Jeden článok s filmovými improvizáciami sme ti už na Emefka priniesli. Keďže sa stretol s úspechom, pokračujeme druhým dielom. Scén, ktoré pôvodne neboli v scenári, ale vznikli spontánne na pľaci, je totiž oveľa viac. V tomto rebríčku príde na rad napríklad kultový Indiana Jones, kriminálka Utečenec či Pán prsteňov: Dve veže.
1. Indiana Jones: Dobyvatelia stratenej archy
Legendárna scéna z prvého dielu Indiana Jonesa sa už sama o sebe stala kultovou. Hlavný hrdina Indiana Jones, v podaní Harrisona Forda, v nej na námestí natrafí na bojovníka s mečom. Pôvodne sme sa vo filme mali dočkať dlhého súboja, ale fanúšikovia vedia, že Indy namachrovaného bojovníka len ležérne zastrelí.
Harrison Ford to vysvetlil tým, že pôvodne zamýšľaná scéna by zabrala ďalšie tri natáčacie dni a Ford mal navyše zdravotné problémy, takže nemohol scénu natočiť. Napokon sa ju teda rozhodli zmeniť a výsledok sme mohli vidieť v samotnom filme.
2. Blbý a blbší
V dnes už kultovej komédii s Jimom Carreym a Jeffom Danielsom môžeme vidieť viacero scén, ktoré vznikli improvizáciou. Jednou z nich je aj tá priložená nižšie. V nej hlavní hrdinovia vezmú ako stopára nájomného vraha a následne mu najrôznejšími spôsobmi znepríjemňujú cestu.
3. Čeľuste
Kultový horor z dielne Stevena Spielberga o obrovskom mäsožravom žralokovi sa zapísal do dejín kinematografie. Obsahuje tiež jednu krátku repliku, ktorá nebola v scenári. V scéne, keď policajt Martin Brody (Roy Schneider) zahliadne krvilačného žraloka, zahlási: „Budeš potrebovať väčšiu loď.“ Išlo o Sneiderovu spontánnu repliku, ktorá sa však tvorcom zapáčila, a tak ju nechali aj v samotnom filme.
4. Utečenec
Vynikajúci thriller Utečenec Andrewa Davisa iste nemusíme predstavovať. Harrison Ford si v ňom zahral chirurga Richarda Kimbleho, ktorého neprávom obvinia z vraždy jeho manželky. Po krku mu pôjde nekompromisný agent Sam Gerhard v podaní Tommyho Lee Jonesa.
A práve ten sa postaral o jeden neplánovaný moment. V scéne, keď mu Richard (Ford) hovorí: „Ja som svoju ženu nezavraždil,“ Sam (Jones) len odpovie: „Mne je to jedno.“ Jones prezradil, že tým chcel ešte viac podčiarknuť charakter svojej postavy, ktorá je odhodlaná dostať domnelého kriminálnika, či už je vinný alebo nie.
5. Pretty Woman
Známa a obľúbená romantická komédia Pretty Woman s Juliou Roberts a Richardom Gereom patrí k stáliciam aj našich televíznych obrazoviek. V nasledovnej scénke môžeš vidieť, ako Edward (Gere) pri darovaní náhrdelníka klepne Vivian (Roberts) po prstoch. Jej následný výbuch smiechu je nefalšovaná reakcia Julie Roberts na tento moment.
6. Pán prsteňov: Dve veže
Druhý diel slávnej fantasy ságy Pán prsteňov v sebe tiež obsahuje drobnú improvizovanú scénku. Ako iste vieš, Aragorn, Legolas a Gimli sa v Dvoch vežiach vydali po stopách unesených hobitov. Dozvedeli sa však, že zrejme neprežili.
V tejto scéne možno vidieť sklamanie postáv z toho, že sa im ich nepodarilo zachrániť. Aragorn v podaní Vigga Mortensena potom v zlosti kopne do jednej z ležiacich prilieb. Tento moment bol čistá improvizácia. Helma bola navyše ťažšia, než si Mortensen myslel, a herec si tak polámal dva prsty na nohe.
7. Titanic
Kultová romantická dráma Jamesa Camerona tiež obsahuje viacero scén, ktoré neboli v scenári. Jednou z nich je aj tá, v ktorej sa Rose (Kate Winslet) a jej snúbenec Cal (Billy Zane) hádajú, pričom Cal v zúrivosti prevrhne stôl. Tento drobný moment nebol plánovaný a herečku úplne zaskočil. Jej šok v tvári je teda autentický.
8. V koži Johna Malkovicha
Originálna čierna komédia so surreálnymi prvkami V koži Johna Malkovicha rozpráva o neúspešnom bábkarovi Craigovi (John Cusack), ktorý si nájde prácu v podivnej korporácii. Tu však objaví portál, ktorým sa dokáže dostať do herca Johna Malkovicha (samotný John Malkovich).
V jednej scénke môžeme vidieť, ako do Malkovicha niekto mimo záber hodí plechovku. Táto scénka nebola v scenári a na vine bol opitý člen štábu, ktorý plechovku hodil. Napokon však tento moment ostal aj vo finálnom strihu.
9. Krstný otec
V tejto scéne legendárneho mafiánskeho eposu Krstný otec pôvodne don Vito Corleone (Marlon Brando) nemal držať mačku. Brando ju však našiel obšmietať sa v blízkosti miesta nakrúcania a presvedčil režiséra, aby ju do scény vložili. Jej pradenie však bolo také hlasné, že sa následne v post-produkcii musela nanovo vytvárať celá zvuková zložka, aby mačacie zvuky nerušili dialógy.
https://www.youtube.com/watch?v=B34sntIgI4g
10. Dobrý Will Hunting
Vo výbornej dráme Gusa Van Santa, ktorá si odniesla dve sošky Oscara (z deviatich nominácií), sa o neplánovaný moment postaral geniálny Robin Williams. Ten si vo filme zahral psychológa Seana Maguirea, ktorý dostane na starosť geniálneho matematika s vnútornými démonmi Willa Huntinga (Matt Damon).
V tejto scéne ho následne šialene rozosmeje príhodou o prdiacej žene. Tá bola čistou improvizáciou Robina Williamsa.
Zdroj: businessinsider.com, vt.co, mentalfloss.com, imdb.com, screenrant.com, zimbio.com, thesun.co.uk, whatculture.com, cinemablend.com, reddit.com