10 kultových scén, ktoré neboli v scenári a vznikli vďaka improvizácii priamo na pľaci

Keď dá režisér hercom voľnú ruku, často vzniknú parádne a pamätné scény.

Zdroj: Warner Bros. / moviestillsdb.com

Nakrúcanie filmov je zložitá činnosť, pri ktorej musí byť všetko naplánované do posledného detailu. Za obyčajnou scénou, ktorá trvá iba pár sekúnd, sa obyčajne skrývajú hodiny a hodiny práce. Aj napriek tomu, že podobné prostredie na prvý pohľad improvizáciu na pľaci vylučuje, herci sa jej úplne nevyhýbajú.

Neraz vďaka nej vznikli pamätné momenty, ktoré sa dočkali mnohých citácií či paródií a samé o sebe „skultovneli“. Prinášame ti 10 vybraných geniálnych scén, za ktoré vďačíme práve improvizácii.

1. Mafiáni

Výborná scéna legendárneho mafiánskeho eposu od Martina Scorseseho vznikla z majstrovskej improvizácie herca Joea Pesciho. Ten si vo filme strihol psychopatického mafiána Tommyho, ktorý v tejto scéne vzal repliku „si vtipný chlapík“ trochu vážne. Ako mnoho iných scén z tohto rebríčka, aj tento moment sa stal kultovým.

2. Osvietenie

Legendárna hláška: „Here’s Johnny!“, ktorú vysloví šialený Jack Torrance (Jack Nicholson), keď v horore Osvietenie prenasleduje svoju manželku Wendy (Shelley Duvall), sa v scenári nenachádzala. Nicholson repliku prevzal zo známej show The Tonight Show Starring Johnny Carson. Režisér Stanley Kubrick však reláciu nepoznal a scénu takmer vystrihol.

3. Divoký Django

Parádny western Quentina Tarantina obsahuje aj výborne napísaný monológ hlavného záporáka Calvina (Leonardo DiCaprio). Vo vypätej scéne DiCaprio udrel po stole a nechtiac rozbil dlaňou sklenený pohár. Ruka mu začala krvácať, ale Leo ako veľký profík celú scénu dokončil. Pri najbližšom strihu mu ranu ošetrili.

4. Zachráňte vojaka Ryana

Zachráňte vojaka Ryana od Stevena Spielberga určite patrí k jedným z vôbec najlepších vojnových filmov. V závere režisér zaradil do filmu aj scénu, keď má Ryan (Matt Damon) dlhý monológ o zábavnej historke, ktorú zažil. Celá táto scéna je kompletnou improvizáciou Matta Damona.

5. Temný rytier

Komiksový thriller Temný rytier na strieborné plátna „doručil“ možno najlepšie stvárnenie psychopatického Jokera. Toho si tu zahral tragicky zosnulý Heath Ledger. Ten s Jokerom dokonale splynul, o čom svedčí aj táto drobná scénka. Policajti v nej Jimovi Gordonovi (Gary Oldman) oznamujú povýšenie a zatlieskajú mu.

K tomu sa pridá aj Joker, hoci Ledger túto akciu v scenári nemal.

6. Taxikár

Skvelý thriller od Martina Scorseseho obsahuje jednu z najlepších improvizovaných scén vôbec. Robert De Niro, predstaviteľ hlavnej úlohy, sa mal v tejto scéne pri pohľade do zrkadla, proste rozprávať sám so sebou. Nemal však napísané žiadne repliky, takže vysypal z hlavy, čo mu napadlo. A kultová scéna bola na svete.

7. Olovená vesta

Režisér Stanley Kubrick bol známy svojím perfekcionizmom a improvizácii na pľaci príliš nefandil. To sa však zmenilo vo vojnovej dráme Olovená vesta, konkrétne pri postave seržanta Hartmana (R. Lee Ermey). Sadistický inštruktor vojakov fyzicky a psychicky deptal a zasypával ich tými najšťavnatejšími nadávkami.

Ermey totiž v minulosti pôsobil ako armádny inštruktor a s okrikovaním vojakov mal svoje skúsenosti. Kubricka tiež fascinovalo, že dokáže šesť minút bez prerušenia kričať a nadávať bez toho, aby sa opakoval.

8. Annie Hall

Zábavná scéna z kultovej komédie Annie Hall od Woodyho Allena, keď hlavný hrdina Alvy (v podaní samotného Allena) omylom kýchne do škatuľky s kokaínom a úplne ho rozpráši, nebola plánovaná. Allen skrátka nedokázal zadržať kýchnutie, čím humornosť scény len podčiarkol.

9. Temný rytier (2.)

Ďalšia výborná scéna z komiksovky Temný rytier. V nej vidíme Jokera (Heath Ledger), ako odchádza z vybuchujúcej nemocnice. Tá však nevybuchne úplne tak, ako sa písalo v scenári. Následne môžeme vidieť Jokerove prekvapenie a rozhadzovanie rukami. Po stlačení spínača konečne nemocnica vybuchne podľa plánu.

10. Hviezdne vojny: Epizóda V – Impérium vracia úder

Impérium vracia úder je dodnes cenený ako jeden z najlepších dielov Hviezdnych vojen. Aj tu môžeme objaviť jednu drobnú improvizáciu. V známej scéne Leia (Carrie Fisher) povie Han Solovi (Harrison Ford): „Milujem ťa!“, pričom Han odpovie: „Ja viem.“

Pôvodne mal odpovedať: „Aj ja teba,“ ale tvorcovia sa napokon rozhodli repliku vyškrtnúť, keďže podľa neho príliš nefungovala. Zrejme urobili dobre.

 

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Manželia našli na pláži mušľu, ktorá sa nápadne podobá na teroristu Usámu bin Ládina

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME