Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.5.2024
sk
Deň víťazstva nad fašizmom | Ingrida
cz
Den vítězství

Remaky či rebooty nie sú vo filmovom svete žiadnou novinkou a v rôznej miere sa s nimi stretávame dodnes. Niekedy sú vydarenejšie, inokedy menej. Existuje však množstvo kultových snímok, pri ktorých veľa fanúšikov ani len netuší, že sú vlastne prerábkami starších (a často menej známych) filmov.

V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 z nich.

1. Vec

Kultový sci-fi horor Vec o skupine výskumníkov, ktorí sa v kulisách mrazivej Antarktídy stretnú s tajomným mimozemským záporákom, iste dobre poznáš. Režisér John Carpenter v ňom predviedol majstrovskú prácu s napätím, atmosférou a paranojou.

Snímka vychádza z novely Who Goes There? od Johna W. Campbella Jr., ktorá bola sfilmovaná už v roku 1951 pod názvom The Thing from Another World. A práve týmto filmom sa Carpenter pri nakrúcaní Veci inšpiroval. Aj staršia verzia má niečo do seba, ale čo si budeme hovoriť, v tomto prípade jasne dominuje Carpenterovo majstrovské dielo, ktoré je jednoducho kvalitnejšie vo všetkých ohľadoch.

2. Zjazvená tvár

Aj legendárna kriminálka Zjazvená tvár z roku 1983 s Al Pacinom v hlavnej úlohe má svoj predobraz v staršom filme. Príbeh krvilačného gangstra Tonyho Montanu v réžii Briana De Palmu je totiž priamym remakom rovnomenného filmu od Howarda Hawksa a Richarda Rossona z roku 1932.

V origináli si zahral hlavnú úlohu fantastický Paul Mini a dnes ide o zaslúženú klasiku filmu noir, ktorá navyše takmer vôbec nezostarla. Pokiaľ sa ti teda páčila Zjazvená tvár od De Palmu, rozhodne daj šancu aj originálu.

3. 12 opíc

12 opíc je ďalšou kultovkou v našom zozname. Pochmúrny sci-fi príbeh v réžii Terryho Gilliama rozpráva príbeh väzňa, ktorého vyšlú v čase do minulosti, aby odhalil zdroj nákazy smrtiaceho vírusu. Práve ten totiž v rokoch 1996-1997 vyhladil väčšinu ľudstva.

Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Bruce Willis a vo vedľajších úlohách sme mohli vidieť aj Madeleine Stowe či Brada Pitta. Len pomerne málo ľudí ale vie, že Gilliamov film bol priamo inšpirovaný krátkometrážnou snímkou La Jetée od Chrisa Markera z roku 1962.

Gilliam ústredný námet, pravdaže, rozšíril a dodal mu na košatosti, ale základ (cestovanie v čase, snaha zmeniť chod minulosti) ostal zachovaný. Zaujímavosťou je, že Markerova snímka nie je klasickým filmom, ale pozostáva zo série čiernobielych fotografií. Dnes ide o kultovú záležitosť, ktorá má v sebe ohromne silnú atmosféru a mrazivosť. Rozhodne stojí za pozretie.

4. Láska cez internet

Populárna romantická komédia Láska cez internet od Nory Ephron má vďaka množstvu repríz širokú základňu fanúšikov aj na Slovensku či v Česku.

Príbeh dvoch kníhkupcov v podaní Toma Hanksa a Meg Ryan, ktorí sú v skutočnom živote rivalmi, ale zároveň si píšu zamilované odkazy cez internet (bez toho, aby poznali svoju skutočnú identitu), je zábavný, milý a vďaka chémii ústredného dua naozaj úprimne romantický.

Jeho tvorcovia si vzali inšpiráciu z kultovej komédie The Shop Around the Corner od Ernsta Lubitscha z roku 1940. Tá okrem toho vychádza z divadelnej hry Parfumerie of Miklósa Lászlóa. Aj v originálnej snímke sa môžeme stretnúť s dvoma hrdinami (v podaní Jamesa Stewarta a Margaret Sullavan), ktorí si v skutočnosti idú na nervy, ale napriek tomu si posielajú zamilované listy.

Lubitschova snímka je dnes zaslúženou klasikou a rozhodne by si ju mal vidieť. Ani dnes totiž nestráca nič zo svojho humoru a sviežosti.

5. Dannyho jedenástka

Vydarená „podrazácka“ komédia Dannyho jedenástka od Stevena Soderbergha z roku 2001 sa stretla s veľkým úspechom a napokon sme sa dočkali aj dvoch pokračovaní a spin-offu Debbina 8. Samotná Dannyho jedenástka je remakom rovnomenného filmu z roku 1960. Ten režíroval Lewis Milestone. V oboch snímkach bola v centre príbehu grandiózna lúpež niekoľkých kasín v Las Vegas.

Milestoneov originál rozhodne nie je zlý, ale dnes už asi mnoho nových divákov neosloví. Remake v tomto teda vychádza lepšie. Pozitívnejšie bolo aj jeho kritické prijatie. Pokiaľ ťa však zaujíma, odkiaľ Soderbergh čerpal, môžeš to s pôvodným filmom skúsiť. Možno ti napokon sadne a budeš sa solídne baviť.

6. Pravdivé lži

Výborná akčná komédia Pravdivé lži z roku 1994 od Jamesa Camerona sa točí okolo tajného agenta v podaní Arnolda Schwarzeneggera, ktorý pracuje ako špión pre vládnu organizáciu. Jeho žena (Jamie Lee Curtis) však o tom nemá najmenšie tušenie.

Cameronov film sa stretol s úspechom u kritikov aj divákov a išlo aj o veľký finančný úspech. Dodnes je mnohými považovaný za jeden z najlepších kúskov Arnolda Schwarzeneggera.

Len málo fanúšikov však vie, že v skutočnosti je film remakom francúzskej komédie Podčiarknuté, sčítané z roku 1991 od Claudea Zidiho. Táto snímka je však v našich končinách prakticky neznáma a, čo si budeme hovoriť, oproti Cameronovej verzii je aj o dosť slabšia.

7. Skrytá identita

Skrytá identita z roku 2006 je výborná gangsterka, za ktorú si Martin Scorsese konečne odniesol Oscara za najlepšiu réžiu. Mladý policajt v podaní Leonarda DiCapria sa v nej musí infiltrovať do mafiánskej siete, ktorú vedie obávaný boss Costello (Jack Nicholson).

Scorseseho snímka bola inšpirovaná výbornou hongkonskou kriminálkou Volavka od Andrewa Laua a Alana Siu-fai Maka z roku 2002.

V tomto prípade sa ťažko porovnáva, ktorý z filmov je lepší, keďže oba predstavujú ukážku vysoko nadštandardného filmového umenia. Volavka sa neskôr dočkala ešte dvoch pokračovaní, ktoré tiež stoja za videnie, hoci kvalite originálu sa ani jedno z nich nepriblížilo.

8. Zrodila sa hviezda

Romantická hudobná dráma Zrodila sa hviezda z roku 2018 sa svojho času stala hitom kinosál a miláčikom kritikov. Ľúbostný príbeh vyhasínajúcej hudobnej hviezdy v podaní Bradleyho Coopera (film aj režíroval), ktorý objaví neznámu talentovanú speváčku (Lady Gaga), si odniesol osem nominácií na Oscara, pričom jednu sošku (za pieseň) aj premenil.

Celkovo išlo o jeden z najchválenejších filmov roku. V skutočnosti ide už o tretí remake rovnomennej slávnej snímky z roku 1937. Tú režíroval William A. Wellman a hlavné úlohy stvárnili Janet Gaynor a Fredric March. Príbeh je podobný, ale namiesto sveta hudby sa pohybujeme v hereckom prostredí a sledujeme romancu kedysi slávneho herca a nadanej mladej herečky.

Ide o kvalitnú snímku, ktorá dokáže zasiahnuť aj dnes. Rozhodne ti však odporúčame aj ďalšie remaky, jednak ten z roku 1954 od Georgea Cukora, ako aj ten z roku 1976 od Franka Piersona. Posledný menovaný si síce odniesol asi najhoršie kritiky zo všetkých verzií, ale za pozretie určite stojí.

9. Vôňa ženy

Dráma Vôňa ženy z roku 1992 vznikla pod režisérskou taktovkou Martina Bresta a odniesla si štyri nominácie na Oscara, pričom Al Pacino získal sošku pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe. V snímke stvárnil zatrpknutého muža, ktorý sa v dôsledku straty zraku rozhodne dobrovoľne odísť zo sveta. Ešte predtým sa však vydá so svojím opatrovníkom do New Yorku, kde si chce ešte naposledy vyhodiť z kopýtka.

Snímka je adaptáciou rovnomenného talianskeho filmu od Dina Risiho z roku 1974. Ten je tiež mimoriadne vydarený, hoci v našich končinách nie je príliš známy. Má na konte dve nominácie na Oscara (za najlepší zahraničný film a adaptovaný scenár) a za pozretie rozhodne stojí.

10. Vanilkové nebo

Vanilkové nebo z roku 2001 je vcelku zaujímavý psychologický triler, ktorý síce pozbieral skôr zmiešané kritiky a negatívne reakcie divákov, ale svojich fanúšikov si predsa len dokázal nájsť. V centre príbehu je bohatý playboy David v podaní Toma Cruisa, ktorého život sa začne otriasať v základoch po tom, ako je hrozivo zranený v tvári pri automobilovej nehode.

Režisér Cameron Crowe natočil pozoruhodný kúsok s bezpochyby skvelou atmosférou a zaujímavým scenárom, ale mnohým ľuďom jeho experimentálne ladenie nesadlo.

Snímka je okrem toho remakom španielskeho filmu Otvor oči od Alejandra Amenábara z roku 1997. Ten bol prijatý oveľa prívetivejšie (odniesol si aj niekoľko cien), a ak by sme mali obe snímky porovnať, tak Amenábar z tohto súboja vychádza ako pomerne jasný víťaz. Zaujímavosťou je, že Penélope Cruz si zahrala v oboch filmoch, dokonca aj tú istú postavu.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.