Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

V hororoch sa často stretávame s mrazivými úmrtiami, vraždami či nehodami. Mnohé z nich sú také desivé a skvele natočené, že sa vlastne samé osebe stali kultovými. V tomto článku sa pozrieme na 10 podobných scén zo slávnych hororov, ktoré sa nám nezmazateľne vpísali do pamäti.

Pozor, tento článok obsahuje spoilery.

1. Psycho

Legendárny horor Psycho od Alfreda Hitchcocka iste nemusíme zvlášť pripomínať. Dodnes prakticky vôbec nezostarol a príbeh démonického prevádzkovateľa motela Normana Batesa (Anthony Perkins), ktorý je v skutočnosti sériovým vrahom, doposiaľ oslovuje ďalších a ďalších divákov.

Samostatnou kapitolou je potom scéna usmrtenia Marion Crane (Janet Leigh) v sprche. Táto scéna sa sama osebe stala ikonickou a dodnes sa vyučuje na filmových vysokých školách. Dokonalá je najmä svojím inovatívnym využitím strihovej skladby. Právom teda patrí k najlepším vražedným scénam (nielen) hororovej histórie.

2. Votrelec

Kultový sci-fi horor Votrelec od Ridleyho Scotta je ďalšou nesmrteľnou kultovkou v našom zozname. Príbeh posádky lode Nostromo, ktorá sa bude musieť popasovať s agresívnym mimozemským organizmom, je mrazivý, atmosférický a dnes už patrí k neoddeliteľnej súčasti popkultúry.

Do pamätí divákov sa zapísal iste aj mrazivou scénou, v ktorej sa jednému členovi posádky, Kaneovi (John Hurt), prilepí na tvár facehugger. Neskôr sa zdá, že je Kane v pohode, lenže facehugger doňho zapustil vajíčko. Malý xenomorf sa následne vyliahol nevšedným spôsobom: vyrazil priamo z Kaneovej hrude.

3. Nezvratný osud 2

Séria Nezvratný osud patrí k zaujímavým hororovým ságam, teda minimálne jej prvé dva diely. U kritiky síce príliš nehviezdili, ale diváci si ich zamilovali a stali sa kultovými. Príbeh sa točí okolo skupinky tínedžerov, ktorí o vlások utečú šialenej tragickej nehode.

Tým ale Smrti narušili plány, čo znamená, že im teraz pôjde po krku a bude sa ich snažiť zniesť zo sveta rôzne prekombinovanými spôsobmi. V bezpečí nie je nikto a nikde. Druhý diel, ktorý natočil David R. Ellis, sa hneď na úvod pochválil parádne natočenou a krvavou scénou havárie. Tá sa prakticky okamžite zaradila k najlepším hororovým úmrtiam všetkých čias.

4. Americké psycho

Satirický horor Americké psycho od Mary Harron rozpráva príbeh bohatého finančníka Patricka Batemana (Christian Bale), ktorý je zároveň sadistickým sériovým vrahom. Prostredníctvom tejto jednoduchej premisy sa tvorcovia rozhodli s čiernym humorom poukázať na prázdnosť ľudských vzťahov, vzájomnú necitlivosť, absenciu empatie a neľudskosť systému ako takého.

Medzi najpamätnejšie scény patrí Patrickovo zavraždenie jeho kolegu Paula Allena (Jared Leto). Mal totiž krajšiu vizitku ako Patrick, a to sa proste neodpúšťa. Ešte predtým, než sa k slovu dostane sekera, však Patrick Paulovi udelí prednášku o populárnej hudbe. Geniálne mrazivé a svojím spôsobom absurdne vtipné.

5. Nočná mora z Elm Street

Aj horor Nočná mora z Elm Street od Wesa Cravena už patrí k nesmrteľným kultovkám. Prvý diel je pravdepodobne najlepší. Rozpráva o démonickom Freddym Kruegerovi (Robert Englund), ktorý svoje obete zabíja v ich snoch, resp. nočných morách. 

Už tento samotný koncept tvorcom poskytol možnosti na skutočne originálne vraždy. A tí to naozaj využili. Film obsahuje celý rad originálnych úmrtí, pričom medzi tie najznámejšie patrí zrejme zabitie Glena v podaní debutujúceho Johnnyho Deppa. Toho Krueger priam „vcucne“ do jeho postele a následne vidíme, ako z nej začne striekať krv.

6. To

Tentokrát zabrúsime do novších hororových vôd. Prvý diel adaptácie románu To od Stephena Kinga, ktorý natočil Andy Muschietti, sa stretol s chválou kritikov aj divákov. V centre príbehu stála skupina odvážnych detí, ktoré museli v mestečku Derry vybojovať súboj s démonickým zlom, ktoré na seba najčastejšie berie podobu klauna Pennywisea (Bill Skarsgård).

Vôbec prvýkrát sa nám Pennywise predstavil v dokonalej úvodnej scéne, v ktorej prekvapil malého Georgieho (Jackson Robert Scott). Po znepokojivom dialógu mu následne odhryzol ruku a jeho telo stiahol do útrob kanála.

7. Prichádza Satan!

Mrazivý kúsok Prichádza Satan! od Richarda Donnera patrí do zlatého fondu satanských hororov. Hlavným hrdinom je diplomat Robert Thorn (Gregory Peck), ktorý krátko po narodení adoptuje malého Damiena (Harvey Stephens). Netuší však, že skutočným Damienovým otcom je sám Satan. Vzhľadom na to sa okolo malého Antikrista začnú diať zvláštne a nevysvetliteľné veci. Vo filme sa nachádzajú aj dve mimoriadne mrazivé scény.

V tej prvej spácha priamo na Damienovej oslave narodenín samovraždu jeho opatrovateľka (Holly Palance). S úsmevom a slovami: „Toto je pre teba!“ sa obesí pred Damienom a všetkými hosťami. V druhej scéne zase príde o život fotograf Keith Jennings (David Warner), ktorému odsekne hlavu kus ostrého skla.

https://www.youtube.com/watch?v=Aw1LqkaVLO8

8. Vec

Sci-fi horor Vec od Johna Carpentera patrí k povinnej jazde každého milovníka strašidelných príbehov. Rozpráva príbeh amerických vedcov, ktorí na výskumnej stanici na Antarktíde prídu do kontaktu s nebezpečným mimozemským vírusom.

Okrem skvelej paranoidnej atmosféry a parádnych hercov sa film môže pochváliť aj dokonalými maskami z dielne nemenej legendárneho Stana Wintona. Poriadne krvavých a desivých úmrtí je vo filme mnoho, ale jedno predsa len vytŕča. Najprv sa zdá, akoby jeden z výskumníkov, Norris (Charles Hallahan), dostal infarkt. Hrdinovia sa ho teda snažia oživiť, ale ako sa veľmi rýchlo ukáže, o žiadny infarkt nejde. Mimozemský vírus následne dá o sebe vedieť, a to veľmi krvavo.

9. Čeľuste

Kultový horor Čeľuste od Stevena Spielberga je o obrovskom žralokovi, ktorý terorizuje pláže rekreačného mesta Amity. Hneď v úvode sa vytasí s parádnou scénou, ktorá je už sama osebe kultová a ktorá stanoví tón celého filmu.

Môžeme v nej vidieť, ako sa mladá Chrissie Watkins (Susan Backlinie) rozhodne zaplávať si v mori. Zároveň ale vidíme, že ju niečo pozoruje. Niečo, čo sa skrýva pod hladinou. Spielberg nám ale žraloka neukáže, čo robí celú scénu ešte zlovestnejšou.

10. Halloween

Horor Halloween od Johna Carpentera patrí k základným kameňom subžánru slasher (alebo vyvražďovačiek). Predstavil nám v ňom desivého vraha Michaela Myersa (Nick Castle), ktorý svoju prvú vraždu spáchal už ako 6-ročný. A práve táto scéna patrí zrejme k najznámejším z celého filmu.

Sledujeme ju práve z pohľadu malého Michaela (Will Sandin). Prechádza sa po dome, vyzbrojí sa nožom, nasadí si na tvár masku a zavraždí svoju sestru Judith (Sandy Johnson). Potom vyjde pred dom, kde s nožom v ruke narazí na rodičov.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje