Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada
Zdroj: ©Dreamworks Pictures / MovieStillsDB

10 kultových filmov, ktoré zobrazujú odhodlaný boj proti agresorom Sovietskeho zväzu

Hrdinovia sa nepriateľovi nevzdajú!

Mysleli sme si, že to už nikto z nás nezažije. Napriek tomu sme sa prebudili do sveta, v ktorom bola rozpútaná vojna proti Ukrajine, nášmu susedovi. Rusko pod vedením Vladimira Putina sa rozhodlo ísť cestou utrpenia a neuveriteľného krviprelievania. Netreba snáď zdôrazňovať, že aj my v redakcii sme plne na strane Ukrajiny a jej obyvateľov.

Rusko však podobnou agresivitou nemôže vyhrať, pokiaľ sa všetci spojíme a budeme stáť na strane mieru, slobody a demokracie. Konflikt, ktorý práve sledujeme, je mnohými popisovaný ako najhorší od druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sme pre teba pripravili výber desiatich filmov, ktoré sa v tomto období odohrávajú a ukazujú odvahu čeliť rozpínavosti a tyranii Sovietskeho zväzu.

Nájdeš medzi nimi kultové akčné snímky, trilery, ale aj výborné nezávisláky.

1. Rocky IV

Štvrtý diel kultovej série Rocky režíroval Sylvester Stallone, ktorý si v ňom aj strihol hlavnú rolu boxera Rockyho Balbou. Ten po udalostiach predchádzajúcich filmov žije v ústraní so svojou rodinou. Lenže čoskoro sa bude musieť vrátiť do ringu.

Jeho súperom bude obávaný Ivan Drago zo Sovietskeho zväzu. Hrozná tragédia Rockyho prinúti, aby v tomto zápase zo seba vydal úplne všetko. Rovnako ako ostatné časti série, aj Rocky IV je výborne zrežírovaný, intenzívny zážitok, ktorý ťa prinúti všetky rany priam fyzicky cítiť. A Rockymu budeš naozaj držať palce!

2. Červená smršť

Akčný kúsok Červená smršť natočil John Milius a ako centrálnu tému si zvolil zaujímavú hypotézu: Čo by sa stalo, ak by Sovietsky zväz spustil inváziu do Spojených štátov amerických? Presne to sa v tomto filme stane. Obyvatelia sa ale nemienia vzdať a vyrážajú do partizánskeho boja.

Vo filme si zahrali Patrick Swayze, C. Thomas Howell, Lea Thompson, Charlie Sheen či Jennifer Grey. Je pravdou, že snímka samotná ani zďaleka nie je dokonalá, veľmi dobre ale zrkadlí strachy a obavy, ktoré panovali počas Studenej vojny. A v súvislosti s inváziou na Ukrajinu sa jej spätne nedá uprieť istá pôsobivosť.

3. Hokejový zázrak

Od akcie si odskočíme k športu. Presnejšie k inšpiratívnemu skutočnému príbehu, ktorý sa odohral počas Olympijských hier v roku 1980. Na hokejový ľad vtedy proti sebe nastúpili hráči Spojených štátov amerických a Sovietskeho zväzu. Rusi boli vyhlásení šampióni, pred ktorými kapitulovali všetky ostatné tímy. Hráči USA sú ale rozhodnutí to Sovietom na ľade poriadne skomplikovať.

Hokejový zázrak natočil Gavin O’Connor a hlavné úlohy si zahrali Kurt Russell, Patricia Clarkson, Eddie Cahill, Noah Emmerich, Sean McCann či Kenneth Welsh. Hokejový zázrak je výborne natočený a nechýba mu ani napätie (aj v prípade, ak vieš, ako daný zápas dopadol). Výborná práca!

4. Air Force One

Známy akčný triler Air Force One natočil Wolfgang Petersen. Americký prezident James Marshall (Harrison Ford) sa rozhodne vyhlásiť vojnu všetkým teroristom. A to vrátane diktátora Ivana Radeka (Jürgen Prochnow), ktorý sa vyhráža jadrovým útokom.

Prezidentov letecký špeciál navyše unesie Radekovi verná skupina teroristov pod vedením Egora Koršunova (Gary Oldman). Je pravdou, že Air Force One trochu zráža až prebytočný pátos, ale stále ide o výborne obsadený a s prehľadom nakrútený triler, ktorý určite stojí za to vidieť. Odniesol si aj dve nominácie na Oscara.

Mohlo by ťa zaujímať:

Akademici ich ignorovali. 10 skvelých filmov, ktoré si zaslúžili vyhrať Oscara

5. Most špiónov

Výbornú historickú drámu Most špiónov natočil Steven Spielberg. Píše sa rok 1957 a v Spojených štátoch silnie paranoja zo Sovietskeho zväzu a špiónov, ukrývajúcich sa medzi občanmi. Studená vojna je v kritickej fáze a môže kedykoľvek prerásť v nukleárny konflikt. Právnik James Donovan (Tom Hanks) sa ale musí vydať na sovietske územie a pokúsiť sa o zdanlivo nemožné.

Vyjednať výmenu amerického pilota Francisa Garyho Powersa (Austin Stowell), ktorého Sovieti držia v zajatí, za špióna Rudolfa Abela (Mark Rylance). Silný skutočný príbeh okrem kvalitného scenára (Ethan a Joel Coenovci a Matt Charman) ťahajú aj bezchybní herci. Film si odniesol šesť nominácií na Oscara, pričom sošku získal Mark Rylance ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

6. 13 dní

Dramatický triler 13 dní vznikol pod režisérskou taktovkou Rogera Donaldsona. Odohráva sa v roku 1962, keď je prezident USA John F. Kennedy (Bruce Greenwood) informovaný o presune ruských jadrových rakiet na Kubu.

Ide o predohru k takzvanej Kubánskej raketovej kríze, pri ktorej stačilo veľmi málo a svet by bol uvrhnutý do ničivej vojny. 13 dní tieto momenty zachytáva veľmi presne a s rešpektom ku skutočným udalostiam. Za zmienku stoja aj herecké výkony Kevina Costnera, Stevena Culpa či Stephanie Romanov.

7. Rambo 3

Iste, séria Rambo je dokonalou ukážkou jednoduchých akčňákov s tonou pátosu a prehnanou akciou. Ale čo si budeme hovoriť, práve John Rambo v podaní Sylvestera Stallonea sprevádzal detstvom mnohých z nás.

Tretí diel od Petera MacDonalda je všeobecne považovaný za najslabší, stále však má svojské čaro. Drsňák John Rambo sa v ňom vydáva do Afganistanu, ktorý si za cieľ svojej invázie zvolili Sovieti. Keď zistí, že jeho starý priateľ Trautman (Richard Crenna) nimi bol zajatý, rozhodne sa ho zachrániť.

8. Mierotvorca

Akčný triler Mierotvorca od Mimi Leder je pre nás zaujímavý aj tým, že sa nakrúcal priamo v našich končinách (zahralo si v ňom aj niekoľko slovenských hercov). Hlavnými hrdinami sú vojenský špecialista Tom Devoe (George Clooney) a šéfka oddelenia nukleárneho dozoru Julia Kelly (Nicole Kidman), ktorí sa vrhajú do súboja s časom.

Musia urýchlene získať jadrové hlavice, ktorými môže ruský generál Kodorov (Alexander Bluev) zasiahnuť USA. Snímka síce u kritikov príliš nehviezdila, ale nemožno jej uprieť slušne natočenú akciu a charizmatických hercov.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 skvelých trans herečiek a hercov, ktorí robia zo sveta tolerantnejšie miesto

9. The Silent Revolution

Výborná nemecká dráma The Silent Revolution od Larsa Kraumeho zaujme všetkých milovníkov artových filmov. Príbeh sa odohráva v roku 1956, keď sa v Maďarsku koná povstanie proti politike Sovietskeho zväzu. Mladí študenti sa rozhodnú v škole držať dve minúty ticha na ich podporu.

Tento čin ale neostane bez následkov. Komorný príbeh stojí hlavne na skvelom scenári, perfektne vykreslenej atmosfére a bezchybných hercoch. Možno menej známy kúsok, ale o to viac stojí za pozornosť.

10. Jeden musí z kola von

Triler Jeden musí z kola von od Tomasa Alfredsona sa odohráva v roku 1973. Studená vojna beží na plné obrátky. George Smiley (Gary Oldman) je bývalým agentom britskej tajnej služby MI6. Opäť sa ale musí vrátiť do akcie.

V britskej tajnej službe sa totiž nachádza sovietsky špión. A práve Smiley ho bude musieť odhaliť. Snímka zaujme prepracovaným scenárom a dôslednou réžiou. Odniesla si aj tri nominácie na Oscara.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť