Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 8.9.2024
sk
Miriama
cz
Mariana
Zdroj: ©Fox 2000 Pictures / MovieStillsDB

10 kvalitných filmov, ktoré v čase premiéry úplne nezaslúžene prepadli

Mnohé z nich boli docenené až po rokoch.

Kvalitné filmy to niekedy majú ťažké. Musia zápasiť s nepochopením kritikov a divákov, ale aj s nízkymi tržbami. Niekedy sa im ale aspoň s odstupom rokov dostane satisfakcie a potvrdenia ich nepochybných kvalít. V tomto článku ti predstavíme výber 10 parádnych snímok, ktoré ostali v čase premiéry poriadne nedocenené (či už kritikou, alebo divákmi).

1. Klub bitkárov

Klub bitkárov od Davida Finchera dnes patrí ku kultovým dielam. Príbeh nenápadného úradníčka (Edward Norton), ktorý sa spriatelí s anarchistom Tylerom Durdenom (Brad Pitt) a založí s ním klub bitkárov, v ktorom si môžu frustrovaní muži vybiť zlosť v brutálnych zápasoch, je ostrý, nekompromisný, temný a nezriedka aj poriadne vtipný.

Adaptácia románu Chucka Palahniuka má výborných hercov, dravú réžiu, plno nápadov a v neposlednom rade aj poriadnu dávky satiry. V čase premiéry sa snímka stretla s veľkým ohlasom medzi kritikmi, ale recenzie boli veľmi polarizované. Snímka tiež príliš nehviezdila, ani čo sa týka tržieb (oproti rozpočtu 63 miliónov utŕžila len niečo viac ako 101 miliónov dolárov). S odstupom rokov sa jej ale dostalo uznania a dnes je považovaná za klasiku.

2. Potomkovia ľudí

Dystopické sci-fi Potomkovia ľudí natočil Alfonso Cuarón. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, v ktorej je ľudstvo na pokraji zániku: už 18 rokov sa totiž nenarodilo žiadne dieťa. Svet sa prepadá do chaosu a cynický úradník Theo (Clive Owen) sa už zmieril s tým, že sa planéte nedá pomôcť.

Potom mu ale skríži cestu mladá Kee (Clare-Hope Ashitey), ktorá je tehotná a je nádejou pre celé ľudstvo. Snímka sa dočkala nadšených kritických reakcií a mnohí ju pasovali za najlepší film roku 2006. Žiaľ, divákov Potomkovia ľudí nedokázali osloviť. Oproti rozpočtu 76 miliónov dokázali na box office utŕžiť len chabých 70,5 milióna dolárov. Snímka si odniesla aj mnoho ocenení, vrátane troch nominácií na Oscara.

3. Donnie Darko

Surreálne ladený psychologický triler Donnie Darko bol celovečerným debutom Richarda Kellyho. Príbeh sa točí okolo tínedžera Donnieho Darka (Jake Gyllenhaal), ktorý o vlások unikne podivnej nehode a od toho momentu sa okolo neho začnú diať záhadné veci. Film pozbieral spokojné recenzie, ktoré chválili jeho atmosféru, Kellyho réžiu a parádnu atmosféru.

V kinách ale Donnie Darko nezvládol uspieť a ani veľmi nízky rozpočet (4,5 milióna dolárov) nedokázal splatiť: tržby sa vyšplhali len na slabučkých 7,5 milióna dolárov. Neskôr si ale na videonosičoch našiel oddanú základňu fanúšikov a dnes je považovaný nielen za kultové dielo, ale aj za najlepší film, aký Kelly doteraz natočil.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

4. Muž na Mesiaci

Biografická dramédia Muž na Mesiaci v réžii legendárneho Miloša Formana sa zamerala na životný príbeh komika Andyho Kaufmana. Toho si zahral Jim Carrey. Snímka bola vydarená, mohla sa pochváliť skvelými hereckými výkonmi, humorom, ale aj silnými emóciami. Napriek tomu bolo prijatie u kritikov pomerne chladné.

Uznávali síce jej kvality, ale scenár sa im zdal až príliš klišéovitý. A čo sa týka tržieb, snímka vyhorela ešte viac. Na box office dokázala trhnúť len 47 miliónov dolárov (oproti rozpočtu 82 miliónov). Tvorcom sa ale dostalo satisfakcie aspoň pri udeľovaní Zlatých glóbusov. Sošku si odniesol Jim Carrey a snímka obdržala aj nomináciu v kategórii najlepšia komédia či muzikál.

5. Blade Runner 2049

Blade Runner 2049 od Denisa Villeneuvea je sequelom kultového sci-fi Blade Runner z roku 1982. Náročná úloha dostáť jeho kvalitám ale bola splnená, pretože Villeneuve doručil parádne natočený a silný film. Snímka sa odohráva v roku 2049 a jej hlavným hrdinom je replikant K (Ryan Gosling), ktorý sa počas svojho pátrania dostane na stopu 30 rokov nezvestného blade runnera Ricka Deckarda (Harrison Ford).

Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara, pričom premenila sošky za kameru a vizuálne efekty. Jej rozpočet sa pohyboval v rozmedzí 150 až 185 miliónov dolárov, preto boli tržby v hodnote 259 miliónov pre štúdio Warner Bros. sklamaním. Zaujímavé ale je, že podobnými útrapami si musel prejsť aj pôvodný Blade Runner. Kult sa z neho stal až časom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.