Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam
Zdroj: ©Shutterstock

10 kulinárskych trikov, vďaka ktorým sa budeš cítiť ako šéfkuchár

Zopár lifehackov pre všetkých, ktorých baví varenie.

Ak si sa nenarodil do milionárskej rodiny a nemáš rodičov, ktorí ťa budú doživotne zásobovať peniazmi, tak skôr či neskôr, či ťa to baví, alebo nie, skončíš za kuchynskou linkou. Dôvodov na to je hneď niekoľko.

Azda najpochopiteľnejším dôvodom je, že nemáš rozpočet na každodenné návštevy reštaurácií. Možno varia dobre, možno aj relatívne zdravo a možno si to vieš oveľa viac užiť, ale jednoducho na to nemáš. Ale čo ak zlú kuchyňu skrátka nestrpíš a kvôli nesprávne ochutenému a zle uvarenému jedlu prichádzaš o peniaze aj o kilá?

Shutterstock

S týmto by ti mal pomôcť tento článok. Dočítaš sa v ňom o desiatich trikoch, ako urobiť zo svojej domácej kuchynskej linky raj na zemi a ulahodiť tak chuťovým pohárikom seba aj svojej rodiny, spolubývajúcich či priateľov. Tak poďme na to a dobrú chuť!

1. Jedlo chutí nevýrazne

Problém môže tkvieť v tom, že napriek tomu, že používaš správne množstvo a druh korenia, nemáš ho dostatočne rozdrvené. Ak používaš koreniny, ako oregano, bazalku či rozmarín, pred posypaním pokrmu ich nezabudni poriadne rozmliaždiť medzi prstami alebo na tanieriku.

Shutterstock

2. Zelenina nie je čerstvá

A toto platí dvakrát tak pre šalát. Ak si rozbalíš ľadový šalát z fólie a nepoužiješ ho celý, a chceš, aby aj nabudúce chutil ako nový, odlož ho do chladničky v navlhčenej utierke. Zachová si svoju chrumkavosť a sviežu zeleninovú chuť.

3. Suroviny sú tvrdé

Pravdepodobne za to nemôžu samotné suroviny – na vine bude držanie noža. Krájať sa ti bude oveľa jednoduchšie, ak si nôž chytíš čo najviac vpredu a palec a ukazovák budeš mať až skoro na čepeli. Pri krájaní tak dosiahneš väčší moment sily a pôjde ti to ľahšie.

Shutterstock

4. Polievka je bez chuti

Ak rád robíš vývary, či už kuracie, hovädzie alebo akékoľvek iné, dúfame, že do nich nedávaš zeleninu hneď na začiatku. Správny postup zahŕňa vloženie samotného mäsa do studenej vody a pridanie zeleniny až vtedy, keď je mäso polotvrdé. A vývar vždy var bez pokrievky.

5. Cestoviny sú nerovnomerne uvarené

Tento kulinársky nedostatok môže mať korene v nesprávnom pomere vody a cestovín. Najlepším receptom na varenie cestovín je dodržanie pomeru hmotnosti vody a cestovín 10 ku 1 – teda liter vody na každých 100 gramov cestovín.

Shutterstock

6. Mäso sa rozpadáva

Tento problém môže byť spôsobený viacerými faktormi. Za spomenutie stojí nesprávne vyklepané mäso (obvykle príliš silno a príliš natenko), nesprávne pokrájané mäso (rezané nie kolmo na jeho pruhovanú štruktúru ale pozdĺž nej) alebo príliš dlho varené mäso (hlavne mäso z polievky).

7. Cesnak má nevýraznú arómu

Buď si kúpil lacný cesnak, alebo si ho nesprávne nakrájal. Ak nemáš pučidlo na cesnak (alebo aj keď ho máš a chceš byť sofistikovanejší), nekrájaj čerstvo ošúpaný cesnak len tak. Najprv si ho rozpuč o doštičku bočnou stranou noža a potom ho nakrájaj na čo najmenšie kúsky. Bude jemnejší a bude mať výraznejšiu chuť.

Shutterstock

8. Ryža sa lepí a je tvrdá

Ryžové útrapy môžu, podobne ako tie spomenuté vyššie, spočívať v niekoľkých dôvodoch. Jedným z nich je nedodržanie základného pravidla – ryža sa má variť pod pokrievkou a nemá sa otvárať – a to ani niekoľko minút po tom, ako vypneš plameň. Nechaj ju v hrnci zhruba šestnásť minút a venuj ďalších desať tomu, aby tam mohla odpočívať.

9. Citrón je horký

Ak si na svoj výtvor, napríklad na rybu, nakvapkal citrónovú šťavu a jedlo zhorklo, na vine je druh a vek citróna. Ak však používaš citrónovú kôru, dávaj si pozor na to, aby si pri výrobe pokrmu nastrúhal iba žltú vrstvu šupy. Ak sa ti tam dostane aj biela, hlbšia vrstva, jedlo ti tiež zhorkne, no tentokrát nemusí byť vinníkom chudák citrón.

Shutterstock

10. Jedlo je nerovnomerne upečené

A na záver veľmi všeobecná rada, ktorá sa uplatňuje na mäso, zemiaky, koláče, pizzu… skrátka čokoľvek, čo sa pečie v rúre. Ak nemáš najnovšiu rúru, približne v polovici pečenia vyber plech a vlož ho naspäť opačne, aby si predišiel tomu, že budeš mať jednu stranu jeho lahodného obsahu prepečenejšiu ako tú druhú.

Ak si tieto triky ocenil, no máš nejaký ďalší na doplnenie, podeľ sa oň s ostatnými čitateľmi v komentári. A dobrú chuť a veľa trpezlivosti pri varení!

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.