Filmoví fanúšikovia majú hlavu v smútku. Vo veku 84 rokov totiž zomrel legendárny slovenský režisér Juraj Jakubisko. Ten bez debaty patrí k najlepším režisérom, akí na Slovensku a v Českej republike pôsobili. Pripomeň si s nami 10 jeho najväčších hitov.
1. Kristove roky
Snímkou Kristove roky Juraj Jakubisko debutoval na poli celovečerného filmu. Snímka je portrétom maliara Juraja (Jiří Sýkora), ktorý sa pretĺka životom v Prahe. Po tragickej udalosti si ale uvedomí, že svoj doterajší život žil veľmi ľahkovážne a rozhodne sa to zmeniť.
Film ešte nesie typický znaky debutu a Jakubiskov rukopis v ňom nie je taký vycibrený, ale v každom prípade ide o film hodný pozornosti.
2. Zbehovia a pútnici
Silná poviedková dráma Zbehovia a pútnici je už iná káva. Jakubisko v nej našiel svoj štýl a s výtvarným citom a vysokou mierou expresivity vyrozprával tri príbehy. Prvý sa odohráva počas prvej svetovej vojny, druhý počas druhej svetovej vojny a tretí po jadrovej vojne.
Snímka ponúkla obrovské množstvo alegórií, metafor a silných scén. Treba ale dodať, že film určite nedocení každý. Snímke sa darilo aj vo svete a na festivale v Benátkach súťažila v hlavnej kategórii.
3. Vtáčkovia, siroty a blázni
Vtáčkovia, siroty a blázni patria k ďalším notoricky známym titulom v Jakubiskovej filmografii. Surreálny príbeh troch priateľov Jorika (Jiří Sýkora), Andreja (Philippe Avron) a Marty (Magda Vášáryová), ktorí odmietajú spoločenské konvencie a žijú absolútne spontánne a bláznivo. Len týmto spôsobom dokážu bojovať proti krutosti okolitého sveta.
Podobne ako Zbehovia a pútnici, aj Vtáčkovia, siroty a blázni sa stali tŕňom v oku komunistickej moci a skončili v trezore. Filmu sa však opäť darilo v zahraničí a získal viacero ocenení.
4. Dovidenia v pekle, priatelia
Dovidenia v pekle, priatelia má v Jakubiskovej filmografii trochu zvláštne miesto. Film totiž vznikal nesmierne komplikovane. Nakrúcať sa začalo v roku 1968, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy však bolo stopnuté a film ostal nedokončený. Jakubisko sa k nemu vrátil až po páde komunizmu v roku 1990 a prepracoval ho.
Príbeh rozpráva o niekoľkých bizarných postavách, ktoré sa na vidieckom sídle oddávajú podivným hrám a diskutujú o smrti. Filmu nechýba typicky jakubiskovská snová atmosféra a bohatá symbolika.
5. Tisícročná včela
Ak by sme mali vybrať Jakubiskov film, ktorý je medzi divákmi najznámejší, Tisícročná včela by rozhodne viedla (možno tesne za Perinbabou). Monumentálna freska murárskeho rodu Pichandovcov zaberá 30 rokov na prelome 19. a 20. storočia.
Filmu dominuje nádherná výtvarná stránka, fantastickí herci (hlavne Jozef Kroner) a podmanivá magicko-realistická atmosféra slovenského vidieka. Právom ide o jeden z najobľúbenejších Jakubiskových filmov. Na festivale v Benátkach bol nominovaný na Zlatého leva za najlepší film.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane