6. Déjà Vu
Vydarený sci-fi triler Déjà Vu natočil Tony Scott. Príbeh sa točí okolo agenta Douglasa Carlina (Denzel Washington), ktorý dostane príležitosť cestovať späť v čase a zabrániť tak teroristickému útoku. Scottova snímka je výborne natočená, má svižné tempo a kvalitných hercov. Iste, po stránke scenára tu nie všetko dáva zmysel, ale to ani nevadí, pretože film sa sleduje veľmi dobre.
Ocenili to, napokon, aj diváci. Film prepočítaval tržby v hodnote 180,6 milióna dolárov (oproti rozpočtu 75 miliónov dolárov), hoci kritici sa k nemu stavali skôr rozpačito. Uznali síce, že je slušne natočený, ale celkovo podľa nich išlo o zabudnuteľný priemer. S tým rozhodne nesúhlasíme! Podľa nás ide o slušný nadpriemer.
7. Osada
M. Night Shyamalan bol kedysi považovaný za jedného z najlepších režisérov. Časy sa však zmenili a talentovaný tvorca si pošramotil povesť viacerými prepadákmi a nepodarkami, medzi ktoré niektorí radia aj jeho mysteriózny triler Osada. Ten sa odohráva v osade 19. storočia, ktorej obyvatelia žijú v izolácii a obklopení temnými lesmi. V nich vraj prežívajú tajomné obludy. Dedinčania tak majú zakázané do lesov vstupovať. Lenže potom dôjde k tragédii, ktorá si vyžiada prekročenie zakázanej hranice.
Film sa stretol s rozporuplným prijatím, podľa kritikov mal plno chýb a záverečný twist bol pre mnohých sklamaním. Tržby boli síce veľkorysé (256,7 milióna oproti rozpočtu 60 miliónov), ale diváci tiež neboli príliš spokojní. Neskôr sa ale Osade dostalo aspoň čiastočnej satisfakcie a viacerí kritici sa vyslovili, že ide o možno najlepší (hoci nepochopený) Shyamalanov film.
8. Ad Astra
Ambiciózne sci-fi Ad Astra vzniklo pod režisérskym dohľadom Jamesa Graya a rozprávalo o astronautovi Royovi McBrideovi (Brad Pitt), ktorý sa vydá na cestu vesmírom s cieľom nájsť svojho nezvestného otca (Tommy Lee Jones). Kritické reakcie boli veľmi pozitívne a miestami až nadšené.
Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší mix zvuku a viacero ďalších ocenení. Diváci ňou ale príliš nadšení neboli, čo sa odrazilo na slabých tržbách. Rozpočet sa pohyboval v hodnote 80 až 100 miliónov, preto výsledných 135,4 milióna dolárov z box office nemohlo v žiadnom prípade stačiť a film je tak považovaný za finančný prepadák. Škoda, rozhodne si to nezaslúžil.
9. Fontána
Sci-fi drámu Fontána natočil Darren Aronofsky a v troch príbehových líniách sa v nej venoval témam smrteľnosti, spirituality a lásky. Snímka sa mohla pochváliť dokonalým vizuálom, skvelými hercami a naliehavou hudbou. Faktom ale bolo, že pre mnohých predstavovala až príliš náročné sústo. Kritické reakcie boli po premiére veľmi rozdielne.
Podľa jedného tábora išlo o majstrovské dielo, druhý Fontánu považoval za prázdnu bublinu vysokého ega. Divákom sa film tiež príliš nepáčil. Tržby boli chabé (16 miliónov oproti 35-miliónovému rozpočtu) a mnoho ľudí vôbec nepochopilo, čo sa Aronofsky snažil filmom povedať. Postupom času si ale Fontána našla svojich divákov a dnes je považovaná za kultové dielo.
10. Doktor Spánok
Nadviazať na kultový horor Osvietenie priamym sequelom chce poriadnu odvahu. Režisér Mike Flanagan ju mal a výsledkom bol horor Doktor Spánok podľa rovnomenného románu Stephena Kinga. Aký bol výsledok? Podľa nás perfektný! Snímka sa točí okolo už dospelého Dannyho Torrancea (Ewan McGregor), ktorý stále zápasí s ťaživými spomienkami na svojho otca. Zoznámi sa s malým dievčaťom menom Abra (Kyliegh Curran), ktoré je tiež nadané schopnosťou osvietenia.
Danny s ňou bude musieť spojiť sily a pokúsiť sa zastaviť krvilačnú sektu vedenú Rose the Hat (Rebecca Ferguson). Doktor Spánok si vyslúžil pomerne spokojné recenzie, ale po finančnej stránke sa trápil. Rozpočet bol približne 55 miliónov, ale tržby sa zastavili len kúsok nad 72 miliónmi dolárov. A to bolo jednoznačné sklamanie. Treba však dodať, že keď film dorazil na streamovacie platformy, darilo sa mu výrazne lepšie.