Remakov sa v Hollywoode vždy nakrúcalo mnoho a výnimkou nie je ani dnešná doba. Máme tu však aj niekoľko filmov, o ktorých takmer nikto nevie, že sú prerábkami starších (a často menej známych) snímok. Je to celkom škoda, pretože obe verzie nezriedka patria k skvelým filmom. Prinášame ti 10 diel, ktoré boli v skutočnosti inšpirované inými filmami.
Láska cez internet
Známa romantická komédia s Tomom Hanksom a Meg Ryan patrí k mimoriadne obľúbeným titulom. Príbeh dvoch ľudí, ktorí si vymieňajú zamilované e-maily, ale v skutočnosti sa neznášajú (a nevedia, že si spolu píšu), sa dodnes často objavuje aj na našich televíznych obrazovkách.
Možno ale nevieš, že v skutočnosti ide o remake kultového filmu The Shop Around the Corner od Ernsta Lubitscha z roku 1940. Aj v ňom môžeme sledovať dvoch zamestnancov malého obchodu, ktorí sa v skutočnosti nemajú radi, ale keď si podajú inzeráty na dopisovanie, práve prostredníctvom svojich listov sa do seba zamilujú.
Vec
Legendárny sci-fi horor Johna Carpentera vychádza jednak z novely Who Goes There? Od Johna W. Campbella, ale aj zo snímky The Thing from Another World z roku 1951, ktorá bola prvou adaptáciou spomínanej novely. V oboch prípadoch môžeme sledovať súboj skupiny vedcov s agresívnym a záhadným mimozemským organizmom.
Snímka z roku 1951 sa dočkala výborných recenzií, avšak Carpenterova verzia bola docenená až s odstupom rokov. Dnes právom patrí do zlatého fondu hororovej kinematografie.
Pre hrsť dolárov
Kultový spaghetti western od Sergia Leoneho z roku 1964 nie je úplne originálnym dielom, hoci mnohí diváci to možno ani nevedia. V skutočnosti ide o neoficiálny remake japonského filmu Yojimbo z roku 1961 od Akiru Kurosawu.
Leone si z Kurosawovho filmu „požičal“ tajomného, mlčanlivého hlavného hrdinu (v origináli ide o samuraja), ktorého z Japonska preniesol do kulís Nového Mexika. Oba filmy sú geniálne a dočkali sa mimoriadne kladnej kritickej odozvy. Pre hrsť dolárov doslova definoval celý subžáner spaghetti westernu.
Zjazvená tvár
Aj kultová gangsterka Zjazvená tvár má svoj predobraz v staršom filme. Ide totiž o remake rovnomenného filmu z roku 1932 od Howarda Hawksa a Richarda Rossona. Pôvodná verzia mala pozitívne recenzie, avšak v niektorých mestách a štátoch bola zakázaná, keďže v tej dobe v Amerike naplno úradovala cenzúra, ktorej sa nepozdávali viaceré scény. Dnes už ide o zaslúžilú klasiku.
Verzia z roku 1983 si už mohla dovoliť pritvrdiť, čo sa týka násilia a pri premiére jej to bolo niektorými kritikmi vytýkané. Vlastne sa dá povedať, že snímka si odniesla dosť zdrvujúce recenzie. Až po čase sa na ňu začalo nahliadať v pozitívnom svetle a dnes je hodnotená ako jedna z najlepších gangsteriek a jeden z najlepších remakov všetkých čias.
Zrodila sa hviezda
V tomto prípade väčšina divákov asi vie, že romantická hudobná dráma Zrodila sa hviezda od Bradleyho Coopera sa zakladá na rovnomennom filme z roku 1937. Ten sa dočkal dvoch remakov, čiže Cooperova verzia je už treťou v poradí.
Pôvodný film sa neodohráva v hudobnom prostredí, ale sleduje mladú Esther, ktorá sa chce stať uznávanou hollywoodskou herečkou. Zoznámi sa so známym hercom Normanom, ktorý však prepadol závislosti na alkohole. Originál je v USA veľmi obľúbený a Cooper sa remaku zhostil naozaj výborne. Snímka si odniesla Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň.
Dannyho jedenástka
Skvelá podrazová komédia z roku 2001 od Stevena Soderbergha je remakom rovnomennej snímky z roku 1960. Tú režíroval Lewis Milestone a tiež v nej sledujeme niekoľko zlodejov, ktorí sa chcú pokúsiť vykradnúť niekoľko najväčších kasín v Las Vegas.
Originál si odniesol skôr zmiešané recenzie, avšak remake sa už kritikom aj divákom pozdával oveľa viac. Zábavná snímka sa následne dočkala dvoch pokračovaní a jedného spin-offu Ocean’s 8 so Sandrou Bullock v hlavnej úlohe.
Mucha
Parádny sci-fi horor od Davida Cronenberga z roku 1986 je remakom rovnomenného hororu z roku 1958, pod ktorým je podpísaný Kurt Neumann. V oboch filmoch sledujeme vedca, ktorého experiment nečakane naruší malá mucha. Tá však spôsobí brutálne zmeny v jeho tele a vedec sa začína meniť na odporný ľudsko-muší hybrid.
Ohlasy na originál boli viac-menej pozitívne, hoci nie nadšené. Na druhej strane, Cronenbergova verzia sa dočkala potlesku kritikov aj divákov a dodnes ide o finančne najúspešnejší film tohto režiséra.
Pete a jeho drak
Výborná rodinná fantasy od Davida Loweryho z roku 2016 vychádza z rovnomenného animáku z roku 1977. Ten režíroval Don Chaffey pre štúdio Disney.
Originál v podstate zapadol prachom a dnes patrí k skôr zabudnutým dielam svetoznámeho štúdia. Disney sa však rozhodol dať mu ešte jednu šancu a oživiť ho v hranom filme. Vydarilo sa to na jednotku. Kritici boli viac než spokojní a išlo aj o finančný úspech.
Mesto anjelov
Romantický fantasy slaďák s Nicolasom Cageom a Meg Ryan od Brada Silberlinga z roku 1998 sa stal celkom slušným finančným hitom. Príbeh lásky anjela Setha a smrteľníčky Maggie však nie je originálnym dielom. Tvorcovia si vzali inšpiráciu z kultového nemeckého filmu Nebo nad Berlínom z roku 1987.
Aj v ňom je centrálnym motívom láska anjela Damiela a osamelej cirkusovej akrobatky Marion, avšak film samotný je určený skôr pre náročných divákov. Obsahuje mnoho symboliky, poetiky a pre bežných popcornových divákov predstavuje ťažké sústo. Ide však o nádherný a geniálny film, ktorý dnes už patrí medzi zaslúžené klasiky.
Sedem statočných
Jeden z najznámejších westernov od Johna Sturgesa z roku 1960 nám rozpovedal príbeh siedmich pištoľníkov, ktorí sa rozhodnú ochrániť dedinu Ixcatlan pred krutým Calverom. Snímka je však (podobne ako Pre hrsť dolárov) remakom japonského eposu Sedem samurajov od Akiru Kurosawu. Kurosawova snímka patrí medzi kultové diela a to isté môžeme povedať aj o filme Sedem statočných.
V čase premiéry síce tento western kritici označili len ako ľahko nadpriemerný, avšak jeho kvality overil čas a dnes patrí ku klasikám svetovej kinematografie. Dočkal sa aj troch pokračovaní a v roku 2016 sme sa dočkali aj jeho remaku.