Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Mrazivé a desivé úmrtia nie sú v hororoch ničím prekvapivým. Článok o nich sme ti priniesli pred niekoľkými mesiacmi aj na EMEFKA. Občas sa ale tvorcom podarí natočiť scénu smrti nejakej postavy, ktorá je maximálne znepokojivá, často šokujúca, brutálna a emocionálne silná. V tomto článku sme pre teba vybrali 10 ďalších takýchto hororových úmrtí, ktoré sme z hlavy nedokázali dostať dodnes.

Upozorňujeme, že z logiky veci budú nasledovať spoilery!

1. Prekliate dedičstvo

Fantastický horor Prekliate dedičstvo natočil Ari Aster a pre milovníkov náročnejších žánroviek išlo o naozaj silný zážitok. Mrazivý príbeh sa točí okolo Annie (Toni Collette), ktorej práve zomrie jej tajnostkárska matka, čo spôsobí, že sa okolo nej začnú diať naozaj podivné veci.

Jednou z najšokujúcejších scén filmu je určite smrť Charlie (Milly Shapiro), dcéry Annie. Tú jej brat Peter (Alex Wolff) vezme na školskú párty, kde si Charlie dá tortu s orechmi, na ktoré je alergická. Keď dostane záchvat, Peter sa ju snaží dostať do nemocnice.

Charlie vystrčí hlavu z auta, aby sa nadýchla a… narazí do stĺpa. Aster scénu natočil majstrovsky, samotný náraz nám ukázal len v zlomku sekundy a následne vidíme len šokovanú Peterovu tvár, ktorý sa bojí pozrieť, čo sa vlastne stalo. Asi nie sme jediní, ktorých táto scéna v kine bez dychu zarazila do sedačky.

Forum Film SK/A24

2. Suspiria

Klasický hororový kúsok Suspiria natočil Dario Argento v roku 1977. Príbeh sa točí okolo mladej Suzy (Jessica Harper), ktorá prichádza do Nemecka študovať na prestížnej baletnej akadémii. Čoskoro ale zistí, že v nej vládnu temné sily.

Snímka ponúkla hneď niekoľko ukážkovo desivých scén, ale tou najsilnejšou bola určite smrť študentky Pat Hingle (Eva Axén). Tá počas jednej noci z akadémie ujde, ale zlu, ktoré tam sídli, aj tak neutečie. Najprv vidíme, že ju sledujú akési záhadné oči, a hneď nato ju napadne maniak s nožom, ktorým jej prebodne srdce. To ale nie je všetko. Okrem toho ju ešte obesí a nechá ju visieť priamo zo stropu budovy.

International Classics

3. Halloween

V minulom článku sme sa zmienili aj o klasickom horore Halloween od Johna Carpentera a v tomto sa trochu pristavíme pri jeho priamom sequeli rovnakého mena z roku 2018. Natočil ho David Gordon Green a vrah Michael Myers (James Jude Courtney) sa v ňom opäť vydá na krvavú púť mestečkom Haddonfield.

V jednej scéne ho jeho ošetrujúci psychiater Sartain (Haluk Bilginer) zachráni pred smrťou tým, že zabije strážnika Hawkinsa (Will Patton). A to len preto, aby Myersa mohol študovať priamo v „teréne“. Michael to, ale zdá sa, príliš neocenil, keďže Sartaina vyvlečie z auta a napokon mu jediným úderom rozkopne hlavu ako melón.

CinemArt SK/Universal Pictures

4. Vreskot

Vreskot patrí ku kultovým hororom. Natočil ho Wes Craven a skombinoval v ňom klasické postupy slasherov, iróniu a satiru a dal vzniknúť skutočne zábavnému, ale aj mrazivému filmu. Vreskotu dominuje maskovaný vrah Ghostface, ktorý začne rozosievať strach v malom meste Woodsboro.

Do pamätí divákov sa snímka zapísala už svojou prvou scénou. V nej sledujeme, ako stredoškoláčka Casey Becker (Drew Barrymore) telefonuje s neznámym mužom. Trochu flirtujú, rozprávajú sa o svojich obľúbených hororoch, ale konverzácia rýchlo naberie zlovestné obrátky. Vyjde najavo, že dotyčný Casey sleduje. Následne zavraždí jej priateľa a napokon aj ju. Jej zakrvavenú mŕtvolu zavesí na strom, kde ju napokon nájdu jej rodičia.

Dimension Films

5. Doktor Spánok

Výborný horor Doktor Spánok natočil Mike Flanagan ako priame pokračovanie kultového Osvietenia od Stanleyho Kubricka. Dospelý Danny Torrance (Ewan McGregor) a osvietením nadaná Abra (Kyliegh Curran) sa budú musieť popasovať so záhadnou sektou, ktorú vedie sadistická Rose the Hat (Rebecca Ferguson). Jej členovia sa živia energiou tých, ktorí sú nadaní schopnosťou osvietenia.

A práve smrť jedného takého dieťaťa patrí k poriadne znepokojivým častiam filmu. Skupina si vyhliadne malého chlapca (Jacob Tremblay) a zavraždí ho. Tento odporný akt navyše vďaka svojim schopnostiam vidí aj mladá Abra. Poriadne mrazivá a desivá scéna.

Continental film/Warner Bros.

6. Suspiria (2018)

Vyššie sme už spomenuli klasiku Suspiria od Daria Argenta, teraz sa zameriame na jej novú verziu z roku 2018. Tú režíroval Luca Guadagnino, a hoci príbehový základ ponechal, v mnohom je jeho film od toho Argentovho úplne odlišný. Ale rozhodne to nie je na škodu.

Aj tentokrát sledujeme mladú Suzy (Dakota Johnson), ktorá prichádza študovať na prestížnu tanečnú školu v Nemecku. Ako ale rýchlo zistíme, vládne jej sekta čarodejníc, ktorá sa postará o smrť kohokoľvek, kto by ich mohol ohroziť. Brutálnou smrťou skončí aj študentka Olga (Elena Fokina). Jej smrť sa prelína s tanečným číslom Suzy a jej pohyby fyzicky ničia Olgine telo. S prehľadom jedna z najdesivejších a najnepríjemnejších scén celého filmu.

Amazon Studios

7. Rituál

Pozoruhodný horor Rituál natočil Robin Hardy a rozpovedal nám v ňom príbeh policajta Howieho (Edward Woodward), ktorý prichádza na izolovaný ostrov pátrať po nezvestnom dievčati. Zisťuje ale, že ľudia na ostrove začali vyznávať pohanské rituály. A to mu, ako oddanému kresťanovi, nie je veľmi po chuti.

V závere sa ale ukáže, že Howie bol celý čas súčasťou tajných plánov sekty, ktorá ho chce obetovať. A to sa napokon aj stane, Howie je umiestnený do drevenej sochy a zaživa upálený.

British Lion Films

8. Annihilation

Sci-fi horor Annihilation vznikol pod taktovkou talentovaného Alexa Garlanda, a hoci kritici s ním boli veľmi spokojní, divákov skôr rozdelil. Garland totiž doručil pomalý a atmosférický kúsok, ktorý od divákov vyžadoval, aby trochu pohli mozgom (a to sa mnohým nechcelo). Príbeh sa točí okolo záhadnej oblasti The Shimmer, do ktorej sa vydáva tím vedkýň na čele s biologičkou Lenou (Natalie Portman). Veľmi rýchlo ale zistia, že prírodné zákony tu neplatia.

Asi najmrazivejšou scénou je tá, v ktorej hrdinky začne ohrozovať zmutovaný medveď, ktorý pri reve zároveň vydáva zvuk ich mŕtvej kolegyne. Medveďovi sa napokon podarí zabiť jednu členku tímu Anyu (Gina Rodriguez) tým, že jej odtrhne celú čeľusť.

Paramount Pictures/Netflix

9. Texaský masaker motorovou pílou

Texaský masaker motorovou pílou z roku 1974 už tiež patrí k legendám hororového žánru. Natočil ho Tobe Hooper a zameral sa v ňom na príbeh niekoľkých tínedžerov, ktorí skrížia cestu psychopatickému vrahovi Leatherfaceovi (Gunnar Hansen) s ostrou motorovou pílou. Snímka sa môže pochváliť poriadne špinavou a realistickou atmosférou a viacerými nepríjemnými scénami.

Jednou z nich je aj smrť Kirka (William Vail), pri ktorej sa Leatherface objaví vôbec prvýkrát, a to pomerne nečakane. Kirk sa vydá preskúmať blízky dom, keď sa odrazu spoza rohu vynorí Leatherface s maskou z ľudskej kože a uštedrí mu poriadnu ranu kladivom do hlavy.

Bryanston Distributing Company

10. Prichádza Satan!

O snímke Prichádza Satan! od Richarda Donnera sme písali aj v predchádzajúcom článku, ale zmienku si zaslúži aj teraz. Obsahuje totiž ešte jednu poriadne mrazivú scénu, na ktorú iste nezabudne nikto, kto túto satanskú klasiku uvidí. Hlavný hrdina Robert Thorn (Gregory Peck) po stretnutí s Carlom Bugenhagenom (Leo McKern) zistí, že jeho syn Damien (Harvey Stephens) je Antikrist.

Dostane tiež inštrukcie, ako ho zneškodniť. Musí pri tom využiť starobylé dýky. Thorn je však znechutený tým, že by svojho adoptívneho syna mal zavraždiť, a dýky odhodí. Keď ich jeho priateľ Keith Jennings (David Warner) chce zdvihnúť, kusy skla z blízkeho nákladiaku mu odseknú hlavu.

20th Century Fox
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Prvá časť tohto článku: 10 kultových úmrtí, ktoré nás v hororoch dokonale vydesili


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť