Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda
Zdroj: ©Tokuma Japan Communications / MovieStillsDB

10 kultových anime, ktorým by si mal dať šancu, aj keď nie si fanúšikom tohto žánru

Tieto anime skvosty by nemali ujsť žiadnemu milovníkovi kinematografie.

Máš rád anime? Alebo by si sa rád do jeho sveta ponoril, ale nevieš, kde začať? V tom prípade ti iste príde vhod tento článok. Predstavíme ti v ňom hneď 10 famóznych anime filmov, ktoré patria do zlatého fondu kinematografie. Pokiaľ to teda s anime myslíš vážne, nemal by si si tieto snímky nechať ujsť.

1. Akira

Výborný film Akira natočil Kacuchiro Óromo a dnes právom patrí do zlatého fondu anime. Strhujúci sci-fi príbeh sa odohráva v roku 2019 a jeho hlavným hrdinom je Tetsuo, člen motorkárskeho gangu. Počas jednej noci ho zajme armáda a vykonáva na ňom rôzne experimenty, ktoré mu prepožičajú netušené schopnosti.

Tetsuov priateľ Kaneda sa ho ale rozhodne zachrániť. Snímka sa dočkala nadšených recenzií, ktoré vyzdvihovali prepracovanosť scenára, existenciálne motívy a depresívnu atmosféru. Akira si skrátka svoj kultový status zaslúžila plným právom.

2. Ghost in the Shell

Ghost in the Shell je ďalším legendárnym anime, ktoré by si rozhodne nemal vynechať. Režíroval ho Mamoru Ošii a odohráva sa v roku 2029. Hlavnou hrdinkou je kyborg Kusanagi Motoko, ktorá velí špeciálnej jednotke Sekcia 9 a je na stope obávaného hackera. Ten sa dokáže dostať do mozgu každého človeka a zmeniť jeho spomienky.

Ghost in the Shell má obrovský dopad nielen na ďalších anime tvorcov, ale aj ďalších filmových režisérov. Tak napríklad, súrodenci Wachowskí ho často uvádzali ako hlavný inšpiračný zdroj ich slávnej sci-fi trilógie Matrix. Inšpiráciu touto strhujúcou sci-fi jazdou otvorene priznali aj také esá, ako James Cameron či Steven Spielberg. V roku 2017 sme sa dočkali aj hraného amerického remaku, ten ale za veľa nestál.

3. Metropolis

Sci-fi Metropolis natočil tvorca vystupujúci pod pseudonymom Rintaró. Príbeh sa odohráva v budúcnosti, kde okrem ľudí žijú aj roboti. Medzi nimi a ľuďmi ale panuje napätie, roboti sú navyše degradovaní na obyčajných ľudských sluhov. Hlavným hrdinom je chlapec Kenchi, ktorý sa zblíži s robotkou menom Tima.

Snímka sa inšpirovala známym filmom Metropolis od Fritza Langa a odniesla si veľmi spokojné recenzie, ktoré chválili animáciu, silný príbeh a uveriteľné emócie.

4. Grave of the Fireflies

Emocionálne silná dráma Grave of the Fireflies od Isaa Takahatu sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Mladíkovi Seitaovi a jeho malej sestre Setsuko zomrie matka a oni sa musia postarať sami o seba. V ťažkej dobe sa im ale nedarí získať dostatok jedla, napriek tomu sa však súrodenci nevzdávajú a snažia sa jeden o druhého postarať.

Grave of Fireflies patrí k jedným z najsilnejších protivojnových filmov všetkých čias a právom sa radí medzi tie najväčšie anime skvosty. Nádherný, ľudský a veľmi smutný príbeh.

Mohlo by ťa zaujímať:

Napätie aj humor. 10 tipov na skvelé filmy, ktoré Netflix nedávno pridal do svojej ponuky

5. Ninja Scroll

Veľkou klasikou je aj akčné fantasy Ninja Scroll, ktoré natočil Jošiaki Kawadžiri. Hlavným hrdinom je samotársky samuraj Džúbei, ktorý spojí sily s bojovníčkou Kageró a špiónom Dakuanom a vydá sa s nimi do boja proti hordám démonov. Snímka je drsná, temná a absolútne pohlcujúca.

Za zmienku ale stoja aj strhujúce akčné scény a prepracovaná animácia. Parádne epický príbeh, ktorý ti nedá vydýchnuť.

6. Princezná Mononoke

V článku o tých najlepších anime snímkach nesmieme opomenúť ani kultového Hajaa Mijazakiho a jeho strhujúcu fantasy Princezná Mononoke. V centre príbehu je prekliaty bojovník Ašitaka, ktorý sa pripletie do mýtického boja medzi civilizáciou ľudí a zvieracími bohmi prírody. Zoznámi sa s divokou princeznou Mononoke, ktorá stojí na strane lesných bohov.

Ašitaka však verí, že obe strany môžu dosiahnuť mier. Princezná Mononoke je parádna a prepracovaná chuťovka s výbornými postavami, nádhernou animáciou a neprekonateľnou Mijazakiho fantáziou.

7. Perfect Blue

Psychologický triler Perfect Blue natočil Satoši Kon. Jeho hlavnou hrdinkou je speváčka Kirigoe Mima, ktorá sa rozhodne skúsiť šťastie ako herečka. Podarí sa jej síce získať vytúženú rolu, ale jej súkromný život na tom tak dobre nie je. Kirigoe prepadá paranoji a navyše sa okolo nej začínajú diať podivné veci.

Perfect Blue je poriadne mrazivá, atmosférická pecka, ktorá iste zaujme všetkých milovníkov Davida Lyncha. Výborný scenár, patrične zamotaný príbeh a surreálny feeling zaručujú perfektný zážitok.

8. Cesta do fantázie

Cestu do fantázie natočil nám dobre známy Hajao Mijazaki. V centre fantasy príbehu je dievčatko Chihiro, ktoré sa dostane do magickej mýtickej ríše. V nej vládnu podivní duchovia, bohovia, čarodejnice a najrôznejšie fantastické bytosti. Ak sa však Chihiro chce odtiaľto dostať a zlomiť kliatbu, ktorá visí nad jej rodičmi, musí prekonať viacero nástrah.

Cesta do fantázie je nádherným gejzírom Mijazakiho imaginácie, kde nie je núdza o silné emócie, jemný humor, ale aj skvostnú poetickosť. Snímka si odniesla nadšené recenzie a mnoho ocenení, vrátane Oscara za najlepší animovaný film.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 mrazivých, strašidelných a desivých filmov, ktoré však nie sú horory (2. časť)

9. Cowboy Bebop: The Movie

Pod akčným sci-fi Cowboy Bebop: The Movie sú podpísaní Šiničiró Watanabe a Yoshiyuki Takei. Film vznikol na základe úspešného seriálu, takže z logiky veci si ho užijú najmä jeho fanúšikovia. Príbeh sa odohráva v roku 2071, keď na obývanom Marse vybuchne teroristická nálož. Vypátrať útočníkov musí skupina vesmírnej lode Bebop – Spike, Jet, Faye a Ed.

Podarí sa im to? Seriál je pravdepodobne o niečo lepší než tento celovečerák, ale napriek tomu jednoznačne stojí za pozretie. Čaká na teba poriadna dávka akcie, skvelého príbehu a sympatických postáv.

10. Môj sused Totoro

Článok zakončíme ďalším kultom z dielne Hajaa Mijazakiho. Milý rodinný fantasy príbeh Môj sused Totoro rozpráva o sestrách Sacuki a Mei, ktoré sa s otcom presťahujú do nového domu na vidieku. Veľmi rýchlo ale zistia, že v blízkosti ich domu býva dobrácky lesný duch Totoro. Aj v tomto filme nájdeme plné hrste Mijazakiho bohatej fantázie, imaginatívne prvky a silné emócie.

Príbeh ako taký je možno jednoduchší a priamočiarejší než v iných kúskoch tohto režiséra (čo však vôbec neprekáža) a rozhodne dokáže zabrnkať na tie správne struny. A hoci mnohé Mijazakiho filmy sú určené skôr dospelým, v tomto prípade si na svoje prídu aj deti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť