Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

O tom, či môžu násilné filmy niekoho inšpirovať k skutočným pokusom o vraždu, sa vedú diskusie už dlho. Hoci je taká možnosť u psychicky zdravého človeka len málo pravdepodobná, v prípade už narušených jedincov môžu niektoré snímky spustiť vražedné besnenie.

V tomto článku si predstavíme 10 známych a nezriedka kultových filmov, ktoré sa, bohužiaľ, stali inšpiráciou pre skutočných zločincov a vrahov.

Pozor, tento článok obsahuje filmové spoilery

1. Takí normálni zabijaci

Kontroverzný triler Takí normálni zabijaci od Olivera Stonea rozpráva príbeh masových vrahov, ktorí sa stanú miláčikmi médií a obdivovanými celebritami. Nakrúcanie filmu bolo náročné, Quentin Tarantino, ktorý napísal pôvodný scenár, sa od výsledku dištancoval a mnohí kritici mu vyčítali, že glorifikuje násilie. Bohužiaľ, filmom sa preukázateľne inšpirovalo niekoľko skutočných zločincov.

V prvom rade to boli študenti Eric Harris a Dylan Klebold, ktorí v roku 1999 na strednej škole Columbine zastrelili 12 ľudí a následne spáchali samovraždu. Svojho času išlo o najhorší masaker na strednej škole v amerických dejinách. Útočníci vo svojich denníkoch často používali skratku NBK (teda Natural Born Killers, čo je anglický názov filmu).

Filmom sa inšpiroval aj 14-ročný Michael Carneal, ktorý v roku 1997 na strednej škole Heath High zastrelil troch ľudí. Stoneovou snímkou boli ovplyvnení aj strelci Barry Loukaitis (zabil troch ľudí) a Kimveer Gill (zabil jedného človeka a spáchal samovraždu).

Preukázateľným fanúšikom filmu bol aj 23-ročný Jeremy Allan Steinke, ktorý so svojou 12-ročnou priateľkou Jasmine Richardson zabil Jasmininých rodičov aj jej 8-ročného brata.

2. Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč legendárneho Stanleyho Kubricka je dnes už zaslúžene kultovým dielom. V čase premiéry však film nebol prijatý jednoznačne kladne. Mnohí recenzenti Kubrickovi vyčítali, že jeho dielo je oslavou násilia a brutality.

Na svoju dobu otvorené násilné scény vyvolávali obavy, že sa nimi mnohí môžu inšpirovať. Snímka si vyslúžila niekoľko cenzúrnych zásahov, niekde bola aj zakázaná.

Napriek tomu však došlo k niekoľkým zločinom, ktoré mali očividný základ vo filme. Skupina útočníkov sa začala obliekať podobne ako hlavný hrdina Alex DeLarge a jeho kumpáni.

Prvý incident sa odohral v roku 1973, keď gang 16-ročných chlapcov zmlátil bezdomovca, ktorý následne zraneniam podľahol. V tom istom roku bola žena znásilnená skupinou iných útočníkov, ktorí si pri tom pospevovali pesničku Singin‘ in the Rain. Presne tú istú pieseň si pospevuje Alex pri útoku v Mechanickom pomaranči.

3. Taxikár

Taxikár je ďalším významným filmovým dielom, ktoré sa dnes teší kultovému statusu. Triler Martina Scorseseho o samotárskom taxikárovi Travisovi, veteránovi vietnamskej vojny, ktorý sa postupne prepadá do hlbín šialenstva, získal mnoho chvály aj ocenení, ale, bohužiaľ, mal dopad aj na reálnych zločincov.

V roku 1981 bol totiž psychicky narušený John Hinckley Jr. posadnutý herečkou Jodie Foster, ktorá vo filme hrala vedľajšiu úlohu. Hinckley ju videl práve v Taxikárovi a snažil sa ju aj kontaktovať (neúspešne).

Následne sa rozhodol, že na ňu spraví dojem, keď spácha atentát na prezidenta Ronalda Reagana (čo bolo jasným odkazom na Taxikára, v ktorom sa Travis pokúsil zastreliť kandidáta na prezidenta).

Hinckley Reagana 30. marca 1981 postrelil, ale, našťastie, nezabil. Súd ho uznal vinným, ale nezodpovedným za svoje zločiny z dôvodu duševnej poruchy. Až do roku 2016 bol držaný v psychiatrickej liečebni pre väzňov.

4. Americké psycho

Adaptácia románu Americké psycho od Breta Eastona Ellisa sa kontroverzii tiež nevyhla. Už samotná predloha bola pre mnohých taká extrémna, že ju vydavateľstvá odmietali vydať. Obsahovala podrobné popisy brutálnych vrážd, násilného sexu, nekrofílie, kanibalizmu a mučenia.

Satirický príbeh o prázdnote konzumu sa točil okolo bohatého finančníka Patricka Batemana, ktorý sa prepadá do hlbín šialenstva a stáva sa brutálnym sériovým vrahom.

Hoci filmová adaptácia výrazne obrúsila hrany predlohy, aj tak tu však boli obavy, či nebude mať vplyv na potenciálnych násilníkov a vrahov. V roku 2004 sa ukázalo, že boli oprávnené. Práve vtedy totiž Michael Hernandez na smrť dobodal svojho spolužiaka. Pred súdom priznal, že ho inšpirovalo práve Americké psycho, ale aj kultový triler Mlčanie jahniat.

5. Temný rytier

Postava šialeného Jokera v podaní Heatha Ledgera v komiksovom trileri Temný rytier je už sama o sebe kultová. Predčasne zosnulý Ledger si za ňu posmrtne odniesol Oscara a jeho stvárnenie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou popkultúry.

Objavila sa tiež domnienka, že James Eagan Holmes, ktorý pri premiére filmu Temný rytier povstal zastrelil 12 ľudí a 70 ďalších zranil, sa inšpiroval práve postavou Jokera. Mal nafarbené vlasy a pri zatknutí mal ako svoje meno uviesť, že je Joker. Súd ho uznal vinným a odsúdil ho na 12 doživotných trestov bez možnosti podmienečného prepustenia.

6. Klub bitkárov

Klub bitkárov od Davida Finchera vychádzal z rovnomenného románu Chucka Palahniuka a v čase premiéry sa stretol skôr s vlažnými ohlasmi. Čas však snímku preveril a dnes patrí k milovaným kultovkám.

Temne satirický príbeh o klube bitkárov, ktorý sa rozrastie na teroristickú organizáciu s cieľom zničiť celú civilizáciu, v roku 2009 inšpiroval aj 17-ročného Kylea Shawa. Ten sa chystal počas amerického sviatku Memorial Day spáchať podobné bombové útoky ako hrdinovia vo filme.

Vyrobil domáce výbušniny a umiestnil ich na rôzne budovy v meste. Jedna z bômb vybuchla v reštaurácii Starbucks, kde rozbila okná. Nikto sa však nezranil. Shaw nedokázal o útokoch držať jazyk za zubami, takže sa ho napokon podarilo odhaliť. Bol odsúdený na viac ako 3 roky väzenia.

7. Vreskot

Populárny satirický horor Vreskot od Wesa Cravena iste nemusíme predstavovať. Stretol sa s úspechom u kritikov aj divákov a dočkal sa aj viacerých pokračovaní. Pocta slávnym vyvražďovačkám a zároveň ich svojská paródia však mala aj nepríjemné vedľajšie dopady.

Inšpirovalo sa ňou totiž hneď niekoľko vrahov, medzi nimi aj 24-ročný Thierry Jaradin. Ten sa zoznámil s mladým dievčaťom menom Alisson Cambier, ktoré pozval do svojho domu. Keď Alisson odmietla jeho ponuku na sex, Jaradin sa odišiel obliecť do kostýmu vraha Ghostfacea z Vreskotu a Alisson dobodal dvoma veľkými nožmi. Celkom jej zasadil 30 rán.

K ďalším vraždám došlo aj v roku 1998, keď 16-ročný Mario Padilla a jeho 14-ročný bratranec Samuel Ramirez zabili Padillovu matku. Podľa výpovedí útočníkov ich inšpirovali filmy Vreskot a Vreskot 2. V roku 1999 Daniel Gill (14 r.) a Robert Fuller (15 r.) dobodali 13-ročnú Ashley Murray. Deň predtým pozerali Vreskot a medzi ich vecami sa našla aj maska vraha zo snímky.

V roku 2002 zabil 17-ročný chlapec svoju 15-ročnú kamarátku. V maske Ghostfacea jej zasadil 42 bodných rán.

8. Saw: Hra o prežitie

Hororový triler Saw sa stal pomerne nečakaným hitom a režiséra Jamesa Wana etabloval ako jedného z najzaujímavejších žánrových tvorcov. Výborne vymyslený temný triler o sadistickom sériovom vrahovi, ktorý svojim obetiam pripravuje brutálne pasce, sa dočkal mnohých pokračovaní.

V roku 2009 začula matka v americkom Salt Lake City, ako sa jej syn rozprával s kamarátom. Obsah ich rozhovoru ju vydesil. Chlapci plánovali uniesť, mučiť a zabiť dvoch študentov presne v štýle krvavého Saw. Matka zavolala políciu a obaja študenti boli zatknutí. Podľa svojich slov chceli vytvoriť celú mučiacu miestnosť a následne si úmrtia unesených nakrúcať na kamery.

9. Základný inštinkt

Erotickým dusnom nabitý neo-noirový triler Základný inštinkt od Paula Verhoevena síce v čase premiéry kriticky nehviezdil, ale s odstupom času sa stal klasikou. Zamiloval si ho aj istý Luka Magnotta, ktorý na internete uverejňoval niekoľko brutálnych videí, na ktorých týral zvieratá.

Neskôr do svojho bytu nalákal študenta Juna Lina, ktorého zavraždil a jeho telo rozsekal. Podľa polície sa na ňom následne dopustil kanibalizmu. Video z tejto vraždy Magnotta zavesil na internete. Informácie naznačujú, že Magnotta sa inšpiroval postavou Catherine Tramell, chladnokrvnou psychopatkou a vrahyňou, ktorú vo filme stvárnila Sharon Stone.

Tá sa sofistikovane pohrávala s políciou, a presne to chcel dosiahnuť aj Magnotta tým, že na internete uverejňoval videá a Juna Lina zabil skrutkovačom, ktorý upravil tak, aby sa podobal sekáčiku na ľad (čím priamo odkazoval na Základný inštinkt). Polícia Magnottu napokon v roku 2012 zatkla a súd ho odsúdil na doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia.

10. Interview s upírom

Gotická hororová dráma Interview s upírom z roku 1994 od Neila Jordana vznikla podľa rovnomenného románu Anne Rice. Hlavným hrdinom je upír Lestat, ktorý na upíra premenil aj mladíka Louisa a 10-ročnú Claudiu. Snímka si odniesla vcelku pozitívne kritiky a aj niekoľko ocenení. Viaže sa však na ňu aj poriadne krvavý zločin.

Film si v roku 1994 zašiel pozrieť aj istý Daniel Sterling (25 r.) so svojou priateľkou Lisou Stellwagen (23 r.). Na druhý deň jej povedal: „Zabijem ťa a vypijem tvoju krv.“ Lisa si myslela, že jej partner len žartuje, ale ako sa ukázalo, nebolo to tak. Ešte v ten večer Sterling Lisu sedemkrát bodol nožom a niekoľko minút pil jej krv. Polícii sa priznal, že Jordanov film ho inšpiroval, ale nechcel naň zvaľovať celú vinu.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.