postihnúť nepredstaviteľne krutý trest. Bude raz Celaena naozaj slobodná?

Knihu Vražedná čepeľ si môžeš objednať tu.
Slovart

Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek – Šum smrti

O tom, že je spolupráca medzi Sebastianom Fitzekom a jeho kamarátom Vincentom Klieschom doslova dokonalá, si sa mohol presvedčiť už počas čítania prvých dvoch častí série Auris. My sme boli s výsledkom ich spolupráce maximálne spokojní a nie je žiadnym tajomstvom, že sa na novinku Šum smrti tešíme už nejaký ten piatok.

Úspešná autorka podcastov o kriminálnych prípadoch Jula Ansorgeová sa už roky snaží zistiť pravdu o svojom bratovi Moritzovi, ktorý zmizol za záhadných okolností. Najprv ho polícia obvinila zo spáchania ohavného zločinu, neskôr ho úrady vyhlásili za mŕtveho. Známy forenzný fonetik Matthias Hegel, ktorému stačí na analýzu psychiky páchateľa vzorka jeho hlasu, tvrdí, že má dôkazy o tom, že Moritz stále žije. V minulosti však Julu viackrát oklamal a zmanipuloval. Jula sa s ním chce aj napriek tomu naposledy stretnúť.

Keď dôjde k stretnutiu, Jula aj Hegel sa stanú obeťami brutálneho únosu. Zjavne existuje ešte niekto, kto chce Moritza nájsť – a urobí pre to čokoľvek. Jula a Hegel, dvaja veľmi rozdielni a znepriatelení vyšetrovatelia, stoja pred vražednou dilemou: ak sa im podarí rozlúštiť poslednú hádanku, Moritz zomrie. Ak ju nerozlúštia, čaká ich mučivá smrť v zajatí…

Knihu Šum smrti si môžeš objednať tu.
Tatran

Arne Dahl – Zlom

Oceňovaný autor, kritik a editor Arne Dahl je považovaný za velikána škandinávskej krimi literatúry. Jeho príbehy s charakteristickým napínavým dejom, psychologickou hĺbkou, majstrovsky prerozprávané a okorenené drsným humorom si jednoducho zamiluješ! Po úspešných dielach Lovec, Korisť, Pasca a Sloboda sa tento mesiac môžeš tešiť na pokračovanie série – novinku Zlom, ktorú nebudeš vedieť pustiť z rúk.

Končí sa mrazivá jar a do Švédska prichádza skoré leto. Deer sa po zdrvujúcom útoku preberá k životu. Odkázaná na vozíček je pridelená k nekonečným policajným papierovačkám. Neočakávane však objaví spojenie medzi viacerými telami nájdenými v roztápajúcich sa ľadoch švédskeho súostrovia. Súvislosti naznačujú, že niekto bude znova vraždiť. A tak sa do pátrania aj tentoraz zapájajú Berger a Blomová.

Postupne odhaľujú temné tajomstvá. Prečo boli mŕtvi zaživa zmrazení v dusíku? A prečo sa telá objavujú práve teraz? Vyšetrovatelia prenikajú čoraz hlbšie do priepasti ľudskej megalománie, až kým nestretnú pri pátraní po medzinárodne aktívnych vrahoch svojich starých známych…

Knihu Zlom si môžeš objednať tu.
Grada

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus – Debna

Camilla Läckberg, jedna z najznámejších švédskych spisovateliek, prichádza tento mesiac do našich kníhkupectiev s prvou časťou novej série, ktorú napísala spolu s najznámejším švédskym mentalistom Henrikom Fexeusom. Novinka Debna ťa jednoznačne utvrdí v tom, že severské detektívky majú svoje čaro.

Keď sa v kúzelníckej debne prebodnutej mečmi nájde mŕtvola mladej ženy, polícia si kladie otázku, či ide o nevydarený trik, alebo beštiálnu vraždu. Kriminalistka Mina Dabiriová požiada o pomoc mentalistu Vincenta Waldera, odborníka na reč tela a iluzionistu. Po náleze rímskej číslice na tele obete odhalia spojitosť s inými vraždami a pochopia, že pátrajú po sériovom vrahovi, ktorého treba odhaliť, skôr ako pribudnú ďalšie obete.

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Knihu Debna si môžeš objednať tu.
Slovart

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.