Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Občas nezaškodí dať si trochu pauzu od hollywoodskeho mainstreamu a dopriať si trochu náročnejšie a originálnejšie filmy. Tie síce neoslovujú davy, ale za pozornosť jednoznačne stoja. V tomto článku sme pre teba vybrali desiatku famózne vyzerajúcich menej známych snímok, ktoré dorazia do našich kín ešte tento rok.

Pokiaľ máš teda slabosť na kvalitné nezávislé filmy a artovky, tak rozhodne čítaj ďalej.

1. Zelený rytier

Ešte v októbri si prídu na svoje fanúšikovia artovejšie ladených fantasy. Do kín totiž vstúpi mimoriadne štýlovo vyzerajúci kúsok Zelený rytier od Davida Loweryho. Ten sa rozhodol sfilmovať slávnu stredovekú epickú báseň Sir Gawain a Zelený rytier. Hlavným hrdinom je rytier Gawain (Dev Patel), synovec kráľa Artuša.

Ten sa vydá na dlhú cestu, aby sa stretol v súboji s obávaným Zeleným rytierom (Ralph Ineson). Snímka sa dočkala nadšeného kritického prijatia, ale diváci z nej boli trochu v rozpakoch, keďže čakali epickú fantasy v štýle Pána prsteňov. Namiesto toho nás vraj čaká čistokrvná artovka, ktorá rozhodne nesadne každému. Do slovenských kín zamieri 21. októbra.

2. Quo vadis, Aida?

Strhujúcu vojnovú drámu Quo vadis, Aida? natočila Jasmila Žbanić a zavedie ťa v nej priamo do centra vojny v Bosne a desivej genocídy v Srebrenici. Píše sa rok 1995 a Aida (Jasna Đuričić) pracuje v Srebrenici pre jednotky OSN ako prekladateľka. Do mesta však vstupujú srbské oddiely pod vedením generála Ratka Mladića (Boris Isakovič) a začína sa schyľovať k niečomu hroznému. Aida sa v prepukajúcom chaose snaží zachrániť svojho manžela a dvoch synov.

Quo vadis, Aida? sme už mali možnosť vidieť a môžeš nám veriť, že je to poriadne silný zážitok. Mrazivý, krutý, smutný, hrozivý. Snímka si právom odniesla nadšené recenzie a nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Na Slovensku ju budeš môcť vidieť od 21. októbra.

3. Titán

Na Slovensko čoskoro zamieri aj druhý celovečerný film Julie Ducournau. Kontroverzný hororový triler Titán rozpráva o mladej Alexii (Agathe Rousselle), ktorej po automobilovej nehode ostal v hlave kus titánu. V dospelosti Alexia pracuje ako tanečníčka a snaží sa nájsť samu seba.

Titán sa po premiére stretol s veľkou kontroverziou, pričom mnohí diváci ho ani neboli schopní dopozerať (obsahuje pomerne otvorené násilné a erotické scény). Kritické ohlasy ale boli pozitívne a Ducournau si za film odniesla aj Zlatú palmu z Cannes. Už podľa traileru je ale jasné, že toto nevydýchajú všetci. Ale to, napokon, platilo aj pre režisérkinu predchádzajúcu hororovú drámu Raw. Na Slovensko Titán dorazí 21. októbra.

4. Paralelné matky

S novou snímkou sa predstaví aj klasik strieborného plátna Pedro Almodóvar. Jeho dráma Paralelné matky sa točí okolo Janis (Penélope Cruz) a Any (Milena Smit), ktoré sa čoskoro stanú matkami. Obe sú pritom dosť odlišné: Janis je v strednom veku a na bábätko sa teší, Ana je pubertiačka, ktorá má z toho, že sa stane matkou, poriadny strach.

Medzi oboma ženami ale vznikne silné puto. Snímka si odniesla mimoriadne spokojné recenzie, pričom Penélope Cruz získala na festivale v Benátkach ocenenie za najlepšiu herečku. Slovenská premiéra je naplánovaná na 28. októbra.

5. Disco

Nórsku drámu Disco natočila Jorunn Myklebust Syversen. Jej hlavnou hrdinkou je navonok úplne obyčajná tínedžerka Mirjam (Josefine Frida Pettersen). Tá má zdanlivo všetko, ale pod povrchom sa skrýva úzkosť, bolesť a zmätenosť.

Aby sa týchto emócií Mirjam zbavila, stane sa členkou konzervatívneho náboženského spoločenstva. Lenže ako sa rýchlo ukáže, toto zoskupenie má bližšie skôr k sekte. Slovenská premiéra sa uskutoční 28. októbra.

6. Miluj svojho robota

Zaujímavo vyzerajúcu nemeckú sci-fi komédiu Miluj svojho robota natočila Maria Schrader. Príbeh sa točí okolo vedkyne Almy (Maren Eggert), ktorá sa podujme na netradičný experiment: po dobu troch týždňov musí žiť s humanoidným robotom Tomom (Dan Stevens).

Čím dlhšie s ním trávi čas, tým viac je presvedčená, že Tom by pre ňu bol ideálnym partnerom. Snímka na festivaloch pozbierala veľmi spokojné ohlasy, takže sa na ňu rozhodne tešíme. Premiéra je naplánovaná na 4. novembra.

7. Ada

Svojský zážitok sľubuje aj islandsko-švédsky horor Ada od Valdimara Jóhannssona. V jeho centre bude pár María (Noomi Rapace) a Ingvar (Hilmir Snær Guðnason), ktorí žijú na izolovanej ovčej farme na Islande. Túžba po dieťati sa im jedného dňa nečakane splní.

Na farme totiž nájdu podivnú bytosť – napoly zviera, napoly človeka. Snímke evidentne nebude chýbať mrazivá atmosféra, absurdne ladený humor, ale zrejme aj silné emócie. Znie to rozhodne zaujímavo a my filmu šancu určite dáme! Na Slovensko dorazí 4. novembra.

8. Spencer

Dráma Spencer od Pabla Larraína sa odohráva v roku 1991. Manželstvo princeznej Diany (Kristen Stewart) a princa Charlesa (Jack Farthing) je v troskách, ale na vianočnej oslave na kráľovninom panstve o tom nesmie padnúť ani slovo. V kruhoch kráľovskej rodiny totiž panuje pretvárka a faloš.

A Diana toho už začína mať dosť. Snímka si od kritikov odniesla perfektné recenzie, ktoré predpovedajú, že Kristen Stewart za svoj výkon obdrží svoju prvú oscarovú nomináciu. Určite by sme jej to dopriali. Spencer do slovenských kín zamieri 2. decembra.

9. Snežiť už nikdy nebude

Poľskú mysterióznu drámu Snežiť už nikdy nebude natočila Małgorzata Szumowska. Jej hlavným hrdinom je ukrajinský prisťahovalec Žeňa (Alec Utgoff), ktorý začne v uzavretej komunite v Poľsku pracovať ako masér. Zároveň sa so svojimi klientmi zbližuje a zisťuje, že ich životy rozhodne nie sú také ideálne, ako sa zdá na prvý pohľad.

Podľa recenzií nás čaká pomalý, atmosférický a mierne snový film, ktorý urobí radosť všetkým milovníkom poctivých artoviek. Tešíme sa! Premiéra sa uskutoční 9. decembra.

10. Licorice Pizza

Každý nový film Paula Thomasa Andersona je pre fanúšikov náročnejších kúskov veľkým zážitkom, a zdá sa, že Licorice Pizza nebude výnimkou. Coming-of-age dráma sa odohráva v roku 1973 a sleduje príbeh dospievania Alany (Alana Haim) a Garyho (Cooper Hoffman).

Hľadajú svoje miesto v živote, prežívajú prvé lásky a spoznávajú hodnotu priateľstva. Trailer vyzerá fantasticky a Paul Thomas Anderson má našu plnú dôveru. Jeho novinku si teda nenecháme ujsť. Do slovenských kín sa dostane 30. decembra.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.