Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

10 kultových filmov Juraja Jakubiska, ktorými sa navždy zapísal do slovenskej kinematografie

10 nezabudnuteľných filmov nášho najlepšieho režiséra.


Filmoví fanúšikovia majú hlavu v smútku. Vo veku 84 rokov totiž zomrel legendárny slovenský režisér Juraj Jakubisko. Ten bez debaty patrí k najlepším režisérom, akí na Slovensku a v Českej republike pôsobili. Pripomeň si s nami 10 jeho najväčších hitov.

1. Kristove roky

Snímkou Kristove roky Juraj Jakubisko debutoval na poli celovečerného filmu. Snímka je portrétom maliara Juraja (Jiří Sýkora), ktorý sa pretĺka životom v Prahe. Po tragickej udalosti si ale uvedomí, že svoj doterajší život žil veľmi ľahkovážne a rozhodne sa to zmeniť.

Film ešte nesie typický znaky debutu a Jakubiskov rukopis v ňom nie je taký vycibrený, ale v každom prípade ide o film hodný pozornosti.

YouTube video

2. Zbehovia a pútnici

Silná poviedková dráma Zbehovia a pútnici je už iná káva. Jakubisko v nej našiel svoj štýl a s výtvarným citom a vysokou mierou expresivity vyrozprával tri príbehy. Prvý sa odohráva počas prvej svetovej vojny, druhý počas druhej svetovej vojny a tretí po jadrovej vojne.

Snímka ponúkla obrovské množstvo alegórií, metafor a silných scén. Treba ale dodať, že film určite nedocení každý. Snímke sa darilo aj vo svete a na festivale v Benátkach súťažila v hlavnej kategórii.

YouTube video

3. Vtáčkovia, siroty a blázni

Vtáčkovia, siroty a blázni patria k ďalším notoricky známym titulom v Jakubiskovej filmografii. Surreálny príbeh troch priateľov Jorika (Jiří Sýkora), Andreja (Philippe Avron) a Marty (Magda Vášáryová), ktorí odmietajú spoločenské konvencie a žijú absolútne spontánne a bláznivo. Len týmto spôsobom dokážu bojovať proti krutosti okolitého sveta.

Podobne ako Zbehovia a pútnici, aj Vtáčkovia, siroty a blázni sa stali tŕňom v oku komunistickej moci a skončili v trezore. Filmu sa však opäť darilo v zahraničí a získal viacero ocenení.

YouTube video
Tibor Pápay, Pápayovci, gang, Dunajská Streda, mafia, slovenské podsvetie, krimi

Odporúčame prečítať:

Násilník a vrah. Tibor Pápay stál na čele vražedného gangu, ktorý ovládal Dunajskú Stredu

4. Dovidenia v pekle, priatelia

Dovidenia v pekle, priatelia má v Jakubiskovej filmografii trochu zvláštne miesto. Film totiž vznikal nesmierne komplikovane. Nakrúcať sa začalo v roku 1968, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy však bolo stopnuté a film ostal nedokončený. Jakubisko sa k nemu vrátil až po páde komunizmu v roku 1990 a prepracoval ho.

Príbeh rozpráva o niekoľkých bizarných postavách, ktoré sa na vidieckom sídle oddávajú podivným hrám a diskutujú o smrti. Filmu nechýba typicky jakubiskovská snová atmosféra a bohatá symbolika.

YouTube video

5. Tisícročná včela

Ak by sme mali vybrať Jakubiskov film, ktorý je medzi divákmi najznámejší, Tisícročná včela by rozhodne viedla (možno tesne za Perinbabou). Monumentálna freska murárskeho rodu Pichandovcov zaberá 30 rokov na prelome 19. a 20. storočia.

Filmu dominuje nádherná výtvarná stránka, fantastickí herci (hlavne Jozef Kroner) a podmanivá magicko-realistická atmosféra slovenského vidieka. Právom ide o jeden z najobľúbenejších Jakubiskových filmov. Na festivale v Benátkach bol nominovaný na Zlatého leva za najlepší film.

YouTube video

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje