Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Poznáš ten pocit, keď v zime netúžiš po ničom inom, než aby bolo leto, a keď sa teploty cez deň konečne vyšplhajú na príjemných 28 stupňov, tak pre zmenu „potrebuješ schladiť“? Našťastie, existuje viac spôsobov, ako na to – môžeš si zapnúť klimatizáciu, skočiť do bazéna alebo môžeš siahnuť po nejakej mrazivej krimi knihe.

V prípade, že o poslednom spôsobe pochybuješ, radi ťa vyvedieme z omylu. V poslednej dobe sa na knižnom trhu objavilo veľké množstvo skvelých detektívok a trilerov, pri ktorých čítaní ti viackrát prebehne mráz po chrbte, neminú ťa zimomriavky a dej ti ešte nejakú tú dobu bude vŕtať v hlave a bude ťa nepriamo prenasledovať.

Týchto 10 mrazivých príbehov, ktoré vyšli od začiatku tohto roka, si milovníci detektívok a trilerov nemôžu vynachváliť a jednoznačne stoja za prečítanie.

Sebastian Fitzek – Šialená hra

Dôvody, prečo čitatelia považujú Sebastiana Fitzeka za kráľa psychotrilerov, sme ti už prezradili po vydaní knihy Darček v tomto článku. Vo februári nás Fitzek potešil knihou Šialená hra, v ktorej sa deň ako stvorený na umieranie razom zmení na ruskú ruletu v rozhlasovom štúdiu.

Toto dielo sa podľa nás (a na základe hodnotení aj podľa čitateľov) právom radí medzi najlepšie trilery tohto polroka. Našu recenziu na knihu Šialená hra nájdeš tu.

Renomovaná kriminálna psychologička Ira Saminová sa starostlivo pripravila na samovraždu. Tesne pred uskutočnením plánu ju zastihne príkaz, aby sa bezodkladne zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy v rozhlasovom štúdiu, kde vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru – telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo.

Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí.

Knihu Šialená hra si môžeš objednať tu.

View this post on Instagram

Sebastian Fitzek – Šialená hra . Ahojte ? . Ak ste už čítali knihu #sialenahra od @sebastianfitzek , ako sa Vám páčila? . Ja som aj s touto novinkou mojej "nemeckej spisovateľskej lásky" maximálne spokojná – ale to by som bola, aj keby napísal iba nákupný zoznam ?. . "Pri hre spoznáme človeka za hodinu lepšie ako pri rozhovore za celý rok." (Platón) . Prostredie rozhlasového štúdia je nové, zatiaľ neobkukané, a dokáže čitateľa zaujať, keďže to nie je bežne dostupné miesto. Čo sa postáv týka, už sme si mohli zvyknúť, že je Fitzekova hlavná postava psychológ/psychiater a že aj anamnézy vedľajších postáv nie sú chudobné na psych. diagnózy. Podobne je to aj v tejto knihe, kde sa ale stretnú dve rovnocenné postavy – psychologička Ira Saminová ako policajná vyjednávačka a bývalý uznávaný psychiater Jan May v úlohe šialeného psychopata, ktorý spustí hotové peklo. . Okrem Janovho dôvodu, prečo sa na to všetko odhodlal, nám autor pomaličky rozmotáva aj klbko Irinej minulosti, vďaka čomu nebude ťažké pochopiť, prečo príbeh začína jej plánovaním sebevraždy. Spoľahli by ste sa však na labilnú, skrachovanú alkoholičku odhodlanú zomrieť, že dokáže zachrániť rukojemníkov pred psychicky vytrénovaným šialencom? . (https://emefka.sk/ruska-ruleta-v-rozhlasovom-studiu-najdes-ju-v-novinke-sialena-hra-od-sebastiana-fitzeka/ – preklik v BIO) . #copravecitam #dnescitam #tipnaknihu #precitane #viksreads #sebastianfitzek #vydavatelstvotatran #tatran #bookstagram #skbookstagram #reading #bookaddicted #bookaddiction #readingissexy #citaniejesexi #psychologickytriler #fitzek #citanienasbavi #citameknihy #bookland #booklover #books #coffee #wine #happinessisachoice

A post shared by Čo práve čítam (@copravecitam) on

Robert Bryndza – Smrtiace tajnosti

Robertovi Bryndzovi, autorovi románu Deväť brestov, stihlo tento rok vyjsť už aj pokračovanie úspešnej série, v ktorej vystupuje v role hlavnej postavy opäť vyšetrovateľka Erika Fosterová. Kniha Smrtiace tajnosti je už šiesta časť, ale výhodou je, že ju nemusíš nutne čítať v poradí, v akom knihy vyšli.

Jedného zimného rána nájde matka po prebudení svoju dcéru zamrznutú v krvavej mláke v malej predzáhradke. Kto mohol vykonať takú vec – zavraždiť dievča na prahu vlastného domu, navyše počas vianočných sviatkov? Po poslednom, veľmi bolestivom prípade sa detektív šéfinšpektorka Erika Fosterová cíti zraniteľná, ale nakoniec sa rozhodne, že sa ujme aj tohto vyšetrovania.

V okamihu, keď začne pracovať so svojím tímom na vražde krásnej tanečníčky burlesky, nájdu súvislosti s útokmi v tej istej štvrti Londýna. Všetky spája jediný detail – obete boli napadnuté postavou oblečenou v čiernom s nasadenou plynovou maskou. Iba toto napadnutie sa však skončilo smrťou…

Jane Harper – Stratený muž

Autorka Jane Harper sa považuje za jednu z najlepších austrálskych spisovateliek súčasnosti, o čom ťa presvedčí tento silný, drsný a sugestívny príbeh odohrávajúci sa na pozadí impozantnej, no neľútostnej austrálskej scenérie. Kniha Stratený muž vyšla síce iba prednedávnom, ale už si stihla získať priazeň čitateľov.

Traja bratia, jeden nebožtík, žiadne odpovede… Nathan a Bub Brightovci hospodária ako rančeri v juhozápadnej časti Queenslandu, kde sa od horizontu po horizont rozprestiera pustatina, buš, kamenné a piesočné púšte. Jedného dňa sa bratia stretnú na odľahlom mieste pri plote oddeľujúcom ich hospodárstva s dobytkom.

Tretí brat Cameron bol nezvestný a teraz im leží mŕtvy pri nohách, pričom podľa všetkého umrel od smädu a horúčavy. V izolovanom austrálskom vnútrozemí sú bratia najbližšími susedmi, ich domy sú od seba vzdialené tri hodiny cesty autom, takže sa začnú vynárať podozrenia a postupne vychádzajú na povrch vnútorné konflikty postáv.

Príbeh je plný úžasných opisov austrálskej prírody a všetko spolu vedie nielen k šokujúcemu rozlúšteniu záhady mysterióznej smrti Camerona Brighta, ale otvára aj nové cesty a perspektívy pre zvyšok rodiny.

Knihu Stratený muž si môžeš objednať tu.

View this post on Instagram

Príbeh plný napätia, ktorý rozhodne stojí za prečítanie. Ťažko som knihu skladala z rúk a dokonca som pri nej aj ponococala, čo ja teda už nezvyknem robiť. Okrem skvelého príbehu som tu našla aj zaujímavé myšlienky. O rodine, živote, rozhodnutiach … prečítajte si to. Psychológia postáv, ako aj atmosféra v knihe sa mi veľmi páčila, všetko plynulo ako malo. @petrin.kniznytip tvoj tip na knihu nikdy nesklame. Ďakujem @vydavatelstvo_tatran za možnosť prečítať si ju. . . . #citam #dnescitam #kniha #casnaknihu #casnacitanie #viaccasunacitanie #kniznytip #knihomol #knihozrut #bookstagram #booktip #tipnaknihu #tipnacitanie #book #bookreading #booklover #bookworm #bookobsession #bookaholic #skbookstagram #skczbookstagram #instabook #igread #readingbook #readingtime #booksbooksbooks #stratenymuz

A post shared by dzanka_cita (@dzanka_cita) on

M. J. Arlidge – Kto sa bojí, nech nejde do lesa

Kniha Kto sa bojí, nech nejde do lesa od autora M. J. Arlidgea je pokračovaním série s vyšetrovateľkou Helen Graceovou. Obľúbený autor ti touto knihou pravdepodobne na istý čas znechutí myšlienku ponocovania v lese, ale za ten čitateľský zážitok, ktorý vďaka knihe získaš, to podľa nás rozhodne stojí.

Tom Campbell si nepamätá nič viac, iba že s priateľkou kempoval. Preberie sa uprostred lesa, dezorientovaný a vydesený na smrť. Niekto mu ide po krku, akýsi tvor s čiernou dierou namiesto tváre. Mladíkovo telo po čase nájdu na strome.

Prípadu sa ujíma Helen Graceová. Sotva sa však pustí do práce, objaví sa druhá obeť. V lese vyčíňa sériový vrah a idylický národný park sa v noci mení na popravisko. Pátranie na obrovskom zalesnenom území pripomína hľadanie ihly v kope sena.

Helene Flood – Terapeutka

Psychologické trilery sú v poslednom čase čoraz viac obľúbené, čo nás neprekvapuje. Ak je kniha dobre napísaná, bude čítanie nezabudnuteľným zážitkom plným zvratov, nečakaných situácií a napätia. A presne takýto zážitok sľubuje aj kniha Terapeutka od autorky Helene Flood.

Mladá psychologička Sara si nedávno otvorila súkromnú ambulanciu pre mladistvých, ktorú prevádzkuje v upravenom priestore nad garážou vo vlastnom dome. Obrovskú vilu zdedila so svojím ambicióznym a pracovne vyťaženým mužom, architektom Sigurdom, a teraz ju spoločne prerábajú. No v práci sa jej nedarí podľa plánov a aj rekonštrukcia domu postupuje pomaly.

Jedného dňa jej Sigurd nechá na záznamníku zvláštny odkaz a zmizne. V starom dome sa začnú strácať predmety a neskôr sa objavia na pôvodných miestach. Sara dokonca v noci počuje na povale kroky. Alebo sa jej to len zdá?

Knihu Terapeutka si môžeš objednať tu.

Jørn Lier Horst – Zlo

Jørn Lier Horst patrí medzi absolútnu špičku spisovateľov severského krimi. Keďže je „z fachu“ – až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku a študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu – má obrovskú výhodu, čo sa týka opisov, čím jeho knihy nadobúdajú na uveriteľnosti (a tým pádom aj na obľúbenosti).

Kniha Zlo je podľa zahraničných recenzií jeho doteraz najlepšou knihou, a my s týmto názorom nemôžeme inak než súhlasiť.

Rozštvrtené telo mladého dievčaťa, ktoré objaví náhodný turista v lese, neveští nič dobré. Bola totiž zavraždená rovnakým spôsobom ako obete brutálneho sériového vraha Toma Kerra. Ten však sedí už štvrtý rok vo väzení. Zabil ju azda jeho pomocník, muž, ktorého nikdy nevypátrali a ktorého novinári nazvali Ten druhý?

Približne v tom čase sa Kerr s policajnou eskortou vydávajú na polostrov Eftang, kde údajne zakopal jednu zo svojich obetí. Začína sa akcia, ktorá preverí fyzické aj psychické limity vyšetrovateľov. Ten druhý im uniká a pohráva sa s nimi. Jeho jedinou motiváciou je zlo a je odhodlaný spôsobovať utrpenie, až kým ho nezastavia.

Jaime Jo Wright – Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku

V prípade, že si milovníkom mysterióznych románov, bude pre teba tvorba Jaime Jo Wright tým pravým. Táto autorka vo svojich knihách rada využíva kombinovanie dvoch časových rovín – minulosti a prítomnosti, ktoré dodávajú príbehu osobitný nádych a pridávajú mu na zaujímavosti.

Túto kombináciu využila aj pri svojej najnovšej knihe Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku, za čo ju skalní fanúšikovia jednoducho milujú.

Gossamer Grove už sto rokov pôsobí ako idylické mestečko plné čestných ľudí. Lenže Annalise Forsythová vie, aké bolestné tajomstvá sa skrývajú za dokonalou fasádou. Sama jedno má. Za záhadných okolností odrazu zdedí polorozpadnutý obytný príves plný fotografií, starých úmrtných oznámení a evanjelikálnych letákov. Ani náhodou však nečaká, že odhalí také temné a hrozivé záhady.

O sto rokov sa po príchode kontroverzných, no charizmatických bratov – evanjelikálnych kazateľov – Gossamer Grove zmieta vo víre chaosu. Keď Libby Sheffieldová, ktorá pracuje v redakcii otcových novín, dostane úmrtné oznámenie o smrti uznávaného miestneho diakona ešte pred jeho smrťou, udalosti naberú rýchly spád a do života obyvateľov zasiahne vražda.

Je jasné, že v meste nastalo zúčtovanie, no keď sa v redakcii objaví ďalšie parte, uvedomia si, ako hlboko až siaha nebezpečenstvo, ktorému sa rozhodli čeliť.

Lina Bengtsdotter – Francesca

Zatiaľ sme síce ešte neprišli na to, čím to je, ale veľká časť čitateľov sa zhodne na tom, že severské detektívky majú svoje čaro a patria medzi jedny z najlepších. Veľmi dobré vyhliadky zaradiť sa medzi najlepších autorov severskej krimi má aj autorka Lina Bengtsdotter, ktorá na Slovensku minulý rok debutovala knihou Annabelle a tohto roku vyšlo aj pokračovanie série, kniha Francesca.

Inšpektorku Charlie Lagerovú naďalej prenasleduje temná minulosť. Keď sa dozvie, že pred tridsiatimi rokmi v jej rodnom mestečku Gullspang zmizlo ďalšie mladučké dievča Francesca, je odhodlaná vypátrať, čo sa mu stalo. A tak sa Charlie vracia do miest, kde vyrastala a kde na ňu doliehajú tiene minulosti. Podozrenie zo zmiznutia Francescy padá na jej matku.

Je možné, že by jej nejako ublížila? A čo keď v mestečku žije niekto, komu prešla chladnokrvná vražda? Charlie nenachádza pokoj v duši, a tak radšej pátra vo veciach, ktoré by sa podľa všeobecnej mienky nemali viac otvárať. Do popredia okrem iného pomaly vystupuje samovražda chlapca, ktorý mal kedysi blízko k Francesce…

Tina Frennstedt – Odložené prípady: Nezvestná

V poslednej dobe už nie je ničím neobvyklým, ak žena pracuje ako vyšetrovateľka. A ak má cit pre vyjadrovanie, je to skvelý základ k tomu, aby raz napísala nejakú knihu. Presne o to sa pokúsila expertka na odložené prípady Tina Frennstedt vo svojej knihe Odložené prípady: Nezvestná, v ktorej spája to najlepšie z televíznych seriálov Most a Zločin.

Našu recenziu na knihu Odložené prípady: Nezvestná nájdeš tu.

Pred 16 rokmi zmizlo uprostred leta v južnom Švédsku 19-ročné dievča. Prípad nikdy nebol vyriešený a dievča sa nikdy nenašlo. Teraz vrah napádajúci a znásilňujúci ženy v ich domovoch terorizuje Malmö. Dôkazy nasmerujú vyšetrovanie k dlho hľadanému vrahovi z Valby.

Neočakávaný zvrat nastane, keď odtlačky prstov z miesta činu v Malmö naznačujú súvislosť s prípadom nezvestnej tínedžerky z roku 2002. Môžu tieto dva vzdialené prípady súvisieť?

Mari Jungstedt – Nevidený

Ďalšou „čerstvou“ detektívkou, ktorá si ale postupne získava čitateľov, je sľubne vyzerajúca prvá časť série od švédskej autorky Mari Jungstedt – kniha Nevidený – o komisárovi Andersovi Knutasovi a Karin Jacobssonovej, ktorí v gotlandskej idyle vyšetrujú záhadné vraždy.

Gotlandské skoré leto je v najkrajšom rozpuku, blížia sa prázdniny a turistická sezóna. Helena a Per usporiadajú vo svojom letnom domčeku každoročný večierok, ktorý sa však končí hádkou zo žiarlivosti. Helena sa neskôr vyberie na prechádzku a ráno ju nájdu na pláži zavraždenú.

Krátko nato sa nájde mŕtvola druhej mladej ženy. Medzi obyvateľmi ostrova a prichádzajúcimi letnými hosťami sa šíri panika. Polícia vo Visby chce chytiť páchateľa ešte pred turistickou sezónou a prv, ako vrah znova udrie.

Knihu Nevidený si môžeš objednať tu.

Dúfame, že si čas strávený pri knihe užiješ, nech už si vyberieš hociktorú zo spomenutých kníh, a prajeme príjemné čítanie. 🙂

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť