Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Western je ešte stále viac-menej považovaný za typicky americký žáner. Počas rokov sme sa už, samozrejme, dočkali aj westernov z rôznych iných krajín (napríklad z Austrálie), prípadne od európskych režisérov (Sergio Leone).

V tomto článku sme sa pre teba pokúsili dať dohromady 10 kultových a nesmrteľných westernov, ktoré patria k akémusi „povinnému pozeraniu“, pre každého milovníka tohto žánru. Vynikajúcich westernov je, pravdaže, oveľa viac, preto tento rebríček nepovažuj za konečný. Vybrali sme doň skrátka filmy, o ktorých si myslíme, že by si ich mal vidieť.

1. Sedem statočných

Klasický westernový remake snímky Sedem samurajov od Akiru Kurosawu. Réžie sa chopil legendárny John Sturges a pod jeho dohľadom vznikol jeden z najznámejších a najobľúbenejších westernov vôbec. Príbeh diváka zavedie do dedinky Ixcatlan, ktorá trpí nájazdmi banditov vedených krutým Calverom. Na obranu obyvateľov sa postaví pištoľník Chris a jeho šesť priateľov.

2. Vtedy na Západe

Ďalšia nesmrteľná legenda od nemenej legendárneho Sergia Leoneho. Podľa mnohých je Vtedy na Západe vôbec najlepším westernom všetkých čias. Krutý pištoľník Frank, pracujúci pre železničiarskeho magnáta, vyvraždí rodinu majiteľa pozemku McBaina, cez ktorý má viesť nová železnica.

Nevie však, že nechal nažive McBainovu vdovu Jill. Na jej ochranu sa spoja dvaja tajomní pištoľníci, ktorí sa chystajú s Frankom na finálny stret.

3. Nezmieriteľní

Clint Eastwood stvárnil hlavné úlohy v mnohých kultových westernoch. Snímkou Nezmieriteľní z roku 1992, ktorú aj režíroval a zahral si hlavnú rolu, vystavil westernovému žánru akési vlastné zúčtovanie. Poskytol realistický pohľad na americký Západ, kde sa do akcie musia vrátiť dvaja pištoľníci, ktorí už majú roky slávy dávno za sebou.

Fantasticky zrežírovaná snímka si odniesla deväť nominácií na Oscara a dokázala premeniť štyri sošky (najlepší film, réžia, vedľajší herec a strih).

4. Dobrý, zlý a škaredý

Keď sme už načali toho Eastwooda, nesmieme vynechať jeden z jeho najlegendárnejších westernov vôbec. O réžiu filmu Dobrý, zlý a škaredý sa postaral nám známy Sergio Leone a vyrozprával nám príbeh troch pištoľníkov a zároveň nepriateľov na život a na smrť. Všetci sa však navzájom potrebujú, keďže poznajú tajomstvá, ktoré ich môžu doviesť k ukrytému pokladu.

5. Pre hrsť dolárov navyše

Pokračujeme ďalším známym dielom z Leoneho portfólia. Hlavnú úlohu si opäť strihol Clint Eastwood, ktorý si tu zahral drsného lovca ľudí Monca. Ten sa vydáva po stopách zločinca menom El Indio. Monco na svojej ceste spojí sily s ďalším lovcom ľudí Mortimerom a spoločnými silami sa snažia El India dostať. Pomôcť by im pri tom mala aj infiltrácia Monca medzi El Indiových pomocníkov.

6. Butch Cassidy a Sundance Kid

Ďalšia mimoriadne známa kultovka. Butch Cassidy a Sundance Kid od režiséra Georgea Roya Hilla dobre poznajú aj diváci, ktorí westernom príliš neholdujú.

Príbeh legendárnych banditov v podaní Paula Newmana a Roberta Redforda, ktorí sa po jednom zo svojich prepadov stávajú štvancami na úteku pred strážcami zákona. Výborne natočená klasika s fantastickými hercami a príjemným humorom ťa zaručene dostane.

7. Na pravé poludnie

Western Freda Zinnemanna Na pravé poludnie patrí do zlatého fondu nielen svojho žánru, ale aj filmov ako takých. Nezabudnuteľný Gary Cooper si tu strihol šerifa Willa Kane. Ten sa práve chystá opustiť mestečko, kde roky slúžil v pozícii strážcu zákona. Do mesta však už smeruje skupina zabijakov, ktorá si chce s Willom vybaviť staré účty.

8. Poklad na Sierra Madre

Notoricky známy western od Johna Hustona s Humphreym Bogartom, Walterom Hustonom a Timom Holtom v hlavných úlohách nám predstaví troch dobrodruhov, ktorí nečakane objavia zlato. Čo by sa mohlo zdať ako šťastie, sa veľmi rýchlo začne meniť na nebezpečnú situáciu. Chamtivosť totiž dokáže ľudí zmeniť na nepoznanie.

9. Divoká banda

Skvelý western Sama Peckinpaha sa odohráva v roku 1913, teda v predvečer prvej svetovej vojny. V tomto období sa neodvratne mení aj Divoký Západ. Pike Bishop a jeho kumpáni sa chystajú na poslednú veľkú akciu, pri ktorej by si mali nahrabať plno peňazí. Ich plány však nevyjdú úplne podľa predstáv.

Divoká banda vo svojej dobe vzbudila kontroverzie svojím realizmom, otvoreným násilím a nezvyčajným prístupom k westernu ako takému. A práve preto by si snímku mal vidieť.

10. Rio Bravo

Rozlúčime sa westernom z dielne režiséra Howarda Hawksa, Rio Bravo. Ide, mimochodom, o jeden z obľúbených filmov kultového Quentina Tarantina. Snímka sa odohráva v mestečku Rio Bravo, v ktorom šerif John T. Chance v podaní Johna Waynea musí čeliť mnohonásobnej presile po tom, ako zavrie do väzenia brata vplyvného rančera.

Výborne napísaný scenár, skvelí herci a prepracované postavy. To sú hlavné klady tejto kultovej snímky.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť