Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
V spolupráci s Bontonfilm
Zdroj: ©Waverly Films / MovieStillsDB

10 komédií Roberta De Nira, ktorými sa naladíš na jeho novinku Toto je môj foter

Robert De Niro a jeho komediálne úlohy.

Klasik strieborného plátna Robert De Niro sa nám už čoskoro predstaví v novej komédii Toto je môj foter. Tá však rozhodne nie je jediným filmom tohto žánru, ktorý De Niro natočil. Kvalitných komédií má vo svojej filmografii hneď niekoľko a pri príležitosti premiéry jeho novinky ti predstavíme 10 z nich.

1. Kráľ komédie

Svojrázna komédia Kráľ komédie od Martina Scorseseho rozpráva o Robertovi Pupkinovi (Robert De Niro), ambicióznom, avšak neznámom komikovi. Nikdy síce nevystupoval, ale o svojom talente nepochybuje. Keď sa zoznámi so slávnym komikom Jerrym Langfordom (Jerry Lewis), svitne mu nádej, že mu Jerry pomôže. Veci sa však vyvrbia trochu inak.

Robert De Niro v hlavnej úlohe je fantastický, samotný film výborne baví a Martin Scorsese dokazuje, že komediálny žáner mu nerobí žiadny problém. Výborná záležitosť, ktorá je dnes už zaslúženou kultovkou (inšpiráciu z filmu čerpal napríklad aj komiksový triler Joker).

2. Vrtieť psom

Satiru Vrtieť psom natočil Barry Levinson. Príbeh sa odohráva v Spojených štátoch, v ktorých sa schyľuje k prezidentským voľbám. Úradujúci prezident má však problém. Hrozí, že sa na svetlo sveta dostane jeho sexuálny škandál s neplnoletým dievčaťom. Úlohou mediálneho špecialistu Conrada Breana (Robert De Niro) teda bude odviesť pozornosť verejnosti iným smerom.

Vymyslí si teda neexistujúcu vojnu s Albánskom a Spojenými štátmi. Vrtieť psom je vydarená a zábavná satira, ktorá veľmi dobre popisuje realitu politického boja. Vlastne sa dá povedať, že dodnes nestratila nič na aktuálnosti. Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara a štyri nominácie na Zlatý glóbus.

3. Polnočný beh

Dobrodružná komediálna road-movie Polnočný beh vznikla pod režisérskym dohľadom Martina Bresta. Rozpráva o bývalom policajtovi Jackovi Walshovi (Robert De Niro), ktorý pracuje ako lovec ľudí. Dostane možnosť zarobiť si rozprávkové peniaze. Jediné, čo musí urobiť, je priviesť mafiánskeho účtovníka Jonathana Mardukasa (Charles Grodin) pred súd. Lenže táto úloha sa poriadne skomplikuje.

Polnočný beh je sympatická oddychovka so skvelými hercami a svižným tempom. Snímka sa stretla s kritickým aj finančným úspechom a odniesla si aj dve nominácie na Zlatý glóbus.

4. Analyzuj

Krimi komédiu Analyzuj natočil Harold Ramis. V centre príbehu je mafiánsky boss Paul Vitti (Robert De Niro), ktorý len o vlások unikne atentátu. To zanechá na jeho psychike pomerne veľkú stopu a napokon skončí u psychiatra Bena Sobela (Billy Crystal).

Analyzuj sa môže oprieť o zaujímavý a vďačný námet, skvelého De Nira a Crystala a viacero parádnych vtipov. Robert De Niro si úlohu zdeptaného gangstera užil plnými dúškami a odniesol si aj nomináciu na Zlatý glóbus. Okrem neho film získal nomináciu aj v kategórii najlepší film – komédia/muzikál.

Odporúčame prečítať:

Hups, toto nemali povedať. Herci, ktorým sa podarilo vytárať zápletky svojich filmov

5. Protivný svokor

Komédia Protivný svokor od Jaya Roacha sa točí okolo Grega (Ben Stiller), ktorý sa chystá požiadať o ruku svoju priateľku Pam (Teri Polo). Ešte predtým by ale rád urobil dobrý dojem na jej rodičov (Robert De Niro a Blythe Danner). To ale nebude také jednoduché, keďže Pamin otec Jack je bývalý agent CIA a veterán z vietnamskej vojny a Greg mu je už na prvý pohľad protivný.

Snímka sa stala solídnym finančným hitom a odniesla si aj pozitívne recenzie. Robert De Niro získal za svoj výkon nomináciu na Zlatý glóbus a snímka si odniesla aj jednu nomináciu na Oscara v kategórii najlepšia pieseň.

6. Späť do ringu

Športová komédia Späť do ringu od Petera Segala rozpráva o dvojici boxerov (Sylvester Stallone a Robert De Niro), ktorí boli v 80. rokoch veľkými hviezdami. O 30 rokov neskôr ich kontaktuje boxerský promotér Dante Slate (Kevin Hart) a ponúkne im, aby sa vrátili do ringu a vybojovali vzájomný duel.

Vzhľadom na fakt, že obaja herci si zahrali v kultových boxerských filmoch (Stallone v sérii Rocky, De Niro v Zúriacom býkovi), je ich obsadenie do boxerskej komédie viac než vhodné. Nechýbajú, samozrejme, ani odkazy na ich slávne filmy, fajn humor a podmanivá feel-good atmosféra.

7. Stážista

Komédiu Stážista natočila Nancy Meyers. Jej hlavným hrdinom je Ben Whittaker (Robert De Niro), starnúci vdovec, ktorý odmieta len tak odísť do dôchodku a rozhodne sa nastúpiť ako stážista módneho webu. A to so sebou prinesie viacero nečakaných a zábavných situácií.

Stážista je príjemná, nenáročná komédia, ktorá pobaví, a Robert De Niro v nej zase raz predvádza výborný výkon. A veľmi zdatne mu sekunduje aj Anne Hathaway. Skrátka slušná zábava. Síce trochu presladená, ale pokiaľ ti to neprekáža, tak budeš spokojný.

8. Frajeri vo Vegas

V komédii Frajeri vo Vegas od Jona Turteltauba si okrem Roberta De Nira zahrali aj legendárni Michael Douglas, Morgan Freeman a Kevin Kline. Tí stvárnili celoživotných priateľov, ktorí už síce starnú, ale keď sa jeden z nich chystá oženiť, rozhodnú sa, že to ešte raz poriadne roztočia.

Frajeri vo Vegas síce nie je komédiou, ktorá by sa zapísala do histórie (na to jej chýba trochu nápaditejší scenár), ale vďaka štvorici hlavných hrdinov sa pri jej sledovaní budeš dobre baviť. A to niekedy stačí.

Odporúčame prečítať:

Masová vrahyňa z Československa autom zabila osem ľudí. Ľutovala len to, že ich nebolo viac

9. Mafiánovci

Krimi komédia Mafiánovci v réžii Luca Bessona rozpráva príbeh mafiánskeho bossa Giovanniho Manzoniho (Robert De Niro). Ten bol kedysi obávanou postavou podsvetia a všetci sa pred ním triasli. Tie časy sú však už preč a Giovanni začal spolupracovať s políciou.

Na oplátku on, jeho manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a ich dve deti vstúpili do programu na ochranu svedkov. Žiť normálny život je ale dosť náročné, okrem toho im po krku idú gangsteri, ktorí by si s Giovannim radi vybavili účty. Mafiánovci sú naozaj fajn čiernou komédiou, ktorej nechýbajú nápady, štýl a – ako inak – skvelí herci. Stojí za skúšku.

10. Ako dostať deda z domu

Komédia Ako dostať deda z domu od Tima Hilla patrí k tým čerstvejším De Nirovým komédiám (premiéru si odbila v roku 2020). Príbeh sa točí okolo malého Petera (Oakes Fegley), ktorý je spočiatku veľmi rád, že sa k nim do domu nasťahuje jeho dedko Ed (Robert De Niro). Keď však Ed začne žiť v Peterovej izbe, dobré vzťahy veľmi rýchlo skončia.

Peter je rozhodnutý svoju izbu získať späť a dedka odtiaľ vyštvať. Začína sa netradičná vojna! Ako dostať deda z domu síce nedosahuje kvalít iných De Nirových komédií, avšak stále stojí za pozretie. Okrem fajn humoru ponúka aj nejaké tie rodinné ponaučenia a celé to vlastne veľmi dobre odsýpa. Takže, prečo nie?

Toto je môj foter

Portfólio komédií Roberta De Nira už o pár dní rozšíri novinka Toto je môj foter. A tá by sa rozhodne mohla radiť k tým lepším komédiám tohto hereckého veterána. O réžiu sa postarala Laura Terruso a hlavným hrdinom je Sebastian (Sebastian Maniscalco), ktorý je pozvaný na spoločný víkend k rodičom svojej snúbenice.

Osud to ale zariadi tak, že so sebou musí vziať aj svojho otca Salva (Robert De Niro), obyčajného chlapíka, ktorý vždy priamo povie, čo si myslí. Háčik je v tom, že do rodiny bohatých snobov sa ani trochu nehodí. O humorné momenty teda rozhodne nebude núdza.

Vo filme si zahrali aj Kim Cattrall, Leslie Bibb, Anders Holm, Brett Dier, David Rasche či Deborah Tucker. Sebastian Maniscalco sa podieľal aj na scenári, ktorý voľne vychádza z jeho vlastného života (napokon, Maniscalco hrá vo filme samého seba).

Trailery lákajú na vydarenú a vtipnú komédiu, ktorá má síce pomerne tradičný námet, ale na príjemnú oddychovú zábavu to rozhodne stačí. Na Slovensku si snímka odbije premiéru 1. júna.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.